Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kolumny DIY SPH-200KE + SPH-165 KEP ZAŁOŻENIA PROJEKT BUDOWA

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Głośniki i Zestawy Głośnikowe -> Kolumny DIY SPH-200KE + SPH-165 KEP ZAŁOŻENIA PROJEKT BUDOWA
Autor
Wiadomość
pawel LED
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: suwałki

Post#1 Post autora tematu 22 Lut 2013 12:33   

Kolumny DIY SPH-200KE + SPH-165 KEP ZAŁOŻENIA PROJEKT BUDOWA

Przymierzam się do projektu kolumn trójdrożnych 8Ω Ohm na przetwornikach

Monacor :

niskie -SPH 200KE 1szt 8Ω ohm
średnie SPH165 KEP 1szt 8Ω ohm
wysokie - jeszcze nie wiem, coś doradźcie około 160zł szt (może jakaś szczelinówka) - kiedyś zamienię na jakiegoś Morela

Narazie mam symulację z WinISD i dla niskich mi wychodzi
obudowa 42litry (wrzucę potem wykres) bas reflex strojony na 28HZ

Chcę zrobić ładne kolumny które będą wspólpracować z Pionierem SA-708

Wiem, że zaraz powiecie, że nie warto się pchać w trzy drogi, ale
gdzieś kiedyś spotkałem na tych głośnikach konstrukcje DIY na amerykańskiej stronce
i konstruktor z długimi włosami i brodą zachwalał rezutaty. Na stronce było wszystko
łącznie z różnymi wykresami z pomiarów. Niestety stronka zniknęła, a ja nie mam się na
czym wzorować. Bardzo mi się podoba głośnik SPH 165 także z uwagi na ten róg w środku,
a ponadto dobrze o nim piszą. Do tego chciałbym zrobić zaokrąglone boczne ścianki coś w stylu
Koda CV65 tylko że inny front i fornir na wysoki połysk.

Nie wiem tylko co zrobić z tymi piankami na obręczy głośnika. Głośniki TVM mają taką obręcz ze wystarczy przykręcić do kolumny i nie ma problemu, a te Monacory potrzebują jakiś obręczy maskujących. Jest takie coś do kupienia?

Proszę Koledzy Akustycy i Elektronicy w dobraniu obudowy i bass reflexu (na ile stroić taki zestaw).

Chcę realizować projekt w etapach:
1. Dobór parametrów obudowy (objętość pudełka dla basu i odrębnego dla średnich)
2. Zrobię obudowę (proszę o podpowiedź jak zrobić takie zaokrąglone ścianki boczne)
3. Montaż głośników
4. Projektowanie zwrotnicy (tu bym chciał abyście mnie trochę poinstruowali), będę wrzucał pomiary i zobaczymy gdzie będzie trzeba ciąć i ilu oktawowe filtry.

PROSZĘ O POMOC, CHCĘ ODPOWIEDZI W STYLU JAK COŚ POPRAWNIE ZROBIĆ, ZAMIAST
ODPUŚC SOBIE I ZRÓB COŚ DWU DROŻNEGO NA TVM albo STX

EFEKTY KTÓRE ZAMIERZAM OSIĄGNĄĆ, OPISZĘ NIEDOSŁOWNIE:
-SZYBKI MIĘKKI BAS BEZ DUDNIENIA, MA ŁUPNĄĆ ALE BEZ PRZESADY
-DOKŁADNĄ ŚREDNICĘ- ZEBY ZROBIŁA MI JAKO TAKĄ SCENĘ
-TONY WYSOKIE COŚ ROZSĄDNEGO
-CHCĘ WYCISNĄĆ Z MOJEGO PIONIERKA CO W NIM SIĘ KRYJĘ, TERAZ MAM BYLE JAKIE KOLUMNY
OD WIEŻY Z PLASTIKOWYM FRONTEM (BARDZO CIEKAWI CO TAM MÓJ PIONIEREK UKRYWA)

DZIŚ WIECZOREM WRZUCĘ WYKRESY Z WinISD no i plik z parametrami SPH200KE

Już teraz proszę o komentarze czy czy mój plan ma rację bytu,
jak się uda to może powstanie kolejny projekt DIY warty uwagi
modyfikacji i naśladowania. Zapraszam

Henry Ford powiedział:
"Jeżeli uważasz że potrafisz, ....to jest prawda.
Jeżeli uważasz, że nie potrafisz, ....to też jest prawda."

Razem łatwiej, ja już się uparłem. Chętnie z kimś podyskutuję.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lut 2013 12:33   

Powrót do góry

marian133
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Bydgoszcz

Post#2 22 Lut 2013 13:52   

Re: Kolumny DIY SPH200ke + SPH165 KEP ZAŁOŻENIA PROJEKT BUDOWA

Witam,KEP jest głośnikiem niskośredniotonowym,nie widzę go jako rasowa średniotonówka,chyba że zamkniesz go w obudowie zamkniętej i utniesz bardzo nisko,ale wtedy taka zwrotnica do 3way będzie droga. Druga sprawa to projekt zwrotnicy,jeśli samemu jej nie wykonasz będziesz musiał oddać kolumnę na pomiary,to znowu są koszta.
Powrót do góry

pawel LED
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 22 Lut 2013 13:58   

Re: Kolumny DIY SPH-200KE + SPH-165 KEP ZAŁOŻENIA PROJEKT BUDOWA

Chcę właśnie tak zrobić, obciąć tego SPH-165 od góry i od dołu. Jaki koszt może być przy takiej zwrotnicy. Moge poświęcić na ten projekt kilka miesięcy i sam chce robić wszystkie elementy łącznie ze zwrotnicami i pomiarami. Co do SPH 165 sam producent pisze ze można go stosować jako średniotonowca. Sposób na pomiary zwrotnicy wezmę ze stronki
http://diyaudio.pl/content.php/55

http://www.pcpaudio.com/pcpfiles/proyectos_altavoces/Diva3/Diva3.html

tutaj ktoś właśnie tak zrobił Tylko zamiast SPH 165 jest SPH 102KEP
A może by zamienić ten SPH 165 na SPH 135 bo mają takie samo SPL 89dB
SPH 102 ma 88dB a to spora różnica względem SPH 200KE

Stosując SPH 135 mógłbym różnicę ceny wrzucić w kopułki pewnie lepsze rozwiązanie

A ostatecznie zrobić klona kolumn DIVA tylko nie wiem jak to zagra. CO sądzicie?
Powrót do góry

Tomq
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Miasto: Piekoszów

Post#4 23 Lut 2013 09:50   

Cytat:
Chcę właśnie tak zrobić, obciąć tego SPH-165 od góry i od dołu.

Czytając to zdanie zacząłem się delikatnie uśmiechać, ale nie powiem dlaczego ;)

Cytat:

Jaki koszt może być przy takiej zwrotnicy.

Właściwie to niezależnie czy zlecisz komuś (polecam Yoshi z diyaudio.pl) czy samodzielnie zaprojektujesz to będzie jakieś 400-600 zł (pomiary, elementy i wersja finalna).

Cytat:

Co do SPH 165 sam producent pisze ze można go stosować jako średniotonowca.

Można, ale jak napisał Marian trzeba dać niskie cięcie. Ja już trochę siedzę w temacie i widzę, jak wiele osób biorących się za pierwszy projekt DIY podchodzi na zasadzie "wybiorę te głośniki, bo mi się podobają". A tak naprawdę jest cała masa zależności które trzeba uwzględnić (materiał membrany, charakterystyki fazowe, thd, charakterystyki wodospadowe, spl, średnica przetworników, wielkość cewek, etc, etc). Na kolumny przede wszystkim trzeba mieć pomysł, wyjść z jakiegoś założenia, kierować się jednym celem który chce się osiągnąć. Założenia które podałeś to po prostu zwykły opis kolumn, bez ustalonego priorytetu. Jeśli chcesz koniecznie tego KEPA 165 to musisz nastawić się na duże kolumny z dużym wooferem, z dobrym basem i ze słabszymi skrajem pasma wysokich tonów i być może lekko zmodulowanymi średnimi (ale to wyjdzie na pomiarach jakie są możliwości średniaka i tweetera).
Cytat:

Sposób na pomiary zwrotnicy wezmę ze stronki
http://diyaudio.pl/content.php/55

Prościej - http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html + http://diyaudio.pl/showthread.php/20454-Faza-w-projektowaniu-zwrotnic?p=330041#post330041

Cytat:

tutaj ktoś właśnie tak zrobił Tylko zamiast SPH 165 jest SPH 102KEP

Tak samo tylko inaczej ;) 102 kep to o wiele mniejszy głośnik, więc choćby char-ki kątowe będą inne
Cytat:

A może by zamienić ten SPH 165 na SPH 135 bo mają takie samo SPL 89dB
SPH 102 ma 88dB a to spora różnica względem SPH 200KE

Trzeba to wszystko przemyśleć, a nie sypać pomysłami jak z rękawa. Najpierw zastanów się czy chcesz "ciepły" dźwięk (papierowe głośniki) czy "detaliczny" (metalowe membrany).

Cytat:

A ostatecznie zrobić klona kolumn DIVA tylko nie wiem jak to zagra. CO sądzicie?

Które diva?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Lut 2013 09:50   

Powrót do góry

marian133
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Bydgoszcz

Post#5 23 Lut 2013 10:46   

Tomq napisał:

Trzeba to wszystko przemyśleć, a nie sypać pomysłami jak z rękawa. Najpierw zastanów się czy chcesz "ciepły" dźwięk (papierowe głośniki) czy "detaliczny" (metalowe membrany).

Dokładnie,po za tym,jeszcze nie masz wybranej wysokotonówki,a to ona głównie "wykańcza" dźwięk. Trzeba również ją dobrze dobrać dźwiękowo do średniotonówki,wiedzieć które graj ciepło a które metalicznie.
Powrót do góry

pawel LED
Poziom 11
Poziom 11

Post#6 Post autora tematu 23 Lut 2013 18:29   

Kolumny DIY SPH-200KE + SPH-165 KEP ZAŁOŻENIA PROJEKT BUDOWA Kolumny DIY SPH-200KE + SPH-165 KEP ZAŁOŻENIA PROJEKT BUDOWA Kolumny DIY SPH-200KE + SPH-165 KEP ZAŁOŻENIA PROJEKT BUDOWA Kolumny DIY SPH-200KE + SPH-165 KEP ZAŁOŻENIA PROJEKT BUDOWA Kolumny DIY SPH-200KE + SPH-165 KEP ZAŁOŻENIA PROJEKT BUDOWA

ten bardziej płaski wykres dotyczy obudowy zamkniętej, z założenia ma to być
bass reflex. Tunel znalazłem gotowy na allegro 6,1 cm dł 185cm.

Projekt DIVA to ten trójdrożny DIY z tego linku

Na razie dobrałem obudowę i bass reflex dla SPH 200KE
czy to jest dobry głośnik? Może zaproponujecie coś tańszego.
Chciałbym aby z pomocą specjalistów z dziedziny DIY audio
zrobić dobrze grające kolumny, bardziej do popu, dance i gitary niż
Bethovena. Założenia są takie, że chcę zrobić kolumny na dobrych
przetwornikach.

Dlatego pytam, czy mój plan ma sens na forum i pytam specjalistów, co z tego wyjdzie. Widziałem już taki projekt na amerykańskiej stronce, niestety już nie ma tej strony

Co do wysokotonówki to wolałbym coś metalicznego

Kolega Tomq napisał o zwrotnicach "będzie jakieś 400-600 zł " to jest za 1szt czy za 2szt?
odnośnie obcięcia SPH165 miałem na myśli częstotliwość dolną i górną "oczywiście nie obudowę":)
Powrót do góry

Tomq
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#7 24 Lut 2013 11:07   

Cytat:
Na razie dobrałem obudowę i bass reflex dla SPH 200KE

Cytat:
Co do wysokotonówki to wolałbym coś metalicznego

Proszę bardzo, dobry tani woofer i metalowy tweeter:
http://www.speakerdesignworks.com/Finalists_4.html

Te też się wydają możliwe -
http://www.rjbaudio.com/AlpheusMkII/alpheusmkii.html , ale środek i góra jest miękkomembranowa.

Co do zwrotnic to z tego co wiem zaprojektowanie kosztuje ok 300-500 zł zł w zależności od konstrukcji. A koszt samych zwrotnic to już zależny od jakości części jakie chcesz dać. Mowa o cenach za komplet. W gotowych projektach do których linki podałem wyżej odpada już koszt zaprojektowania zwrotnic.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Lut 2013 11:07   

Powrót do góry

Arkadyo
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wrocław

Post#8 27 Lut 2013 09:44   

8" to taki "ni pies ni wydra". Biorąc pod uwagę koszt budowy 3 way nigdy bym się nie zdecydował na 8". Ósemka to 38-40 hz z dobrą szybkością a dobry midbas 18cm w 2 way spokojnie zejdzie do 42-44hz, czyli prawie to samo a koszt sporo większy. Nawet kep 165 zejdzie prawie tak samo nisko jak ta 8 tyle, że troszkę ciszej będzie. Takie 3 way to jakbyś miał jakieś jakieś niesamowite preferencje co do średnicy i góry ale jak kepa 165 na środek takiego 3 way chciałeś wsadzić to raczej preferencji specjalnie nie masz a tendencje do wydawania nieprzemyślanie pieniędzy i owszem. Albo wsadź tam 25-30 cm woofer i wtedy 30-32 hz w br przy przyzwoitej szybkości albo dobry midbas w 2 way i 10hz więcej.
Powrót do góry

Tomq
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#9 27 Lut 2013 22:31   

Polemizowałbym tutaj:)
Cytat:

Biorąc pod uwagę koszt budowy 3 way nigdy bym się nie zdecydował na 8". Ósemka to 38-40 hz z dobrą szybkością a dobry midbas 18cm w 2 way spokojnie zejdzie do 42-44hz, czyli prawie to samo a koszt sporo większy.

Powiedziałbym, że 8" to 33-35hz, a więc już jest różnica.
Cytat:

Nawet kep 165 zejdzie prawie tak samo nisko jak ta 8 tyle, że troszkę ciszej będzie.

I będzie się bardziej wysilał. I średnie tony będą się "gubić" w "gęstszych" momentach. Niemniej jest trochę w tym racji, że jak już robić 3 way to na jakimś większym wooferze (bo tak czy siak średniotonowy musi być), tylko że gotowych projektów jak na lekarstwo.
Powrót do góry

Arkadyo
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wrocław

Post#10 03 Mar 2013 15:01   

33hz dla ósemki? No wiesz to zawsze sprawa gustu ale nawet 35hz jak poleca większość producentów dla swoich ósemek to jest to największe zejście przy jeszcze jako tako akceptowalnym impulsie ale dobrym nazwać go w żaden sposób nie można. Jak dla mnie taki bas to zero sprężystości i nadaje się do 2+1 w kompie i giercowania.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Głośniki i Zestawy Głośnikowe -> Kolumny DIY SPH-200KE + SPH-165 KEP ZAŁOŻENIA PROJEKT BUDOWA
Strona 1 z 1