Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

MUX-4 Rybnik - Odbiór telewizji mobilnej

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> MUX-4 Rybnik - Odbiór telewizji mobilnej
Autor
Wiadomość
mkbijou
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Hindenburg

Post#1 Post autora tematu 25 Lut 2013 20:47   

MUX-4 Rybnik - Odbiór telewizji mobilnej

Zwracam się do abonentów multiplex'u Cyfrowego Polsatu nadawanego z komina Elektrowni Rybnik (tzw. MUX-4 nadawany na kanale 44).
Od jakiegoś miesiąca obserwuję bardzo duże cykliczne wahania jakości sygnału w/w multipleksu. Przez 5 pierwszych miesięcy nie miałem żadnych problemów z odbiorem - sygnał jest silny, jakość była bez zastrzeżeń. Do nadajnika mam w linii prostej nieco ponad kilometr. W czasie wietrznej zimowej pogody na początku grudnia wystąpił jakiś problem i od tego czasu obraz i dźwięk mniej lub bardziej się tnie. Moja instalacja nie uległa żadnym uszkodzeniom. Anteny są w tym samym ustawieniu jak wcześniej. Instalację mam opartą o Telmorowski wzmacniacz WWK. Inne (czeskie) mux'y odbierane przy pomocy tej samej anteny zachowują stabilne parametry. Zamiana odbioru na inną antenę przynosi taki sam efekt, tzn. jakość sygnału "pulsuje" w przedziale 15% jakości, co powoduje szatkowanie obrazu i dźwięku.
Szukam potwierdzenia, czy zjawisko takie występuje także u innych odbiorców w/w Mux'u z nadajnika w Rybniku. Mnie wygląda to na jakiś problem lub uszkodzenie systemu nadawczego.
Czy ktoś może potwierdzić taką sytuację?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Lut 2013 20:47   

Powrót do góry

SP5ANJ
Moderator
Moderator

Miasto: Warszawa

Post#2 25 Lut 2013 20:55   

Re: MUX-4 Rybnik - Odbiór telewizji mobilnej

Witam.

Cytat:
Do nadajnika mam w linii prostej nieco ponad kilometr.

Cytat:
Anteny są w tym samym ustawieniu jak wcześniej. Instalację mam opartą o Telmorowski wzmacniacz WWK.

Źle to wróżę jak jest w instalacji wzmacniacz z 1 km od nadajnika.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

kizek
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Wrocław

Post#3 25 Lut 2013 20:58   

Czy aby nie zwiększyli mocy nadajnika i ten wzmacniacz WWK nie jest aby za mocny przy takiej odległości i druga sprawa, polaryzacja tych nadajników jest pionowa.
Powrót do góry

mkbijou
Poziom 15
Poziom 15

Post#4 Post autora tematu 25 Lut 2013 21:27   

kizek napisał:
Czy aby nie zwiększyli mocy nadajnika i ten wzmacniacz WWK nie jest aby za mocny przy takiej odległości i druga sprawa, polaryzacja tych nadajników jest pionowa.

Moc nadajnika bez zmian.
Polaryzacja od początku była V. (przez 5 miesięcy nie miało to negatywnego wpływu na odbiór)
Regulacje i dławienie sygału nie ma wpływu na jego "pulsowanie".
Użycie innej anteny potwierdza to zjawisko. (Pytanie czy tylko w mojej lokalizacji, czy w całym zasięgu nadajnika...?)
Powrót do góry

kizek
Poziom 22
Poziom 22

Post#5 25 Lut 2013 21:33   

Kontrolnie pomiń ten wzmacniacz i połącz antenę bezpośrednio z telewizorem.
Powrót do góry

mkbijou
Poziom 15
Poziom 15

Post#6 Post autora tematu 25 Lut 2013 22:45   

kizek napisał:
Kontrolnie pomiń ten wzmacniacz i połącz antenę bezpośrednio z telewizorem.

Tak też sobie pomyślałem... (jutro przetestuję)
Jest jeszcze jedna rzecz. W tym samym terminie (mniej więcej) kiedy zaczęły się problemy zwiększona została moc Mux'u ze Skrzycznego do 100kW... Być może stąd przychodzi jakieś przesterowanie i trzeba będzie trochę "przydusić" Skrzyczne??
Jutro sprawdzę... a w tej chwili odbiór chwilowo OK.

Dodano po 1 [minuty]:

uuups!
za szybko pochwaliłem...
Tnie, tylko słabiej...
Powrót do góry

kizek
Poziom 22
Poziom 22

Post#7 25 Lut 2013 22:47   

Jaki dokładnie posiadasz WWK ?
Powrót do góry

mkbijou
Poziom 15
Poziom 15

Post#8 Post autora tematu 25 Lut 2013 23:01   

WWK-1062
Powrót do góry

mkbijou
Poziom 15
Poziom 15

Post#9 Post autora tematu 26 Lut 2013 23:15   

Aktualizacja (2013-02-26):

Dzisiaj przeprowadziłem testy z trzema antenami zarówno z wykorzystaniem wzmacniacza WWK jak i z jego pominięciem.
Efekt za każdym razem i na każdej z anten był taki sam tj. "bujanie" jakości sygnału w przedziale kilkunastu procent, skutkujące okresowym "szatkowaniem" obrazu i dźwięku.
Zjawisko to jest cykliczne i czasem nasila się tak bardzo, że praktycznie nie daje się oglądać żadnego z programów tego PŁATNEGO multipleksu, kiedy indziej zakłócenia są sporadyczne, co powoduje nieznaczny dyskomfort przy oglądaniu (i złość - bo to płatne)...

Po południu uzyskałem informację od kolegi z oddalonej o kilka kilometrów Czerwionki-Leszczyn, że u niego występuje ta sama sytuacja...

Czyli wszystko jasne:
WINA NADAJNIKA NA KOMINIE ELEKTROWNI RYBNIK.
(potwierdziło się moje pierwotne przypuszczenie, że w czasie zimowej wichury doszło do jakiegoś uszkodzenia, bądź rozregulowania systemu anten nadawczych na kominie Elektrowni Rybnik)

Czy w związku z powyższym ktoś potrafi podpowiedzieć, kto zarządza infrastrukturą płatnej telewizji mobilnej Cyfrowego Polsatu? Do kogo można by zgłosić przedstawioną usterkę i od kogo można żądać załatwienia tej sprawy?

Jutro postaram się nagrać filmiki przedstawiające problem i wrzucić tu linki do nich.
Powrót do góry

kizek
Poziom 22
Poziom 22

Post#10 27 Lut 2013 00:05   

Wydaje się że BOK cyfrowego polsatu może coś więcej się wypowiedzieć.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Lut 2013 00:05   

Powrót do góry

opiekuneczka21
Poziom 5
Poziom 5

Post#11 04 Mar 2013 01:32   

Witam mam pytanie mieszkam w rybniku niedobczyce -koło domu kultury mam tv z dvbt i pytanko chce kupic antene czy pokojowa wystarczy- na targeo pokazało mi 12,4 km do komina elektrowni ale w lini prostej ok 10 km bedzie. jaka antene mam kupic? pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Mar 2013 01:32   

Powrót do góry

aztecs1948
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Rybnik

Post#12 10 Mar 2013 12:18   

Witam. Mam ten sam problem. Antena skierowana na Skrzyczne ze wzmacniaczem i do niedawna 8 MUX-4 z komina chodził elegancko. Teraz zacina co 10-15 sekund. Nic nie daje zmiana kierunku anteny czy też regulacja mocy. Wymieniłem nawet dekoder i dalej to samo. Dzwoniłem do BOK Polsatu i po prawie godzinie główkowania ustalono iż coś zakłóca sygnał z nadajnika.
W zwiżku z tym mam pytania:
- Czy osoby, które miały problmey z MUX-4 mają je nadal?
- Czy głosiliście ten fakt w BOK? Bo tam twierdzą, że pierwsze słyszą o problemach z sygnałem w Rybniku. Jeśli jest to problem nadajnika to powinniśmy zgłosić to w jak największej ilości by się wzięli za naprawę
- Czy w okolicy komina pojawił się jakiś obiekt, który mógłby zakłocać sygnał?

Dodano po 1 [minuty]:

opiekuneczka21 napisał:
Witam mam pytanie mieszkam w rybniku niedobczyce -koło domu kultury mam tv z dvbt i pytanko chce kupic antene czy pokojowa wystarczy- na targeo pokazało mi 12,4 km do komina elektrowni ale w lini prostej ok 10 km bedzie. jaka antene mam kupic? pozdrawiam

Z komina nadaje tylko kodowany MUX-4.
Powrót do góry

ArtMedia
Poziom 19
Poziom 19

Post#13 10 Mar 2013 12:29   

mkbijou napisał:
...
Polaryzacja od początku była V. (przez 5 miesięcy nie miało to negatywnego wpływu na odbiór)
...

Masz na myśli polaryzację Twojej anteny czy nadajnika?
Próbowałeś ustawienia Twojej anteny w polaryzacji pionowej?
Pozdrawiam.

Sebastian
Powrót do góry

aztecs1948
Poziom 2
Poziom 2

Post#14 12 Mar 2013 11:28   

Nie wiem czy zmiana ustawienia anteny ma sens skoro przez kilka miesięcy odbieraliśmy bez problemów a te zaczęły się niedawno, na pewno nie z winy naszych anten, które są tak samo ustawione od początku
Powrót do góry

damdam
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Orzesze

Post#15 12 Mar 2013 11:47   

W orzeszu - 15km od Rybnika - z anteną Televes DATHD także można zaobserwować cykliczne zmiany BER.
Powrót do góry

ArtMedia
Poziom 19
Poziom 19

Post#16 12 Mar 2013 15:14   

Witam ponownie.

aztecs1948 napisał:
Nie wiem czy zmiana ustawienia anteny ma sens skoro przez kilka miesięcy odbieraliśmy bez problemów a te zaczęły się niedawno, na pewno nie z winy naszych anten, które są tak samo ustawione od początku

Jeśli nie wiesz to może warto spróbować? Będziesz wiedział z całą pewnością a nie domniemywał na podstawie forumowych: "mądrości".
Pozdrawiam.

Sebastian
Powrót do góry

aztecs1948
Poziom 2
Poziom 2

Post#17 12 Mar 2013 16:17   

Mam prośbę do wszystkich osób mających problemy z MUX 4 by głosili ten fakt do BOK Polsatu. Kiedy tam dzwoniłem powiedziano mi, że jestem pierwszy, który głosi problem z Rybnika. Na forach internetowych wrze a Polsat nic nie wie albo udaje, że nie ma problemu.
Dziś dzwoniłem po raz kolejny i pracownik działu technicznego kłócił się ze mną iż w Rybniku nie ma nadajnika bo sygnał pochodzi z satelity... Stanowczo więc poprosiłem o zapisanie zgłoszenia, któremu został nadany numer porządkowy. Polsat ma teraz obowiązek udzielenia odpowiedzi w ciągu 30 dni.
Powrót do góry

mkbijou
Poziom 15
Poziom 15

Post#18 Post autora tematu 13 Mar 2013 07:44   

Ja również głosiłem do BOK'u. Głosił także kolega z Czerwionki-Leszczyn. Oni chyba mają taki gotowy tekst, że nikt im nie głosi...
Dzisiaj jest OK (na razie) Jakość nie "pulsuje"...
Zobaczymy co będzie później.
Może więc nasze interwencje poskutkowały...
Teraz pewnie dostaniemy od CP zwrot kosztów za dni z felernym odbiorem płatnego MUX'a...
hahaha
żartowałem
Nic nie dostaniemy... nawet przeprosin.
;-)
Powrót do góry

specjalista_radio
Poziom 1
Poziom 1

Post#19 21 Mar 2013 12:34   

hej,

działa Wam już?

pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Mar 2013 12:34   

Powrót do góry

aztecs1948
Poziom 2
Poziom 2

Post#20 21 Mar 2013 17:30   

Było już zdecydowanie lepiej ale od dwóch dni w godzinach popołudniowych nie tylko zacina ale sygnał znika całkowicie na kilkanaście sekund i pojawia się informacja o braku sygnału...
Powrót do góry

mkbijou
Poziom 15
Poziom 15

Post#21 Post autora tematu 14 Kwi 2013 14:38   

aztecs1948 napisał:
(...)sygnał znika całkowicie na kilkanaście sekund i pojawia się informacja o braku sygnału...

Sygnał znika nie tylko na kilkanaście sekund, ale wczoraj np. nie było całego MUX'a przez kilka godzin... (!!!) Może prowadzili jakąś konserwację nadajnika?!
Co się będą przejmowali jakimiś abonentami?!
Skoro można sprzedawać za 150,00 PLN tunerek (ja kupiłem w ubiegłym roku w takiej promocji), który ze swoją funkcjonalnością nie może sobie stanąć nawet w cieniu tych, które są wszędzie dostępne poniżej 100,00 PLN, to czego tu oczekiwać od takiego operatora???
Zapewniam wszystkich, że niczego dobrego!!!
Ostatnio CYFROWY POLSAT przechodzi samego siebie.
Jak operator może wprowadzać w oprogramowaniu modyfikacje, które powodują samoistne wyłaczanie tunera wbrew woli użytkownika??
A CP właśnie coś takiego sobie wprowadził. Najpierw pojawia się ekran informujący, że jeśli nie naciśniemy żadnego klawisza, to nastąpi wyłaczenie (w ramach oszczędzania energii).
Istnieje co prawda możliwość zmiany tego ustawienia z 3 godzin na 6, ale opcji wyłączenia tego cudu już nie przewidziano!!!
Toż to prawdziwa KPINA!!!
Kolejny wynalazek CP - ostatnio całkowity brak EPG na tym tunerze!!!
Nie działają (nie wyświetlają się ) informacje o bieżących i kolejnych audycjach nawet na programach MUX1, MUX2, MUX3.
Skandal!!!
Kpina!!!
Żenada!!!
Powrót do góry

SP5ANJ
Moderator
Moderator

Miasto: Warszawa

Post#22 15 Kwi 2013 08:17   

Witam.

W dziale tym nie prowadzimy reklamy czy antyreklamy.

Z powodu oczywistego - temat ten Zamykam.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> MUX-4 Rybnik - Odbiór telewizji mobilnej
Strona 1 z 1