Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra GDN 20/30 - czym i jak przedłużyć cewkę.

adrian-x91 28 Lut 2013 18:12 1866 11
  • #1 28 Lut 2013 18:12
    adrian-x91
    Poziom 9  

Witam.

Szukałem odpowiedzi na moje pytanie przez godzinę jednakże nie jestem w stanie nic znaleźć na ten temat.

Chciałbym zregenerować GDN 20/30 jednak jest on w (chyba starszej) wersji z głębokim koszem i standardowa membrana nie dosięga do cewki. Czym najlepiej przedłużyć cewkę? Cewka jest aluminiowa. Może jakąś cienką blachą np z puszki, albo kartonem jak pisało w innych tematach. Tak znalazłem podobny temat ale nigdzie nie było wypowiedzi nikogo kto by taka operację wykonywał wcześniej.

Tak więc prosiłbym o instrukcję, m.in. czym to kleić - czy np distal łapie się do aluminium bo ostatnio chciałem skleić pewną metalowa część i pierwszy raz mnie ten klej zawiódł.

Pytanie dodatkowe. Posiadam drugi głośnik 20/30 w wersji z koszem "normalnym" (też regenerowany) - czy po poprawnej regeneracji mogę liczyć na to że będą grały mniej więcej jednakowo?

Pozdrawiam.

• #2 28 Lut 2013 18:55
    flubber.trip
    Poziom 27  

Przede wszystkim zapytaj w umifonie o pasującą membranę. Kiedyś miałem ten sam problem, nie ważne były parametry, ważne żeby głośnik grał, przedłużyłem cewkę kawałkiem kartonu. Można też użyć aluminium, ale jest problem z klejem, distal na pewno nie utrzyma, być może poxipol. Co do parametrów to na pewno nie będą takie same.

• #3 02 Mar 2013 21:34
    adrian-x91
    Poziom 9  

Wolałbym żeby membrany były identyczne. Liczę się z ryzykiem zepsucia tego głośnika ale mam jeden egzemplarz, jak będzie do niczego to zawsze jakieś doświadczenie. Jeśli chodzi o kraton czy nie będzie on za cienki lub za miękki? Jak to ma wyglądać - zrobić taki rulonik?

• #4 02 Mar 2013 22:57
    398216
    Usunięty  
  • #5 02 Mar 2013 23:39
    dj-Rafal
    Poziom 7  

Z przedłużaniem cewki jest trochę zabawy, zwłaszcza że wszytko winno być umieszczone centrycznie.
    Kolejna sprawa to pojemność kolumny która jest dobierana do określonego głośnika.
    Jeśli zmienisz geometrię membrany, to też w jakimiś stopniu zmieni to parametry odsłuchowe.
    Działać będzie na pewno, chodź osobiście wolał bym oryginał. :)

• #6 03 Mar 2013 00:09
    adrian-x91
    Poziom 9  

Kolumna to oryginał czyli ZGC 30-4-56. Wiem że wiele osób zajmuje się na tym forum dźwiękiem i mają o tym nie małe pojęcie natomiast dla mnie często jest to przerost formy po prostu. Rozumiem że pewne obliczenia są wymagane i różne zmiany wpływają na dźwięk aczkolwiek po przesłuchaniu kilkudziesięciu zestawów stero w kombinacji z różnymi wzmacniaczami, wiem że każdy zestaw gra inaczej i najważniejsze przynajmniej dla mnie są wrażenia słuchacza po prostu czy się podoba czy nie. Tym bardziej że zazwyczaj sam dobieram ustawienia korektora w zależności od słuchanej muzyki. Miałem też okazję korzystać z aktywnych monitorów studyjnych i kiedyś może sobie takowe sprawię jak mnie będzie stać bo mimo niepozornego wyglądu i 2 drożnej konstrukcji biły wszystko na głowę.

Na razie zadowolę się tym by kolumny grały w sposób jak najbardziej do siebie zbliżony. Ten głośnik chcę zregenerować w ten sposób trochę z ciekawości o to efekt końcowy, zresztą regeneracja to niemal przyjemność ;D

Postaram się to jakoś zrobić. Zobaczymy jak to zagra...

• #7 05 Mar 2013 15:42
    adrian-x91
    Poziom 9  

Wrzucam 2 fotki moich zmagań z głośnikiem - może to kogoś kiedyś zainspiruję. Jednakże... nie ponoszę odpowiedzialności za wyniki prac naśladujących moje wykonanie :D

Unitra GDN 20/30 - czym i jak przedłużyć cewkę. Unitra GDN 20/30 - czym i jak przedłużyć cewkę.

Wziąłem jak najcieńszy i jak najbardziej twardy kawałek kartonu jaki znalazłem. Klejony distalem do zewnętrznej papierowej strony. Jak się sklei to dotnę ile się da by ograniczyć wagę do minimum. Na koniec dorzucę ocenę moich starań.

• #8 05 Mar 2013 18:54
    dj-Rafal
    Poziom 7  

A nie myślałeś czasem aby ten karton nasączyć jakimś preparatem? (zwiększenie sztywności)
    W końcu oryginalna tuleja jest aluminiowa.

• #9 05 Mar 2013 19:03
    adrian-x91
    Poziom 9  

Miałem trochę obawy o to że może być za miękki ale po pierwsze sprawdziłem w innym głośniku jak zachowuje się oryginalna unitrowska cewka papierowa i jest ona całkiem miękka i cienka, więc skoro taki głośnik grał bezproblemowo to jakieś duże siły na cewkę nie działają. Po drugie jest to papier z opakowania jednej broszury, bardzo sztywny jak na swoją grubość, z jednej strony pokryty jakimś "lakierem". Zrobiłem jeszcze próbę, robiąc taki rulonik i próbując go ścisnąć - myślę że 10 kg można na nim położyć i spokojnie wytrzyma. Jestem dobrej myśli.

• #10 05 Mar 2013 21:01
    dj-Rafal
    Poziom 7  

Twoje próby były wykonywane w warunkach statycznych. (pod uwagę należy wziąć też drgania które są częstą przyczyną zmęczenia materiałowego)
    Mam nadzieję, że ten klej który zastosowałeś po wyschnięciu nie zrobi się sztywny oraz kruchy.
    Kleje stosowane przy produkcji głośników stosunkowo mocno łączą elementy, ale też posiadają odpowiednią elastyczność :)

Czas pokaże. (też jestem dobrej myśli)

• #11 05 Mar 2013 21:12
    398216
    Usunięty  
  • #12 08 Mar 2013 11:38
    adrian-x91
    Poziom 9  

Operacja zakończona. Mogę ją uznać za sukces - przynajmniej na amatorskim poziomie. Nie jestem w stanie nikomu udowodnić że głośnik gra dobrze, ale tak w moim mniemaniu właśnie jest. Membrana pracuje równie dynamicznie jak w drugim głośniku - czy tak samo? Pewnie nie ale do tego trzeba by porządnych testów, słuchowo różnica jest niewielka no ale to też zależy kto słucha. Ja w każdym razie polecam takie rozwiązanie.

przedłużenie wyniosło jakieś 9 mm.
    Unitra GDN 20/30 - czym i jak przedłużyć cewkę. Unitra GDN 20/30 - czym i jak przedłużyć cewkę.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme