Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obowiązkowe kasy fiskalne od 1 marca 2013

bogred 21 Lut 2013 22:44 13647 86
  • #1 21 Lut 2013 22:44
    bogred
    Moderator TV

Ciekaw jestem, czy już wszyscy wiedzą o obowiązku kas fiskalnych od 1 marca? Dla mnie to był szok, ale dowiedziałem się ze sporym wyprzedzeniem i jakoś zdołałem to przetrawić :cry:
    A wszystko to w ramach "przyjaznego państwa" oraz "ułatwień dla przedsiębiorców" :cry:
    A może założyć nowy temat o tym, żeby się ludzie dowiedzieli i nie byli potem zaskoczeni podczas kontroli skarbowej? Paru moich kolegów dowiedziało się o tym ode mnie. A żyli sobie w błogiej nieświadomości :D Jest jeszcze parę dni, można swobodnie zdążyć, choć może być problem z zakupem kasy, bo ludziska wykupili :cry:

• #2 21 Lut 2013 22:48
    DiZMar
    Spec od TV

bogred napisał:
    Ciekaw jestem, czy już wszyscy wiedzą o obowiązku kas fiskalnych od 1 marca? Dla mnie to był szok, ale dowiedziałem się ze sporym wyprzedzeniem i jakoś zdołałem to przetrawić :cry:
    ...

Dla mnie to akurat żniwa. Wczoraj wyprzedałem zapas chociaż 2 tygodnie temu obawiałem się czy nie zabublowałem się. Jeszcze kilka dostanę jutro z których już część sprzedana. Przez następne 10 miesięcy tego roku pewnie mniej sprzedam niż w ciągu stycznia i lutego. Po niedzieli czeka mnie fiskalizacja . 4 dni ciężkiej pracy ale warto. :D
    PS.
    Ja oczywiście dla siebie na kasę fiskalną nie załapałem się jeszcze. :D :D

• #3 21 Lut 2013 23:23
    radekrpisz
    VIP Zasłużony dla elektroda

DiZMar napisał:
    Ja oczywiście dla siebie na kasę fiskalną nie załapałem się jeszcze

Masz chyba "chody" ;-)

• #4 21 Lut 2013 23:31
    DiZMar
    Spec od TV

radekrpisz napisał:
    ...
    Masz chyba "chody" ;-)

Nie osiągnąłem w roku ubiegłym przychodu 20 000 PLN netto od osób fizycznych. Nie trzeba chodów.

• #5 21 Lut 2013 23:38
    jfranc
    Troll forumowy

DiZMar napisał:
    radekrpisz napisał:
    ...
    Masz chyba "chody" ;-)

Nie osiągnąłem w roku ubiegłym przychodu 20 000 PLN netto od osób fizycznych. Nie trzeba chodów.

Granicą, drogi dizmarze jest 20 000 PLN obrotu, a nie przychodu! Chyba mi nie powiesz, że tej nie przekroczyłeś?

Ps
    Zostaw sobie jedną :D

• #6 21 Lut 2013 23:52
    DiZMar
    Spec od TV

jfranc napisał:
    ...
    Granicą, drogi dizmarze jest 20 000 PLN obrotu, a nie przychodu! Chyba mi nie powiesz, że tej nie przekroczyłeś?
    ...

Przychodu czyli utargu lub inaczej obrotu, bo takie (to ostatnie) wyrażenie jest stosowane w rozporządzeniu ( dla VAT-owców netto) i tego nie przekroczyłem oczywiście. Przychód od firm lub instytucji gdy wystawiałem fakturę VAT nie liczy się w tym limicie.
    PS.
    15 lat sprzedaję i serwisuję kasy toteż przepisy ich dotyczące mam w małym palcu na bieżąco. Z kilkoma księgowymi spierałem się co do szczegółów i zawsze wychodziło na moje drogi Witku.
    jfranc napisał:
    ...

Ps
    Zostaw sobie jedną :D

No niestety sam sobie gdyby trzeba było nie mogę serwisować. Ma być to inna firma niestety. :cry:

• #7 21 Lut 2013 23:56
    jfranc
    Troll forumowy

Cytat:
    Przychodu czyli utargu lub inaczej obrotu

Nie wprowadzaj w błąd. Przychód to nie to samo co obrót.
    Poza tym i tak, może już nawet w przyszłym roku kasę fiskalną będą mieli wszyscy, nawet babka klozetowa. Bo po prostu limity zostaną zlikwidowane całkowicie, do tego się dąży. Chyba, że ludzie w końcu wyjdą na ulicę i wy..... Tuska na zbity pysk.

• #8 21 Lut 2013 23:59
    DiZMar
    Spec od TV

jfranc napisał:
    ...
    Nie wprowadzaj w błąd. Przychód to nie to samo co obrót.
    ...

Może wyjaśnisz jaka jest różnica ale tak żebym i ja zrozumiał.
    PS.
    Różnica jest ale bardzo subtelna. Jeżeli określimy przychód od osób fizycznych i rolników ryczałtowców ze sprzedaży towarów i usług to będzie = z obrotem ze sprzedaży dla osób fizycznych i rolników ryczałtowców.

• #9 22 Lut 2013 00:09
    jfranc
    Troll forumowy

Obrót - to przychód pochodzący tylko ze sprzedaży towarów i usług. DO przychodu wlicza się inne źródła dochodu, np. odsetki bankowe, najmu, jak ktoś jest np. rolnikiem i ma z tego tytułu dochody. Co jest przecież istotne dla ustalania limitu. Tak to rozumiem.

• #10 22 Lut 2013 00:11
    DiZMar
    Spec od TV

jfranc napisał:
    ...
    Poza tym i tak, może już nawet w przyszłym roku kasę fiskalną będą mieli wszyscy, nawet babka klozetowa...

Babka klozetowa nie była kiedykolwiek zwolniona z kasy fiskalnej. Ją cały czas obowiązują ogólne zasady zwolnień czyli limity obrotu. W wielu klozetach publicznych od dawna kasy fiskalne są.
    Z tym co wyżej napisałeś oczywiście zgadzam się w przypadku użycia jednego słowa obrót lub przychód. Przy dokładnym określeniu opisałem wyżej.

• #11 22 Lut 2013 00:13
    jfranc
    Troll forumowy

Cytat:
    Babka klozetowa nie była kiedykolwiek zwolniona z kasy fiskalnej. Ja cały czas obowiązują ogólne zasady zwolnień czyli limity obrotu. W wielu klozetach publicznych od dawna kasy fiskalne są.

Możliwe. Nie chodzę. :) To była bardziej przenośnia...

• #12 22 Lut 2013 00:15
    mirex
    Poziom 43  

jfranc napisał:
    Chyba, że ludzie w końcu wyjdą na ulicę i wy..... Tuska na zbity pysk.

A wtedy będzie sielanka. ;)
    Każdy dalej będzie kradł i kombinował, byle jemu było dobrze (oczywiście ze szczytnym hasłem na sztandarach - zero korupcji i pełna sprawiedliwość) , na każde dziecko dadzą ... noo 1000 może nie, ale 500zł co miesiąc, a producenci handlować będą z Antarktydą, bo ani sąsiad zachodni, ani wschodni nie będzie się palił do współpracy. Na wszelki wypadek jeszcze wprowadzą sąsiedzi embargo na mięso i przetwory rolne. ;)
    Dalej mi się rozwijać nie chce. :)

• #13 22 Lut 2013 00:18
    DiZMar
    Spec od TV

Dobranoc. Jutro znowu telefony lub wizyty z pytaniem: Ma pan małe kasy? Moja odpowiedź: Miałem ale już nie mam i w lutym miał nie będę. Ale zboczyliśmy z tematu.

• #14 23 Lut 2013 23:57
    Marek09
    Poziom 24  

U mnie kasa już leży od początku Stycznia i czeka do 1-go Marca :D . Ale żniwa to większe będzie miała raczej skarbówka, zaraz zaczną się kontrole i mandaciki za brak kasy. Bo co limitu to zupełnie przypadkiem dowiedziałem się o 20tys.. Czytałem o 40tys. za 2012r., a 20tys. w 2013r. Ale znowu przypadkowo wpadłem na artykuł o tym, że jak w 2012 się przekroczy 20tys. to też kasa obowiązkowa.
    Ciekawe czym jeszcze Nas Nasz rząd zaskoczy w tym roku. Może od 2014r. obowiązkowy VAT dla wszystkich?
    Przydałby się jakiś specjalny temat, czy dział na takie rzeczy. Nowe przepisy i takie tam różne informacje dotyczące Nas serwisantów jak właśnie rejestracja w GIOŚ. Nie każdy ma niestety bystrą księgową co by go informowała o takich sprawach, bo i nie wszystkie one są bystre ( ciągłe zmiany legislacyjne ), nikogo nie obrażając oczywiście.

• #15 24 Lut 2013 07:39
    bonanza
    Spec od Falowników

Panowie, trochę za późno na zmianę formy opodatkowania, ale skąd u Was taki obrót? Zatrudniacie po 5 pracowników, czy też handlujecie pokątnie elektroniką? Bo jeśli nie, jeśli same naprawy, to się rejestruje na karcie podatkowej i nie prowadzi się żadnej księgi, nie wykazuje żadnych obrotów, a jeśli już trzeba do jakiegoś stypendium czy przedszkola, to zgodnie z prawem podaje się kwotę szacunkową z sufitu. Z biurokracji jest tylko PIT16A raz w roku (sprawozdanie o zapłaconych składkach zus). Jedyny minus, że nie można jechać na stratach, podatek niewielki, ale stały.

• #16 24 Lut 2013 07:53
    DiZMar
    Spec od TV

bonanza napisał:
    ... to się rejestruje na karcie podatkowej i nie prowadzi się żadnej księgi, nie wykazuje żadnych obrotów,...

Na karcie podatkowej od wielu lat jest obowiązek rejestracji codziennych obrotów (zeszyt utargów dziennych). Należy go mieć w razie kontroli chociaż ich wysokość nie wpływa na opodatkowanie. Ma to znaczenie np. z wyznaczeniem daty obowiązku wejścia w rejestrację przy użyciu kasy rejestrującej (fiskalnej). Sprzedaję kasy fiskalne i kupują je u mnie również płacący podatek w formie karty podatkowej. Przy karcie podatkowej należy też przechowywać dokumenty zakupu. Tak forma jak napisałeś była ale to już dawno i nie prawda.
    Kol. bonanza nie jesteś na bieżąco nawet z przepisami o karcie podatkowej którą stosujesz. Radzę uzupełnij to sobie za poprzednie 5 lat i rok bieżący (z 5 poprzednich lat należy przechowywać dokumentację skarbową a z 10 lat ZUSowską) dopóki nie miałeś kontroli w tym zakresie. Jeżeli nie zainstalujesz do 01.03.2013r. kasy fiskalnej to kontrolę na pewno miał będziesz i dopiero będzie "bonanza" :cry:

• #17 24 Lut 2013 08:16
    lisek
    Spec od monitorów

(':idea:') dzieki za info. o kasach fiskalnych

"Uświadomiłem" swojego kol. z kraju "nad Wisłą/*sorry nad Odrą" o owych kasach fiskalnych wchodzących w zycie od 1_marca i mam pytanko:

- czy zamiast kasy fiskalnej można /*jest aprobowane przez "organa" zastosowanie np. programu Subiekt GT + drukarka fiskalna/drukarka zwykła

Co jest obecnie pod względem finansowym b. ekonomiczne ,tańsze i praktyczne.?
    *skoro sa problemy z zakupem kas fiskalnych

program można testować 60_dni za free lub kupić za 400pln z 3mies. aktualizacją
    *mała kasa z homologacja to ok. 900pln

p.s

Dlaczego utworzenie, rozwinięcie i prowadzenie firmy w Polsce to droga przez mękę.

• #18 24 Lut 2013 08:30
    DiZMar
    Spec od TV

lisek napisał:
    ...
    - czy zamiast kasy fiskalnej można /*jest aprobowane przez "organa" zastosowanie np. programu Subiekt GT + drukarka fiskalna

Co jest obecnie pod względem finansowym b. ekonomiczne ,tańsze i praktyczne.?
    *skoro sa problemy z zakupem kas fiskalnych

...

Oczywiście może być to drukarka fiskalna sterowana przez program magazynowy chociażby wspomniany przez Ciebie Subiekt GT +. Jest to rozwiązanie znacznie wygodniejsze (odchodzi programowanie towarów lub usług w kasie i pamiętanie ich kodów). Na paragonie będzie drukowana nazwa towaru lub usługi tak jak w programie. Niestety jest to rozwiązanie dużo droższe w zakupie. Oprócz programu (np. Subiekt) trzeb zakupić własnie drukarkę fiskalną która średnio kosztuje 2x tyle co kasa fiskalna. U mnie najtańsza drukarka fiskalna to ponad 2 000 PLN netto a kasa 1000 PLN netto. W kosztach eksploatacji specjalnych różnic nie ma. Urządzenia fiskalne są mało usterkowe (TV do nich bardzo daleko). Drukarki fiskalne są mniej usterkowe niż kasy fiskalne. Myślę, że nieco wyjaśniłem. Jakby coś to dzwoń na 601 379 597 (jest to mój upubliczniony nr telefonu). Odbieram zawsze. Jeżeli nie mogę odebrać a prób połączenia było kilka to oddzwaniam wtedy kiedy mogę.

• #19 24 Lut 2013 08:35
    lisek
    Spec od monitorów

Dzieki za info.
    Myślę ,że dla jego 2-u osobowej firmy KASA Fiskalna to optymalne rozwiązanie (nie ma zaplecza magazynowego w "duzym słowa tego znaczeniu"
    części to co w szufladzie ,szafie magazynowej i płyty z demontazu /giełdy.

Link_coś tam zawsze Sobie wybierze

• #20 24 Lut 2013 08:41
    DiZMar
    Spec od TV

lisek napisał:
    ...

program można testować 60_dni za free lub kupić za 400pln z 3mies. aktualizacją
    *mała kasa z homologacja to ok. 900pln
    ...

Program można mieć zupełnie darmowy np. dołączany do gazet lub z internetu i też wystarczy.
    Kas po ok 900 PLN (brutto) nie posiadam chociaż takie w sprzedaży są. Ja nie chcę po sprzedaży mieć kasę tyle na warsztacie ile u użytkownika. :cry:
    lisek napisał:

Niektóre z prezentowanych w linku kas nie posiadają homologacji. Większość ma homologacje aktualne.

• #21 24 Lut 2013 09:00
    mailo
    Poziom 25  

Witam.
    Czy samo posiadanie kasy fiskalnej(od 01,03,2013), daje prawo do handlowania towarem ?
    Czy do tego potrzeba uprawnienia bycia VAT'owcem ?

Pozdrawiam.

• #22 24 Lut 2013 10:10
    DiZMar
    Spec od TV

mailo napisał:
    Witam.
    Czy samo posiadanie kasy fiskalnej(od 01,03,2013), daje prawo do handlowania towarem ?
    Czy do tego potrzeba uprawnienia bycia VAT'owcem ?

Pozdrawiam.

Kasa i VAT mają tyle to ze sobą, że kasa wylicza VAT jeżeli jej użytkownik jest płatnikiem takiego podatku. Inne związki podawane przez niedouczonych pismaków są nieprawdziwe. Wracając do pytania. Obowiązek kasy (przekroczenie 20 000 PLN obrotu w roku kalendarzowym dla osób fizycznych i rolników ryczałtowców - bez rachunków czy faktur vAT dla firm i instytucji) nie jest równoznaczny z obowiązkiem bycia VATowcem którego granicą jest 150 000 PLN całego obrotu w roku kalendarzowym lub sprzedaż niektórych towarów od początku (alkohol, paliwa...). W przypadku podatnika nie będącego płatnikiem VAT towary programuje się w bez VAT czyli w stawce nr 7 (litera G) zwolnionej. Taki podatnik dalej nie płaci VAT chyba, że przekroczy cały obrót 150 000 PLN w roku kalendarzowym i wtedy ma zgłosić się, że chce a właściwie musi być płatnikiem VAT oraz przeprogramować odpowiednio kasę fiskalną.

• #23 24 Lut 2013 10:53
    bogred
    Moderator TV

Wydzieliłem jako osobny temat, żeby się nie gmatwało kto o czym pisze. A temat może jeszcze przyda się komuś, żyjącemu w błogiej nieświadomości :cry: Jeszcze jest kilka dni, można zdążyć i nie mieć problemów ze skarbówką. A jak widać, są tacy, co nie wiedzą. Dziwię się tylko DiZMarowi, że sam nie założył wcześniej takiego tematu- miałby pewnie więcej klientów. Chyba, że i tak ma ich nadmiar :D

• #24 24 Lut 2013 12:14
    DiZMar
    Spec od TV

bogred napisał:
    ... Dziwię się tylko DiZMarowi, że sam nie założył wcześniej takiego tematu- miałby pewnie więcej klientów. Chyba, że i tak ma ich nadmiar :D

Jestem zdania, że serwis kas w odległości ponad 25km jest pomyłka decyzyjna użytkownika kas. Na bliższej odległości jestem na rynku ponad 15 lat i dostatecznie znany aby o mnie wiedziały osoby tematem zainteresowane. Zresztą wujek Google po wpisaniu frazy kasy fiskalne Międzyrzec Podlaski "gada o mnie do upadłego". W początkach swojej działalności (rok 1998 - 1999) na reklamę wydawałem kwotę porównywalną z kosztem utrzymania 1 pracownika. Opłaciło się. Od roku 2000 odmawiam jakiejkolwiek reklamy z wyjątkiem wizytówek naklejanych na urządzenia serwisowane przeze mnie. Naklejka na kasie w sklepie jest najlepszą reklamą. Do tego poczta pantoflowa i jest jak jest. Co do obecnej sytuacji to pracuję 24h/dobę a resztę pracy biorę do domu na po fajrant. :D Jeżeli w ciągu następnych 10 miesięcy (marzec-grudzień 2013r.) sprzedam tyle co w minionym styczniu i kończącym się lutym to będę bardzo szczęśliwy. Na chwilę obecną ma małe i tanie kasy w sprzedaży ale jak wyżej napisałem nie poniżej 1000 PLN brutto. Cena u mnie zaczyna się od 1300 PLN brutto kasa i 2500 PLN brutto drukarka fiskalna.
    Swoją drogą dobrze, że temat został wydzielony. Gdyby ktoś miał pytania typu prawnego lub technicznego to można zadawać w tym temacie. Obserwuję go i będę starał się pomóc w miarę mojej wiedzy wynikającej z mojego wieloletniego doświadczenia. Zawsze odpowiadając będę starał się umieścić na wstępie cytat z pytaniem by była jasność czego dotyczy moja odpowiedź. Ponadto polecam obserwować to forum .

• #26 24 Lut 2013 12:24
    1078231
    Usunięty  
  • #27 24 Lut 2013 12:35
    DiZMar
    Spec od TV

Motronic napisał:
    Kasę fiskalną sobie kupię wtedy, kiedy taką zobaczę w prywatnych gabinetach lekarskich i kancelariach adwokackich.
    Plombowanie ząbka 2 stówy i paragonu nie dostaję? Idę do papugi, bierze sprawę, płacę mu i pokwitowania na to nie mam?

U niektórych lekarzy, stomatologów instalowałem kasy w roku 2011. To naprawdę były wyjątki. U zdecydowanej większości kas na razie nie ma. Na 1 marca br. dużo poszło kas do w/w branż. Powtarzającym się pytaniem oprócz kwestii technicznych obsługi było: Czy kasę można trzymać w szufladzie? Takiego pytania nie dawali mi właściciele sklepów czy kiosków. Odpowiadałem zgodnie z przepisami: W trakcie wydruku paragonu wyświetlacz klienta ma być dla niego widoczny. Każdy klient (petent, pacjent) ma otrzymać paragon bez prośby o niego i nie później niż wydawaną ewentualną resztą. Ostatnio usłyszałem o przypadkach kontroli w sklepach polegających na obserwacji kiedy podawany jest paragon. W przypadku podania reszty a za dosłownie chwilkę paragonu propozycja mandatowa nie do odrzucenia to 200 PLN :| :cry: i płać. Konkretna sytuacja z mojego miasteczka.

• #28 24 Lut 2013 12:39
    1078231
    Usunięty  
  • #29 24 Lut 2013 12:49
    mirex
    Poziom 43  

lisek napisał:
    Ja ze swojej strony polecam dla kupujących /sprzedających przez PayPal "trochę informacji"
    http://community.ebay.pl/forum/P322atno347ci/500000003

A jaki to ma związek z tematem?
    W ogóle przestań lisku śmiecić, bo najwidoczniej albo nic nie rozumiesz, albo traktujesz temat jak inne - byle sobie popisać co nieco.

Mnie (podejrzewam zresztą, że każdego "normalnego" użytkownika kasy), nie interesuje, czy kosztuje ona 1000zł, czy 1500. To jednorazowy wydatek na lata! Trudno.
    Mnie interesuje awaryjność tej kasy i ewentualnie maksymalnie szybki serwis, abym nie musiał na miesiąc firmy zamykać! Lub kupować natychmiast nowej kasy.
    A już w najmniejszym stopniu interesują mnie jakieś cuda bez naszej homologacji! Choćby i za darmo rozdawali.

Dodano po 7 [minuty]:

Motronic napisał:

Kasę fiskalną sobie kupię wtedy, kiedy taką zobaczę w prywatnych gabinetach lekarskich i kancelariach adwokackich.

A masz dobrą papugę w razie czego? :) Bo jak wpadną ludziki z US, to już się postarają wykazać Ci obroty. I nie na braku kasy, a właściwie karze za jej brak, to się skończy. ;)

Nie siej defetyzmu i nie namawiaj "porządnych" ludzi do złego. :)
    Jak nie mają wiarygodnych "papierów", że obrót w 2012 nie osiągnął 20 tysięcy, to lepiej niech nie rydzykują. ;)

• #30 24 Lut 2013 12:52
    mailo
    Poziom 25  

DiZMar napisał:

Odpowiadałem zgodnie z przepisami: W trakcie wydruku paragonu wyświetlacz klienta ma być dla niego widoczny. Każdy klient (petent, pacjent) ma otrzymać paragon bez prośby o niego i nie później niż wydawaną ewentualną resztą. Ostatnio usłyszałem o przypadkach kontroli w sklepach polegających na obserwacji kiedy podawany jest paragon. W przypadku podania reszty a za dosłownie chwilkę paragonu propozycja mandatowa nie do odrzucenia to 200 PLN :| :cry: i płać. Konkretna sytuacja z mojego miasteczka.

Tu jest opowiedziane jak się powinno paragon wydawać klientowi :)

Zapomniałem o linku.... zawiesiłem się :|

http://www.youtube.com/watch?v=IZtprLqO8_o

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme