Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Zeus Diy Zwrotnica

drewniak93 23 Mar 2013 12:31 2451 5
  • #1 23 Mar 2013 12:31
    drewniak93
    Poziom 13  

Witam. Wczoraj nadszedł moment na budowę kolumn Tonsil Zeus, chodziło mi to po głowie od około roku, ale jakoś nigdy nie było czasu i pieniędzy.

Obudowa będzie miała netto 140 L.
    Myślę nad strojeniem 34 Hz.

I problem jest ze zwrotnicą, znalazłem taki schemat:
    Tonsil Zeus Diy Zwrotnica

I widzę że głośniki niskotonowe nie mają żadnej cewki, tylko grają całym pasmem, posiadam cztery zwrotnice z kolumn Tonsil Space 86" (cztery cewki 1,6mH), co myślicie jak bym założył po jednej takiej cewce przed każdego GDN. Bym obciął chociaż część zbędnego pasma, przetwarzanego przez te GDN-y. Albo chociaż na jednego GDN w kolumnie. Co myślicie o takim rozwiązaniu.

• #2 23 Mar 2013 22:32
    vanissh
    Poziom 22  

drewniak93 napisał:
    widzę że głośniki niskotonowe nie mają żadnej cewki

Zapewniam cię, że głośniki mają cewkę.
    drewniak93 napisał:
    Bym obciął chociaż część zbędnego pasma

W tym przypadku to nie jest zbędne pasmo. Chcesz jeszcze odfiltrować te pozostałe szczątki średnich tonów?
    Zeusy takie są i już. Jak chcesz "na oko" dobierać pojemność, strojenie i dorzucać cewki, bo akurat takie masz, to sukcesu nie wróżę.
    Po co chcesz budować zestaw, w którym już na wstępie widzisz, że jest nie najszczęśliwszy. Jest przecież tyle gotowych, sprawdzonych zestawów na forum.

• #3 24 Mar 2013 00:51
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

drewniak93 napisał:
    I widzę że głośniki niskotonowe nie mają żadnej cewki, tylko grają całym pasmem,
    Dokładnie tak jest i tak ma być. Gwarantuję że schemat jest poprawny.
    drewniak93 napisał:
    , posiadam cztery zwrotnice z kolumn Tonsil Space 86" (cztery cewki 1,6mH), co myślicie jak bym założył po jednej takiej cewce przed każdego GDN.
    Ja myślę że jest to pozbawione jakiegokolwiek sensu.
    drewniak93 napisał:
    Bym obciął chociaż część zbędnego pasma, przetwarzanego przez te GDN-y.
    Co uważasz za zbędne pasmo? To jest konstrukcja dwu drożna, w takim zestawie GDN musi przetwarzać również pasmo średnie.
    Inżynierowie projektujący Zeusy wiedzieli co robią. Poprawianie fabryki, nie posiadając dostatecznej wiedzy i sprzętu jest pozbawione sensu. Są to zestawy o stricte konturowym brzmieniu, z dziurą w środku pasma. To są zestawy dla osób które zawsze na korektorze mają "uśmiech wiejskiej dyskoteki", dzięki takiej konstrukcji, korektor staje się zbędny.

• #4 26 Mar 2013 17:35
    drewniak93
    Poziom 13  

Ok dzięki nie będę wstawiał tych cewek.

"To są zestawy dla osób które zawsze na korektorze mają "uśmiech wiejskiej dyskoteki", dzięki takiej konstrukcji, korektor staje się zbędny"

Korektor to najlepsze urządzenie które mogło powstać w technice audio. Do nie których kolumn korektor jest wręcz wskazany np: W kolumnach New Mildton 200 z wzmacniaczem Yamaha A-520 jest wręcz wskazany bo średniotonówka wybija się ponad pasmo Wysokotonowego i Niskotonowego. I korektor musi być ustawiony na uśmiech.

• #5 26 Mar 2013 22:10
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

drewniak93 napisał:
    Korektor to najlepsze urządzenie które mogło powstać w technice audio.
    Korektor powstał przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych. Wysokiej klasy stoły mają bardzo rozbudowaną możliwość korygowania dźwięku, która w warunkach koncertowych jest niezbędna. Używanie korektora w domu, w zasadzie tylko pogarsza jakość dźwięku.
    drewniak93 napisał:
    W kolumnach New Mildton 200 z wzmacniaczem Yamaha A-520 jest wręcz wskazany bo średniotonówka wybija się ponad pasmo Wysokotonowego i Niskotonowego. I korektor musi być ustawiony na uśmiech.
    Otóż nie. Jeśli zestaw został tak zaprojektowany, to tak ma grać. Są ludzie którym takie brzmienie odpowiada. Poza tym, w cale się nie wybija, pasmo jest stosunkowo równe, widocznie jesteś przyzwyczajony do innego brzmienia.
    Zawsze powtarzam jedną rzecz. Jeśli nie odpowiada Ci coś w brzmieniu zestawów, to je wymień. Stosowanie korektora to środek zastępczy, który nie daje najlepszych rezultatów.

• #6 29 Mar 2013 13:19
    pawel980
    Poziom 16  

Sam wzorowałem się na owym schemacie lecz zastosowałem żarówkę 12v/21w, cewkę powietrzną 0,22 mH + kondensator 1,5 uf MKT. Wszystko gra poprawnie na pełnych mocach żarówka potrafi błysnąć, niżej niż 37 hz nie ma sensu stroić kolumny, jeśli jesteś osłuchany i słyszałeś wiele różnych kolumn to odczujesz przyciemnione średnie pasmo, pozdrawiam :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME