Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak sprawdzić moduł zapłonowy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Jak sprawdzić moduł zapłonowy
Autor
Wiadomość
wiesiek500
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Białystok

Post#1 Post autora tematu 22 Lut 2005 09:19   

Jak sprawdzić moduł zapłonowy

[img][/img] Jak sprawdzić moduł zapłonowy (Opel Vectra A) mając do dyspozycji tylko multimetr cyfrowy? Czy jest to możliwe?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lut 2005 09:19   

Powrót do góry

Usunięty

Post#2 22 Lut 2005 10:57   

Re: Jak sprawdzić moduł zapłonowy

Nie.Pasowałby jeszcze jakiś generator,od biedy może byc zwykły transformatorek
Powrót do góry

mPromil
Poziom 10
Poziom 10

Post#3 22 Lut 2005 11:06   

powiedz jakie sa objawy, moduly okazuja swoja wade w widoczny sposob. Napisz jak zachowuje sie silnik - opisz cos blizej
Powrót do góry

Mieczysław
Poziom 17
Poziom 17

Post#4 22 Lut 2005 11:15   

Jak to się sprawdza w Oplu, to nie wiem, ale mogę Ci napisać jak to się sprawdza w audi.Dieter Korp w swojej ksiazce radzi
1- wyciągnąć wtyczkę z urządzenia sterującego( modułu)
2- podłaczyćwoltomierz zaciskiem minusowym do styku 2 ( brązowy przewód) zaś plusowy- dostyku 4 - ( czarny przewód)
3- właczyc zapłon.Miernik powinien wskazywać mniej więcej napięcie akumulatorowe, w przeciwnym razienastąpiła przerwa w dopływie prądu.
4- wyłaczyc zapłon i ponownie włożyc wtyczkę
5-wyc iągnąć z rozdzielacza zapłonu wtyczkę prowadzącą do generatora Halla.
6- podłaczyć woltomierz do cewki zapłonowej między zacisk 1( zacisk minusowy) a zacisk 15-plusowy
7- właczyc zapłon i obserwować miernik z początku mierzona wartośc powinna wynosić 2V. Następnie w przeciągu 1- 2 sekund napięcie spada na 0V.Jeżeli tak się nie stanie , należy wymienić przyrząd sterujący i cewkę zapłonową na nowe.
8- dalsza kontrola przy wyciągniętej wtyczce trzystykowej podłączyć jej środkowy styk zapomocą przewodu na chwile do masy.Obserwować przewódnapięcie wzrośnie chwilowo do conajmniej 2 Volt.W przeciwnym razie jest przerwa na środkowym przewodzie lub uszkodzony jest przyrząd sterujący.
9- wyłaczyc zapłon
10- teraz podłączyć woltomierz do obu zewnętrznych styków wyciągniętej wtyczki generatora Halla.Włączyć zapłon i obserwować przyrząd pomiarowy powinien wskazywać co najmniej 5 Volt.W przeciwnym razie jest przerwa między generatorem Halla a przyrządem sterującym.
11- Gdy mimo wyraźnego uszkodzenia układu zapłonowego wszystkie pożądane wartości są uzyskane, pomoże już tylko próbna wymiana przyrzadu sterującego - modułu.

To tyleD
Może w Oplu takie sprawdzenie odbywa się na tych samych zasadach
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lut 2005 11:15   

Powrót do góry

Usunięty

Post#5 22 Lut 2005 13:44   

Echhhh....
VW ma zaplon hallotronowy,a opel o którym mowa magnetoindukcyjny.
Powrót do góry

wiesiek500
Poziom 6
Poziom 6

Post#6 Post autora tematu 22 Lut 2005 18:02   

mPromil napisał:
powiedz jakie sa objawy, moduly okazuja swoja wade w widoczny sposob. Napisz jak zachowuje się silnik - opisz cos blizej

Opel Vectra A, SILNIK 1.6 c16nz - w czasie jazdy silnik kilka razy przerywał ale tylko na chwilkę, nie zgasł i można było jechać dalej. Postawiłem samochód i na następny dzień już nie odpaliłem. Było brak iskry z cewki. Cewka jest dobra - sprawdzałem a nawet podmieniałem na drugą, wszystkie połączenia ok.,cewka indukcyjna też raczej dobra(rezystancja powyżej 750 omów). Uważam za głowną przyczynę moduł zapłonowy.
Moduł ma 7 końcówek oznaczonych kolejno : P N E R + C B
Powrót do góry

pupi2
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 03 Kwi 2005 11:55   

WItam, nie koniecznie musi to byc moduł, mi moduł padł ale iskara była ciągle ze złoto, nie on musi zaraz powodowac zanik iskry, najpierw sprawdz kopułke, palec i przewody WN, a moze to cewka która jest w aparacie zapłonowym?? czasem bywa tak, że ze starości odpada z niej izolacja i wtedy jej uzwojenie dotyka do metalowej gwiazdy w aparacie, ktora jest bezposrednio nad nia,
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Kwi 2005 11:55   

Powrót do góry

cjr
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: "-" lubelskie

Post#8 03 Kwi 2005 12:29   

Niestety z takimi objawami w C16NZ to najczęściej będzie moduł, można jeszcze poszyścić połączenia wewnątrz aparatu i przy cewce ,ale wątpię żeby to coś dało.
Powrót do góry

wiesiek500
Poziom 6
Poziom 6

Post#9 Post autora tematu 05 Kwi 2005 20:46   

Witam wszystkich, którzy starali się mi pomóc. Mój problem już się skończył, to był modół zapłonowy dlatego pytałem jak go można sprawdzić. Sprawdziłem wcześniej wszystko co dało się sprawdzić tzn. dokonałem pomiarów cewki zapłonowej, cewki indukcyjnej , wszystkie przewody itd. Z modułem jest o tyle gorsza sprawa, że komputer w samochodzie nie pokazuje tego i trzeba dochodzić samemu. Miałem już ,,dobre rady,, aby wymienić komputer, cewkę, przewody itd. z których nie skorzystałem, postawiłem na swoim i sam doszedłem. Samochód po wymianie modułu odpalił za pierwszym razem. Dodam jeszcze jako ciekawostkę, że na oryginalnym module GM na środku powinna być biała centka, jeśli przebarwi się ona na żółto to znak, że moduł jest już przegrzany i czas go wymienić.
Dziękuję i pozdrawiam. :D
Powrót do góry

lolo 4
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Lodz

Post#10 31 Maj 2009 12:04   

Witam.Posiadam Vectre b 1.8 16v i mam taki problem jak auto sie zagrzeje to mi jakby przerywa na gazie na benzynie jest dobrze.Bylem ostatnio u gazownika i on stwierdzil ze mam popsuty modul zaplonowy?Swiece i przewody mam nowe i teraz niewiem czy ten modul mam wymienic czy to nie to?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Jak sprawdzić moduł zapłonowy
Strona 1 z 1