Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

głośnik średniotonowy Genius - jaki rodzaj uszkodzenia, jak naprawić?

domangm 27 Mar 2013 19:57 2694 15
  • #1 27 Mar 2013 19:57
    domangm
    Poziom 8  

Witam wszystkich użytkowników forum.

Od ~4 lat mam głośniki genius SP-HF1800A. Do tej pory działały bez zarzutu, ale ostatnio zauważyłem, że lewa kolumna gra nieco inaczej i ciszej. Test "na ucho" wykazał, że nie gra środkowy głośnik (odp. za tony średnie), a wysoko- i niskotonowy są ok. Na kablu sygnałowym (+) tuż przed uszkodzonym głośnikiem był połączony szeregowo kondensator (pewnie pełnił rolę filtra górnoprzepustowego), ale nie przepływał przez niego prąd. Po odłączeniu kondensatora okazało się, że również sam głośnik nie zamyka obwodu.
    I tutaj nasuwają mi się pytania:
    Czy głośnik został spalony, czy to inny rodzaj uszkodzenia?
    Czy spaleniu głośnika towarzyszy jakiś trzask, dym czy zapach? bo nic takiego nie zauważyłem.
    Czy jest możliwość aby niewielkim kosztem naprawić ten głośnik?

Bardzo proszę o pomoc, sugestie, porady...

• #2 27 Mar 2013 20:47
    kwarek23
    Poziom 18  

To przecież można zmierzyć impedancję głośnika,wystarczy zwykły ohmomierz. :-)

• #3 27 Mar 2013 21:22
    domangm
    Poziom 8  

Mierzyłem rezystancję na głośniku i wychodzi na to że obwód jest przerwany (opór idzie w nieskończoność - na sprawnym głośniku jest ok 8Ω).

• #4 27 Mar 2013 22:10
    kwarek23
    Poziom 18  

No to wszystko jasne,uszk. głośnik.

• #5 27 Mar 2013 22:29
    domangm
    Poziom 8  

Tak, wiem. Ale:

Cytat:
    Czy głośnik został spalony, czy to inny rodzaj uszkodzenia?
    Czy jest możliwość aby niewielkim kosztem naprawić ten głośnik?

• #6 27 Mar 2013 23:37
    kwarek23
    Poziom 18  

Nie sądzę żeby głośnik uległ "spaleniu" raczej przypadkowo dostał przerwę.
    Są wyspecjalizowane firmy zajmujące się naprawą(regeneracją) głośników,nawet wysyłkowo.koszt z regóły około połowy nowego.

• #7 28 Mar 2013 12:47
    398216
    Usunięty  
  • #8 28 Mar 2013 21:36
    domangm
    Poziom 8  

Linki prowadzące od konektorów wyglądają na całe. Przewodzą do końca w pobliżu cewki. Jednak nie ma napięcia na tej wewnętrznej części, którą widać po zdjęciu kopułki - to chyba karkas. Czy tak powinno być? Nie wiem jak z samą cewką, bo na razie wolałbym nie zdejmować resora / nie rozbebeszać głośnika. Jeśli naprawa okaże się nieopłacalna, to głośnik wróci na swoje miejsce dla samej estetyki :D do czasu wymiany na nowe.
    Co do samych głośników, rzeczywiście nie są numerem 1, ale na mój własny użytek wystarczają. Niski budżet wyklucza modele hi-end, a i mnie daleko do audiofila :D

• #9 29 Mar 2013 10:06
    398216
    Usunięty  
  • #10 29 Mar 2013 16:54
    domangm
    Poziom 8  

Czy wewnątrz tulei na której owinięty jest drut cewki powinno być napięcie? Tam właśnie go nie ma. Może linki odłączyły się?

głośnik średniotonowy Genius - jaki rodzaj uszkodzenia, jak naprawić? głośnik średniotonowy Genius - jaki rodzaj uszkodzenia, jak naprawić?
    głośnik średniotonowy Genius - jaki rodzaj uszkodzenia, jak naprawić?

• #11 29 Mar 2013 17:25
    398216
    Usunięty  
  • #12 29 Mar 2013 22:14
    domangm
    Poziom 8  

Tak, sprawdzałem. Opór rzędu 1Ω. Doprowadzenie napięcia jest pod dolnym resorem. Jednak demontażu tegoż na razie sobie oszczędzę. Może w przyszłym tygodniu...
    W tym miejscu chciałbym podziękować Wam za okazane zainteresowanie.

• #13 29 Mar 2013 22:44
    398216
    Usunięty  
  • #14 30 Mar 2013 00:35
    domangm
    Poziom 8  

Eh, chyba źle zrozumiałem. Ten 1Ω to jest między konektorem a tym punktem. Pomiędzy obydwoma punktami multimetr nie pokazuje wartości oporu - a więc brak przewodności.

• #15 30 Mar 2013 10:40
    398216
    Usunięty  
  • #16 10 Maj 2013 09:49
    fukoff
    Poziom 2  

Witam mój drodzy koledzy najprostszym sposobem i najskuteczniejszym sprawdzonym od lat jest wymontowanie głośnika z zestawu odlutowanie od niego przewodów łączących ze zwrotnico przylutowanie dowolnych przewodów do plusa i minusa podłączenie tych przewodów do bateryjki 1,5 v i jeśli głośnik się wychyli w jedna lub druga stronę to jest dobry jeśli pozostanie bez zmian niestety pozostaje tylko regeneracja lecz samemu bo koszty przewyższa zakup nowego lub przewinięcie cewki jeśli nie jest dostępny zestaw regeneracyjny ale to już robota delikatniejsza trzeba delikatnie odklej menbrane wraz z zawieszeniem kosza żeby jej zabardzo nie uszkodzić zrobom zdiecia np. telefonem nawiniętego drutu na cewce odlutować ten drut od drutu zawieszenia zaznaczyć np. flamastrem gdzie zaczyna się drut Łapczyc z tuba cewki i delikatnie odwijać licząc zwoje drutu na tubie cewki ważne!!! Po całkowitym odwiniecju zapisać zwoje jle jch było poszukać drut o tej samej średnicy i długości nawinąć w tym samym miejscu co był z ta sama iloscja Zawoj posmarować lakierem szypkosnacm końcówki przylutować do drutu zawieszenia wycentrować tube odpowiednia średnicą i gruboscja zwoju np. kartki żeby cewka była luźno zawieszona i nie stykała się z magnesem i skleją zawieszenie wraz z koszem do metalowej podstawy butaprenem po wyschnięciu i upewnieniu się ze jest sklejenie solidne zostaje nam przyklej zaślepkę tuby podłączyć pod bateryjkę 1,5 v i jak się wychyla to jest dobrze montujemy głośnik do zestawu . ostatnie wyjście jeśli ktoś nie chce się z tym bawić jest zatopienie spalonego głośnika nowym produktem pozdrawiam

Regulamin p.3.1.13. Proszę poprawić niechlujną pisownię! [P.]

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME