Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zaprojektować zwrotnicę?

kasper_7 20 Lut 2013 23:08 1065 8
  • #1 20 Lut 2013 23:08
    kasper_7
    Poziom 10  

Witam
    Mam w planach zbudować swoje kolumny. Głośniki jakie chciałem wykorzystać to GDN 30/60/1, GDM 18/80, i myślałem nad GDWT lub GDWK, ale chyba jednak wybiorę GDWK, ponieważ bardzo dużo osób je chwali. Ponieważ miały być to moje kolumny to chciałem też do nich zbudować zwrotnicę. Wstępne rysunki już mam, ale chciałbym się poradzić, jakie elementy RLC zastosować dla poszczególnych odgałęzień i jak je podłączyć (równolegle bądź szeregowo) Mam taki dylemat, ponieważ jedni podłączają bass z kondensatorem inni bez, jedni równolegle inni szeregowo. Obudowa będzie wielkości A300, z jednym lub podwójnym bass reflex, o to też chciałbym się zapytać. Mam też pytanie co ma na celu umieszczenie każdego głośnika w osobnej komorze, ponieważ podobno w profesjonalnych kolumnach tak jest. Od razu mówię, że jestem w tej dziedzinie początkujący i nie usłyszałbym jakichkolwiek drobnych niedociągnięć, no chyba że te niedociągnięcia to buczenie, lub pisk i ,,bye bye jimmy'' Kolejnym problemem jest to że głośnik GDN ma 6ohm, a kolumna ma mieć 8 ohm. Gdzie ewentualnie wtrącić taki rezystorek, przed czy za głośnikiem. Już kilka dobrych artykułów czytałem na temat zwrotnic, ale przydały by mi się takie bardziej proste wytłumaczenie trudnych pojęć. Wyczytałem że Podłączenie regulatora współbieżnego podniesie rezystancję głośnika, ale zbytnio nie zwiększy rezystancji całej zwrotnicy. Na pewno ktoś odpowie że do zbudowania zwrotki trzeba robić dużo symulacji i obliczeń w komputerze, ale wzory na to też są(mniej lub bardziej dokładne) a z powodu braku odpowiedniego sprzętu, będę je dostrajał na słuch np. wymieniając kondensatory na inne, I na pewno żebym kupił gotową zwrotnicę od elektronika, ale chciałbym ją sam wykonać ponieważ kiedyś trzeba się nauczć. Z góry bardzo dziękuję.

• #3 21 Lut 2013 17:29
    kasper_7
    Poziom 10  

no to dlaczego tyle osób je sobie chwali (również na elektrodzie)?? A poza tym ważne żeby to działało i miało lepszy efekt od klasycznych gdwt. Ale dzięki za link, na pewno się przyda.

• #5 21 Lut 2013 22:13
    kasper_7
    Poziom 10  

dobra, przecież to nie jest teraz ważne, prosiłem o pomoc w umieszczeniu elementów RLC w każdym odgałęzieniu, a ty mi o jakichś podróbach gadasz. Najwyżej zamontuje gdwt i po sprawie. pozdrawiam

• #6 21 Lut 2013 22:22
    Areek2
    Poziom 21  

Zapytałeś dlaczego teraz nie warto kupować tonsila, więc dostałeś odpowiedź.
    Do poprzedniego linku widocznie też nie zajrzałeś... tam jest wszystko odnośnie projektowania zwrotnic. Jeżeli to za dużo to wybierz jakiś gotowy projekt i nie ma problemu...

• #7 21 Lut 2013 22:29
    kasper_7
    Poziom 10  

poprzedni link już cały przeczytałem i nawet zerkałem do niego wcześniej zanim mi go podałeś. Jednak tak jak mówiłem, czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć na chłopski rozum. Ale jeżeli areek2 znasz się na tym to jeżeli mógłbyś mi doradzić do takich głośników, zwrotnica 2 rzędu (wg artykułów to taka zwrotnica która na odgałęzienie ma po 2 elementy RLC) będzie dobra? I ewentualne podłączenie ich. Nie mówię o podyktowaniu całego zestawu(bo do tego sam chcę dojść) ale o wskazówkach. Do GDN będzie dobrze szeregowy rezystor i równoległa cewka? pozdrawiam

• #8 21 Lut 2013 22:36
    Areek2
    Poziom 21  

kasper_7 napisał:
    poprzedni link już cały przeczytałem

A fragmenty, w których było wspomniane o pomiarach pominąłeś? To podstawa. Musisz zaopatrzyć się chociażby w mikrofon i worek części do testowania różnych wariantów zwrotnic, a do tego wiedza. Dla jednego projektu nieopłacalne.

• #9 22 Lut 2013 00:28
    kasper_7
    Poziom 10  

no a jeżeli poszukałbym w internecie już zmierzonych parametrów tych głośników? Czy to nie o głośniki chodzi? No i wg wzorów bym to obliczył i zmontował, a potem na słuch, albo kondensator więcej Faradów, albo mniej. No i oczywiście porady na elektroda.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme