Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wymogi wentylacji dla łazienki z piecykiem gazowym

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Wentylacja i Klimatyzacja -> Wymogi wentylacji dla łazienki z piecykiem gazowym
Autor
Wiadomość
grubs
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: zakopane

Post#1 Post autora tematu 05 Mar 2013 09:18   

Witam
Sytuacja jak w temacie.
Zakupiłem nowe drzwi do łazienki i oczywiście kominiarz się przyczepił o otwory że są za małe. Nie chcę podcinać drzwi ani wymieniać kratki gdyż wiąże się to z kosztami.
Zakup kratki i założenie przez spółdzielnię wiąże się z ryzykiem że wizualnie nie będzie to najlepsze rozwiązanie do nowych drzwi.
Drzwi mają otwory wentylacyjne ale kominiarz twierdzi że zbyt małe.
Czy na jego wizytę mogę ściągnąć drzwi i powiedzieć że ich nie mam.
Tak jak mówię sądzę że powiększenie otworów niewiele zmieni sytuację co do rzeczywistej wymiany powietrza oprócz spełnienia prawnych wymogów tworzonych na wyrost.
Powrót do góry

Tommy82
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Centrum Dowodzenia Światem

Post#2 05 Mar 2013 09:57   

Re: Wymogi wentylacji dla łazienki z piecykiem gazowym

A potem się ktoś zatruje i będzie na Ciebie.
Po to przychodzi kominiarz żeby to był jego problem.

http://www.wentylacja.org.pl/pages-72.html

I pisze tam:
Aby powietrze przepływało swobodnie, konieczne jest wykonanie w drzwiach odpowiednich otworów lub kratki o łącznej powierzchni 200 cm2. Otwory muszą się znajdować w dolnej części drzwi. Można także podciąć całe skrzydło drzwi o około 2,5 cm.
Powrót do góry

andrefff
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Toruń

Post#3 05 Mar 2013 10:18   

Pewnie, że możesz ściągnąć to Twój dom i nikt Ci nie może tego zabronić, ale pamiętaj o jednym, życie masz tylko jedno. A to co chcesz zrobić, inaczej jak głupotą nazwać nie można.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Mar 2013 10:18   

Powrót do góry

grubs
Poziom 21
Poziom 21

Post#4 Post autora tematu 05 Mar 2013 11:46   

Ok tylko powiedzcie mi gdzie tu jest logika.

Przecież każda łazienka jest inna więc twierdzenie że wycięcie otworu 2,5 cm ma załatwić problem wymian powietrza jest według mnie głupotą. Jeden będzie miał szczelne drzwi drugi nie, jeden zatkaną wentylację inny nie jeden szczeliny i szpary między drzwiami. A tu jest powiedziane że otwór załatwia wszystko.
Przecież przychodzi kominiarz bierze miernik zamyka drzwi bada ciąg.
Wychodzi że wszystko jest w normie ale dziura w drzwiach ma być i tyle. Czy to nie jest czysta głupota.
Nie ryzykowałbym życia swojego ani nikogo innego gdyby pomiary wykazały że należy wyciąć ten otwór.
Ale nie. Jest napisane że ma być dziura to ma być. Ja w pełni rozumiem kominiarza i nie dziwię mu się.
Chodzi mi o to czy wycięcie tej dziury rzeczywiście coś zmieni.
Powrót do góry

andrefff
Poziom 23
Poziom 23

Post#5 05 Mar 2013 11:57   

Tu nie chodzi o wycięcie otworu, a o przepisy które obligują do posiadania otworu o przekroju 200 cm kw. w pomieszczeniach gdzie zainstalowany jest kocioł. Czy sądzisz, że w Afryce samochody są sprzedawane bez ogrzewania?
Powrót do góry

grubs
Poziom 21
Poziom 21

Post#6 Post autora tematu 05 Mar 2013 12:58   

Kolego Andrefff przepisy obligują mnie także do posiadania drzwi szerokości 80 cm
To co mam przerabiać futrynę której i tak nie mogę ruszyć bo ściana jest konstrukcyjna. Mam 70 bo tak było zrobione w roku 60 kiedy budynek powstawał jak większość budynków w starym budownictwie.
Jakie są przepisy każdy wie jedne lepsze jedne gorsze. Duża ich część nie ma pokrycia w rzeczywistości.
Ja raczej szukałem potwierdzenia że to nic nie zmieni albo zmieni niewiele.
Ale rozumiem że gdy cokolwiek się stanie chociażby nie z tego powodu to i tak było by na mnie bo nie spełniłem wymogów.
Piszę dlatego że najpierw pisałeś o zagrożeniu życia a teraz piszesz że nie o to chodzi tylko o przepisy które mi coś nakazują.
Powrót do góry

andrefff
Poziom 23
Poziom 23

Post#7 05 Mar 2013 13:23   

Przepisy w odróżnieniu od Ciebie, dbają właśnie o Twoje życie.
Powrót do góry

grubs
Poziom 21
Poziom 21

Post#8 Post autora tematu 05 Mar 2013 14:32   

andrefff napisał:
Przepisy w odróżnieniu od Ciebie, dbają właśnie o Twoje życie.

Obawiam się że coraz większa liczba ludzi z podejściem takim jak Twoje daje się łupić ludziom którzy stanowią przepisy z zupełnie innych pobudek niż te wymienione przez Ciebie.
W każdym razie pozdrawiam i życzę miłego dnia :).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Mar 2013 14:32   

Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Olsztyn

Post#9 05 Mar 2013 14:39   

Dla pewności kup czujnik czadu bo zapewne o to tu wszystko chodzi. Bezpieczeństwo będziesz miał zagwarantowane.
Powrót do góry

andrefff
Poziom 23
Poziom 23

Post#10 05 Mar 2013 15:43   

Jeżeli za łupienie ludzi, uważasz wycięcie otworu 20x10, to gratuluję poczucia humoru.
Powrót do góry

Tommy82
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Centrum Dowodzenia Światem

Post#11 05 Mar 2013 22:16   

Złudne bezpieczeństwo.
Jeszcze kupisz taki na baterie i będziesz myślał ze jak coś będzie nie tak to zapipka bo przecież nie będziesz zasilania podłączał ze względów estetycznych.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Mar 2013 22:16   

Powrót do góry

Chris_W
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Siedlce

Post#12 05 Mar 2013 22:43   

grubs napisał:
Witam
Sytuacja jak w temacie.
Zakupiłem nowe drzwi do łazienki i oczywiście kominiarz się przyczepił o otwory że są za małe. Nie chcę podcinać drzwi ani wymieniać kratki gdyż wiąże się to z kosztami.

To nie są wielkie koszty. Kratka 20pln, a podcięcie nic nie kosztuje. Trzeba mieć prawą i lewą rekę do spraw technicznych i można zrobić samemu. Zajmie o ok. 30 min.
Cytat:

Drzwi mają otwory wentylacyjne ale kominiarz twierdzi że zbyt małe.

Bo te otwory są dla malkontentów, co nie chcą kratki, bo im szpeci miejsce wybitnie uroczyste. Raczej uważam, że kominiarz ma rację, bo jeśli otwory robiono "pod estetykę" (a takie otwory prawie zawsze robi się pod estetykę, bo innej roli nie są w stanie pełnić) to na pewno nie pełnią roli technicznej - żeby otwory pełniły prawidłową rolę, musi być ich naprawdę sporo, co daje jeszcze gorszy poziom estetyczny niż kratka (zobacz jaka jest powierzchnia jednej dziurki i porównaj z powierzchnia kratki (kratka ok 400cm2 (efektywnie ze 300cm2) - 120x400mm, jeden otwór 30mm - ok. 7cm2 czyli otworów powinno być ponad 40 aby dały porównywalny efekt do kratki). A więc żeby zastąpić kratkę otworami musisz zrobić 4 rzędy po 10 sztuk - przyznaj się ile masz teraz - 5, a może 7?
Cytat:

Czy na jego wizytę mogę ściągnąć drzwi i powiedzieć że ich nie mam.

To jest zwyczajnie głupie rozwiązanie, a założenie ponownie tych drzwi to rozwiązanie niebezpieczne w przypadku posiadania kotła.
Cytat:

Tak jak mówię sądzę że powiększenie otworów niewiele zmieni sytuację co do rzeczywistej wymiany powietrza oprócz spełnienia prawnych wymogów tworzonych na wyrost.

To nie jest na wyrost, to wynika z matematyki, i bardzo wiele zmienia. Aby osiągnąć zakładaną moc kotła - trzeba spalić pewną dawkę gazu na godzinę, aby spalić tą dawkę gazu trzeba dostarczyć odpowiednią dawkę powietrza, aby dostarczyć odpowiednią dawkę powietrza trzeba zachować odpowiednie przekroje otworów napływowych, inaczej powietrze "nie nadąża" i tworzy się podciśnienie tym wyższe, im mniejsze otwory (od zera do kilkunastu pascali) - przy pewnym podciśnieniu ciąg spalinowy ustaje lub zwalnia, wtedy nie wszystkie spaliny ulatują w komin, część z nich zostaje w pomieszczeniu. Potem tworzy się niedostatek tlenu w powietrzu, następuje niecałkowite spalanie, tworzy się pewna ilość tlenku węgla, jego stężenie stopniowo rośnie, aż do pewnej granicy wykrycia - i teraz jest ważne kto lub co i w jaki sposób wykryje taką sytuację.
Powrót do góry

andrefff
Poziom 23
Poziom 23

Post#13 05 Mar 2013 22:49   

Tylko po co tłumaczyć to wszystko autorowi, jak on i tak zrobi po swojemu. A temat założył tylko po to, aby upewnić się w swoich racjach.
Powrót do góry

Chris_W
Poziom 23
Poziom 23

Post#14 06 Mar 2013 11:23   

Żebyśmy sie rozumieli - masz do wyboru drzwiową kratkę łazienkową:

w zamian za otwory które posiadasz:
Powrót do góry

Kot-huncwot
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Warszawa

Post#15 09 Mar 2013 15:50   

Witam

Chris W, ja z tymi właśnie drzwiami z dziurkami walczę na 90% budów, z którymi mam do czynienia.

Koronnym argumentem za drzwiami z dziurkami jest z reguły, " a my takie zawsze zakładali i było dobrze", oraz że na drzwiach jest etykietka "łazienkowe", albo że takie dali w hurtowni, a oni tam w hurtowni to wiedzą lepiej. Procedura tłumaczenia o co to idzie z tymi dziurkami majstrowi, co zamontował, lub kierownikowi budowy, który to firmuje zajmuje mi średnio około tygodnia.

Gratuluję Ci cierpliwości.

Do Grubs.

Ta krata na górnym zdjęciu to jest dobrze.
Te dziurki na dolnym zdjęciu to jest źle.

A kominiarz to się nie uczepił, tylko po prostu dobrze robi swoją robotę.
Powrót do góry

grubs
Poziom 21
Poziom 21

Post#16 Post autora tematu 13 Mar 2013 09:24   

Dzięki Chris W za obszerne wyjaśnienie. O to mi chodziło.

Tak jak napisałeś w ostatnim poście mam drzwi z takimi otworami i jedyną kratkę jaką znalazłem to taka jak na twoim zdjęciu. Już ją kiedyś kupiłem nawet ale okazało się że jest ona za krótka i nie zakrywa otworów (zostaje pół jednego)
musiała by być z boku i jeden otwór musiałby zostać czego bym chciał uniknąć.
Szukałem innych kratek szerszych i węższych ale nic nie znalazłem.
Zostaje mi chyba podcięcie drzwi tylko samemu raczej nie będzie to łatwe. Jedyne co posiadam to wyżynarka do paneli i wiem że równo tego nie przytnę.
Czym mogę to zrobić albo gdzie i jaki wtedy jest koszt tego.
Czy przycinać na całej szerokości?
Wiem że w castoramie przycinają ale z tego co pamiętam to min 20 cm
Dochodzi do tego transport drzwi (pewnie nie tani) no i utrata gwarancji.
Jak macie jakieś pomysły to proszę pisać.
Powrót do góry

andrefff
Poziom 23
Poziom 23

Post#17 13 Mar 2013 09:56   

Poszukaj czegoś takiego jak, kratka wentylacyjna do mebli. O wiele większy wybór jak do drzwi i o wiele ładniejsze.
Powrót do góry

Kot-huncwot
Poziom 16
Poziom 16

Post#18 14 Mar 2013 05:44   

Witam.

grubs napisał:
Dochodzi do tego transport drzwi (pewnie nie tani) no i utrata gwarancji.
Jak macie jakieś pomysły to proszę pisać.

Pomysł jest najprostszy na świecie. Sprawdź, co kupiłeś według załączonych dokumentów. Faktura, etykietka na drzwiach. Jeżeli masz gdziekolwiek zapis, że to drzwi łazienkowe, do łazienki, czy coś w tym stylu, to grzecznie poinformuj na piśmie sprzedawcę, że drzwi które ci sprzedał nie posiadają cechy użytkowej, dla której to cechy użytkowej dokonałeś zakupu, albowiem nie spełniają wymogu

§ 79. 1. Drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć, z zastrzeżeniem § 75 ust. 2, co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy, a w dolnej części - otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 dla dopływu powietrza.
// Poprawiłem. Przy cytowaniu, proszę na przyszłość sprawdzać poprawność strony kodowej źródła.
mod.Chris_W

To jest zapis z Dziennika Ustaw nr. 75, poz. 690 z 2002 roku.

Dołączasz xero dowodu zakupu i kwitu z napisem "drzwi łazienkowe." i opinię kominiarską.
I prosisz o wymianę na spełniające wymogi, albo zwracasz towar. Transport na ich koszt, albowiem zawinili w całości oni, a ty wcale.

To jest dochodzenie Twojego roszczenia z tytułu rękojmi od sprzedawcy - towar nie posiada cechy użytkowej, dla której go kupiłeś.

Wysyłka roszczenia do sprzedawcy listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Jak nie masz takiego kwitu, to nie pękaj. Idziesz do sklepu z aparatem foto i sprawdzasz opis towaru na wystawie, albo w cenniku. I robisz foto, i foto załączasz do pisma jak wyżej.

Natomiast dowód zakupu musisz mieć.

Jak nie masz dowodu zakupu, to zadziałamy inaczej.

Aczkolwiek to potrwa, niestety. Jeżeli to jest Castorama, to powinni zareagować w cuglach. Postrasz, że w przypadku nieuznania Twoich roszczeń wystąpisz na drogę sądową.

W pisaniu kwitów mogę pomóc, bo szlag mnie trafia na produkt "drzwi łazienkowe z dziurkami".
Człowieku - gdybyś nie zawołał kominiarza to przez niekompetencję sprzedawcy zostałbyś postawiony w sytuacji zagrożenia życia !!!!!! Bo z CO nie ma żartów, ten gaz zabija.
Powrót do góry

grubs
Poziom 21
Poziom 21

Post#19 Post autora tematu 14 Mar 2013 10:50   

Wow
Do tej pory byłem pewien że przepis ten dotyczy drzwi łazienkowych w pomieszczeniach z piecykiem gazowym.
A tu niespodzianka ! dotyczy wszystkich łazienek.
Czy trochę nie poddaje to w wątpliwość słów kolegi Chris_W "To nie jest na wyrost, to wynika z matematyki" skoro niezależnie czy mamy piecyk gazowy czy nie otwór 220 należy posiadać.
Czym w takim razie kierował się ustawodawca w swoich obliczeniach. Czy przyjmował najgorszy wariant czyli ilość powietrza potrzebną do całkowitego spalenia gazu. Jeżeli tak to dlaczego kazał montować taki otwór u wszystkich ???
Nie ma znaczenia że mam piecyk z zamkniętą komorą spalania czy otwartą czy może CWO otwór ma być 220.

Kolego andrefff czy zmieniałbyś drzwi w łazience nie mając piecyka gazowego (ciekawe jakie masz) bo jak wspomniałeś Prawo dba o nasze życie ;)
Trochę się czepiam, wiem, tylko denerwuje mnie trochę niespójność tych przepisów.
Szukam w kratkach meblowych i nie znalazłem kratki spełniającej wymagania co do otworu no i zazwyczaj są jednostronne a ja potrzebuję z dwóch stron.

Kolego Kot-huncwot sprawdzę to o czym piszesz tylko jak już pisałem wcześniej to posiadam drzwi 70 i wymiana na całkowicie zgodne z przepisami wiązała by się z wymianą ościeży i naruszeniem ściany!!

Co więcej norma PN-83/B-03430 mówiła przynajmniej "Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, ustępów oraz pomocniczych pomieszczeń bezokiennych powinien być zapewniony przez otwory w dolnych częściach drzwi lub przez szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą lub progiem. Przekrój otworów netto lub szczelin powinien wynosić 200 cm2"
A w naszej sytuacji jest mowa o drzwiach które MUSZĄ mieć otwór bez względu na szczeliny.
Norma też nie wiąże pomieszczeń z piecykiem gazowym. Do takich pomieszczeń są wymogi co do strumienia objętości powietrza wentylacyjnego które są większe niż w przypadku pomieszczeń bez "Junkersów"

Oczywiście im większy otwór tym lepiej to jasne ale czy na pewno są to wyliczenia dotyczące bezpieczeństwa.
Powrót do góry

andrefff
Poziom 23
Poziom 23

Post#20 14 Mar 2013 11:07   

No to ja mam tak, drzwi 80 podcięte na dwa cm, co daje 160 cm kw, plus widoczna szczelina 50 cm x 1 cm. Razem 210 cm kw.
Powrót do góry

Chris_W
Poziom 23
Poziom 23

Post#21 14 Mar 2013 11:23   

grubs napisał:

Czym w takim razie kierował się ustawodawca w swoich obliczeniach.

Asekuracją, zawsze jest asekuracja, żeby nie było, że komuś 100cm2 było jednak za mało i przez to miał uszczebek na zdrowiu, lub złe warunki bytowe i cokolwiek co złe może się trafić.
Cytat:

Oczywiście im większy otwór tym lepiej to jasne ale czy na pewno są to wyliczenia dotyczące bezpieczeństwa.

Ale jest to korzystne nawet w przypadku braku kotła - lepiej działa wentylacja grawitacyjna - w łazienkach zawsze są kratki wentylacyjne, a w pokojach niekoniecznie, więc tak jest realizowany przepływ powietrza z pokojów (z ich okien) do łazienki. A duże kratki w drzwiach (oraz ścianach) nawet jeśli są na wyrost, to dość sporo poprawiają wymianę powietrza.
Nie rozumiem do czego zmierzasz? Czy chcesz naprawić stan formalny swojej łazienki? Czy chcesz zignorować wszystko, aby tylko przeskoczyć chwilowy problem kominiarza?
Powrót do góry

grubs
Poziom 21
Poziom 21

Post#22 Post autora tematu 14 Mar 2013 11:24   

Niezły motyw z tą szczeliną.
Obliczę u siebie i jako że mam podniesione na około 1,5cm + 4 otwory to może meblowa cienka kratka wystarczy.

Chcę mieć drzwi zgodnie z prawem żeby kominiarz i spółdzielnia nie czepiała się i nie groziła odcięciem gazu, było bezpiecznie ale również mieć zapewniony komfort w łazience. Zbyt duża szczelina przy dobrej wentylacji mieszkania będzie powodowała że w łazience będzie wiało po nogach.
Stanu prawnego nie chcę zmieniać tylko dostosować do niego drzwi jak najmniejszym kosztem, nie pogarszając zbytnio komfortu użytkowania, który przy obecnych drzwiach mi odpowiada.
Powrót do góry

Kot-huncwot
Poziom 16
Poziom 16

Post#23 15 Mar 2013 22:46   

Witam.

grubs napisał:
norma PN-83/B-03430 mówiła przynajmniej "Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, ustępów oraz pomocniczych pomieszczeń bezokiennych powinien być zapewniony przez otwory w dolnych częściach drzwi lub przez szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą lub progiem. Przekrój otworów netto lub szczelin powinien wynosić 200 cm2"

Na dziś, a nawet od 1993 roku

Rozdział5
Stosowanie norm
Art. 19.
1. Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Ministrowie w sprawach należących do zakresu ich działania i po uzyskaniu opinii lub na wniosek Komitetu mogą, w drodze rozporządzenia, wprowadzić obowiązek stosowania Polskiej Normy, gdy dotyczy ona w szczególności:
1) ochrony życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa pracy i użytkowania,
2) ochrony środowiska,
3) wyrobów zamawianych przez organy państwowe.

To jest zapis Dz.U. 55, poz. 251, z póź. zmianami - ja posługuję się tekstem jednolitym.
Zwracam uwagę, że do roku 2004 minister nie skorzystał z delegacji ustawowej do nadania jakiejś normie statusu obowiązującej. Natomiast jak już to zrobił w 2004 - patrz Dz.U. nr. 109, poz. 1156 z 2004 roku, Załącznik do rozporządzenia - to zrobił to nieskutecznie, gdyż w Ustawie o normalizacji z 2002 roku zapisano

Rozdział3
Polskie Normy i inne dokumenty normalizacyjne
Art. 5.
1. ..
2. ..
3. Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne.

a ponadto minister stracił delegację ustawową do wprowadzania obowiązku stosowania norm w trybie rozporządzenia.

IMO, nie ma sprzeczności Jest dobrowolna w stosowaniu norma i obowiązujący przepis w randze rozporządzenia. I ten ostatni przesądza sprawę.

grubs napisał:
A w naszej sytuacji jest mowa o drzwiach które MUSZĄ mieć otwór bez względu na szczeliny.

I ten zapis rządzi. I słusznie, bo to jest po bezpiecznej stronie. Jak jest fabryczna dziura 220, to ona jest na pewno i niezależnie od pozostałych warunków montażu drzwi które mogą, ale nie muszą zapewnić brakującą do 220 powierzchnię.

grubs napisał:
Trochę się czepiam, wiem, tylko denerwuje mnie trochę niespójność tych przepisów.

Odpuść, bo idąc w tą stronę to można regularnego chyzia dostać.

No, to sobie ucięliśmy pogawędką o dziurze w drzwiach do kibla, podpierając się dwoma ustawami i jednym rozporządzeniem.

grubs napisał:
Kolego Kot-huncwot sprawdzę to o czym piszesz

Serdecznie namawiam.

A tak na szybko - podetnij drzwi dołem za pomocą ręcznej piły tarczowej. Powinno wyjść równo.
Powrót do góry

1950
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bieruń

Post#24 24 Mar 2013 21:42   

Norma nie jest obowiązkowa,
ale obowiązującym aktem prawnym na podstawie którego są opracowywane normy jest:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690)
chociażby tutaj:
http://www.architektura.info/index.php/prawo/warunki_techniczne_budynki
i to obowiązuje i nie ma o czym dyskutować,
Kominiarz ma rację a na potwierdzenie tego poza powyższym tekstem jest fakt, że na spalenie 1 m3 gazu potrzeba około 10 m3 powietrza a żeby to było to trzeba to umożliwić i temu służy ten otwór nawiewny 200 cm2 i wywiewny 14x14 cm wyprowadzony ponad dach,
Tak mówi przepis, natomiast to czy ty jesteś świadom tego o co kruszysz kopie to już inna sprawa,
I to by było na tyle
Powrót do góry

Kot-huncwot
Poziom 16
Poziom 16

Post#25 24 Mar 2013 23:05   

Witam
To jest zapis z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w brzmieniu dosłownym, Dz.U. nr. 75, poz. 690 z 2002 roku.

Kot-huncwot napisał:
a w dolnej części - otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 dla dopływu powietrza.

Istotnie , rozporządzenie obowiązuje, z małym wyjątkiem. Mianowicie w zakresie Załącznika nr 1, Dz.U. 109, poz. 1156 z 2004 roku, w którym pewien zestaw norm został przywołany, jest nieskuteczne, albowiem w stosunku do Ustawy o Normalizacji rozporządzenie jest aktem prawnym niższego rzędu.

1950 napisał:
temu służy ten otwór nawiewny 200 cm2

To jest postanowienie dobrowolnej w stosowaniu Polskiej Normy.
Oczywiście obowiązuje 220 cm2, tak jak to zapisano w Dz.U. nr. 75, poz 690.

Z Ustawy o Normalizacji z 2002 roku

Art. 5.
1. Polska Norma jest normą krajową, przyjętą w drodze konsensu i zatwierdzoną
przez krajową jednostkę normalizacyjną, powszechnie dostępną, oznaczoną- na
zasadzie wyłączności - symbolem PN.
2. Polska Norma może byćwprowadzeniem normy europejskiej lub międzynaro-dowej. Wprowadzenie to może nastąpićw języku oryginału.

Szczególnie pkt. 2 jest trudny do pogodzenia z koncepcją, że

Dodano po 4 [minuty]:

1950 napisał:
ale obowiązującym aktem prawnym na podstawie którego są opracowywane normy jest:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690)

albowiem trudno zakładać, że poza granicami Polski ktoś pisze normy zgodnie i na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690), z późniejszymi zmianami, czy innymi postanowieniami prawa polskiego.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Mar 2013 23:05   

Powrót do góry

1950
Poziom 11
Poziom 11

Post#26 24 Mar 2013 23:14   

Normy są nieobowiązujące, ale w przypadku wypadku śmiertelnego, prokurator nie pyta się czy norma nie obowiązuje, ale czy było zgodnie z normami.
To samo jest z UDT, ostatnio wykonywałem kotłownię gazową 214 kW i urzędnika nie obchodziło to, że kaskada była firmowa, posiadała wszelkie dopuszczenia i certyfikaty.
Nie podobało mu się umieszczenie zaworu bezpieczeństwa i nic nie pomogło, musiałem przerobić na zgodne z normą.

A to, że przepisy są niespójne to już inna sprawa.
Powrót do góry

Kot-huncwot
Poziom 16
Poziom 16

Post#27 24 Mar 2013 23:56   

Witam

1950 napisał:
ale w przypadku wypadku śmiertelnego, prokurator nie pyta się czy norma nie obowiązuje, ale czy było zgodnie z normami.

Niestety, nie. Zapyta czy było zgodnie z prawem obowiązującym.

1950 napisał:
To samo jest z UDT, ostatnio wykonywałem kotłownię gazową 214 kW i urzędnika nie obchodziło to, że kaskada była firmowa,

Niestety, "firmowość" kaskady jak widać nie gwarantuje, że spełnia wymogi prawa polskiego.

Przy tej mocy kotłownia podlega dozorowi technicznemu, w trybie Ustawy o warunkach technicznych dozoru technicznego, Dz.U. 135, poz. 1261 z 2003 roku.

Z kolei Ustawa o dozorze technicznym , Dz.U. 122, poz. 1321 z 2002 roku stanowi, że dozór techniczny wykonuje Urząd Dozoru Technicznego.

Tak więc ten miły pan z UDT to nie był urzędnik, tylko to było Prawo Polskie we Własnej Osobie. I uznał, że zawór bezpieczeństwa został w trybie firmowym zamontowany w niewłaściwym miejscu i nakazał zamontowanie tegoż zaworu w innym miejscu. Inne miejsce wskazał posiłkując się spisaną zasadą wiedzy technicznej, jaką jest PN, oraz , zapewne, przepisami dozoru technicznego. I podpisując się pod tym wszystkim wziął na siebie pełną odpowiedzialność za to, co nakazał.

Kolega przerabiał nie dla tego, że norma, tylko dla tego, że taka była decyzja UDT. A czym podpierał się UDT, podejmując decyzję, to jego sprawa.. Mógł powiedzieć, że on tak chce, po czym, podpisawszy się pod papierem, wziąć za to pełną odpowiedzialność.

Nie należy mylić przepisów prawa polskiego z "firmowością" poszczególnych rozwiązań technicznych, bo to nie jest to samo.

A od drzwi do łazienki się zaczęło..........
Powrót do góry

1950
Poziom 11
Poziom 11

Post#28 25 Mar 2013 09:03   

Napisałem i tak w rzeczywistości było, że kaskada miała wszelkie dopuszczenia i certyfikaty obowiązujące w UE,
Nie wiedziałem i importer też nie wiedział o tym, że jesteśmy w UE.
Dlatego też piszę o niespójności przepisów.
Powrót do góry

Kot-huncwot
Poziom 16
Poziom 16

Post#29 25 Mar 2013 14:51   

Witam.

Niezły off-topic się zrobił. Proszę o jeszcze trochę cierpliwości kol. grubs i modów, ale wydaje mi się, że temat jest ciekawy.

1950 napisał:
Napisałem i tak w rzeczywistości było, że kaskada miała wszelkie dopuszczenia i certyfikaty obowiązujące w UE,

Tak napisałeś, zatem tak było.

Istotne w tym wszystkim jest to, że wymagania techniczne, przepisy do spełnienia, czy dyrektywy UE nie są wymaganiami ostatecznymi, kończącymi i jedynie słusznymi, tylko są wymaganiami minimalnymi.

Znak CE nie oznacza, że coś technicznego ( tego obszaru rozważań się trzymajmy) oznaczone tym znakiem jest ostatecznie, kończąco , obiektywie i jedynie słusznie dobrze, a oznacza tylko, że to coś spełniło minimalne wymogi UE.
Natomiast konkretne szczegółowe przepisy techniczne prawa krajowego mogą stanowić inaczej, i jeżeli stanowią, to mają być spełnione.

Kol. 1950 - jeżeli Ci się chce, to możemy podrążyć temat dalej.
Ja nie wiem, co konkretnie dostarczył Ci importer, bo pojęcie kaskada "firmowa" to bardzo pojemne jest.

Natomiast jestem skłonny przyjąć zakład ( chciałem o ciacho z kremem, ale schodzę na keksa, bo to się da przesyłać na trasie Bieruń - Wawka ) że w towarze , który dostałeś od importera polski Urząd Dozoru Technicznego jest umocowany jako instancja ostatecznie rozstrzygająca wszelkie ewentualne wątpliwości.

Grasz dalej ?

Dodano po 3 [minuty]:

1950 napisał:
ale w przypadku wypadku śmiertelnego, prokurator nie pyta się czy norma nie obowiązuje, ale czy było zgodnie z normami.

Dodano po 1 [minuty]:

Kot-huncwot napisał:
Niestety, nie. Zapyta czy było zgodnie z prawem obowiązującym.

Podtrzymuję, co napisałem, natomiast z tzw. ciągiem dalszym.
Norma to - definicyjnie - spisana zasada wiedzy technicznej. Moje rozwinięcie brzmi" której skuteczność w osiągnięciu założonego celu jest potwierdzona wieloletnią praktyką."

I w przypadku wypadku w kotłowni z powodu nie zastosowania dobrowolnej PN, na pytanie prokuratora dlaczego stosowna PN nie została zastosowana, skoro istnieje i jak dotychczas jej stosowanie daje dobre rezultaty, to, IMO, na takie pytanie nie ma dobrej odpowiedzi.
Powrót do góry

grubs
Poziom 21
Poziom 21

Post#30 Post autora tematu 17 Sty 2014 11:34   

Nikt nie pisze więc zamykam.
W razie czego otworzę z powrotem.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Wentylacja i Klimatyzacja -> Wymogi wentylacji dla łazienki z piecykiem gazowym
Strona 1 z 1