Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

raven363 24 Lut 2013 21:26 18390 5
  • Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

Witam.

Chciałbym zaprezentować swoją konstrukcję monofonicznego wzmacniacza mocy realizowanego na pewnie znanym przez Was sterowniku LME49810, który wykonałem już jakiś czas temu.

Wzmacniacz został wykonany z potrzeby napędzania małych imprez typu grill, prywatka.
    W tej konstrukcji jak to tylko możliwe udało mi się zoptymalizować płytki wzmacniacza mocy na tym sterowniku.

Poważny problem stanowi poprawne zaadaptowanie sterownika w płytce końcówki mocy. Wcześniej próbowałem układ LME umieścić na płytce razem ze stopniem mocy ale pojawiały się pewne problemy związane z niemożliwością poprawnego poprowadzenia ścieżek. (ogólnie wzmacniacz działał ale np przy przesterowaniu wyższymi częstotliwościami lubił być niestabilny). Stąd wpadłem na pomysł wykonania płytki sterownika montowanej na płytce stopnia mocy. Sterownik wraz z elementami filtrującymi, pętli sprzężenia zwrotnego i wejściem umieściłem na dwustronnym laminacie.

Dodatkowe podzespoły umieszczone są na pozostałych dwóch płytkach widocznych na zdjęciach (czerwonych - bo testowałem lakier do soldermaski). W sklad nich wchodzą:
    - analogowy wskaźnik wysterowania,
    - przełączniki umożliwiające ręczne załączenie lub odłączenie sygnału wejściowego i wyjściowego,
    - opóźnione załączanie głośników z ochroną przed napięciem stałym na wyjściu,
    - chłodzenie aktywne końcówki mocy.

Zastosowany transformator o mocy 450VA, mostek prostowniczy 30A oraz 4 kondensatory 6800µF/80V stanowią zasilacz wzmacniacza mocy oraz reszty podzespołów.

Zmierzona moc wyjściowa wzmacniaczy wynosi około 180W rms dla 8Ω obciążenia.
    Reszta parametrów które zmierzyłem:
    - pasmo 3-decybelowe przy obciążeniu: 350kHz
    - szybkość: około 30V/µs
    - impedancja wejściowa: 30kΩ
    - wzmocnienie: 30dB

Analogowy wskaźnik wysterowania zbudowałem w oparciu o zwykły prostownik liniowy, wyposażony w możliwość regulacji czułości dla odpowiedniego dostrojenia wskaźnika analogowego. Wskaźnik natomiast jest typowym VU-metrem o charakterystyce typowej dla takich wskaźników, co znacznie uprościło układ sterowania nim.

Przełączniki sterują odpowiednio dwoma przekaźnikami (wejściowy i wyjściowy - współpracujący z układem opóźnionego załączania głośników) poprzez zastosowany podwójny flip-flop typu D.

Chłodzenie aktywne jest regulowane dzięki wykorzystaniu stabilizatora LM317T, gdzie w miejsce jednego z rezystorów doprowadzony jest termistor NTC 2,2kR, stabilizator reguluje w ten sposób obroty wiatraka adekwatnie do temperatury. Wykalibrowany jest tak aby przy temperaturze na termistorze ok 55°C wiatrak był zasilany napięciem ok 12V.

Głównym elementem odprowadzającym ciepło jest radiator aluminiowy (do tyrystorów). Na zdjęciach widać go jako oklejony biały element. Okleina ta sprzyja wbrew wszelkim pozorom lepszemu odprowadzaniu ciepła. Jak można się domyśleć wentylator, radiator oraz wylot na froncie tworzą szczelny tunel przez który przepompowywane jest powietrze chłodzące stopień mocy.

Jak widać na zdjęciach istnieje ogólny problem z obudowami do samodzielnie wykonywanych urządzeń. Przystosowałem tą uniwersalną dostępną w niektórych sklepach elektronicznych. Wszystkie otwory wycinałem miniszlifierką modelarską. "zawieszenie" podzespołów wykonałem na płaskownikach i kątkownikach aluminiowych, także płyta spodnia wolna jest od śrub.

Napisy - wydrukowane na drukarce laserowej, wycięte, przyklejone kropelką do płyt czołowej i tylnej, a następnie pokryte cienką warstwą lakieru akrylowego w spreju.

W załącznikach do pobrania zamieszczam wzory płytek programu SprintLayout oraz program Viewer którym to można obejrzeć oraz wydrukować mozaiki ścieżek drukowanych wszystkich podzespołów wzmacniacza.

Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

Z góry przepraszam za brak załączonych schematów, które postaram się odkopać możliwie szybko i umieścić w postach następnych.
    W zamian za to poniżej zamieszczam oscylogramy z przebiegów wyjściowych wzmacniacza mocy przy obciążeniu 8Ω.

Szum przy wejściu zwartym do masy 5mV/dz 2ms/dz:

Sygnał snius 100kHz 5V/dz 2µs/dz:

Sygnał snius 100kHz 20V/dz 2µs/dz przesterowanie:

Sygnał sinus 10kHz 20V/dz 20µs/dz przesterowanie:

Sygnał prostokątny 10kHz 20V/dz 10µs/dz:

Sygnał prostokątny 20kHz 20V/dz 10µs/dz:

Przebieg arbitralny 10kHz 20V/dz 10µs/dz:

Koszt całej konstrukcji szacuje na ok 700zł; wiem że cenowo nieciekawie to wygląda (zwłaszcza patrząc na estetykę) ale niejeden znajomy chciał go ode mnie odkupić za trochę więcej :D

Konstrukcja ma już prawie rok; spisuje się bardzo dobrze. Jak do altusów 300 uważam że jest za mocna.

Dla zainteresowanych:
    Ostatnio zaprojektowałem płytki stopni mocy do zamontowania na nieco większych radiatorach, gdzie tranzystory mocy umieszczone są w dwóch rzędach. Fotki stopni mocy oraz załączniki i niewielki opis do nich zamieściłem na swoim starszym temacie (strona 2) dotyczącym LME..
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1518904-30.html

Fajne!
  • #2 25 Lut 2013 13:45
    1996arek
    Poziom 20  

Fajna konstrukcja. Czemu nie zrobiłeś zaraz stereo? Czy ta okleina na radiatorze czasem nie zmienia koloru ze względu na wysoką temperaturę? Lepiej by było zastosować jakąś cienką blachę. Napisy są wydrukowane i przyklejone?

Moderowany przez dj-MatyAS:

raven363 napisał:
    Napisy - wydrukowane na drukarce laserowej, wycięte, przyklejone kropelką do płyt czołowej i tylnej, a następnie pokryte cienką warstwą lakieru akrylowego w spreju.

Kolega tylko obrazki ogląda.

• #3 25 Lut 2013 19:15
    kozak 22
    Poziom 13  

Ogólem konstrukcja fajna ale nie lepiej tunel powietrzny wykonać choćby z laminatu ? Trochę strach by owa okleina się nie przytliła ...

• #4 25 Lut 2013 21:09
    szymon122
    Poziom 36  

kozak 22 napisał:
    okleina się nie przytliła

Jak to sobie wyobrażasz? Na 100% nie nagrzeje się to bardziej niż 80 stopni. Napisz coś więcej o soldermasce, jak ją robiłeś? Wzmacniacz może pracować przy 4 Ohm? Ten miernik wskazówkowy to owy wskaźnik wysterowania? Możesz bardziej rozpisać te koszty (ile końcówka a ile trafo)?

• #5 27 Lut 2013 10:49
    krzem3
    Poziom 17  

Przy zwartym wejściu do masy niezbyt dobrze wygląda zdjęcie oscylogramu. Jak wygląda przy rozwartym wejściu i rozkręconym na max potencjometrze.

krzem3

• #6 13 Lut 2014 10:26
    raven363
    Poziom 14  

Soldermaska wykonana za pomocą lakieru do soldermaski dostępnego na znanym portalu aukcyjnym, choć dziś już z niej zrezygnowałem na poczet folii uv do soldermaski. Dzięki temu mamy efekty widoczne na jednej z fotek w tym temacie: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2722762&highlight=

Z tym że soldermaska sprawdza się jedynie przy układach pcb już wypróbowanych, na których nie dokonujemy żadnych zmian czy poprawek.

maksymalne temperatury jakie osiąga ten osłonięty radiator podczas pracy wzmacniacza to jakieś 68 do 70 °C.

Niestety nie mam możliwości wykonać lepszego foto - stary oscyloskop i trochę mu się szumi na najwyższej czułości)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME