Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jaki piec CO z podajnikiem -

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Jaki piec CO z podajnikiem -
Autor
Wiadomość
ziomalek8181
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 02 Kwi 2013 22:45   

Jaki piec CO z podajnikiem -

Witam, muszę wymienić piec w domu, gdyż jest już on nieekonomiczny i za dużo czasu pochłania jego eksploatacja.
Mam kilka pytań, ale najpierw trochę danych
Dom piętrowy ma ~100m kwadratowych + nieogrzewana piwnica i nieogrzewany strych, stoi już 18 lat, sufit na wysokości 2,3m. Z kominem nie powinno być problemu, gdyż ma ponad 11m.

1. Jaka moc jest potrzebna żeby ogrzać opisany dom.
2. Jeżeli chciałbym również grzać wodę w tzn. "bojlerze" to jaka moc pieca byłaby potrzebna (i wtedy potrzeba zawór 3 lub 4-drożny z tego co czytałem, tak?)?

Za ścianą stoi starszy dom 40 letni, parterowy + nieogrzewana piwnica i nieogrzewany strych, sufit na wysokości 3m, powierzchnia ogrzewalna tam to ~60m kwadratowych

3. Czy można oba te domy ogrzewać 1 piecem.
4. Czy trzeba to robić w 1 obiegu, czy istnieje możliwość (lub piec), gdzie można grzać w dwóch obiegach (zapewne w starszym domu przydałaby się wyższa temperatura)
5. Jaka wtedy powninna być moc kotła (~160m kwadratowych)

I tak ogólnie
Piec musi być na eko-groszek z podajnikiem, oczywiście nie drogi (do 8 tys. powiedzmy), dolne spalanie, jak największa sprawność oczywiście no i jakiś trwały i bezawaryjny, aha i ruszt awaryjny na drewno jakby prądu brakło

Inne propozycje jak ktoś ma, również można podać, brak dostępu do gazociągu

6. I tak ogólne na co zwracać uwagę przy wyborze? (grubość blachy, sterowniki, dmuchawy, inny parametr?)

Ciężko będzie doradzić i coś wybrać, bo wiadomo chciałbym jak najlepszy, ale wszystkiego mieć nie można. Prosiłbym o odpowiedzenie na pytania lub podanie przykładu jakiegoś kotła.

Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam

*domy oocieplone
Powrót do góry

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: CRA

Post#2 03 Kwi 2013 09:50   

Re: Jaki piec CO z podajnikiem -

ziomalek8181 napisał:
1. Jaka moc jest potrzebna żeby ogrzać opisany dom.

zależy od termoizolacji domu.
ziomalek8181 napisał:
Za ścianą stoi starszy dom 40 letni, parterowy + nieogrzewana piwnica i nieogrzewany strych, sufit na wysokości 3m, powierzchnia ogrzewalna tam to ~60m kwadratowych
3. Czy można oba te domy ogrzewać 1 piecem.

Nic nie stoi na przeszkodzie.
ziomalek8181 napisał:
chciałbym również grzać wodę w tzn. "bojlerze"

ziomalek8181 napisał:
Jaka wtedy powninna być moc kotła (~160m kwadratowych)

Przy takim układzie 17-20KW (max 25KW) powinno być OK na 2 domy + woda
ziomalek8181 napisał:
Czy trzeba to robić w 1 obiegu, czy istnieje możliwość (lub piec), gdzie można grzać w dwóch obiegach (zapewne w starszym domu przydałaby się wyższa temperatura)

To już zależy od wizji instalatora - wydaje mi się że 2 niezależne obiegi będą lepszym rozwiązaniem ponieważ z poziomu kotłowni będziesz można regulować temperaturą wyjściową z kotła na każdy obieg-dom osobno jak również odłączyć całkowicie ogrzewanie na dany obiekt jeżeli nie będzie ono konieczne. W przypadku jednego obiegu czeka Cię konieczność biegania po domu i zamykania zaworów w każdym grzejniku aby odciąć ogrzewanie np na czas nieobecności czy braku zamieszkiwania danego obiektu/domu. A tak albo zaworem mieszającym znajdującym się przy kotle przymykasz temp. wychodzącą na c.o. do niezbędnego minimum albo kulowym całkowicie odcinasz dany budynek. Takie rozwiązanie niewątpliwie będzie bardzo wygodne ale i ekonomiczne. Chyba że zdecydujesz się na pełną profeskę czyli oddzielne zasilanie każdego pomieszczenia i szafy rozdzielaczowe w kotłowni z której uczynisz "centrum dowodzenia" :) i dystrybucji ciepła
ziomalek8181 napisał:
Piec musi być na eko-groszek z podajnikiem, oczywiście nie drogi (do 8 tys. powiedzmy), dolne spalanie, jak największa sprawność oczywiście no i jakiś trwały i bezawaryjny, aha i ruszt awaryjny na drewno jakby prądu brakło

Heiztechnik EcoDuo
http://www.ceneo.pl/2699331#tab=spec
klasyczny 2-paleniskowy kocioł z podajnikiem. Dla wygody - jedziesz na groszku i podajniku. Jak masz czas się bawić lub jakiś inny materiał opałowy - ładujesz na klasyczne palenisko z rusztem wodnym które umieszczone jest powyżej retorty podajnika. Rozwiązanie to jest znacznie wygodniejsze od tradycyjnych kotłów na ekogroszek z dokładanym rusztem ponieważ nie trzeba wygaszać i studzić kotła aby móc zamontować ruszt (a potem ponownie aby go zdemontować). W podanym masz wielkie drzwiki u góry przez które w dowolnym momencie pracy kotła - bez względu na to co akurat pracuje - możesz wpakować jakiś karton do spalenia, duży kloc drewna, itp.
Powrót do góry

ziomalek8181
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 03 Kwi 2013 16:15   

dzięki za szybką odpowiedź i przykład, ale szczerze, to troszki drogi ten kocioł i zmieniam zdanie tymczasowo co do rusztu awaryjnego (jego typu). Ja myśle o czymś, co spełniałoby te moje "wymagania"

A więc:
- piec musi być z podajniekiem, na eko-groszek lub ewentualnie na eko-groszek + miał
- o mocy 15-20 kW (by ogrzać 160 m2 i chyba cwu, ale nie jestem jeszcze pewnien)
- z tego co czytałem, to pionowy wymiennik ciepła daje lepszą sprawność/powoli się brudzi (chyba, że nie, to mnie poprawcie)
- z tego też co czytałem wynika, że awaryjny ruszt lepszy byłby żeliwny (montowany w okresie przerw w dostawie prądu - brak możliwości jednoczesnego spalania z automatycznym), gdyż podobno ruszt wodny powoduje brak dopalania się spalin i dużo osadu osadza się na nim (jeśli nie poprawcie mnie);
deflektor by się przydał (bo chyba podnosi sprawność spalania) (najlepiej ruszto-deflektor) jak widziałem w kotle Ogniowo Eco Plus Link
- i przede wszystkim musi obsługiwać 2 obiegi z różną temperaturą (2 domy) (nie wiem czy musi być do tego specjalny piec, jeśli nie, to krzyczcie) :)
- no i jakiś niegłupi sterownik, który by wszystkiego pilnował (czytałem np. o ecoal i nie głupi to wygląda)

Jak już wspomniałem jak znalazłem tylko ten Ogniwo Eco Plus 16 kW i czekam na inne propozycje (lepsze/tańsze)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Kwi 2013 16:15   

Powrót do góry

piotr_boncza
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Gdańsk

Post#4 03 Kwi 2013 20:20   

Kocioł nie ma związku z podziałem instalacji. Tylko musi mieć wystarczającą moc.
W swoim ekogroszku Cichewicz Futura sprzed lat wymieniłem palnik na rynnowy i jestem z niego zadowolony. Pali równie dobrze groszek jak i miał czy owies :D
Co do rusztu masz rację, wychładza spaliny i zwiększa zaklejanie się kotła. Sterownik mam Menuet i odradzam, myślę o którymś z PID.
Instalację podziel na dwie części, jeśli chcesz tanio to na tej, która ma pracować z zredukowaną temperaturą daj zawór 3d.
Jeśli myślisz o lepszym rozwiązaniu to sprzęgło hydrauliczne, a za nim dwa zawory 3d sterowane pogodowo. No i oczywiście cztery pompy. Dwie - obiegi grzewcze, jedna - podgrzewanie wymiennika/zasobnika cwu, jedna obieg kotłowy - do sprzęgła.
Powrót do góry

ziomalek8181
Poziom 2
Poziom 2

Post#5 Post autora tematu 04 Kwi 2013 15:48   

z hydrauliki raczej jestem niedoświadczony, prędzej ojciec, ale piec ktoś trzeci będzie zakładał... a o sprzęgle poczytam, bo nic o takim rozwiązaniu nigdzie nie widziałem ;)
palnik rynnowy też fajna rzecz podobno...
dzięki za odpowiedź
Powrót do góry

rogera
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Cieszyn - Wodzisław - Dąbrowa G.

Post#6 04 Kwi 2013 20:44   

Proponuję RBR Ekouniwersal,Ogniwo Eko Plus lub Tilgner EKR - wszystkie z regulatorem eCoal lub Bruli.
Powrót do góry

rafal745
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Radom

Post#7 08 Kwi 2013 22:28   

Użytkuję od przeszło rok piec KJ G z Piecbudu, kocioł oczywiście z podajnikiem (ślimak) na groszek, węgiel i drewno. Moc 19kW, płaciłem niecałe 7 tysięcy, coś koło tego, a piec solidny, żadnych awarii nie było jak dotąd, ekonomiczny energetycznie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Kwi 2013 22:28   

Powrót do góry

vicky019
Poziom 2
Poziom 2

Post#8 10 Kwi 2013 21:15   

Ja od ponad roku użytkuję piec z podajnikiem zakupiony u firmy HKS Lazar. Jestem zadowolona, bo okazał się bardzo oszczędny :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Kwi 2013 21:15   

Powrót do góry

cayugo
Poziom 4
Poziom 4

Post#9 19 Kwi 2013 08:39   

Witajcie,
Dołączę się do tematu. Musze dostawić do olejaka ( dwufunkcyjny De Dietrich 1300 21 kW) piec miałowy/ekogroszek . Przymierzam się do Ogniwo eko plus 16kW podłączonym przez wymiennik płytowy 50kW ( obwód otwarty+zamknięty). Niestety w kujawsko-pomorskim i okolicach dystrybutorów tego pieca jak na lekarstwo - chyba, że się nie chowają przed klientem :-). Dlaczego ten piec ? - małe gabaryty, palnik żeliwny z przeciw zwojem, pionowe wymienniki. Niestety, także czopuch z tyłu ... Na internecie mam go za 7,5 kpln z przesyłką i zapłata przy odbiorze. Niestety sprzedawca pod czeską granicą . Wolałbym kogoś bliżej nawet z montażem jeśli na 8% VAT :-). Znacie może jakąś firmę w okolicy handlującą Ogniwem ?

Pozdrawiam,
PM
Powrót do góry

piocze
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: dzierżonów

Post#10 24 Kwi 2013 14:19   

Witam.
Ja od trzech lat użytkuję Biadała KWM-SR uniwersalny 19kw z palnikiem rynnowym i rusztem dostawianym żeliwnym na którym spalam drewno i papier podczas normalnej pracy kotła.
Kocioł jest z podajnikiem i pali wszystko co ma grudkę mniejszą niż 40 mm. Normalnie palę miałem cena od 400 do 500 zł za tonę , ale paliłem też groszek , zrębki drzewne . Z miałem jest problem taki że mimo dużego kosza co dzień sprawdzam i sypię tylko 1- 2 wiaderka tak aby było poniżej 1/3 w koszu bo sie nie chce zsypywać ( powinno być dodane mieszadło ). Cena pieca wtedy to było jakieś 5,5 tys .
Ja ogrzewam dom 9*9*9m taki kwadrat z lat 70-tych z piwnicą ( ją też ogrzewam ) + bojler 300L mieszka 6 osób. Przez poprzednie dwa lata spalałem około 4 t miału . Obecnie dostawiłem solarki , tej zimy od 1 listopada do 15 kwietnia spaliłem 3 t miału.
Powrót do góry

jorg1975
Poziom 7
Poziom 7

Post#11 27 Kwi 2013 21:29   

Witam,
dołączam się jako użytkownik pieca z podajnikiem. Posiadam Elektrometa KWP25 i mimo wszystko jestem z niego bardzo zadowolony. Za taki jak mój o mocy 25 kW trzeba by zapłacić około 7000 zł. Ogrzewam nim 2 niezależne mieszkania w kamienicy na jednym obiegu, zakupiłem termostat pokojowy, dzięki czemu mam wygodę jak przy gazie (stałocieplność w domu), jak również realne oszczędności w cieplejsze dni oraz fakt, którego szukałem w innych piecach, a mianowicie możliwość regulacji każdym parametrem. Napotkane przeze mnie przed zakupem w większości posiadały regulacje np. paru parametrów pieca, a reszta "się ustawiała" w proporcji do zmienianego parametru (np. nadmuch i podawanie węgla).
Minusem takich pieców jest fakt, iż pierwszy sezon palenia należy do straconych, gdyż trzeba nauczyć się obsługi i znaleźć te właściwe ustawienia.

Mam do ogrzania 2x po 120 metrów + 3 metry do góry nieocieplonej kamienicy i z grzanie CWU w tym roku spaliłem 5 ton opału.

Pozdrawiam
Powrót do góry

marek_24
Poziom 4
Poziom 4

Post#12 09 Maj 2013 22:07   

Ja także od ostatniej zimy używałem pieca Lazar i w sumie jestem zadowolony, bo na razie nic złego się nie dzieje i spisuje się dobrze i trochę oszczędziłem na rachunkach :)
Powrót do góry

kowalski16
Poziom 2
Poziom 2

Post#13 22 Maj 2013 15:52   

Jaki masz ten kocioł marek_24?? Ja jestem na etapie zakupu właśnie. Przeglądałem ofertę między innymi Lazara i mają fajne promocje ostatnio - może się zdecyduje. Kolega ma ich kocioł ekoPerfect i jest zadowolony.
Powrót do góry

marek_24
Poziom 4
Poziom 4

Post#14 22 Maj 2013 16:20   

Mam MultiKomfort. Jest bardzo funkcjonalny i prosty w obsłudze. Łatwo się programuje, ustawia temperaturę. Jestem zadowolony i jak nie mogę złego słowa powiedzieć. Przy wyborze weż jednak pod uwagę ofertę serwisową. Zawsze warto się "ubezpieczyć" na wypadek gdyby coś się stało. Ja akurat mieszkam w pomorskim i mam bardzo blisko serwis Lazara. Z tego co wiem mają serwisy już w wielu punktach w Polsce, ale sprawdź sobie na ich stronie.
Powrót do góry

kowalski16
Poziom 2
Poziom 2

Post#15 30 Cze 2013 22:58   

Zdecydowałem się na MultiKomfort. Poczytałem trochę i akurat trafiła się fajna cena. Mam nadzieję, że będę zadowolony :)
Powrót do góry

marek_24
Poziom 4
Poziom 4

Post#16 12 Wrz 2013 20:06   

I jak tam kowalski16 spisuje się kocioł? Myślę, że powinieneś być zadowolony. Obsługa tego kotła jest bardzo prosta jeśli się pamięta o paru ważnych zasadach i kupuje dobrej jakości paliwo.
Powrót do góry

kowalski16
Poziom 2
Poziom 2

Post#17 26 Wrz 2013 23:39   

Dzięki za zainteresowanie. Do tej pory śmiga bez zarzutu. Myślałem, że więcej miejsca mi zajmie, a ma bardzo fajne, zgrabne parametry :) Nadchodzi okres zimowy. Mam nadzieję, że będzie ok.
Powrót do góry

wojtalek
Poziom 8
Poziom 8

Post#18 17 Paź 2013 11:19   

wynalazłem ten wątek, a że to jedyne forum na jakim mam konto, to spróbuję was podpytać o to i owo :) musicie mi wybaczyć ;) pewnie dziwi was że podbijam wątek o kotłach skoro sezon grzewczy już się rozpoczął. szukam odpowiedniego kotła, ale do domu, który obecnie jest w stanie surowym. na wiosnę zaczniemy robić instalację. do rzeczy, dom ma 100 m2 parterówka. chce kupić kocioł berski eko- max 3 dwufunkcyjny, czy 15 KW starczy żeby ogrzać ten metraż?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Paź 2013 11:19   

Powrót do góry

zbigmaz1
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: dolnośląskie

Post#19 17 Paź 2013 13:38   

wojtalek napisał:
wynalazłem ten wątek, a że to jedyne forum na jakim mam konto, to spróbuję was podpytać o to i owo :) musicie mi wybaczyć ;) pewnie dziwi was że podbijam wątek o kotłach skoro sezon grzewczy już się rozpoczął. szukam odpowiedniego kotła, ale do domu, który obecnie jest w stanie surowym. na wiosnę zaczniemy robić instalację. do rzeczy, dom ma 100 m2 parterówka. chce kupić kocioł berski eko- max 3 dwufunkcyjny, czy 15 KW starczy żeby ogrzać ten metraż?
Jak go dobrze do ocieplisz, dasz dobre okna, dach będzie też docieplony to w pierwszej kolejności i zrób badanie OZC a dowiesz się ile potrzebujesz i w jakim przedziale mocy. Może się okazać że taniej będzie coś innego bezobsługowego niż groszek bo to i pył, popiół i obowiązek.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Jaki piec CO z podajnikiem -
Strona 1 z 1