Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jamo CREDO 300 - zwrotnica

TacT 08 Mar 2013 12:08 2583 15
  • #1 08 Mar 2013 12:08
    TacT
    Poziom 7  

Witam.
    Jestem nowy na tym forum i mam być może głupie pytanie:
    Posiadam kolumny Jamo CREDO 300 i myślę nad modyfikacją zwrotnic z nich.
    Głównie chodzi o tony wysokie.
    W zwrotnicy są dwa kondensatory 10uF 50V +/-10% (żółte zapewne jakieś zwykłe).
    Na jakie (jakiej firmy, bo pojemność zapewne zostanie bez zmian) można je zmienić i czy po zmianie tony wysokie się poprawią?
    Myślałem nad SCR MKP, ale może coś innego polecicie z racji doświadczenia...
    I nie planuję zakupu kondensatorów po 100zł lub droższych :)
    Z góry dziękuję.
    TacT

• #3 08 Mar 2013 21:56
    TacT
    Poziom 7  

Dziękuję za odpowiedź, ale...
    Czym się różni MKP od MKT? Który lepszy?
    SCR MKP też nie jest jakiś wybitnie drogi mi się wydaje...

TacT

• #4 08 Mar 2013 22:10
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Czym się różni MKP od MKT? Który lepszy?

MKP są lepsze. I teoretycznie im wyższe napięcie znamionowe kondensatora tym jest wyższej jakości.

Cytat:

SCR MKP też nie jest jakiś wybitnie drogi mi się wydaje...

Możesz też zastosować jakieś chińskie mkp np Bennic, Mant. Poleciłem MKT bo to najtańsze z rodzaju kondensatorów suchych (foliowych). I o ile różnica miedzy kondensatorami elektrolitycznymi, a foliowymi jest duża (zarówno w parametrach jak i w brzmieniu), to już różnice między poszczególnymi typami "foliowców" są mniejsze, a różnice między poszczególnymi markami kondensatorów danego typu są sprawą dyskusyjną.

• #5 08 Mar 2013 22:27
    TacT
    Poziom 7  

Ale czy SCR'y będą dobre czy może nie warto je kupować?
    Może jakiś Panasonic, Sanyo, Elna, Rubycon, Jantzen, Mundorf...???
    A może w ogóle nie ma sensu zmieniać kondensatorów i zmienić całe kolumny?
    Czytałem ze zrozumieniem, ale przecież inne (innej klasy) kondensatory się używa do zasilacza, wzmacniacza czy zwrotnic...
    Przecież Mundorf'a można też zastosować w zasilaczu i spełni swoje zadanie, tylko że raczej niema sensu go tam montować.

• #6 08 Mar 2013 22:57
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    A może w ogóle nie ma sensu zmieniać kondensatorów i zmienić całe kolumny?

Dlatego poleciłem tanie kondensatory. Wymienisz, posłuchasz, jeśli uznasz, że jest ok to zostawisz, a jeśli będzie to dla Ciebie za mało, to wiele nie stracisz na takiej zabawie. Pytanie "wymienić kondensatory czy kolumny?" jest źle postawione, bo kondensatory decydują tylko o bardzo wąskim aspekcie brzmienia kolumny. Przykładowo - jeśli nie pasuje Ci bas w tych kolumnach to wymiana kondensatorów nic nic da.

• #7 08 Mar 2013 23:06
    TacT
    Poziom 7  

Pytałem o kondensatory, bo o tony wysokie mi chodziło - wiem, że ich wymiana na tonach niskich nic nie zmieni :)
    Te ...naście złotych za SCR'y to też nie jakiś kosmos - przecież nie będę wymieniać 100sztuk ;)
    A po co zmieniać 10 razy na coraz lepsze, skoro można raz i powinno być gites?
    Niektórzy na pewno "przerabiali" temat zwrotnic i wiedzą jakie / jakiej firmy / jaka seria "zagra" a jakie nadają się do "tuningu" radia Elta :)

• #8 08 Mar 2013 23:13
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    A po co zmieniać 10 razy na coraz lepsze, skoro można raz i powinno być gites?
    Niektórzy na pewno "przerabiali" temat zwrotnic i wiedzą jakie / jakiej firmy / jaka seria "zagra" a jakie nadają się do "tuningu" radia Elta Smile

Cóż, może napiszę tak. Miałem u siebie system aktywny przy którym głośnik wysokotonowy był zabezpieczony kondensatorem MKT (jakiś tani czerwony). Po pewnym czasie uznałem, że zabezpieczenia we wzmacniaczu są na tyle dobre, że zrezygnowałem z tego kondensatora. I jaka jest różnica między kondensatorem MKT a brakiem kondensatora (czyli kondensatorem "idealnym", o "przeźroczystych" parametrach)? Niewielka, na granicy percepcji. Proszę sobie teraz odpowiedzieć jaka będzie różnica między kondensatorami MKP różnych firm.

Są ludzie którzy lubią zmieniać 10 razy na lepsze ( i dochodząc do punktu wyjścia znów twierdzą, że jest lepiej), a są ludzie którzy wstawiają elementy o dobrych parametrach technicznych i znajdują radość w słuchaniu muzyki, a nie sprzętu.

• #9 08 Mar 2013 23:43
    TacT
    Poziom 7  

Prawie się zgodzę - np.wzmacniacz za 200zł poruszy membrany w kolumnie i za 2000zł też i za 20 000 zł też to zrobi, ale każdy z nich "trochę inaczej".
    A mogę się różnić tylko "kilkoma" elementami, z czego w tym pierwszym będą takie po 1zł za cały kontener a w tym ostatnim po 100zł za sztukę.
    Czy to oznacza, że nie warto kupować tego ostatniego złożonego z droższych elementów, bo przecież na tanich też by zagrało?
    I nie chodzi tu o chęć posiadania tego droższego / lepszego.
    Są tacy, dla których zmiana kabla zasilającego wpływa na brzmienie, ale ja się do nich nie zaliczam :)
    A wracając do tematu, to skoro są dostępne kondensatory o takiej samej pojemności + napięciu + tolerancji itd. od 1zł za 10sztuk do takich po powiedzmy 100zł za sztukę (wiem, że są sporo droższe) to czymś się muszą różnić z technicznego / elektrycznego punktu widzenia. Nie są to przecież wszystko takie same kondensatory (mowa o jednym gatunku np. foliowych), tylko tańsze są zapakowane w szary papier a droższe w sreberko i przez to "ekskluzywne" opakowanie są droższe.
    Oczywiście mogę się mylić - nigdy nic sam nie zbudowałem (zlutowałem) i nie sprawdziłem na własnym uchu bądź oscyloskopie czy czymś innym.
    Przecież kupując telewizor za powiedzmy 2000zł Sony, Samsung, Toshiba i Panasonic choć czytając specyfikację będzie wyglądała niemal identycznie, obraz w każdym z nich będzie trochę inny.
    Wzmacniaczy w samochodzie miałem już kilka i choć każdy był w przedziale cenowym 1000 do 2000zł, to grały inaczej.
    Można powiedzieć, że kondensator to jeden element a telewizor czy wzmacniacz to zbiór wielu elementów i wielu składowych, ale chodzi o "efekt końcowy"...

• #10 09 Mar 2013 12:33
    398216
    Usunięty  
  • #11 09 Mar 2013 16:58
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    A wracając do tematu, to skoro są dostępne kondensatory o takiej samej pojemności + napięciu + tolerancji itd. od 1zł za 10sztuk do takich po powiedzmy 100zł za sztukę (wiem, że są sporo droższe) to czymś się muszą różnić z technicznego / elektrycznego punktu widzenia.

W przypadku dużo droższych kondensatorów znaczną składową ceny są koszty marketingowe. Ja nie zamierzam dalej polemizować. Jeżeli liczyłeś na opinie w stylu "przy stosowaniu kondensatorów firmy Y wokale są lepsze" to oczywiste, że musimy Cie rozczarować. Niby dla kogo lepsze? Jak sprawdzić subiektywne opinie? Może dla kogoś kondensator XY poprawia brzmienie gitary, a dla kogoś innego psuje? Kto będzie miał rację? Żeby nie zwariować w świecie audio należy trzymać się parametrów technicznych (w końcu audio to też dziedzina techniki).

• #12 09 Mar 2013 17:16
    TacT
    Poziom 7  

OK - dzięki za odpowiedzi, podpowiedzi, sugestie.
    Cieszę się, że "dał się wciągnąć" ktoś jeszcze do dyskusji :)
    Dzisiaj odwiedziłem dwa sklepy "elektroniczne" u siebie w mieście i w obu przypadkach nie wiedzieli co to SCR, w jednym nie wiedział gościu co to za kondensatory MKP, a w drugim wiedział ale miał tylko o pojemności (chyba) 2uF największe.
    Tak czy siak pozostaje mi chyba tylko net i pewnie poczekam na ocieplenie to od razu zamówię do zwrotnic w samochodzie i pozmieniam kondensatory w domu i w aucie.

Pozdrawiam.
    TacT

P.S.
    Kupię jakieś tańsze MKP i SCR MKP i sam sprawdzę czy będzie różnica :)

• #13 09 Mar 2013 17:21
    398216
    Usunięty  
  • #14 09 Mar 2013 17:30
    TacT
    Poziom 7  

To, że się łączy równolegle to wiem, ale raczej nie dam rady bez udziwnień wlutować po pięć sztuk w miejsce jednego.
    Już nie wspomnę, że kiepsko by to wyglądało i przez to bym czuł jakiś taki niedosyt i nie do końca satysfakcję, nawet jeśli by to spełniało swoją rolę. :)

TacT

• #16 04 Cze 2014 16:21
    TacT
    Poziom 7  

Kolumny sprzedane i po problemie :) - dzięki za odpowiedź.

TacT

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME