Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny ZGC 60-8-670 po "niby remoncie"

Stryjko 11 Mar 2013 18:50 1602 5
  • #1 11 Mar 2013 18:50
    Stryjko
    Poziom 10  

Witam Wszystkich.
    Niedawno kupiłem kolumny jak w temacie, po "niby remoncie". Są to kolumny z czterema głośnikami, 2x GD20/20/1, 1x GDM12/60, 1x GDW9/60/2, oraz zwrotnica o symbolu 60-8-70.
    Obudowy: zdjęta okleina, pomalowane całe czarnym sprayem.
    Głośniki: Po naprawie w firmie EMifON, jest na nich naklejona gwarancja. Jak grają nie wiem, bo ich jeszcze nie słyszałem. Głośniki zamontowane od zewnątrz, ( oryginalnie powinny być przykręcone od wewnętrznej strony płyty czołowej), podłączone cienkimi drucikami bez lutowania, (drut zawinięty na końcówkę podłączeniową głośnika). W transporcie w jednej kolumnie większość się rozłączyła, w drugiej jakimś cudem dotrwała. I tu zaczynają się schody: połączone są minusy wszystkich głośników do ogólnego minusa na zwrotnicy, a plusy poszczególnych głośników tj. GD20/20 do końcówki cewki, a GDM i GDW do kondensatorów na zwrotnicy. Dawno temu gdzieś czytałem że kondensator zmienia fazę i należy głośniki łączyć odwrotnie tj + do -.
    Jako mechanik mam niewielkie doświadczenie w elektronice dlatego bardzo proszę pomoc i udzielenie mi odpowiedzi na kilka pytań, ewentualnie wskazanie gdzie tych odpowiedzi mogę szukać:
    1- Jak powinny być prawidłowo podłączone głośniki GDM i GDW w stosunku do GD które tu pracują jako GDN. Nie mogę nigdzie znaleźć instrukcji serwisowej do tych zespołów.
    2- Czy przełożenie głośników na zewnątrz płyty czołowej nie wpłynie na jakość dźwięku, (zwiększona pojemność obudowy)
    3- W kolumnach nie było żadnego wygłuszenia, czy je zastosować , je żeli tak, to jakie.
    Za wszystkie podpowiedzi i sugestie będę bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam Stefan.

• #2 12 Mar 2013 09:17
    Arkadyo
    Poziom 29  

Polutuj te przewody do przetworników bo takie okrętki to... brak słów. Nie miałem tych kolumn ale z info na necie wynika, że masz wszystko dobrze połączone. Niskotonowe powinny być połączone razem równolegle i minus do minusa zwrotnicy a w szereg z nimi (pod plus) cewka (to filtr dolnoprzepustowy I rzędu). Identycznie jest w przypadku średniaka i kopułki tylko tam jest konsensator zamiast cewki - to filtry górnoprzepustowe I rzędu. Co do "przesuwania fazy przez konsensator" to masz racje ale trzeba pamietać, że nie tylko kondensator ale każdy element - tak cewka jak i rezystor wpięte w połączenie przetwornika ze wzmacniaczem wprowadza przesunięcie fazy. W uproszczeniu można powiedzieć, że każdy rząd filtra przesuwa fazę o 90 stopni. Czyli jeżeli stosujemy filtry II rzędu w zwrotnicy to przesunięcie wyniesie 180 stopni i trzeba zmienić polaryzację przetwornika. W przypadku twoich kolumn (na filtrach I rzędu) przesunięcie fazowe wynosi 90 stopni i teoretycznie nie powinno się zminiać polaryzacji zadnego z przetwotników. Z opisów tych kolumn w sieci również wynika, że wszystkie są połączone zgodnie.

Dodano po 7 [minuty]:

Przetworniki niskotonowe grają w obudowie closed (bo do takiej tylko się nadają) i przełożenie ich na wierzch nie ma najmniejszego znaczenia - litraż zmieni się tak minimalnie, że nawet dla basreflex miaoby to marginalne znaczenie a co dopiero dla closed.
    Komora niskotonowa powinna być mocno tłumiona. Tylko unikaj gąbki tapicerskiej. Najlepiej wełna mineralna nawet w folii albo watolina itp. Nie wiem czy ten szerokopasmowy, co robi za średniaka, jest w komorze zamkniętej ale jeżeli nie to go zamknij czymś - no doniczką 3-5litrów z pcv i dobrze ją wytłum np watą.

• #3 12 Mar 2013 21:52
    Stryjko
    Poziom 10  

I tak się zrobi Kol. Arkadyo!!!
    Bardzo dziękuje za wyczerpujące wyjaśnienia. Jest jednak jeden problem - nie mam z czego zrobić tych "doniczek" do zasłonięcia GDM'a. Już wcześniej myślałem żeby z płyty MDF zrobić skrzyneczkę i zatkać obydwa głośniki :GDM i GDW. Co o tym sądzisz? Do wytłumienia mam watę bawełnianą (bardziej delikatna niż watolina), ewentualnie miałbym możliwość załatwić wełnę owczą,ale surową (nieoczyszczona).
    Co zastosować?
    Pozdrawiam Stefan.

• Pomocny post
    #4 13 Mar 2013 08:26
    Arkadyo
    Poziom 29  

Skrzyneczkę na obydwa ciężko Ci będzie wsadzić zmontowaną i musiałbyś ją kleić dopiero w środku. Wykonalne ale pracochłonne. Lepiej prawdziwe doniczki do kwiatów :) takie z pcv i wywijanym kołnierzem, który ułatwi klejenie do obudowy. Normalnie wysokotonowych się nie pcha do zamkniętych komór ale te są membramowe i chyba lepiej będzie je tak zaaplikować. Komory dla wysokotonowych mogą być bardzo małe a troszkę większe (jak pisałem 3-5l) dla średniotonowego. Koszt takich doniczek to wydatek rzędu kilkunastu złotych w markecie budowlanym a wystarczy tylko zaślepić otwory w dnie i przykleić kołnierz do obudowy - dobrze, łatwo, szybko i przyjemnie.
    Wybór należy do Ciebie :)

• #5 13 Mar 2013 09:57
    Stryjko
    Poziom 10  

Oglądnąłem jeszcze raz te głośniki dziś i stwierdziłem że:
    GDW - mają pełną obudowę metalową, czyli są odizolowane od środka kolumny,
    GDM - mają pomiędzy obudową metalową a membraną włożone coś co z wyglądu przypomina twardy, sprasowany filc, dopasowany do obudowy głośnika, czyli są fabrycznie wytłumione.
    Z tego względu na razie kolumny zostaną złożone bez dodatkowych kopułek.
    Na wytłumienie całości zużyłem,... ha, ha, ha,... cztery stare poduszki typu większy jasiek wypełnione watą bawełnianą. Jeżeli uda mi się zrobić próby, (czekam na wzmacniacz), to zamelduje.
    Pozdrawiam Stefan.

• #6 13 Mar 2013 17:32
    Stryjko
    Poziom 10  

Kolumny zagrały i to dość ładnie.
    Dziękuje koledze za pomoc.
    Temat zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME