Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy wzmacniacz tranzystorowy, czyli Sinclair by premier

premier93 28 Mar 2013 19:15 23484 27
  • Pierwszy wzmacniacz tranzystorowy, czyli Sinclair by premier

Witam.
    Chciałem przedstawić swój pierwszy wzmacniacz tranzystorowy.
    Jakieś 4 miesiące temu postawiłem sobie cel - zrobić wzmacniacz tranzystorowy, w stylu retro, przyzwoicie grający, moc ok 30W - łącząc teorię z praktyką.
    Po długim przeszukiwaniu interentu natrafiłem na schemat Sinclaira. Dość archaiczny, w dzisiejszych czasach już nieaktualny projekt, ale urzekł mnie swoją prostotą a co więcej został dokładnie opracowany przez Macurego co czyniło go idealnym projektem do nauki.
    Wzmacniacz powstawał etapami, najpierw sama końcówka mocy - testy z różnymi tranzystorami, kondensatorami, poprzez całe szeregi napięć zasilających i prądów spoczynkowych.
    Po uzyskaniu zadowalających parametrów, został zmontowany zasilacz. Filtracja 40000µF, napięcie symetryczne 22V, moc 100W.
    Następnie powstała sama obudowa - dno wykonane z mdf'u 11mm, front to ceownik aluminiowy 80x40mm. Tył tworzą radiatory zabezpieczone stalowa siatką z maskownic głośnikowych, po środku panel z pleksy z terminalami głośnikowymi oraz wejściami sygnałowymi.
    Pokrywę górną tworzy kawałek paneli podłogowej pokrytej fornirem orzech włoski, pomalowana kilkoma warstwami lakieru bezbarwnego.
    Na koniec powstał cały szereg zabezpieczeń - opóźnione załączanie głośników, zabezpieczenie termiczne - gdy transformator nagrzeje sie do ok 90*C odcinane są kolumny - pierwotnie czujnik miał być założony na radiatorach ale te pozostają zaledwie ciepłe. Zabezpieczenie obejmuje też pojawienie się napięcia stałego na wyjściu wzmacniacza.
    Wisienką na torcie było już dodanie samego selektora wejść, z jednym wyjściem regulowanym na dodatkowym potencjometrze - wyjście to jest wykorzystywane przez subwoofer. Chcąc być konsekwentnym w założeniach, selektor manualny na przyciskach wygrzebanych z jakiegoś sprzętu Unitry.

Uzyskana moc przy sinusie 1kHz i amplitudzie 1V:
    >dla 8Ω - 24,5W parametry stabilne, temperatura radiatorów poniżej 45*
    >dla 4Ω - 43,7W temperatura radiatorów stabilizuje się na poziomie ok 80*, natomiast po ok 30 min zabezpieczenie rozłącza głośniki - trafo osiąga ok 90*

Co do wrażeń po odsłuchu, no cóż, wzmacniacz bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, gra bardzo czysto i dynamicznie. Nieporównywalnie lepiej do tda2030 czy 2050 - zdecydowanie lepsza kontrola nad głośnikami.

Cena:
    Dla mnie śmiesznie mała - 7zł za drobnice, pozostałe elementy z rozbiórek. Ciężko mi określić rzeczywisty koszt z wykorzystaniem nowych części.

Schematów nie udostępniam, wszystko można znaleźć w internecie.
    Pierwszy wzmacniacz tranzystorowy, czyli Sinclair by premier Pierwszy wzmacniacz tranzystorowy, czyli Sinclair by premier Pierwszy wzmacniacz tranzystorowy, czyli Sinclair by premier Pierwszy wzmacniacz tranzystorowy, czyli Sinclair by premier Pierwszy wzmacniacz tranzystorowy, czyli Sinclair by premier Pierwszy wzmacniacz tranzystorowy, czyli Sinclair by premier Pierwszy wzmacniacz tranzystorowy, czyli Sinclair by premier Pierwszy wzmacniacz tranzystorowy, czyli Sinclair by premier Pierwszy wzmacniacz tranzystorowy, czyli Sinclair by premier Pierwszy wzmacniacz tranzystorowy, czyli Sinclair by premier

Fajne!
  • #2 28 Mar 2013 19:40
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  

Zdaję sobie sprawę że zrobione przez siebie rzeczy cieszą , ale obudowa w tym wzmacniaczu to żenada, jak można dać po bokach dechy które nawet nie są porządnie wyszlifowane papierem ściernym. Brak opisów na płycie frontowej(dobrze że ty to będziesz obsługiwał , bo ktoś obcy by już nie wiedział co i jak można przełączyć przełącznikami). Otwór na przycisk sieciowy to masakra, mógłbyś dokładniej zrobić (teraz to tylko pozostaje czymś zamaskować wokół przycisku te nierówności otworu). Gałki potencjometrów nie opisane. Brak barwy tonów, wiem że to jest rzecz gustu ale nie wierzę ,że wszystkie utwory jakie będziesz słuchał nie będą wymagały korekcji.
    Tranzystory mocy nie są zabezpieczone do końca siatką (nie dosyć że to wygląda bez sensu to jeśli są odizolowane od radiatora to ochrona jest słaba).
    Jeśli chodzi o elektronikę to dlaczego zastosowałeś transformator o takiej małej mocy. Jeżeli przyjmujesz że transformator może się nagrzać tak że może zadziałać zabezpieczenie to jest jedno wielkie nieporozumienie.

• #3 28 Mar 2013 19:53
    premier93
    Poziom 16  

ZBIGNIEW GOGULSKI napisał:
    Brak opisów na płycie frontowej(dobrze że ty to będziesz obsługiwał , bo ktoś obcy by już nie wiedział co i jak można przełączyć przełącznikami)

Nie zakładajmy, że wszyscy ludzie to idioci, są 4 przyciski, chyba nie trudno było by dojść co i jak...
    Brak barwy tonów, wiem że to jest rzecz gustu ale nie wierzę ,że wszystkie utwory jakie będziesz słuchał nie będą wymagały korekcji

Nie każdy lubi podkręcić sobie bas +12dB bądź soprany do granic wytrzymałości. Poza tym wzmacniacz jest przeznaczony do słuchania muzyki z komputera, wiec korekcja barwy może odbywać sie tutaj cyfrowo, nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych elementów w tor sygnałowy.
    Tranzystory mocy nie są zabezpieczone do końca siatką (nie dosyć że to wygląda bez sensu to jeśli są odizolowane od radiatora to ochrona jest słaba)

Na jakiej podstawie sądzisz, że ochrona jest słaba? To nie jest wzmacniacz estradowy. W Radmorze taka ochrona jest plastikowa, a te wzmacniacze graja po 20 lat.
    Jeśli chodzi o elektronikę to dlaczego zastosowałeś transformator o takiej małej mocy. Jeżeli przyjmujesz że transformator może się nagrzać tak że może zadziałać zabezpieczenie to jest jedno wielkie nieporozumienie.

Moc przy 8Ω moc to ok 50W czyli aktualny transformator jest jankajbardziej poprawnie dobrany, zastosowanie większego mijało by się z celem, w ferworze szukania błędów i niedoskonałości kolega nie wzią pod uwagę dedykowanego obciążenia.

Grigori310891 napisał:
    Tylko wiesz... drewno... Tak czy siak łatwopalne )

Większość starszych sprzętów unitry miało drewniane obudowy, nie słyszałem o jakiś nagminnych pożarach...

• #4 28 Mar 2013 20:31
    mamica
    Poziom 9  

Radmor miał drewnianą obudowę i nie słyszałem żeby się komuś spalił. Pomysł fajny warto tak dla estetyki zrobić opisy przy gałkach i jakąś skalę, ładniej będzie wyglądał. Pozdrawiam

• #5 28 Mar 2013 21:02
    Grigori310891
    Poziom 23  

.... Żarcik )) Nie Tylko Stare Unitry a nowe "Sprzęty" również, chociażby subwoofery aktywne.
    Podoba mi się "Tył" Jeszcze Pytanko, ile waży wzmacniacz ?

• #6 28 Mar 2013 22:42
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  

Wystawiłeś ten wzmacniacz po to aby go oceniono, natomiast źle znosisz krytykę. Jeżeli opinie krytyczne cię tak denerwują to nie wystawiaj takich rzeczy do oceny.

premier93 napisał:
    Moc przy 8Ω moc to ok 50W czyli aktualny transformator jest jankajbardziej poprawnie dobrany, zastosowanie większego mijało by się z celem, w ferworze szukania błędów i niedoskonałości kolega nie wzią pod uwagę dedykowanego obciążenia.

Skoro podajesz parametry dla obciążenia 8 jak i 4 ohm to znaczy że powinien być tak skonstruowany aby nic się z nim nie działo. Tak więc po co podajesz parametry dla 4 ohm skoro sam wiesz że transformator przy takim obciążeniu się nagrzewa(nie czepiał bym się gdybyś tego wogule nie pisał tylko podał od razu że tylko obciążenie 8 ohm jest w założeniach).
    Odnośnie osłon tranzystorów to chodziło mi przede wszystkim o to że nie są do samego spodu radiatora.
    Jeśli chodzi o tą barwę tonu to nie zawsze trzeba zwiększać ilość basów jak piszesz czasami trzeba zmniejszyć. Odnośnie tego że będziesz puszczał dźwięk z komputera to pewnie sam dobrze wiesz jak różnie są zgrane materiały w format MP3. Oczywiście w komputerze możliwość korekcji jest(to się zgadzam z tym).
    Odnośnie wyglądu to podobają mi się obudowy drewniane ale jak są naprawdę ładnie wykonane. Twoja obudowa niestety trochę jej do tego wizerunku brakuje(i nie obrażaj się że tak oceniam wygląd tylko jak coś już robisz to przyłóż się zrób to naprawdę dobrze albo nie rób wogule).
    Boki wykonane z deski nawet nie są dobrze wyszlifowane, poza tym zrobione z jednej deski która za rok skrzywi się i wyglądać będzie jak ostatnie nieszczęście.
    Mam pytanie co chciałeś uzyskać dając tyle kondensatorów elektrolitycznych(czyżbyś chciał być lepszy od czołowych producentów wzmacniaczy, bo nawet w konkretnych wzmacniaczach firm Denon Sony itp. aż takich pojemności na filtrowaniu zasilania nie stosują).

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #7 28 Mar 2013 22:46
    zygfryd.W
    Poziom 20  

Podoba mi się górna pokrywa i front Panel ale ja postarał bym się zrobić to bez drewnianych boków a wykończyć do końca w takim stylu jak góra i front.
    rak napisów ma swoje plusy wizualne, w 99,9% i tak właściciel to obsługuje a mnie osobiście o wiele bardziej się podoba w takim stanie jak teraz.
    Dlaczego dałeś te wkręty:/ mogłeś wyfrezować boki i zasunąć "dekiel" w rowki.
    Jeśli chodzi o efekt wizualny jestem zadowolony i gratuluję chociaż ja niektóre rzeczy zrobił bym ciut inaczej jak już pisałem.
    Od strony elektronicznej nie będę się wypowiadać, jk nie słyszałem to nie ocenię:)

Zbigniew, nie wiem czy wiesz ale ludzie słuchający prawdziwie muzyki nie używają w ogulę korektorów, ale również używają płyt za kilkaset złotych:P
    Ja bardzo rzadko używam korektora jedynie jak mam piosenkę z dającą się we znaki wysoką częścią pasma lub gdy w nocy chce przykręcić niskie tony aby ludzi za ścianą nie budzić.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #8 29 Mar 2013 10:53
    398216
    Usunięty  
  • #9 29 Mar 2013 11:00
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ogólnie wzmacniacz robi dobre wrażenie, ale jest szereg spraw, które zrobił bym inaczej:
    -Niezrozumiały jest dla mnie rozkład elementów. Trafo z zasilaczem zbliżył bym maksymalnie do front panela, płytkę wzmacniacza i same końcówki zbliżył bym do siebie. Najprawdopodobniej radiatory zajęły by miejsce RCA (jeśli priorytetem jest zachowanie symetrii rozłożenia elementów).
    -Opisał bym mimo wszystko selektor, potencjometry i wyjścia/wejścia. Wybacz, ale te ostatnie w ogóle nie są intuicyjne jeśli nie rozbierzesz wzmacniacza. ;)
    -Front panel jest ładny, ale konstrukcję oparł bym na aluminiowych kątownikach a całość poskręcał na śruby z łbem imbusowym. Rant górnej pokrywy schował bym pod panel przedni.
    -Wszystkie newralgiczne połączenia zabezpieczył bym koszulkami termokurczliwymi.
    -Potencjometry połączył bym z gałkami za pomocą przedłużek.
    -Pomyślał bym nad ekranem pomiędzy zasilaczem a wzmacniaczem.
    -Nie napisałeś jakie ostatecznie zostały wybrane końcówki mocy. Wiadomo jedynie, że nie jest to 2N3055.
    -Bezpiecznik umieścił bym w gnieździe zamontowanym w obudowie.
    -Lita deska sosnowa nie jest najlepszym pomysłem na "boczki". Lepiej zastosować klejonkę/sklejkę/płytę obłogowaną drewnem.

• #10 29 Mar 2013 14:32
    premier93
    Poziom 16  

Dziękuję bardzo za konstruktywną krytykę dj-MatyAS'owi i przemo-lukas'owi. Bardzo cenne uwagi, postaram sie niebawem do nich zastosować, efekt przedstawie w tym poście.

• #11 29 Mar 2013 14:53
    Pablo2015
    Poziom 18  

Witam,
    Z czego zdemontowałeś te dwa radiatory?

Poza tym mogłeś lepiej zoptymalizować (zmniejszyć) PCB, ale widzę, że przy tej obudowie nie ma to najmniejszego znaczenia, wszystko się super mieści aż naddatkiem :-).

Pozdrawiam Paweł

• #12 29 Mar 2013 15:34
    hehehehuhuhu
    Poziom 19  

Pablo2015 napisał:
    Witam,

Pozdrawiam Paweł

W starych radiotelefonach / zasilaczach były takie radiatory.

• #13 29 Mar 2013 17:38
    polraven
    Użytkownik obserwowany

[quote='premier93']Nie każdy lubi podkręcić sobie bas +12dB bądź soprany do granic wytrzymałości. Pozatym wzmacniacz jest przeznaczony do słuchania muzyki z komputera wiec korekcja barwy może odbywać sie tutaj cyfrowo, nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych elementów w tor sygnałowy.[/quote]
    Tu akurat się nie zgodzę ;) Bez urazy, ale lepiej wstawić odłączalną barwę dzwieku analogową aniżeli cyfrowo w komputerze zmieniać ... Wiem z autopsji oraz że u wielu znajomych jest ten sam problem z wysokimi - przy podbiciu są po prostu jeszcze bardziej sztuczne oraz zmasakrowane. Jeśli chodzi o bas, to nie jest to aż tak uciążliwe.

• #14 29 Mar 2013 17:53
    premier93
    Poziom 16  

Więc tak, planuję zmiany, prosiłbym o rady:
    - front panel zostaje
    - deski po bokach - modrzewiowe, dobrze wyschnięte, od znajomego stolarza twierdził, że nie powinny się wykrzywić, co prawda nie do końca stylistycznie pasują do pokrywy górnej - moze by je obkleić fornirem albo zamienić na sklejkę czy wystarczy wyszlifować dokładnie i pomalować?
    - patent dj-Matiasa z "korytkami" w rolach zabezpieczenia tranzystorów na radiatorach, bardzo ciekawy, aczkolwiek zostałbym przy siatce ze względów wizualnych, z ta zmianą, iz zakryję nią szczelnie cały radiator - przy dedykowanym obciażeniu praktycznie sie nie grzeje.
    - zamiast sklejki bakielit pod rca, udało mi sie znaleść odpowiedni kawałek
    - rozmieszczenie elementów - końcówka mocy symetralnie pomiędzy radiatorami,
    - na selektorze, potencjometrach i przewodach jest ekran, nie ma przydzwieku
    - potencjometry nie są montowane na panelu przednim, na aluminiowym winklowniku przykręcone do podstawy - gałki na przedłużkach

Dodano po 6 [minuty]:

Co do napisów, na panelu tylnim z pewnością się pojawią, ale na froncie mam obawy co do wyglądu - brak pomysłu na estetycznie i trwałe :/

• #15 30 Mar 2013 01:13
    Pablo2015
    Poziom 18  

hehehehuhuhu napisał:
    Pablo2015 napisał:
    Witam,

Pozdrawiam Paweł

W starych radiotelefonach / zasilaczach były takie radiatory.

Gdzie takie coś można dostać w rozsądnej cenie z przeznaczeniem do demontażu?

• #16 30 Mar 2013 11:26
    przemo-lukas

Nie mam przekonania do litego drewna. Ale i z modrzewiem "nie miałem przyjemności".

Sądzę, że konstrukcja jest przyzwoita. Powiedział bym, że rozwojowa. ;) Łatwo wprowadzić wszelkie modyfikacje nie zmieniając samych założeń. Fajnie było by śledzić postęp w pracach. Jeśli można mieć prośbę, to dobrze by było, gdybyś zamieścił fotorelację z krótkimi opisami "modów".

Pozdrawiam serdecznie życząc miłej zabawy.

• #17 30 Mar 2013 11:51
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Jak dla mnie brak korekcji to spory plus, wzmacniacz ma być możliwie prosty z małą ilością elementów wprowadzających zniekształcenia i taki właśnie jest.

• #18 30 Mar 2013 13:13
    aftys6
    Poziom 19  

Na pierwszy rzut oka obudowa skojarzyła mi się z Meluzyną lub Kleopatra.
    Pomysł fajny, warto było by go lekko dopracować.
    Co do samych radiatorów moleś je umieścić jak w powyższych modelach wewnątrz obudowy, a jedynie nad i pod nimi dać np metalową siatkę.
    Ostatecznie podoba mi się koncepcja, a dopracować zawsze można.
    P.S wg którego schematu robiłeś koncówke i preamp ??

• #19 30 Mar 2013 13:29
    398216
    Usunięty  
  • #20 30 Mar 2013 14:28
    elektryku5
    Poziom 37  

Zawsze można dołożyć zwykły korektor, taka regulacja wysokie/niskie i tak jak dla mnie słabo się sprawdza, do podłączenia normalnego źródła typu CD nic więcej nie potrzeba.

Jak dla mnie to tymi dwoma gałkami łatwiej zepsuć dźwięk niż coś poprawić, ale to jest różnie i każdy woli co innego, ja w tej chwili nie mam żadnej regulacji od jakiegoś czasu, poza balansem i głośnością, w niczym mi konkretnie to nie przeszkadza, no ale różnie to jest, niektórzy wolą pokręcić...

Jak autorowi to pasuje, to nie ma się co czepiać. Troszkę ten kolor drewna z aluminiową obudową nie pasuje.

No i przydałoby się coś konkretnie napisać o elektronicznej stronie, bo nawet nie dowiedziałem się jakie masz tam tranzystory i fajnie byłoby widzieć jaki konkretnie zastosowałeś schemat, bo to że natrafiłeś na jakiś nie znaczy, że ktoś szukający trafi na ten sam, jeśli już nie chcesz zamieszczać, to może link jakiś...
    Forum elektroniczne, więc opis elektroniki byłby jak najbardziej wskazany.

• #21 30 Mar 2013 19:16
    przemo-lukas

Pozwolę sobie na małą dygresję zamykającą temat regulacji barwy dźwięku. Jak każde z rozwiązań również i to jest obarczone wadami i zaletami. Ja na ten przykład nie posiadam urządzenia z taką możliwością. Ani mojej "produkcji" ani gotowej konstrukcji. Jednak przy doborze sprzętu czy "wykańczaniu" wzmacniacza trzeba sporo się napocić. Owszem, można dyskutować o fizjologii słuchu, zniekształceniach przy wzmocnieniu i wpływie dodatkowych elementów wzmacniaczy czy samej efektywności głośników. Tylko po co? Każdy wybiera swoją drogę, najwyżej dojdzie do wniosku, że takie rozwiązanie nie jest dla niego. Piękne jest to, że jest nieskończenie wiele różnych rozwiązań i kombinacji.

Jeśli chodzi o wzmacniacz to jest to stary schemat Sinclaira. Zmodyfikował go Pavel Macura. Schemat jest nawet na naszym forum. ;)

Ale fakt, ja również już pytałem jakie zawitały ostatecznie końcówki.

• #22 31 Mar 2013 11:00
    Adzik94
    Poziom 16  

premier93 pod tą przydużą dziurę na włącznik możesz dać od środka plexe o odpowiednim otworze, wycentrować ten przycisk a w razie potrzeby plexe możesz podświetlić.
    Wzmacniacz mi się podoba. Oczywiście każdy z nas zrobiłby to inaczej ale wszystko można poprawić/ dopieścić.
    Poprzestawiaj tak PCB i wejścia/wyjścia aby przewody były jak najkrótsze i aby nie były zbyt blisko transformatora. Możesz pokusić się też o blaszany ekran transformatora. Warto też dodać przewzmacniacz z opcją direct np. ten http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1740381&highlight=

• #23 31 Mar 2013 12:28
    premier93
    Poziom 16  

Postaram sie odpowiedzieć na wszystkie pytania, więc:

Pablo2015 napisał:

Nie mam pojęcia, rozmontowuję sporo urządzeń i części zostawiam na tzw. "przydasie".

Pablo2015 napisał:

Gdzie takie coś można dostać w rozsądnej cenie z przeznaczeniem do demontażu?

Zapewne na znanym serwisie aukcyjnym bądź jakiś mniejznanych, ew. ja do tego celu wykorzystuję serwis społecznościowy gdzie poprostu piszę, że zbieram zużyty sprzęt elektroniczny od znajomych, wiele części można ponownie wykorzystać m.in transformatory, potencjometry, obudowy, kondensatory (niektóre, z przetwornic szkoda sobie głowy zawracać) ew jakieś scalaczki. Reszta nieprzydatnych rzeczy trafia na złom, plastik do kosza, elektronika do utylizacji w najbliższym punkcie zbioru.

Odnośnie pytań o samą końcówkę mocy, fakt nie powiedziałem o niej wiele. Schemat Sinclaira zmodyfikowany przez Macurego, w załączniku dokładny opis, ze schematami, pomiarami i wszystkimi danymi.
    Jako tranzystorów końcowych użyłem KD502.
    BC327 i 337 zamienione na BC639 i BC640.
    T5 ostatecznie nie powędrował na radiator - nie było takiej potrzeby, stabilne parametry.

Adzik94 napisał:
    premier93 pod tą przydużą dziurę na włącznik możesz dać od środka plexe o odpowiednim otworze, wycentrować ten przycisk a w razie potrzeby plexe możesz podświetlić.

właśnie o tym samym myślałem, otwór ciut powiększyć aby go wyrównać, od tyłu wstawić pleksę i podświetlić ją malutką żarówką albo żółtą/pomarańczową diodą, ew. przetestuję kontrolkę z czajnika bezprzewodowego.
    Adzik94 napisał:
    Warto też dodać przewzmacniacz z opcją direct np. ten http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1740381&highlight=

hmmm jeśli tak większość nalega na ten korektor, zapewne go dołożę. Problem jedynie może stanowić rozmieszczenie potencjometrów już na gotowym froncie, ale zapewne można o jakoś przeskoczyć, regulację głośności przenieść bardziej na prawo, wyjście do subwoofera zostaje gdzie jest, pomiędzy dodajemy potencjometr od basu i w miejsce gdzie teraz jest głośność od sopranów. Konieczna większa gałka od głośności.

Największym problemem będzie opis pokręteł, gdy będą już 4 potencjometry intuicyjnie z pewnością nie będziemy wiedzieć co i jak. Napisy termotransferem nie są ani estetyczne ani trwałe, lakierowanie całego panelu bezbarwnym odpada - ma ładny matowy kolor, nie chcę tego zmieniać.
    Spróbuję wydrukować napisy na taśmie klejacej, wyciąć ładnie skalpelem a potem wykorzystać jako szablon naklejając na front i malując. Może się uda, zawsze zostaje rozpuszczalnik w razie porażki:P

• #25 31 Mar 2013 13:01
    premier93
    Poziom 16  

Ceownik przywieziony ze złomu, wygrzebany z worka pełnego ścinków profili, kątowników, płaskowników, o ile większości zastosowanie znałem (listwy maskujące, krawężniki schodowe itp) to ten ceownik nie mam pojęcia do czego był wykorzystywany. Niestety tylko jeden taki znalazłem o rozsądnej długości, reszta miała nie więcej jak 20cm.
    Wejście wysokopoziomowe będzie, (sam subwoofer jest w trakcie kończenia elektroniki) więc zapewne będę mógł zrezygnować z tego wyjścia.

• #26 31 Mar 2013 13:15
    Adzik94
    Poziom 16  

Masz dobrze zaopatrzony złom:p Możesz zdradzić jaki wzmacniacz do suba robisz? Przedwzmacniacz masz na izostatach? Możesz je wykorzystać do przełączania przekaźników i zrób selektor z przekaźnikami przy wejściach. Unikniesz problemu z prowadzeniem przewodów sygnałowych. Ale to już kwestia gustu.

• #27 31 Mar 2013 15:33
    premier93
    Poziom 16  

Tak, przedwzmacniacz na izostatach, z prowadzeniem przewodu sygnałowego nie mam większych problemów - wykorzystuję przewód z jakiegoś urządzenia, 12 żył linki miedzianej w grubym ekranie, nawet bezpośrednio kolo transformatora prowadzony nie powodowałby przydzwięku - testowane.
    Subwoofer 70W RMS na tda7294, filtr to zapewne będzie plagiat kitu A-140. Obudowa bandpass 4-ego rzędu. Gdy dopracuję projekt zapewne pojawi sie na elektrodzie.

• #28 08 Kwi 2013 16:25
    djzatorze
    Poziom 22  

Adzik94 napisał:
    Powiedz mi jeszcze gdzie dostałeś ten ceownik aluminiowy?

Pozwolę sobie odpowiedzieć - ten profil to jest tor górny od drzwi przesuwnych, o ile się nie mylę firmy Sevroll, systemu Gemini :D W przeciętnym sklepie z okuciami meblowymi powinno się bez problemu dostać, myślę że w OBI/Castorama również. Co do wzmacniacza to pochwała za ład we wnętrzu, ale zwolennikiem obudowy nie jestem, zwłaszcza płyty służącej za jej dno.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME