Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc

Fazzziu 16 Mar 2013 21:07 5709 30
  • #1 16 Mar 2013 21:07
    Fazzziu
    Poziom 6  

Witam serdecznie.
    Kupiłem ostatnio bardzo fajne kolumny. Mowa o Zg30C 114 4Ohm. Jak na swój wiek są w zadowalającym stanie. Oczywiście górne zawieszenie niskotonowych posypane ale nie ma co się dziwić.

Wyjąłem głośniki aby zobaczyć co się kryje w środku.
    Głośniki niskotonowe mają impedancje 8Ohm, a wysokotonowe 4Ohm.
    Czy tak powinno być?

• #2 16 Mar 2013 21:15
    Brivido

Poziom 27  

Nie, ale dla pewności zmierz rezystancję cewki. A jak dalej 8 to trzeba kupić 4. Najlepiej to się upewnić jaką się ma zwrotnice, bo i naklejki mogły być tak samo pomylone jak głośniki. A ten wysoki to też mi nie pasuje.
    Tylko nie wymieniaj membran, same zawieszenia.

Jak by co, to chętnie kupię te głośniki w wersji 8R, jeśli ładne i nie pogięte ;)

• #3 16 Mar 2013 21:43
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

W Zg30c114 były GDN20/30/1 4omowe i GDWK 9/80 8 omowe. Ktoś w nich wyraźnie grzebał.
    W żadnej wersji Zg30c nie było 4 omowej kopułki.
    Narysuj nam schemat zwrotnicy. Tak czy inaczej, będziesz musiał wymienić głośniki, bo w takim połączeniu nie zagra to dobrze.

Dodano po 2 [minuty]:

Brivido napisał:
    A jak dalej 8 to trzeba kupić 4
    Może inaczej. Kolega rzucił skrótem myślowym a z doświadczenia wiem że lepiej ich unikać.
    Jeśli rezystancja będzie się znajdować między 4 a 6 om, to masz głośnik 8 omowy, jeśli 2-3,5 to masz głośnik 4 omowy.

• #4 17 Mar 2013 01:51
    Fazzziu
    Poziom 6  

Właśnie sprawdziłem modele tych głośników. Zarówno nisko jak i wysokotonowych. I 'troszkę' się rozczarowałem. . . Niski- GDN 20/60 8ohm na dodatek brak jakiegokolwiek znaku Tonsila bądź Unitry. Wysoki- GDWK 9/ 40 4ohm no i znaczek jest, ale coś mi to wszystko podejrzane. Jutro wrzucę zdjęcia kolumn, głośników oraz zwrotnic gdyż schematów nie potrafię rysować. Niestety się na tym nie znam. Mam nadzieję że chociaż zwrotnice są takie jakie być powinny. Bo jeśli nie, to poczuje się oszukany w jakimś stopniu. Ale na własne zawołanie, z braku odpowiedniej wiedzy.

EDIT: Oto fotki.

Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc

Dałem za to 100 zł, przepłaciłem?
    Co z nimi zrobić, jakie jest Wasze zdanie?

• #5 17 Mar 2013 11:40
    Brivido

Poziom 27  

Trochę dużo, gdybyś wymienił się z kimś głośnikami i obudowy były by w ładnym stanie to można to przeboleć jeszcze. Ja dałem 50zł za podobne z chińskimi GDN 20/40, ale obudowa do ponownego lakierowania.

• #6 17 Mar 2013 12:20
    Fazzziu
    Poziom 6  

A czy zwrotnice chociaż wyglądają na oryginalne?
    Najwyżej bym wypatrywał za głośnikami niskotonowymi gdzieś a wysokotonowe kupił nowe.
    Nie ukrywam że chciałbym kolumny odmłodzić, zależy mi na nich.
    Tym bardziej że będą grały z Radmorem 5102TE a z tego co słyszałem były one rekomendowane do tego sprzętu.

• #7 17 Mar 2013 12:31
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Zwrotnica wygląda na oryginalną.

• #8 17 Mar 2013 13:56
    Fazzziu
    Poziom 6  

Chociaż tyle:)

Czyli chcąc przywrócić tym kolumnom oryginalność muszę kupić:
    -wysokotonowe GWDK 9/80 8Ohm
    -niskotonowe GDN 20/30 4Ohm?

Nie mogą być wszystkie głośniki 8Ohm?

• #9 17 Mar 2013 14:40
    Brivido

Poziom 27  

Mogą, ale wtedy zwrotnica do zmiany na tą z C115. Z resztą łatwiej dostać 4 niż 8R

• #10 17 Mar 2013 17:51
    Fazzziu
    Poziom 6  

To się biorę za szukanie niskich na początek bo ciężej znaleźć.

Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc
    To te o których mowa?

Oczywiście do regeneracji. Tak się składa że mam w okolicy osobę która to wykona.

• #11 17 Mar 2013 18:11
    Brivido

Poziom 27  

Ja się zastanawiam, czy to przez długi lejek, w większości par tych głośników, jedna membrana przy cewce musi być pogięta ;)

• #12 17 Mar 2013 18:17
    Fazzziu
    Poziom 6  

Brivido napisał:
    Ja się zastanawiam, czy to przez długi lejek, w większości par tych głośników, jedna membrana przy cewce musi być pogięta ;)

Łykać je? Są 4 omowe

• #13 17 Mar 2013 18:34
    Brivido

Poziom 27  

Raczej szukać innych, ale zależy czy to pogniecenie bardzo będzie wpływać na możność wycentrowania cewki, i czy membrana jest sztywna w tym miejscu, ale jak mówię, ja bym szukał innych. A ten regenerator nie ma żadnych?

• #14 18 Mar 2013 00:31
    Fazzziu
    Poziom 6  

Niestety nie. Ale najwyżej się wstrzymam i będe wypatrywał czegoś pewniejszego. Mam jeszcze pytanie dotyczące przełączników w tym zestawie. Czy było pod nie jeszcze coś podpięte oprócz dwóch kabelków ? (niebieski i czarny)

• #15 18 Mar 2013 13:16
    Brivido

Poziom 27  

Może być rezystor, masz go przy zwrotnicy.

• #16 17 Kwi 2013 12:45
    mini01
    Poziom 8  

Nie rozumiem czemu utrudniasz sobie życie a pozostali zamiast pomóc utwierdzają Cię w Twych błędach? W tych kolumnach masz doskonałą bazę na odbudowę całości . Kosze głośników , magnesy , przełączniki i zwrotnice . Rzeczywiście ktoś mało obeznany z tematem grzebał w tych kolumnach , ale na szczęście zbyt wielu szkód nie narobił . Na Twoim miejscu wymieniłbym tylko kompletne zestawy naprawcze dla głośników wysokotonowych ( 8 Ohm ) oraz niskotonowych ( 4 Ohm ). Zestaw taki składa się z kompletnie zmontowanych cewek , membran i zawieszenia a dostać go można w internetowym sklepie Tonsilu . Sam montaż takiego zestawu jest dziecinnie prosty i został na tym forum opisany co najmniej kilka razy . Życzę inspirujących przemyśleń i udanej odbudowy :D

• #17 17 Kwi 2013 14:12
    Brivido

Poziom 27  

Głębokich membran nie dostanie, nawet w sklepie "Tonsilu"

• #19 17 Kwi 2013 14:59
    Brivido

Poziom 27  

To nie jest dowód. Szczególnie z takimi zdjęciami i opisami w całym sklepie. Dalej stanę przy swoim ;) Jedynie co to Umifon coś tam ma, ale tu też nie byłbym taki optymistyczny co do jakości.

Uważasz, że Tonsil sprzedawał by coś, co by mu się nie opłacało produkować? Przy regeneracji też nie używa oryginalnych membran przy starszych głośnikach tylko pcha to co ma z nowej produkcji głośników.

• #20 17 Kwi 2013 15:08
    mini01
    Poziom 8  

[quote="Brivido"]To nie jest dowód. Szczególnie z takimi zdjęciami i opisami w całym sklepie.
    Ja nikogo nie zamierzam nawracać ani przekonywać :D Sam regenerowałem swoje głośniki na tych zestawach i uważam , że są zgodne z oryginałami .

• #21 17 Kwi 2013 16:31
    Fazzziu
    Poziom 6  

Dziękuję bardzo za pomoc i za zainteresowanie :)
    Obecnie mam już oryginalne GDN'y 20/30 4Ohm z Umifonu (nowe zawieszenie oraz membrana) -grają elegancko

Wczoraj kupiłem jeszcze GDWK 9/80 8ohm w akustyce (blisko mam to pojechałem)

Pozostało tylko obudowy odnowić, ale temu sam nie podołam.
    Chciałbym oddać to komuś kto ma o tym pojęcie i doświadczenie.
    Możecie kogoś polecić w okolicach Sosnowca?

• #22 26 Kwi 2013 06:46
    Lukson
    Poziom 32  

Oryginalna membrana w GDN 20/30 4ohm to ta co ma głęboki lejek, rant przy resorze oraz NIE gładką powierzchnię. Każdy inny to chinol. Szczególnie z umifonu.

Poza tym oryginalnie w tym zestawie siedzi 4 ohm głośnik wysoko-tonowy.

Skąd wiem? Bo mam 100% oryginał, nigdy nie dłubany (oprócz resoru w głośniku nisko-tonowym :D ).

• #23 26 Kwi 2013 08:20
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Lukson napisał:
    Każdy inny to chinol. Szczególnie z umifonu.
    Nie chinol, a membrana na formie od GDN 20/40. Te od 30 przepadły.
    Lukson napisał:
    (oprócz resoru w głośniku nisko-tonowym
    Chyba zawieszenia...

• #24 26 Kwi 2013 14:47
    wkj
    Poziom 34  

telecaster1951 napisał:
    Lukson napisał:
    Każdy inny to chinol. Szczególnie z umifonu.
    Nie chinol, a membrana na formie od GDN 20/40.

Czyli chinol, większość domorosłych wielkich regeneratorów przedłuża cewkę i wkłada membranę od 20/40 i głośnik jest "home made" nie wiadomo czym.
    Te zespoły to w głównej mierze potencjał tego głośnika, oryginalnego głośnika GDN 20/30.

• #25 28 Kwi 2013 16:23
    mini01
    Poziom 8  

Lukson napisał:

Poza tym oryginalnie w tym zestawie siedzi 4 ohm głośnik wysoko-tonowy.

Skąd wiem? Bo mam 100% oryginał, nigdy nie dłubany (oprócz resoru w głośniku nisko-tonowym :D ).

Powinien być GDWK 9/80 8 Ohm . Takie były założenia konstrukcyjne i tak to wygląda na schemacie ... Unitra Zg30C 114 Kilka pytań. Proszę o pomoc

• #26 28 Kwi 2013 16:29
    Lukson
    Poziom 32  

@UP.

To w takim wypadku ktoś się w fabryce przy składaniu pomylił i wstawił inną cewkę w moim zestawie.
    Na magnesie jest nadrukowane GDWK 9/40 4ohm i pomiar miernikiem wykazuje rezystancję około 4ohm (granica błędu pomiarowego).

• #27 28 Kwi 2013 16:44
    mini01
    Poziom 8  

wkj napisał:

Czyli chinol, większość domorosłych wielkich regeneratorów przedłuża cewkę i wkłada membranę od 20/40 i głośnik jest "home made" nie wiadomo czym.
    Te zespoły to w głównej mierze potencjał tego głośnika, oryginalnego głośnika GDN 20/30.

To co piszesz jest prawdą połowiczną . Części produkcji Tonsila nie są chińskimi tandetami. Nie dostanie się również membrany do GDN 20/30 , której WSZYSTKIE wymiary odpowiadają oryginałowi sprzed ponad ćwierć wieku . Zamiast tego , Tonsil proponuje kompletny zestaw ( membrana ,cewka , zawieszenie ,resor ) zmontowany i gotowy do wklejenia w kosz od GDN 20/30 . Moim zdaniem taki zestaw jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od najlepszego chińskiego odpowiednika zniszczonej membrany tegoż głośnika . Szczęśliwcy posiadający nieuszkodzoną oryginalną membranę mogą nadal za grosze(zawieszenie piankowe) cieszyć ucho niepowtarzalnym brzmieniem tego sprzętu :D

• #28 28 Kwi 2013 16:51
    Lukson
    Poziom 32  

Pomiar ch-ki zestawu z nową membraną "made by Tonsil" i jeżeli pokryje się z ch-ką oryginału to zwracam honor.

Membrana jak i cewka od 20/40 wygląda inaczej aniżeli ta od 20/30.

• #29 28 Kwi 2013 17:04
    mini01
    Poziom 8  

Lukson napisał:
    Pomiar ch-ki zestawu z nową membraną "made by Tonsil" i jeżeli pokryje się z ch-ką oryginału to zwracam honor.

Membrana jak i cewka od 20/40 wygląda inaczej aniżeli ta od 20/30.

Nigdy nie twierdziłem , że proponowany przez Tonsil zestaw jest jak 1:1 w stosunku do oryginału ! Twierdzę natomiast , że jest zdecydowanie lepszą alternatywą od chińskiego nieszczęścia . Charakterystyka tego setu jest gdzieś w połowie drogi pomiędzy tymi głośnikami ( 20/40 i 20/30 ) , dla mnie w warunkach domowych nie do odróżnienia :D

• #30 28 Kwi 2013 17:13
    Lukson
    Poziom 32  

Dla mnie jest do odróżnienia bo kupiłem takiego gotowca - "wklej go sam" - żeby naprawić zestaw. Inteligent wyciął membrany i chciał sam nowe kleić. Skończyło się wymianą całej części elektromechanicznej.

Finał był taki, że cewka dobija do rdzenia nabiegunnika. Nie przyjrzałem się przed klejeniem i dopiero po rozebraniu zauważyłem, że cewka jest całkiem inaczej nawinięta. Sama z siebie jest wyższa (drut) o jakieś 3-4mm co już zmienia X-Max głośnika. Do tego karkas innej wysokości.

Ori to ori. Żadna proteza go nie zastąpi.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME