Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnice - znam paramerty elementów i jakie cięcie z tego wynika

Fazi1985 01 Mar 2013 11:35 1683 6
  • #1 01 Mar 2013 11:35
    Fazi1985
    Poziom 5  

Witam. Mam zwrotnicę 2waw ( 12dB/12dB ) i znam parametry elementów składowych. Chciał bym obliczyć cięcia jakie daje ta zwrotnica, ale ze wzorów różnie to wychodzi, a nie mogę znaleźć odpowiedzi czemu tak jest i jak to dalej ugryźć.

Korzystam ze wzorów, które można znaleźć na forum:
    Zwrotnice - znam paramerty elementów i jakie cięcie z tego wynika

Przekształcając wzory i podstawiając dane ( po przeliczeniu na odpowiednie jednostki ) wychodzą mi różne cięcia.
    Pomijając typ zwrotnicy i np. jak liczę tor wysokotonowy ze wzoru na kondensator ( Linkwitz-Riley ), to wychodzi mi cięcie ~3344Hz
    Natomiast jak liczę tor wysokotonowy ze wzoru na cewkę ( Linkwitz-Riley ), to uzyskuję już ~3713Hz
    Czy cięcie nie powinno się jakoś pokrywać, skoro liczone są elementy w tym samym torze głośnika ?

• Megger
  • #2 01 Mar 2013 15:07
    398216
    Usunięty  
  • Megger
  • Pomocny post
    #3 01 Mar 2013 17:02
    zulusj23
    Poziom 21  

Witam,

proponuję zapoznać się z tym (i nie tylko tym):

http://diyaudio.pl/content.php/41-Zwrotnice-czestotliwosciowe-w-ujeciu-praktycznym

Znajdziesz tu wyjaśnienie dlaczego tak jest oraz wiele innych cennych rzeczy związanych z projektowaniem zwrotnic do zestawów głosnikowych. Polecam. No i to co pisze nasz Moderator: najpierw teoria i obliczenia a potem dużo pomiarów i testów odsłuchowych.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński

• #4 01 Mar 2013 21:07
    Fazi1985
    Poziom 5  

Pomijając testy itp. bo mowa o gotowej już zwrotnicy zrobionej przez producenta, chodzi o samo jej ciecie, w którym miejscu wypada.
    Skoro tak wychodzi ze wzorów, to jak obliczyć cięcie zwrotnicy znając impedancję głośników ( tutaj liczone z 3,5Ohm ) i resztę parametrów zwrotnicy, bo to co mi wyszło ma rozbieżność ~400Hz, a to nie mało.

Czyli najlepiej było by to "wsadzić" na mikrofon pomiarowy i zobaczyć gdzie "urywa" się padmo dla każdego głośnika, a liczenie ze wzorów sobie odpuścić ? - cały czas mowa o gotowej zwrotnicy, a nie o robieniu zwrotnicy na nowo.

• Megger
  • #5 01 Mar 2013 21:37
    zulusj23
    Poziom 21  

Witam,

a skąd pewność, że to akurat Linkwitz? Tak napisał producent? Przeczytaj jescze to:

http://diyaudio.pl/content.php/45-Teoria-filtrow

a zrozumiesz, że taka zwrotnica liczona z samej rezystancji to teoria żadko zgodna z założeniani konstruktora. Na piechotę z wzoru raczej tego nie policzysz. A poza tym nie napisałeś nigdzie o co chodzi i dlaczego drążysz co producent miał na myśli produkując tą zwrotnicę. Nawet jeśli będziesz chciał coś pomierzyć to nie jest to takie proste i działa w innej kolejności. Najpierw liczysz i symulujesz, najlepiej na podstawie realnie zmierzonych charakterystyk przetworników w docelowej obudowie. Potem robisz wyliczoną zwrotnicę i pomiarami badasz czy to co zaprojektowałeś jest zgodne z założeniami a najważniejsze, czy ten dźwięk Ci w ogóle odpowiada.
    Analiza pomiarów to naprawdę wyższa szkoła jazdy i naprawdę trzeba mieć dużą wiedzę i jeszcze większe doświadczenie aby z tego co zobaczysz na ekranie komputera wyciągnąć właściwe wnioski.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński

• #6 02 Mar 2013 00:27
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Pomijając testy itp. bo mowa o gotowej już zwrotnicy zrobionej przez producenta, chodzi o samo jej ciecie, w którym miejscu wypada.
    Skoro tak wychodzi ze wzorów, to jak obliczyć cięcie zwrotnicy znając impedancję głośników ( tutaj liczone z 3,5Ohm ) i resztę parametrów zwrotnicy, bo to co mi wyszło ma rozbieżność ~400Hz, a to nie mało.

Niepotrzebnie zakładasz, że częstotliwości podziałów muszą się pokrywać. Licząc ze wzorów zobaczysz jakąś abstrakcyjną liczbę która niewiele Ci powie. Robiąc pomiar zobaczysz jak wygląda pasmo głośników, jak głośniki zgrywają się przy danych filtrach. I wtedy czasem zobaczysz, że będzie równiejsza charakterystyka lub będą się lepiej zgrywać fazowo gdy rozsuniesz częstotliwości podziału.

Co więcej, jeśli przyjrzysz się różnym schematom zwrotnic rzadko znajdziesz "książkowe" filtry. Tłumacząc na przykładzie - jeśli wzór dla filtru II rzędu dla 2 khz Butterwortha podaje cewkę 0,9 mH i kondensator 7 uF to projektując zwrotnice i robiąc pomiary być może zauważysz, że musisz odejść od tych wartości i dać np większy kondensator (czyli filtr będzie wyglądał tak - 0,9mH i 12uF) lub większą cewkę (1,1mH i 7uF). W ten sposób zmieniasz nachylenie charakterystyki filtrowania, a co za tym idzie także charakterystykę fazową. Ogólnie temat-rzeka, a więcej znajdziesz tu http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html i tu http://diyaudio.pl/showthread.php/20454-Faza-w-projektowaniu-zwrotnic?p=330041#post330041

Przy okazji można jeszcze wspomnieć o konieczności skompensowania wpływu efektu baffle-step i być może okaże się, że będziesz musiał zastosować o wiele większą cewkę (np 1,7mH) dla podziału 2 khz. Robi się to po to, żeby większa indukcyjność zmniejszyła głośność podbitego pasma, poziom głośności tweetra wyrównuje się do woofera i charakterystyka wychodzi równiejsza. Również temat-rzeka.

Cytat:

Czyli najlepiej było by to "wsadzić" na mikrofon pomiarowy i zobaczyć gdzie "urywa" się padmo dla każdego głośnika, a liczenie ze wzorów sobie odpuścić ?

Dokładnie, tak powinieneś zrobić, żeby zrozumieć o co chodzi. Zmierzyć całość i poszczególne głośniki osobno.

• #7 18 Maj 2013 09:34
    BraveHart250
    Poziom 1  

Witam. Chciałbym się podłączyć do tematu. Potrzebuję osoby która wykona dla mnie zwrotnice lub pomoże mi w konstrukcji i sprawdzi moje wypociny.Z góry dziękuję.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme