Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm.

lukas090894 31 Mar 2013 21:44 20769 19
  • Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm.

Witam, chciałbym dzisiaj zaprezentować wzmacniacz mocy, na tranzystorach MOS-FET. Jest to moja pierwsza, poważniejsza konstrukcja, a i doświadczenia też zbytnio nie posiadam, dlatego prosiłbym o wyrozumiałość. Wzmacniacz nie ma jeszcze "góry", (zastanawiam się nad wyborem pleksi lub po prostu metalowej blachy) i gałek potencjometrów, ale to tylko kwestia czasu.

Założenia:
    Potrzebowałem wzmacniacza na jakieś niewielkie imprezy (typu 18-nastki) do napędzania niedużych kolumn/subwoofer'ów, dlatego też moim celem nie było osiągnięcie wspaniałego wyglądu, tylko raczej funkcjonalności i niezawodności.
    Chciałem się również czegoś nauczyć (chodzę do technikum elektronicznego) i dowiedzieć się jak się ma teoria do praktyki. Przy budowie dążyłem do tego, żeby można było rozebrać cały wzmacniacz bez użycia lutownicy, ale nie do końca mi się to udało.

Opis:
    Zaczęło się od kupna, po niewielkiej cenie, transformatora, końcówki mocy i filtra z regulowanym odcięciem. Uznałem, że trafo 600VA jest troszkę na wyrost do dwóch par MOS-FET'ów, więc chciałem dorobić drugi kanał z trochę większym zasilaczem.

Zasilacz:
    W zasilaczu znajduje się:
    - układ soft-startu (link do projektu na końcu) - według mnie bardzo prosta konstrukcja. Płytkę do niego wykonałem metodą termo-transferu i nie było problemów z uruchomieniem.
    - transformator toroidalny o mocy 600VA i napięciach wyjściowych 2x43VAC
    - transformator pomocniczy Unitra TS 15/17 - do zasilania wentylatorów
    - mostek prostowniczy 35A na niewielkim radiatorze
    - płytka z zasilaczem głównym i pomocniczym. W zasilaczy pomocniczym umieściłem: bezpieczniki 8A (zwłoczne), kondensatory filtrujące 4x10000µF/63V i
    4x2200µF/63V, co daje 24400µF na gałąź zasilania. Umieściłem także diody LED, sygnalizujące napięcie wyjściowe. W zasilaczy pomocniczym znajduje się prostownik i stabilizator napięcia 12V (7812) i dwa sterowniki wentylatorów (lm317 - link na końcu), również z diodami LED.

Końcówki mocy:
    Z racji tego, że jedną końcówkę kupiłem już uruchomioną, dokupiłem identyczną płytkę PCB i dorobiłem drugą. Miałem niewielkie problemy z uruchomieniem, ale dzięki pomocy z tutejszego forum uporałem się z tym.
    Końcówki mocy są na 2 parach komplementarnych (IRFP240 i IRFP9240) i rzekomo osiągają moc 120W/8ohm (przy 4ohm zapewne nie osiągnę tych 200W z racji trafa). Prądy spoczynkowe ustawione na ok. 80mA (±60VDC). Końcówki mocy są zamontowane na według mnie wystarczających radiatorach (16cm x 16cm x 5cm). Tranzystory są lutowane od strony ścieżek, dzięki czemu udało mi się je upchnąć pod radiatorami. Do tych radiatorów przymocowane są także termistory do sterowania wentylatorami. Łączniki zasilania to konektory 6,3mm lutowane do płytki. Bezpieczniki to 6A (szybkie).

Przedwzmacniacz:
    Płytkę z regulacją odcięcia i wzmocnienia kupiłem już uruchomioną. Dorobiłem do niej płytkę z regulacją głośności (do poszczególnego kanału) i przełączniki, pozwalające przetwarzać pełne pasmo akustyczne bądź tylko dolną jego część.
    Jeden kanał ma również odwróconą fazę (wzmacniacz odwracający na TL081), gdyż moim zdaniem pozwoli to lepiej wykorzystać zasilacz. Jednak nie jestem pewien tej tezy, dlatego proszę o sprostowanie.

Obudowa:
    Obudowa to zwykła blacha 1mm, ręcznie wyginana, dlatego są zaokrąglone krawędzie. Jako górę obudowy planuję dać pleksiglas, jednak nie wiem czy nie będzie się wyginać pod wpływem ciepła. Wymiary: szer. - 43cm (z front panelem 47cm), głęb. - 35cm, wys. - 8cm.

Reszta:
    Wzmacniacz jest także wyposażony w 6 wentylatorów (nie przeszkadza mi ich szum): 4szt. x 8cm, 2szt. x 6cm. Przewody to głównie kable z zasilacza ATX.

W tylnej części obudowy znajduje się miejsce na płytkę zabezpieczeń (prawdopodobnie będzie to scalak UPC1237), dlatego też trochę dłuższe przewody głośnikowe.

Odsłuch:
    Przy pełnym wysterowaniu i zwartym wejściu do masy, pojawia się niewielki przydźwięk sieciowy, ale jest on praktycznie niesłyszalny. Wzmacniacz zdaje się panować nad kolumnami, aczkolwiek nigdy to HI-END'em nie będzie.

Zauważyłem również przy przebiegu prostokątnym 1kHz (i wyżej) lekkie zniekształcenia, ale za to sinus w całym paśmie jest czysty.

Kosztorys:
    - trafo + końcówka mocy + filtr = 150zł
    - radiatory = 60zł
    - kondensatory = 50zł
    - obudowa = 20zł (koszt blachy)
    - tranzystory IRFP = ok. 30zł
    - płytka PCB końcówki mocy = ok. 20zł
    - wyjścia głośnikowe i wejścia sygnałowe = 13zł
    - drobnica = ok. 50zł
    Suma: ok 400zł
    Sporo rzeczy miałem: wentylatory, mostek prostowniczy, przewody.

Źródła:
    - soft-start http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT1226.pdf (PCB wykonałem sam)
    - sterowniki wentylatorów http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3009567#3009567 (PCB połączone z zasilaczem głównym)
    Resztę wykonywałem z głowy, chętnym podeślę wybrane schematy PCB.

Waga: 13kg.

Zdjęcia:
    Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm.
    Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm. Wzmacniacz mocy MOS-FET 2x120W/8ohm.
    Z góry dziękuję za krytykę i pozdrawiam.

P.S. Przepraszam za jakość zdjęć.

Fajne!
  • #2 01 Kwi 2013 01:26
    Profesor AS
    Poziom 10  

Projekt ciekawy aczkolwiek trochę przesadziłeś z trafem zasilającym...
    Wystarczyłby 350 - 400 V*A (no chyba że chcesz jechać mocą 2*200W a w tedy faktycznie trzeba zastosować trafo 600 V*A, do tego 2 razy większa pojemność filtrująca + 2 razy więcej tranzystorów wykonawczych )

• #3 01 Kwi 2013 11:37
    Kaz K
    Poziom 20  

Myślę że wraz z gałkami pojawią się opisy płyty czołowej, bo na razie to czarna magia. Nie myślałeś by zrobić zabezpieczenie wyłączenie piecyka po przekroczeniu temperatury?

• #4 01 Kwi 2013 12:18
    normi1993
    Poziom 12  

Dobra końcówka, sprawuje się do dziś w piecu gitarowym. Gratuluje wyboru ;)

• #5 01 Kwi 2013 12:36
    dickens1
    Poziom 11  

Czy te zaślepki wentylacyjne nie pochodzą czasem z otworów basowych z Altusów? :)

• #6 01 Kwi 2013 12:36
    arek59
    Poziom 29  

Gratuluję pomysłów i konstrukcji.
    Jednak chyba kolega przesadził z tymi wentylatorami, tak naprawdę zamiast tych 6 wentylatorów spokojnie wystarczyły by 2 wentylatory na tylnym panelu.
    Co do transformatora to na moje oko nie ma tych 600VA, a może się mylę?
    Po odfiltrowaniu z transformatora 2x43V/600VA kolega otrzymuje 2x60V DC. Myślę że moc 2x140W/8R i 2x200W/4R jest jak najbardziej realna a nawet w porywach spokojnie będzie te 2x250W/4R :D
    Zaślepki wentylacyjne są pewnie od altusów bo mam takie same :)

• #7 01 Kwi 2013 13:58
    lukas090894
    Poziom 10  

Kaz K
    Napisy będą, tylko jeszcze nie wiem jak je zrobię, a co do zabezpieczenia termicznego, wydaje mi się zbędne, bo wzmacniacz prawdopodobnie będzie pracował przy 8ohm, chociaż mogłoby się przydać.

dickens1
    Zaślepki zakupiłem razem z trafem i końcówką. Pierwotnie była ona w drewnianej obudowie z tymi właśnie zaślepkami w otworach wentylacyjnych.

arek59
    Wentylatory miałem, a i wole dmuchać na zimne :)
    Trafo jest o wymiarach: śr. = 12cm, wys. = 6,5cm, zaś na nalepce jest napisane "Impact 600".

• #9 01 Kwi 2013 14:21
    398216
    Usunięty  
  • #11 01 Kwi 2013 14:32
    398216
    Usunięty  
  • #13 01 Kwi 2013 14:41
    398216
    Usunięty  
  • #15 01 Kwi 2013 14:46
    bryka1982
    Poziom 13  

:) Gdyby była jakaś przetwornica było by lżej, ale z reguły prościej i oszczędniej czasowo zabudować trafo.

• #16 01 Kwi 2013 15:24
    konti
    Poziom 27  

Siemka

Jak możesz przykręć te oczko od styku ochronnego do metalowej części obudowy . Nie przykręć przypadkiem do śruby transformatora widocznej na zdjęciu :)

• #18 02 Kwi 2013 17:41
    mateusz77892
    Poziom 17  

Bardzo fajna, zgrabna konstrukcja :)
    Swoją drogą dość tanio cię wyszło trafo + końcówka mocy + filtr :)
    Ważne że sam wzmacniacz wykonałeś, wiesz co masz, to się ceni :D
    Każdy robi pod siebie, jeden lubi taki design drugi taki, według mnie jest dobrze. Tylko jakieś fajne gałki załatw , byle tylko nie kolorowe plastikowe :D

• #19 09 Kwi 2013 16:48
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

lukas090894 napisał:

Wentylatory miałem, a i wole dmuchać na zimne :)

6 wentylatorów tylko dla tego, że miałeś? Ciekawe podejście. Przy innym ustawieniu radiatorów wystarczył by jeden, góra dwa i do tego tylko przy osiągnięciu temperatury. ;)

Co do założeń, serwisowania, ogólnego ładu i intuicyjności, "przedpiśmienny" dj-MatyAS już się wypowiedział. Tylko jego wrodzona skromność nie pozwoliła na umieszczenie odnośnika, jak powinno się wykonywać wzmacniacze. Ale warto poszukać temat: Jedna z pierwszych końcówek jakie zrobiłem. SPA 234x

Szczególnie przy tego typu urządzeniach warto stosować bezpieczniki w gniazdach umieszczanych w obudowie. ;)

• #20 18 Kwi 2013 06:35
    krzysbrrra
    Poziom 1  

czy mógłbym prosić o schemat końcówki mocy?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme