Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadstawki 2x GDS 30/30

TomPuś 28 Lut 2013 22:22 18156 26
  • Nadstawki 2x GDS 30/30

Witam.
    Mam 16 lat i chciałbym przestawić wam moją konstrukcję. A mianowicie - nadstawki "estradowe" 2xGDS 30/30+2xgdwt 9/70. Oglądając konstrukcje innych użytkowników, postanowiłem zrobić coś własnego i wreszcie usłyszeć GDS 30/30. Znalazłem głośniki GDS i GDWT w bardzo okazyjnej cenie i postanowiłem zrobić wreszcie nadstawki. Długo nie mogłem zdecydować się, w jaki litraż je dać, ale w końcu dałem je w 82 litry. Obudowy wykonane z płyty wiórowej 2 cm ze starej meblościanki. Skręcone wkrętami co 10 cm i sklejone klejem do drewna Vicol, uszczelnione sylikonem. GDS-y lecą pełnym pasmem, a GDWT cięte są kondensatorem 1uf 100 V. W kolumnie jest flansza pod statyw, z tyłu wejścia na razie duży jack, ale niedługo będzie zmienione na speakony.

Kolumny obite czarnym kocem, na frontach przycięte kraty z kolumn LDM 2x15, narożniki z jakiś starych kolumn LDM-a. Zasilane są wzmacniaczem LDM PCA 4002-3B. Oryginalnie każdy kanał miał wbudowaną zwrotnicę. 1 kanał wysokotonową, 2 kanał średniotonową, 3 kanał basowy. Filtry zostały wymontowane. Dwa kanały zrobione są na 250 Wat dla nadstawek i jeden kanał z filtrem basowym na 300 Wat. Gdy pierwszy raz podłączyłem kolumny, byłem szczerze zaskoczony. Ostra góra, super średnie tony i kick bas odczuwany na ciele. No ale jednak brak tego niskiego basu... Postanowiłem zrobić subbas na jakiś czas i wykorzystać leżące w piwnicy głośniki Vermony 40 cm 100 Wat. Na razie powstał jeden subbas, drugi w trakcie budowy. Obudowa wykonana z płyty wiórowej 1,8 cm klejona Vicolem i skręcana wkrętami co 10 cm. Skrzynia zamknięta 105 litrów w środku wzmocnienia.Z tym subbasem różnica już była olbrzymia!Testowany zestaw był w pomieszczeniu 40 m ^2. Już przy 35% mocy nie dało się wytrzymać, strasznie głośno, ostra góra dawała po uszach, a niski bas czuć było w całym pomieszczeniu. Wszystko wpadało w rezonans.

Jestem zadowolony w 101 % z tych nadstawek. Zagrały już sylwestra w salce koło 60 m² i sprawdziły się znakomicie! Jaki głośnik basowy proponujecie do tych nadstawek do 300 Wat?? Proszę o opinie, co można zmienić w tych kolumnach, co ulepszyć. Czekam na opinie i słowa krytyki. Pozdrawiam.

Nadstawki 2x GDS 30/30 Nadstawki 2x GDS 30/30 Nadstawki 2x GDS 30/30 Nadstawki 2x GDS 30/30 Nadstawki 2x GDS 30/30 Nadstawki 2x GDS 30/30 Nadstawki 2x GDS 30/30 Nadstawki 2x GDS 30/30 Nadstawki 2x GDS 30/30

Fajne!
  • #2 01 Mar 2013 11:30
    Dj Joker
    Poziom 26  

Mam takie same nadstawki, jednak wysokotonowy u mnie to MT15 i cięty 2,2uF przy około 9kHz. (do GDSów jest tak lepiej). Powiem Koledze szczerze, że dobrze współgrają z dwoma basami na głośnikach Alpharda PS15. Jeśli to ma być budżetowy sprzęt i dobrze grający to nic lepszego kolega nie wymyśli.

• #3 01 Mar 2013 11:59
    TomPuś
    Poziom 6  

Alphard raczej odpada ;/.Subbas może być jeden 18" lub dwa1x15".Nadstawki będa ciete crossem powyżej 120 hz.Dlatego subbas bądz subbasy muszą być konkretne.Co proponujecie do tych nadstawek jako bas ? Tylko nie alphard wole coś konkretniejszego budżet do 250-300 za sztukę możę być używany.Mogę sprzedać też same głośniki vermona lub w paczkach pełnopasmowych z driverami alpharda kraty elestry na froncie lub możę ktoś by chciał się wymienić za vermony na jakiś głosnik basowy i dodatkowo dopłata z mojej strony.

• #4 01 Mar 2013 13:55
    danonz
    Poziom 14  

Witam.

Na bas jeśli masz budżet 300 za sztukę to polecam dołożyć z 30 zł i masz SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC, będą to na prawdę mocne basy i będziesz miał jeszcze zapas na nich. Tylko potrzebował byś końcowki aby je zasilić.

Co z tańszych to może znajdziesz używki GDN 38-550, też powinny być dobre i taniej na pewno byś za nie zapłacił.

Z czystym sercem polecam firmę STX jako budżetowy sprzęt, gra to prawie jak sprzęt wysokiej klasy (te nowsze serie) i dźwięk jest ładny. Mają parę wad ale to dotyczą się np. braku siateczki na magnesie aby do cewki się śmieciury nie dostały, ale jak masz porządek w paczce i robisz sprzątasz w niej, to nic im nie grozi.

• #5 01 Mar 2013 18:32
    TomPuś
    Poziom 6  

A co powiesz na stx WM.15.2.500.4
    F.S.MC ?? nada się ??

• #6 01 Mar 2013 19:21
    Michał:)
    Poziom 15  

STX napisał:
    Optimal for 2 or 3 way application.

• #7 01 Mar 2013 20:37
    aftys6
    Poziom 19  

Nie tniesz za wysoko dołu wysokotonowycg ?
    Nie masz dziury w okolicach 10kHz ?

• #8 02 Mar 2013 18:20
    TomPuś
    Poziom 6  

Wiesz też mi sięwydaję ze za wysoko są cięte.Jak proponujecie ciąc te gdwt ,jakim kondensatorem ??Są 2 sztuki,myśle czy by jedna w jakims większym hornie nie wystarczyła? Co o tym sądzicie ?

• #9 02 Mar 2013 19:59
    aftys6
    Poziom 19  

Ja mam STX GDWT, 200/8 tne ję kondensatorem 2,2 uF. Początkowo próbowałem niżej ale w okolicach 7-8 kHz było wyraźne. Dodatkowo po pomiarach ztłumiłem lekko wysokotonowy rezystorem dobranym eksperymentalnie.

• #10 02 Mar 2013 20:00
    airnox
    Poziom 24  

Czemu akurat 82 litry a nie np. 86? Jakie częstotliwości podziału były w zamierzeniach? Jakie wygłuszenie w środku zostało zastosowane? Co do samej konstrukcji to wykonana dobrze, ładnie wykończona, ale odnoszę wrażenie, że jednak trochę nieprzemyślana. Tak na zasadzie "wszyscy robią na GDSach to i ja chcę zobaczyć co to jest". W dobrze dobranej obudowie powinny grać mocnym, szybkim basem (ah te zalety obudowy zamkniętej). Dwa głośniki wysokotonowe wyglądają na jakąś inspirację zestawami A17.

Pozdrowienia

• #11 02 Mar 2013 21:21
    TomPuś
    Poziom 6  

Poczatkowo obudowa miala mieć 90 llitrów,jednak znajomy powiedział ze skoro to maja być nadstawki i w dodadku na gds to i tak basem nie zagraja,wiec postanowiłem dać w 82 litry.W środku wytłumiona tylna scianka tylko watoliną.Dwa głośniki wysokotonowe dałem ponieważ wpadłem na pomysł by zastosowac przełącznik który odpalał by drugi GDWT gdy bedzie potrzeba zagrać ostrzej wysokimi,ale na pomyśle się skonczyło ;/.Na GDS-ach zrobiłem ponieważ w tym budżecie nie ma nic lepszego.Co proponujesz zrobić z wysokimi ?Wywalić jeden całkiem a drugi wsadzić w jakiś nieduży horn ?U mnie basu maja nie wiele,może to wina obudowy zamkniętej,a możę za maly litraż ?.Możę trzeba dorobić B-r tylko jak je stroić by wyciagnąc z nich więcej basu ? Pozdrawiam

• #12 02 Mar 2013 21:31
    airnox
    Poziom 24  

Wg. mnie masz za mały litraż. Tak o 10-15 litrów (tak na oko, jak ktoś więcej się bawił niech mnie poprawi). Za małe wygłuszenie - każda ścianka powinna być obłożona wygłuszeniem. Ja tam nic do dwóch wysokotonowych nie mam, jak odpowiadają to czemu nie. Przy zastosowaniu obudowy bass-reflex zwiększysz czas odpowiedzi impulsowej. Czy czytałeś cośkolwiek o typach obudów i czym się każdy charakteryzuje? Nie wiem jakie miałeś założenia tego projektu.

Pozdrowienia

• #13 02 Mar 2013 21:47
    TomPuś
    Poziom 6  

Czy w obudowie np 100 litrów będzie dużo większa róznica w basie niż tych 82 litrach ??I co najważniejsze czy nie spadnie ich wytrzymalośc mocowa ?.Tak czytałem,wiem czym się różnią poszczególne obudowy to nie moja pierwsza konstrukcja więc doświadczenia troszke też mam :).Poprostu te głosniki mam pierwszy raz i to ich pierwsza obudowa więc nie wiem jak zachowaja się w innych a chciał bym z nich wyciągnąc jak najwięcej sięda,dlatego proszę o poradę was doświadczonych.Pozdrawiam

• #14 02 Mar 2013 21:55
    airnox
    Poziom 24  

Wg. mnie będzie. Czytałem o konstrukcjach nawet 105 litrowych na dwóch GDSach i ludzie byli bardzo zadowoleni. Problem w tym, że nie ma zbytnio informacji na temat parametrów TS tych głośników. Gdzieś dalej wyczytałem, że taki GDS ma fs dla 77Hz. więc spokojnie 50-100Hz powinno grać dość przyjemnie. Moje maluchy GDS 15/16 mają dość dużą obudowę zamkniętą i grają przyzwoicie (choć na początku myślałem, że jest za duża). W przypadku 30/30 trzeba przestudiować oryginalne zestawy, ich litraże, zwrotnice (wszystko do znalezienia w internecie).

Pozdrowienia

• #15 02 Mar 2013 22:07
    TomPuś
    Poziom 6  

Więc nie ma sensu raczej zmieniać paczek.No własnie nie ma parametrów nigdzie.Tak po za tematem to tak samo jak z vermonami ale dla nich już popełniłem 5 różnich paczek i experymentowałem i najlepiej gra w 85-90 litrach.A co myślisz o takim przełączniku na terminalu żeby wlączać dodadkowy GDWT gdy będzie potrzeba a normalnie grały by na jednym ?

• #16 02 Mar 2013 22:20
    airnox
    Poziom 24  

Dołączenie drugiego głośnika da przyrost poziomu dźwięku jedynie o 3dB. Zobacz jak lepiej gra - z jednym czy z dwoma i wybierz najlepszą dla Ciebie opcję.

Pozdrowienia

• #17 02 Mar 2013 22:28
    Kregios
    Poziom 1  

Jak dla mnie kolumny wykonane na wysokim poziomie. Kraty super pasują do całości nadają kolumną uroku.Jak dla mnie najlepsze nadstawki na GDS 30/30 na elce. Ode mnie 10/10 ! :) Jaka jest waga jednej sztuki Nie myślałeś aby dodać do zabezpieczenia wysokotonówek żarówki ?
    Pozdrawiam!

• #18 02 Mar 2013 22:32
    TomPuś
    Poziom 6  

Waga jednej sztuki to 21 kg więc sa leciutkie.Myślałem ale narazie nie mam na to czasu,gdy znajdzie się wolna chwilka dam żarówke w szereg :). Pozdrawiam

• #19 03 Mar 2013 20:38
    zorro21
    Poziom 14  

Witam.
    Pytanie kieruje do wszystkich za ile można taką konstrukcje sprzedać ponieważ planuje zrobić takie kolumny typowo na handel.
    P.S Jak na taki wiek konstrukcja bardzo udana i przemyślana oby tak dalej.

• #20 03 Mar 2013 20:58
    aftys6
    Poziom 19  

Jeżeli chodzi o kombinację z wysoko tonowymi ja bym lepiej polecił zastosować patent rodem z Altusów. Czyli przełącznik minus, zero, plus
    Za pomocą rezystorów mocy mógłbyś sekcje Wt przytłumić lub lekko podbić w zależności od chwilowego zastosowania ;)

• #21 03 Mar 2013 21:20
    TomPuś
    Poziom 6  

Dzięki za fajny pomysł aftys6 :).Postaram się zrobić jak mówisz w najbliższym czasie i dam znać jak wyszło.

• #22 06 Mar 2013 15:48
    wyrokulicy
    Poziom 23  

Vermona, jak i 12.500, oraz ps15 na suba się nie nadają! Jeśli już z STX to 15.800, 18.1400 i podobne. Z alphard to tylko MW18 lub Haniball 18", nic innego na suba.

Kolumienki zgrabne ale nadstawkami bym tego nie nazwał :D Szerokopasmówki...

• #23 06 Mar 2013 21:28
    TomPuś
    Poziom 6  

Na bas potrzebuje coś koło 300 wat bo taki wzmak mam,a puki co nie mam kasy na lepszy więc coś do 300 wat musi byc.Ale pojęcia nie mam co :(.Dzięki za dobre opinie, czekam na więcej opini i sugesti co można ulepszyćw paczkach.

• #24 08 Kwi 2013 21:56
    ZawaDi
    Poziom 16  

Na twoim miejscu zbudowałbym ładne basy na 2x gdn 30/120/1 + gdwt i ładnie też by to grało Coś a'la Zeus tylko w większej budzie.

• #25 09 Kwi 2013 14:46
    wyrokulicy
    Poziom 23  

ZawaDi napisał:
    Na twoim miejscu zbudowałbym ładne basy na 2x gdn 30/120/1 + gdwt i ładnie też by to grało Coś a'la Zeus tylko w większej budzie.

Co Wy macie z tym GDN? To domowy głośnik, przy tych kolumnach on zginie, te paczki mają skuteczność lekko ok 97-98dB, a suba taki góra 93-94dB co daje różnicę dwa razy lub nieco więcej niż dwa razy ciszej :)

• #26 09 Kwi 2013 23:38
    TomPuś
    Poziom 6  

Ten glośnik odpada.Potrzebuje głośnika,który nie bedzie miał więcej jak 300 wat 8-16 OHM i na tyle skuteczny by nie zagłuszyły go te kolumny :)

• #27 10 Kwi 2013 16:31
    wyrokulicy
    Poziom 23  

TomPuś napisał:
    Ten glośnik odpada.Potrzebuje głośnika,który nie bedzie miał więcej jak 300 wat 8-16 OHM i na tyle skuteczny by nie zagłuszyły go te kolumny :)

Chyba stara seria gdn 38 300 ale coś tam było nie tak z linkami co poprawili w 38-550 etc :) Praktycznie jeśli masz koniec mocy 300w/8R to zagra Ci każdy głośnik tylko nie będzie w pełni wysterowany...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme