Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Centralne ogrzewanie, cwu - piec grzejniki rurki

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Centralne ogrzewanie, cwu - piec grzejniki rurki
Autor
Wiadomość
evomarcin555
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: wrocław

Post#1 Post autora tematu 14 Mar 2013 09:33   

Centralne ogrzewanie, cwu - piec grzejniki rurki

witam wszystkich forumowiczów. rozpocząłem w ubiegłm roku przerabianie stodoły na dwa oosobne mieszkania, jedno dla mnie, drugie dla mamy. Oczywiscie wszystko wykonuje sam gdyż nie "przelewa się " w budżecie :) W załaczniku umiesciłem rysunek , który może nie odzwierciedla proporcjonalnie tych [omieszczeń ale daje pogląd na stan rzeczy. Potrzebuje porady a w szczególności jak wielkie ( mocne) grzejniki zastosować do poszczególnych pomieszczeń, na rysunkach żółtą kreską zaznaczone są okna oraz ich wymiary, są to nowe okna plastikowe ale bez specjanego szału, dwie szyby, argon w srodku, profil 5 komorowy z wywietrznikiem, ściany budynku to półtora cegły ok 38 cm, cegła pełna oczywiście, na to ułożymy 10 cm izolacji styropianem klejonm na placki ze szczeliną dla wentylacji cegły, posadzka to 10 cm styropianu i ok 6-8 cm wylewki z siatką drut fi 3 mm,strop to łukowe stropy kleina z cegły dziurawki na to 15 cm wełny i deski na legarach.Wentylacja zwykła typu kratka w scianie na górze każdego pomieszczenia z regulowana przesłoną ciągu. czerwona gruba kreska na rysunku to rozdzielacze, które już zakupiłem w mieszkaniu większym jest rozdzielacz na 8 sekccji w mniejszym na 5 sekcji. całość instalacji oprócz wyjść z pieca zamierzam wykonać z rury alupex, złączki skręcane , do grzejników rurką fi zewnętrz 16 mm, i tu rodzi się kolejne pytanie , jakie srednice pozostałych rurek, tzn do rozdzielaczy i całej magistrali okołopiecowej, Na górze zamocowany mam zbiornik buforowy 300 l , któy montowała firma razem z kolektorami słonecznymi ( dotacja teren wiejski )jaką srednićą rurki poprowadzić ogrzewającą wodę z pieca na zbiornik i jaką powrót, (wejscie na zbiorniku i wyjscie 3/4 cala) czy może to być alupex, jaka srednica rury pion do naczynia wzbiorczego (będzie stalowa) jak wielkie naczynie wzbiorcze do takiej instalacji, gdzie zamontować zawory zwrotne, gdzie pompę i jaką pompę do takiej instalacji, czy stosować zawory trójdrożne, czterodrożne czy nie są konieczne,czy przy takim położeniu rozdzielacza gdzie oddalone sa od pieca około 5 metrów mogę wyprowadzić ciepłą wodę na grzejniki rurą stalowąok 1,5metra a później alupex i jakie srednice. Kolejne pytania dotyczną wody cwu, jakie srednice rur na doprowadzenie zimniej wody do odbiorników, na rysunku zielone kropki to odbiorniki zimnej wody w łazienkach i wc, a zielone kropki z czarnymi punkvikami to odbiorniki wody w aneksach kuchennych, jaką srednica doprowadzić zimną wodę do zasilania zbiornika,która będzie ją podgrzewał, (wejscie 3.4 cala) jaką srednica poprowadzić ciepłą wodę do odbiorników i czy można stosować trójniki systemu alupex , które będą zalane pod posadzką (bo jakoś muszę rozdzielić wodę do odbiorników . Czy konieczny jest zawór różnicowy w systemie z pompą (zrobiłem z kolegą doswiadczenie w jego domu kiedy czyścił filtry i okazało się ,że do przepchania wody przez zawór różnicowy potrzeba większego ciśnienia niz do przepchania tej wody przez pompę, ma srednica rury 1 cal.Najważniejsze , jaki dobrać do tego piec, myślałem o piecy z podajnikiem na ekogroszek oraz z dodatkowym rusztem do spalania drewna itd, jaka moc pieca, model itd,sterownik. z góry dziękuję za kążda podpowiedz

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Mar 2013 09:33   

Powrót do góry

evomarcin555
Poziom 3
Poziom 3

Post#2 Post autora tematu 29 Mar 2013 22:05   

Re: Centralne ogrzewanie, cwu - piec grzejniki rurki

Witam kolegów, skoro nie zainteresowałem swoim tematem nikogo kto chciałby pomóc to może znajdzie sie chociaż ktoś kto zerknie na rysunek i wskaże mi ewentualne błedy mojego planu. na rysuku nr1 oznaczyłem piec centralnego jest to piec 19 kw (kocioł z pleszewa ) na ekogroszek pelet z dodatkowym rusztem do spalania drewna , wegla itd, piec jest z podajnikiem opału nr 2 na rysunku. Nr 3 to rura do naczynia wzbiorczego ze stali 25 mm średnicy wewnetrzej która wysoka jakieś 4,5m, nr 4 to naczynie wzbiorcze o pojemności 30 litrów. Nr 5 to wylot ewentualnej zagotowanej wody do prowadzony bedzie do zlewu . Nr 6 to zbiornik buforowy 300 litrów do podgrzewania CWU dostarczony przez firmę , która montowała solary ( 3 panele ) ok 6 metrów kwadratowych.nr 7 to rura stalowa 25 mm sred, wewnerznejdoprowadzająca wodę do rozdzielaczy nr 12 i 15 na rysunku.nr 8 to stalowa rura doprowadzajaca ciepłą wodę do ogrzania zbiornika 300 litrów z woda ciepła.nr 9 to stalowa rura powrót wody , która ogrzewała zbiornik cwu stalowa srednica wewnetrzna 25 mm, nr 10 i 11 to powroty z rozdzielaczy 17 i 14 zbierajacych zimna wode po ogrzaniu grzejników 16 i 13. moduł 16 to 6 grzejników z czego 5 stalowych panelowych dwupłytowych 2x1600W , 2 x 1200 W, 1 x600 W oraz jednej drabinki łazienkowej 800W. moduł 13 to 4 grzejniki 1x2000 W, 1 x 600W , 1 x1600W i jedna drabinka łazienkowa 600W. Od rozdzielacza 12 i 15 ciepła woda płynie rurkami alupex srednica zewn, 16 mm, takimi samymi rurkami woda po opuszczeniu grzejników wraca do rozdzielaczy 14 i 17. Numer 18 to pompa zamocowana na rurze sredn wewn25 mm pompa diamond 25/60, oczywiscie przed pompą filterek i zawory kulowe do zamkniecia prze i po zestawie.19 umiesciłem tylko dla ścisłości sa to solary , które ogrzewanja również 300 litrów wody cwu.20 to wejscie wodu zimnej CWu rura alupex zewnetrza 25 mm, 21 to wyjscie wody ciepłej do odbiorników również rura alupex 25 mm srednicy zewnetrznej.

Dodano po 11 [minuty]:

Przepraszam ale dopiero udało mi sie dodac rysunek.

Załączniki:
Powrót do góry

MaMik
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Pabianice

Post#3 30 Mar 2013 03:01   

Dużo tych pytań w jednym temacie. Na wiele z nich lub podobnych, odpowiedź znajdziesz przeglądając to forum, a jeżeli to nie wystarczy proponuję zakup jakiegoś poradnika dla instalatora w postaci książkowej lub zadawanie krótkich pytań dotyczących jednego zagadnienia.
Z treści Twoich postów wynika, że oczekujesz kompleksowego zaprojektowania kilku instalacji w budynku. Jeśli nawet rozwinie się tu dyskusja, to propozycje rozwiązań będą różne i nie zawsze spójne ze sobą.
Powrót do góry

evomarcin555
Poziom 3
Poziom 3

Post#4 Post autora tematu 30 Mar 2013 13:29   

tak, oczekuje pomocy, bo taka jest zasada działania forum, w branży motoryzacyjnej jednak zauważyłem forumowicze maja mniejsze opory w przekazywaniu wiedzy. \chodzi mi tylko o kilka zdańak to będzie działało albo zmien to i tamto i bedzie działało
Powrót do góry

marcin273
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Łowicz

Post#5 30 Mar 2013 16:15pomocny post - solucja   

Rozprowadzenie wygląda poprawnie. Niepoprawne są skręcane kształtki zabetonowane w podłodze i ścianach. Rozumiem, że kotłownia to tylko schemat, bo pompy są niezbędne, aby to zagrzało co i cwu (co najmniej dwie). 6 to chyba zasobnik cwu a nie bufor.
Powrót do góry

evomarcin555
Poziom 3
Poziom 3

Post#6 Post autora tematu 01 Kwi 2013 23:45   

dzięki.Rozumiem ,że powinienem mieć osobną pompę do układu c.o i osobną do zasilania zbiornika cwu ? 6 to zbiornik zasobnik cwu , natomist został on dostarczony przez firmę od kolektorów słonecznych i jest na nim napisane zbiornik buforowy 300 L, dlatego użyłem takiej nazwy. oczywiście nie zamierzam zabetonowywać łaczeń itd, ale dziekuje za spostrzeżenia
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Kwi 2013 23:45   

Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bytom

Post#7 02 Kwi 2013 00:03   

Taka opcja będzie najlepsza. Nie ma co się bawić w jakieś siłujące zawory itd. 2 pompy i już.
Powrót do góry

MaMik
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Pabianice

Post#8 02 Kwi 2013 00:53   

evomarcin555 napisał:
6 to zbiornik zasobnik cwu, ... i jest na nim napisane zbiornik buforowy 300 L
Żeby wyjaśnić tę niejednoznaczność to zadam takie pytanie: Do czego podłączone sa rury nr 8 i 9 ; bezpośrednio do zbiornika nr 6, czy do wężownicy tegoż zbiornika ? Z rysunku wynika, że do zbiornika 6, co oznacza, że ciepła woda sanitarna krążyłaby w kotle i grzejnikach.
W0jtek92 napisał:
i już.
Co i już ?
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bytom

Post#9 02 Kwi 2013 07:41   

"i już" to stwierdzenie na końcu zdania;) a jest to po to by odpowiedź była przekonująca:D
Powrót do góry

marcin273
Poziom 13
Poziom 13

Post#10 02 Kwi 2013 08:57   

evomarcin555 napisał:
dzięki.Rozumiem ,że powinienem mieć osobną pompę do układu c.o i osobną do zasilania zbiornika cwu ?

Dużo zależy od rozmieszczenia tego wszystkiego w kotłowni. Grawitacja nie zadziała przy rozprowadzeniu rozdzielaczowym, więc żeby się nie gotowało w centralnym to pompa potrzebna.
Masz też solary i pompa ładująca zasobnik dogrzeje podczas bezchmurnych dni a podczas zbyt słonecznych lub ograniczonym poborem umożliwi ci, choć częściowe awaryjne wychłodzenie zasobnika.
Pompa ładująca zasobnik "cwu" w standardowej konfiguracji (zawór, filtr siatkowy, pompa, zawór zwrotny, zawór kulowy)
Pompa "co" na obejściu zaworu różnicowego. Poszukaj na elektrodzie lub w googlach jest mnóstwo schematów.
Sprawdź też czy producent kotła nie zaleca przypadkiem obowiązku montowania zaworu trójdrogowego zabezpieczającego kocioł przed zimnym powrotem.
Powrót do góry

evomarcin555
Poziom 3
Poziom 3

Post#11 Post autora tematu 03 Kwi 2013 08:24   

Witam, dziękuję wszystkim za cenne wskazówki, odpowiadając na pyanie jednego z kolegów rura 8 to wejscie na wężownicę ogrzewającą zbiornik 300 l a rura 9 to wyjscie, przepraszam ale nie umiesciłem tego na tym szkicu a moze wprowadzić w błąd. Jeszcze tylko pyanko odnośnie tych pomp, jaką pompę (typ, model) zamontować na rurze 8 lub 9, oraz jaka pompę typ model. Całość jest na parterze, najdłuższa odległość grzejnika od rozdzielacza to 6 metrów, rozdzielacze oddalone od pieca 4 metry.dziekuje i pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

Przepraszam,że tak na raty, czy zawór trójdrogowy o którym wspomniał jeden z kolegów, a którego zadanie polega na ochronie pieca przed zimnym powrotem wydłuży mi żywotność piecyka ? pytam bo producent, nie chce sie określic czy to pomoże czy nie, i jeśli tak to prosiłbym o wskazówkę jaki ten zawór nabyć, gdzie i w połączeniu z czym zamontować ,pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Kwi 2013 08:24   

Powrót do góry

marcin273
Poziom 13
Poziom 13

Post#12 03 Kwi 2013 08:54pomocny post - solucja   

Pompa ładująca zasobnik jakaś niedroga 25/20 - 25/40 może być używana (będzie załączała się bardzo rzadko (tylko jesień zima gdy będziesz palił w centralnym).Cena używki grundfosa na aledrogo od 120zł.
Pompa obiegowa również 25/40 nowa ( Leszno, grundfos) chyba, że ktoś ma jakieś inne sprawdzone marki.
Zawór trójdrogowy fi 25-32’ nie zaszkodzi a pomoże lepiej wyregulować instalację i ochroni kocioł. Ja montuję je na powrocie i ładnie da się wyregulować instalację.
Powrót do góry

evomarcin555
Poziom 3
Poziom 3

Post#13 Post autora tematu 03 Kwi 2013 18:52   

dziekuje bardzo za podpowiedzi, postaram sie umiescic jakies fotki z realizacji, jezeli ktos zauważy jakies błedy to prosiłbym bardzo alarmować. pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Centralne ogrzewanie, cwu - piec grzejniki rurki
Strona 1 z 1