Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW

wawrzyc 30 Mar 2013 22:14 16527 10
  • Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW

Kolumny powstały aby wypełnić mój pokój wcześniej sprzedanymi kolumnami malowanymi na wysoki połysk. Na znanym serwisie aukcyjnym udało mi się wyrwać głośniki średnio-niskotonowe od kolumn Jamo S606 za całe 25zł sztuka :D
    Stwierdziłem, że żal ich nie kupić i powstały w ich oparciu zaprezentowane kolumienki, służą one do posłuchania muzyki, czasem oglądnięcia filmu, wspomagane będą subwooferem który projektuję. Wysokim tonem jest Vifa D19-05-AD

Co mogę powiedzieć o doznaniach akustycznych? Jest bardzo przyjemnie, kolumny mają dosyć dużą objętość co pozwoliło na dosyć głęboki bas przy głośnikach średnio-nisko tonowych. Potrzebny jednak im będzie subwoofer z niskim zejściem. Wysokie klarowne, lekko wyostrzone. W porównaniu do wcześniejszych kolumn i zastępczych chińskiej marki "Fidek" nie narzekam, a wręcz jestem zachwycony.

Ścianka pochylona jest o kąt 7 stopni.
    Wysokość kolumny 120cm, Głębokość 40cm. Płyta wiórowa 18mm.
    Obudowa jest zamknięta wygłuszona pianką poliuretanową o grubości 3cm.
    (zdjęcia wewnątrz pojawią się przy montażu terminalu.
    Częstotliwość podziału 5Khz. W systemie dwudrożnym. Był plan 2.5 drożnych lecz z obliczeń wyszły cewki 9mH stwierdziliśmy, że budowanie skomplikowanej zwrotnicy nie jest opłacalne. Cewki nawijane własnoręcznie drutem 1mm (wysoki i niski ton) powietrzne. Kondensatory MIFLEX.
    Zwrotnice zostały odgrodzone ścianką pod skosem ze względu na fale stojące.

Boczne ścianki zostały połączone na mimośrody, następnie wzmocnione od środka plastikowymi trójkącikami i zasilikonowane. Tylna ścianka nachodzi na boki i jest skręcona na konfirmanty oraz zaślepiona plastikowymi zaślepkami (naklejki)
    Głośniki mocowane za pomocą pazurkowych blaszek z gwintem oraz śrub 4mm imbusowych. Dla wysokiego tonu z stożkowym łbem.

Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW

Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW
    Po skręceniu całość prze szpachlowana szpachlą do drewna oraz miejscami szpachlą samochodową. Następnie położony skaj, klejony butaprenem. Następnie przybity na zszywki do niewidocznej ściany frontu.
    Wygłuszenie klejone na klej w spray'u 3M do pianek PU. Cięte nożyczkami :)
    Ściany cięte za pomocą widocznej na zdjęciach piły, pozwoliła ona na precyzyjne cięcie i cięcie pod kątem 7 stopni a akurat była pod ręką. Cięcie wyżynarką pod kątem kończyło się zawsze tym samym - było krzywo. Poziomica jako liniał, piła oraz ściski stolarskie to najlepsze rozwiązanie jakie wpadło mi do głowy.

Projekt nie został dokończony w stu procentach, oczekuję aż firma kamieniarska wykona podstawy w których umieszczę kolce (czarny kamień).
    Oraz do zamontowania są terminale - proszę o opinie jakich użyć.
    W planie były terminale Jantzena na drewnianej politurowanej płytce sklejka 3mm.

Zdjęcia wnętrza kolumny i zwrotnic pojawią się po świętach. :)

Koszty:

Jamo głośniki 100zł
    Skaj 25zł
    Szpachle 20zł
    Wkręty mimośrody konfirmanty itd 50zł
    płyty - dostałem od znajomego stolarza. (kilka piwek)
    gąbka 25zł
    głośniki Vifa 150zł
    + ewentualne koszty terminala oraz kamieni (podstaw) i kolców.

Fajne!
  • #2 31 Mar 2013 20:09
    398216
    Usunięty  
  • #3 31 Mar 2013 21:17
    wawrzyc
    Poziom 12  

Zostało wyliczone pudło. Ze szczelnością? Wręcz idealnie, nigdzie nic nie dmucha.

Z głośników wykreśliliśmy charakterystykę. Głośniczki czeka jeszcze wykreślenie SPL. Posiadamy możliwość zmierzenia w studiu nagraniowym.

Coż, o głośnikach Jamo niewiele wiedzieliśmy, a ja w sumie chciałem w pudłach zamkniętych. Oryginalnie siedziały w BR i grało to średnio.

Kolumny podłogowe Jamo + Vifa by PiMiW

Mimośrody + wzmocnienia w postaci trójkątów wydały mi się najlepsze. Silikon był dla pewności.

Zapraszam do mojego postu na temat suba do tych głośników, trzeba coś zaprojektować.

Szpachla jest jedynie na miejscu łączenia płyt i aby wygładzić powierzchnię pod dermą. Jeden włosek od pędzla jest od razu pod nim widoczny.

• #4 01 Kwi 2013 00:29
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Pochylenie ścianki zostało uwzględnione w projekcie zwrotnicy?
    Częstotliwość podziału zbyt wysoka, z pewnością zagrało by to znacznie lepiej przy bezpiecznym podziale 2-5-3kHz.
    Przy założeniu koncepcji MTM cewka na dolny woofer napewno nie była by tak duża, impedancja mid-wooferów w zakresie 200-600Hz jest zbliżona do nominalnej, w przypadku tych głośników cewka powinna mieć wartość ok. 3-4mH to tak w ramach sprostowania.
    Pomiary głośników nisko-średniotonowych oraz całej kolumny mile widziane.

• #5 03 Kwi 2013 18:41
    wawrzyc
    Poziom 12  

Dlaczego uważasz, że podział jest zbyt wysoki? W sobotę wykonamy nową zwrotnicę. Tym razem dwu i pół drożną i porównamy JIGiem.

• #6 03 Kwi 2013 19:30
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Co prawda nie znam tych konkretnych mid-wooferów ale nie wydaje mi się aby przetwarzyały w miarę dobrze aż do 7kHz.

Jeśli chodzi o zwrotnice, pokombinujcie zarówno z 2way jak i 2.5way.

• #7 03 Kwi 2013 21:56
    paw89
    Poziom 10  

Czemu uważasz, że cewka wyjdzie 3-4mH. Wstawiając do wzoru dla zwrotnicy 12dB i f=300hz i przy założeniu powiedzmy 12Ω impedancji głośnika cewka wychodzi 9mH dla zwrotnicy 6dB/okt i również 12Ω cewka wyniesie 6,3mH.

• #8 03 Kwi 2013 22:19
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Bez wykresu impedancji możemy w zasadzie tylko gdybać, a f dolnego głośnika jeśli chodzi o kompensacje BS dla szerokości ścianki ok 22-25cm to ~500hz więc cewka 3-4mH.

• #9 09 Kwi 2013 16:25
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

A czemu ścianka pochylona?
    Nie podoba mi się "obrzegowana" płyta wiórowa 18 mm. I do tego mimośrody. I ja bardzo sceptycznie podchodzę do tak wysokiego cięcia. Ale może się mylę.

• #10 10 Kwi 2013 11:27
    wawrzyc
    Poziom 12  

Płyta z powodu tego aby pasowało do mebli w pokoju. Dlaczego nie konfirmaty? To chyba było najlepsze rozwiązanie, przecież nie poskręcam na konfirmaty z zewnątrz, jak by to wyglądało?

Kolumna jest szczelna, nic nie dmucha, no i jest solidna. Klej, mimośrody, wzmocnienia, to musi trzymać. Są również drewniane kołki, klejone no i sylikon dla pewności.

• #11 11 Kwi 2013 15:59
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

przemo-lukas napisał:
    A czemu ścianka pochylona?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME