Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki wysokotonowe w zestawie JVC UX-G49

Andrzej Ch. 03 Mar 2013 22:30 1029 1
  • #1 03 Mar 2013 22:30
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Witam !
    Odkupiłem od znajomego, dla dziecka, zestaw - wieżę JVC UX=G49 z oryginalnymi głośnikami (kolumienkami dwudrożnymi 2x20W). Zastanowił mnie fakt, niedostatecznej ilości tonów wysokich z tych głośników. Kolumn nie rozbierałem bo i po co, ale zakryłem obydwa głośniki niskotonowe poduszką, aby posłuchać jak grają gwizdki. Nie grały. Ponieważ nie wiem jak takie kolumny się rozbiera, wyciągnąłem od przodu jeden jednej z kolumn głośnik wysokotonowy, który praktycznie się rozleciał. Zobaczyłem tam zwykłą płytkę piezoceramiczną Φ15 mm z dolutowanymi kabelkami. Znalazłem u siebie podobną i podmieniłem - efekt ten sam - cisza. Podłączyłem na szybko i krótko jakiś inny głośniczek żeby tylko sprawdzić czy w ogóle dochodzi sygnał. Głośniczek grał.
    Moje pytanie. Czy te głośniczki JVC zrobiło dla picu ?
    Chciałbym jednak założyć tam jakiś głośnik wysokotonowy - ale nie piezo bo one nic nie wartają. Jakie w marę tanie a dobre głośniki mi polecacie. Trzeba by dołożyć szeregowo jakiś kondensator ? Proszę o sugestię co do jego pojemności. Moc zestawu 2 x 20W, 6Ω 10%THD. Cudo techniki to to nie jest, ale przykro się słucha dudnienia.
    Dane otworów po wyciągnięciu głośnika piezo z maskownicą:
    - otwór wewnętrzny Φ50 mm
    - głębokość otworu wewnętrznego (nie rozwiercona płyta na wylot) 11 mm
    - trzy śruby mocujące głośnik o rozstawie 60 mm,
    - średnica zewnętrzna maskownicy głośnika Φ75 mm (mniejsza nie zalecana, będzie widać pozostałości po starej maskownicy.

Pytanie, czy nie zaszkodzi rozwiercić ew. średnicy otworu wewnętrznego (jeśli będzie taka potrzeba i nie pogłębić - przewiercić na wylot płyty - otworu wewnętrznego.

Zastanawiam się, ale to chyba ostateczność czy aby do obecnej maskownicy, której Φ gdzie był umieszczony przetwornik piezo wynosi ok. 18 mm nie wsadzić wynalazku z Allegro o nazwie: Infinity tweetery soprany głośniki wysokotonowe 1T Wymiarowo by pasowały. Tylko co to warta.

Proszę o rzeczowe porady ze wskazaniem rozwiązania oraz podaniem ew. modelu głośników jakie w rozwiązaniu można zastosować.

• #2 11 Mar 2013 14:41
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

-------------------------------------------------------
    Wobec braku jakiejkolwiek pomocy.... metodą prób:
    Wymieniłem niedziałające "gwizdki" piezoelektryczne na parę głośników GDKW 8,5/80 z kondensatorem szeregowym 2,2µF.
    Temat zamykam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME