Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Audi A4 B5 - 1.9 TDI AJM bez zaworu EGR ?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Diesel -> Audi A4 B5 - 1.9 TDI AJM bez zaworu EGR ?
Autor
Wiadomość
orion85
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Tarnów

Post#1 Post autora tematu 25 Lut 2013 21:17   

Witam
Posiadam Audi A4 B5 z silnikiem 1.9 TDI AJM 115 Km.
Czy mogę wymontować całkiem zawór EGR?
Będzie miało to jakiś wpływ na pracę silnika?
Proszę o odpowiedz
Powrót do góry

HSWG
Poziom 16
Poziom 16

Post#2 25 Lut 2013 22:27   

Re: Audi A4 B5 - 1.9 TDI AJM bez zaworu EGR ?

Są zestawy pomijające EGR, plusy to:
- czystszy kolektor dolotowy
- nieco lepsza dynamika
Minusy:
- brak klapy gaszącej - telepanie silnika po zgaszeniu
- bardziej zanieczyszczone spaliny (zapach wyraźnie ostrzejszy)
Powrót do góry

T5
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Dębno

Post#3 25 Lut 2013 22:53   

Zawsze można EGR zaślepić. Wyciąć katalizator. Wywalić to i owo bo po co to komu i też będzie jeździło wozidło.
HSWG napisał:
Są zestawy pomijające EGR, plusy to:
- czystszy kolektor dolotowy
- nieco lepsza dynamika
Jakoś tej lepszej dynamiki nie zauważyłem po zaślepieniu egr. A kogo obchodzi co tam w kolektorze się dzieje? Zawsze można raz na 200tk wyczyścić. Można też kupić starego diesla i też będzie jeździł. Może się kurna starzeję ale staram się dbać o ta naszą matkę ziemię.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Lut 2013 22:53   

Powrót do góry

orion85
Poziom 12
Poziom 12

Post#4 Post autora tematu 25 Lut 2013 23:25   

Chcę wymontować EGR ponieważ cieknie mi z niego olej a nowy trochę kosztuje.
Co do jego zaślepiania to już jakiś czas temu zrobiłem i nie ciągnie mi syfu w dolot. Teraz chcę go całkowicie zdemontowac.
Powrót do góry

T5
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Dębno

Post#5 25 Lut 2013 23:26   

Jak Ci olej cieknie to wymień oring i przestanie.Lub wymień zawór egr i nie rób chałtury.
Powrót do góry

1078231
Usunięty

Post#6 26 Lut 2013 00:18   

Sterownik zaraz się kapnie, że EGR nie działa. I utnie moc.
Powrót do góry

orion85
Poziom 12
Poziom 12

Post#7 Post autora tematu 26 Lut 2013 00:22   

Zawór EGR mam już zaślepiony i jest wszystko ok. Tylko ten cieknący z niego olej.
Chce go ominąć całkowicie i wstawić tam jakąś rurę.
Powrót do góry

trans-serwis
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Częstochowa

Post#8 26 Lut 2013 00:38   

orion85 napisał:
Tylko ten cieknący z niego olej.
To nie EGR jest winowajcą tylko turbina. Nie naprawiaj turbiny, wymontuj EGR, jak turbina porządnie puści olej to może się rozleci silnik i skończy się drutowanie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Lut 2013 00:38   

Powrót do góry

orion85
Poziom 12
Poziom 12

Post#9 Post autora tematu 26 Lut 2013 00:40   

Chodzi dokładnie o coś takiego jak na zdjęciu Audi A4 B5 - 1.9 TDI AJM bez zaworu EGR ?

Dodano po 1 [minuty]:

Spoko spoko, może tak szybko nie puści oleju.... :)
Powrót do góry

Sztomel
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Rybnik

Post#10 26 Lut 2013 04:18pomocny post - solucja   

Motronic napisał:
Sterownik zaraz się kapnie, że EGR nie działa. I utnie moc.

Nie w tym silniku i nie w tym sterowniku. Tam sobie można do woli zaślepiać EGR i nie będzie to skutkować żadną utratą mocy.
Zaślepienie EGR spowoduje spowolnienie nagrzewania się silnika i nic poza tym.
Wywalenie klapy gaszącej spowoduje tylko nieprzyjemne telepnięcie silnikiem podczas jego gaszenia więc z powodzeniem możesz zaślepić EGR - przynajmniej pozbędziesz się nagaru w dolocie.
Popatrz jak wygląda morda w moim avatarze - uśmiechnięta - a wiesz dlaczego - bo juz dawno pozbyłem się EGR'a w moim silniku i odmę wywaliłem w kosmos od paru lat, na tej podstawie wiedziałem, że olej w dolocie leje się już tylko i wyłącznie z turbosprężarki więc szybko ją wywaliłem i zastąpiłem inną (używaną a nie regenerowaną bo to kaszana a nie recepta na obecną farsę). Nigdy nie polecę regenerowanej turbosprężarki kolegom bo szkoda tylko kasy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Lut 2013 04:18pomocny post - solucja   

Powrót do góry

orion85
Poziom 12
Poziom 12

Post#11 Post autora tematu 26 Lut 2013 12:01   

Czyli kolego mogę śmiało całkowicie go zdemontować? A co do odmy, to jak z nią zrobiłeś? Turbo mam sprawne, nie cieknie z niego olej.
Powrót do góry

ppiotr4
Poziom 8
Poziom 8

Post#12 08 Maj 2013 21:11   

Witam - podepnę się pod temat. Mam Octavie JEDYNKĘ z 1999r i silnik TDI 110 koni AHF. miałem problemy z osiągnięciem prędkości powyżej 130km/h, a silnik zachowywał się tak, że odczuwałem przyrosty i spadki mocy w czasie przyspieszania. pierwsze podejrzenie turbina i sterowanie, ale silnik nie zawsze wpadał w błąd i utratę mocy, tylko jak przyspieszałem łagodnie to prędkość dochodziła do 130km/h i basta ani kilometra na godzinę szybciej. Nosiłem się z zamiarem usunięcia zaworu EGR, ale w taki sposób żeby jak najmniej grzebać i wpadłem na pomysł żeby w miejsce elektrozaworu który steruje EGR-em wpiąć identyczny czujnik bez podpinania podciśnienia etc. Żeby komputer nie wykrywał błędu uszkodzonego bądź odpiętego czujnika i żeby odciąć sterowanie EGR-em. Jak myślicie czy to dobry pomyl obejścia EGR-u bez jego zaślepiania etc. Samochód pracuje normalnie, płynność oddawania mocy się poprawiła, żadne błędy póki co mi nie wyskakują, samochód nie wpada w jakieś nalaufy itp. Póki co jestem zadowolony z uzyskanych efektów, ale czy one nie przyniosą jakichś ujemnych skutków. Proszę o wypowiedzi w tej kwestii.

Dodano po 3 [minuty]:

- domniemam iż w takim stanie rzeczy jak to opisuję mój EGR jest zamknięty cały czas, a nie cały czas otwarty - bo chyba pozycja spoczynkowa zaworu jest zamknięta a po podłączeniu podciśnienia zaczyna się on otwierać, a ja mu podciśnienie chyba odciąłem odpinając wtyczkę od tego elektrozaworka.
Powrót do góry

turpik5
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: DBL

Post#13 08 Maj 2013 23:33   

Logi dynamiczne trzeba zrobić to będzie wiadomo co niedomaga

Moderowano przez zeimp:

Chętnie polemizowałbym z Tobą na ten temat (odnośnie logów), ale w praktyce, a nie przy pomocy "wujka" google! Każdy wyczyta w sieci o logach, a jak już autor je wklei, to wątek "umiera", bo nikt nikt jednoznacznie nie potrafi ich rozszyfrować! Proszę nie udzielać podpowiedzi, które przeciętnemu userowi nie pomogą w rozwiązaniu kłopotu. Nie potrzeba absolutnie żadnych logów wykonywać, aby naprawić w/w samochód.

Powrót do góry

ppiotr4
Poziom 8
Poziom 8

Post#14 09 Maj 2013 00:29   

- a pomijając błędy VAG etc. i skupiając się na samym EGRze to czy tym sposobem uśmierciłem go skutecznie, żeby już się nie otwierał i nie wpuszczał mi spalin które zanieczyszczają olejową mazią kolektor zasilający?
Powrót do góry

tomkraft1992
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: krk

Post#15 10 Maj 2013 01:20   

Prawda jest taka ze jakby byl niepotrzebny to by go tam nie montowali;) no ale kazdy robi jak chce. W TDI'kach jest ten problem ze jeden problem rozwiąrzesz to drugi sie z czasem wysypie..albo wóz albo przewoz
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Maj 2013 01:20   

Powrót do góry

ppiotr4
Poziom 8
Poziom 8

Post#16 10 Maj 2013 10:08   

W sumie tyle to ja wiedziałem.

Piszą wszyscy, że jest potrzebny bo inaczej by go tam nie było, ale nikt nie pisze po co jest potrzebny -a obecna moja wiedza n/t temat jest taka, iż EGR jest potrzebny żeby spełnić określoną normę czystości spalin EURO, a w dodatku diesel emituje dużo cząstek stałych, które mają wpływ na żywotność katalizatora, no i ponoć jeszcze silnik szybciej się nagrzewa dostając cieple spaliny z kolektora, a tym samym nieco studzi się nieco spaliny wylatujące z kolektora do dalszej części układu wydechowego.
Sam VW-gen pisze że jego pominiecie (usuniecie, czy zaślepienie) może spowodować bardziej kosztowne usterki, niż jego okresowa wymiana. Podejrzewam że te kosztowne usterki to uszkodzenie katalizatora który kosztuje tyle co 2-3 EGR-y - dodam że mnie to nie dotyczy bo poprzedni właściciel samochodu już o to zadbał żeby wyciąć katalizator. A że jedno rozwiązanie i drugie jest dość drogie dla Polaka, a wymiana EGR-u musiałaby nastąpić pewnie po przebiegu mniejszym niż 100k km, to i tak dla Polaka za drogo. Więc w polskich realiach, kiedy wszystko naprawia się przy pomocy młotka i sznurka trzeba sobie jakoś radzić no i co niektórzy czyszczą inni go zaślepiają a jeszcze inni wywalają ten EGR.
Ja go fizycznie nie chcę usuwać, tylko oszukać komputer pokładowy, że wszystko jest OK i jedynie podpiąć drugi czujnik, który nie powodowałby błędów, a zarazem poprzez odpięcie tego sterującego czujnika mój EGR przestałby się otwierać.
Już w zasadzie to wykonałem i póki co wszystko jest ok.
Dodam jeszcze, że jak kupiłem autko to EGR był zaślepiony, a katalizator - jak napisałem wyżej poprzedni właściciel wyciął - no i fizycznie EGR miałem czyściutki, ale jak kiedyś mechanik stwierdził że mam zaślepiony EGR to kazałem go odblokować i to był mój błąd bo teraz mam cały zawór w oleistej mazi i chcę znów pozbyć się tego problemu co też chyba skutecznie uczyniłem, nie wiem tylko na 100% czy oby faktycznie ten zawór jest teraz zamknięty, po odpięciu tej wtyczki a pozostawieniu podpiętych węży od podciśnienia. Zatem prosiłbym jedynie o odpowiedzi które albo potwierdzą moją tezę lub jej zaprzeczą i o rzeczowe uzasadnienie pierwszej lub drugiej tezy. Wszelkie inne komentarze są zbędne. bo to czy ktoś usuwa czy nie i dlaczego to mnie nie interesuje. Interesuje mnie mój konkretny przypadek - czy EGR mam zamknięty czy nie.
Powrót do góry

tomkraft1992
Poziom 2
Poziom 2

Post#17 11 Maj 2013 17:09   

Jeśli podcisnienia są nadal podpiete to EGR nadal działa, tylko czujke masz odpieta, nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem co do tej wtyczki ale jeśli to tylko czujnik a pewnie tak jest to EGR nadal będzie działać bo jest on całkowicie mechaniczny.
Powrót do góry

ppiotr4
Poziom 8
Poziom 8

Post#18 12 Maj 2013 22:40   

Więc odpinając zasilanie od elektrozaworu sterującego pracą EGR-u, a pozostawiając podpięte podciśnienie pod ten EGR, wyłączam sterowanie nim, ale zawór pozostaje na max otwarty za sprawą tego, że podciśnienie go otwiera na maximum?

Żeby zamknąć EGR musiałbym zdjąć jeszcze wężyk podciśnienia z niego, no i oczywiście zaślepić ten wężyk żeby nie rozszczelnić układu podciśnienia - tak?
Powrót do góry

tomkraft1992
Poziom 2
Poziom 2

Post#19 13 Maj 2013 12:31   

Dokładnie tak. Chociaż nie widzę w tym sensu , ale jak tak chcesz to już twoja sprawa
Powrót do góry

matimon22
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: W Świętokrzyskim

Post#20 13 Maj 2013 22:32   

ppiotr4 napisał:
Więc odpinając zasilanie od elektrozaworu sterującego pracą EGR-u, a pozostawiając podpięte podciśnienie pod ten EGR, wyłączam sterowanie nim, ale zawór pozostaje na max otwarty za sprawą tego, że podciśnienie go otwiera na maximum?

Żeby zamknąć EGR musiałbym zdjąć jeszcze wężyk podciśnienia z niego, no i oczywiście zaślepić ten wężyk żeby nie rozszczelnić układu podciśnienia - tak?

Po prostu zaślepiasz wężyk od EGR i to wszystko.
Powrót do góry

ppiotr4
Poziom 8
Poziom 8

Post#21 15 Maj 2013 23:44   

NO i teraz już nie wiem komu wierzyć - piszecie ze mam otwarty EGR, a ja mam zupełnie inne odczucie. Po dzisiejszej jeździe testowej mam wrażenie jakby autko odzyskało nowe życie. Normalnie ma taki power że szok. Jak przyspieszam na dwójce i wskazówka mija 2000 obrotów to na suchym asfalcie zaczynają mi piszczeć opony i nie dzieje się to przy zmianie biegu z jedynki na dwójkę, tylko jadę sobie spokojnie stalą prędkością na dwójce np 1500obr i zaczynam wciskać gaz stopniowo (nie od razu w podłogę), ale dynamicznie tak aby przy około 2000obr mieć nogę w podłodze i oponki zaczynają się śmiać i ja też :))) - taką ma moc. Wątpię czy na otwartym na max EGRze autko miałoby taką moc. Ale sprawdzę to jeszcze empirycznie - ściągnę gumę dolotową do EGRu i naocznie stwierdzę w jakiej pozycji jest zawór. Wtedy podam już ostatecznie - otwarty czy zamknięty.
Powrót do góry

ppiotr4
Poziom 8
Poziom 8

Post#22 30 Sie 2013 23:28   

Dzisiaj zajrzałem do EGR -u i był czyściutki :) czyli jednak jest zamknięty. ZERO nagaru jak to miało miejsce poprzednim razem kiedy tam zaglądałem przed cała operacją czyszczenia i podłożenia czujnika do sterowania tym zaworem - jak to opisałem.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Diesel -> Audi A4 B5 - 1.9 TDI AJM bez zaworu EGR ?
Strona 1 z 1