Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana tweeterów na GDWK 9/120, zmiana zwrotnicy ?

xabik4 04 Kwi 2013 18:42 2913 13
  • #1 04 Kwi 2013 18:42
    xabik4
    Poziom 6  

Witam. Posiadam kolumny SKART ALPHA 200, grają ze wzmacniaczem Technics SA-EX120.

Parametry kolumn :

Moc muzyczna [W] 200
    Moc znamionowa sin [W] 150
    Impedancja znamionowa [Ohm] 8
    Pasmo przenoszenia [Hz] 30-22000
    Zwrotnica prądowa TYP dwudrożna
    Nachylenie charakterystyki [dB/oct.] 12/12
    Częstotliwość podziału [Hz] 4500
    Efektywność [dB] 89
    Głośnik wysokotonowy PHILIPS AD 11600
    Głośnik średniotonowy - -
    Głośnik niskotonowy TVM-TESLA 2 x ARN 226/03
    Wym.: szer., wys., głęb. [mm] 275x980x300
    Masa 1 sztuki [kg] 16
    Obudowa Płyta wiórowa

W jednej kolumnie spalił mi się głośnik wysokotonowy i byłem zmuszony wymienić na inny w obu kolumnach, bo nie znalazłem w Polsce takiego Philipsa. Wybrałem GDWK 9/120 ( zakładałem już temat jaki wybrać głośnik ale nikt mi nie doradził ). Po zmianie grało znacznie gorzej, wiadomo głośnik musi się wygrzać, po 2 tyg możne troszkę lepiej lecz nadal nie ma porównania gdy jest tam oryginalny glosnik. Brakuje wysokich i srednich tonow, jak treble podkrece na wzmacniaczu to góra jest nieszczegółowa, sycząca i krzykliwa. Teraz idąc do sedna. Czy mogę w jakiś sposób przerobić zwrotnicę ? Droga tweetera na plytce prowadzi przez 2 kondensatory 10uF 100V (na 1 zdj te największe zielone) oraz kończy się na 2 połączonych kondesatorach 2.2uF 25V każdy z nich(to te na zdj 4). W przypadku zwrotnic jestem zielony, dlatego pytanie do Was, czy mogę w jakiś sposób przerobić zwrotnicę pod nowy głośnik ? Chyba, że jest jakieś inne rozwiązanie niż przerabianie zwrotnicy. Pozdrawiam. :)

Wymiana tweeterów na GDWK 9/120, zmiana zwrotnicy ? Wymiana tweeterów na GDWK 9/120, zmiana zwrotnicy ? Wymiana tweeterów na GDWK 9/120, zmiana zwrotnicy ? Wymiana tweeterów na GDWK 9/120, zmiana zwrotnicy ? Wymiana tweeterów na GDWK 9/120, zmiana zwrotnicy ?

Dodano po 3 [godziny] 44 [minuty]:

I jak to jest z tą efektywnością ? ARNy mają 86db a GDWK 94db. Czyli powinien być bardziej słyszalny ? Proszę o pomoc.

• #2 04 Kwi 2013 19:12
    Arkadyo
    Poziom 29  

A kontaktowałeś się z firmą Skart w tej sprawie?

• #3 04 Kwi 2013 19:38
    vanissh
    Poziom 22  

Jak zważyłeś nie da się tak po prostu wymienić głośnika na inny. Na papierze też nikt nie przeprojektuje zwrotnic, żeby zagrało poprawnie z gdwk, zresztą gra nie warta świeczki. Pozostaje ci, jak napisał Arkadyo kontakt z producentem kolumn, albo zakupy na ebayu (tam pojawiały się te tweetery).

• #4 04 Kwi 2013 20:18
    xabik4
    Poziom 6  

Napisałem maila czy jest możliwość kupna samego głośnika i nie dostałem odpowiedzi. Nie wiem czy w ogóle ta firma jeszcze istnieje bo ostatni wpis na ich stronie jest z 2007 roku. Na ebayu też widziałem, jak będzie coś po taniości to trzeba będzie polować jak nikt nic nie poradzi.

• #5 05 Kwi 2013 09:04
    Arkadyo
    Poziom 29  

Najlepiej byłoby zregenerować tego Philipsa bo inaczej bez pomiarów będzie naprawdę ciężko. Wiemy tylko, że zastosowano filtry 12 i 18db/okt co wydaje się logicznym następstwem konstrukcji 2 way na 20cm midbasach, która nie jest łatwa.
    Zgadywanie tutaj raczej jest nie wskazane bo zwrotnica wygląda na zaprojektowaną rzetelnie. Ale żeby coś zgadywać trzeba mieć jej schemat. Żeby mieć schemat trzeba znać wartości wszystkich elementów. O ile rezystory i kondensatory mają to podane to cewki już nie. Niby znając schemat i wartości rezystorów oraz kondensatorów to wartości cewek można się domyslać ale... gwarancja sukcesu porównywalna z totolotkiem.
    Zrób fotkę zwrotnic od spodu tak żeby było widać ścieżki i podaj wartości wszystkiego co przeczytasz bo z tych fotek ja mam problem przeczytać - ten czarny kondensator miflexu to jest 2uF bo jakos z fotki nie jestem pewny?

• #6 05 Kwi 2013 16:31
    xabik4
    Poziom 6  

Wymiana tweeterów na GDWK 9/120, zmiana zwrotnicy ?

C1,C3,C4 - 2u 0J, 250V, KMP-10, 90-12, MIFLEX
    C2- 63V 1uF
    C5- 2,2uF 25V
    C6,C7- 10uF 100V
    Cewka - UNITRA LIPSK Ls-066
    R1-nic nie pisze

Na tych czarnych jest 2u (nie uF tylko samo u).

Chyba wszystko oznaczyłem.

Dodano po 2 [minuty]:

Żółte koła to C6,C7.

• #7 06 Kwi 2013 14:20
    Arkadyo
    Poziom 29  

Zwrotnica jest napewno 12/18db na oktawę ale podział nie jest ani przy 4500hz jak napisałeś ani nie jest przy 5 khz jak opisana jest sama zwrotnica. Zresztą do tak wysokiego podziału jak 4,5-5khz nie stosuje się filtrów 18db na oktawę dla gdwk bo nie ma takiej potrzeby. 4,5 czy 5 khz to podział dla konstrukcji 3 way pomiędzy średniaka a kopułkę i z reguły 12db/okt załatwia sprawę a nie do 2 way gdzie trzeba dużo niżej ciąć midbasa. W Twojej konstrukcji jest 20cm midbas który wymaga skrajnie niskiego podziału jak na 2 way i taki jest na tej zwrotnicy. Wskazują na to kondesatory szeregowe w torze kopułki - pierwszy ma wartość 3uF a drugi komplet aż 24,2 uF. to wskazuje na niskie cięcie i wpięcie tam kopułki tonsila 9/120 było błędem ponieważ ona nie zejdzie tak nisko.
    Tonsil wogóle nie ma kopułek do takich niskich podziałów. Potrzebujesz kopułki o bardzo niskim fs albo nawet szerokopasmowca, który ma wskazanie na granie górnym pasmem a mniej basu. Coś takiego jak seas co siedzi w moich podłogówkach by tam pasowało ale bez pomiarów i do arnów pchanie kopułek za ponad 3 paczki to... dajmy spokój.
    Nic mi w tej chwili nie przychodzi do głowy co by tam można było wsadzić ale szukaj kopułki z fs ponizej 600hz albo szerokopasmowca z fs sporo ponad 100hz i jak najwyższym pasmem przenoszenia. Do tego zmierz wartość rezystora oraz rezystancję kopułki philipsa - da to jakieś pojęcie o tłumieniu no i o takiej samej lub jak najbardziej zblizonej rezystancji trzeba szukać góry.
    Gwarancji, że będzie super nie ma ale napewno będzie lepiej niż z 9/120.

• #8 06 Kwi 2013 21:11
    mczeslaw
    Poziom 36  

Jeśli już masz te GDWK 9/120 to pomiń zwrotnicę i podłącz je bezpośrednio pod wejście zwrotnicy (dla eksperymentu), ale poprzez , i tu ważna kolejność, najpierw rezystor 12 Ω i kondensatorem 3,3µF, w fazie z wejściem zwrotnicy.
    To wszystko co sie da w tej sytuacji zrobić, być może będzie dziura w okolicach 5 kHz, ale na pewno będzie lepiej niż na oryginalnej zwrotnicy.
    Zawsze będzie można wrócić do oryginału jak zdobędziesz ten głośnik Philipsa.
    Lepiej by sobie raczej poradził papierowy GDW 9/60 z oryginalną zwrotnicą i z tłumieniem 5dB.

P.S. ten szeregowy rezystor już po filtrze z cewką tweetera to chyba żart Panów inżynierów ze SKARTA :cry:

• #9 08 Kwi 2013 11:34
    xabik4
    Poziom 6  

Tak jak patrzyłem na tweetery z tym fs niższym niż 600 to ponad 200 zł, nie bardzo mi się to opłaca. Bardzo podoba mi się pomysł z ominięciem zwrotnicy, mógłbym prosić o schemat jak to podłączyć, nie chce niczego zjarac. Polecacie jakiś sklep gdzie znajdę i konda i rezystor, żeby za jedną wysyłką poszło ?

Jeszcze pytanko, przy rezystorach są jeszcze wartości W i % a przy kondesatorach V - także bym prosił ;p

Cytat:
    Do tego zmierz wartość rezystora oraz rezystancję kopułki philipsa

Narazie się wstrzymam, zobaczę jak będzie grało z ominięciem zwrotnicy. Nawet nie mam pojęcia jak to zrobić ani nie posiadam żadnego miernika.

• #10 08 Kwi 2013 11:56
    mczeslaw
    Poziom 36  

Oryginalna zwrotnica z ARN-ami pozostaje.

Dodatkowo do wejścia zwrotnicy +, przewód, do przewodu rezystor około 12Ω ( moze być od 10-15 Ω) minimum 5 wat mocy , z % sobie nie zawracaj głowy.
    Następnie do rezystora kondensator 3,3µF (może być oznaczony 3µ3 lub 335J) to to samo, na napięcie 100V wystarczy (po co przepłacać za lepszą izolacje), i znowu przewód i do + gdwk 9/120, a - gdwk 9/120 do minusa wejścia zwrotnicy. Potem można poeksperymentować i zamienic + i - głośnika wysokotonowego celem odsłuchania czy się lepiej zgrywa w fazie z ARN-ami czy w przeciw fazie.

Elementy do nabycia w każdym sklepie eloktronicznym, lub np.
    http://www.stx.pl/kondensator-pet-4-7-uf-100-v-stx-duplikat-1-926.html
    http://www.stx.pl/rezystor-mo-12r-5w-stx.html

A jeśli dziura w średnicy będzie dokuczliwa, to najprościej będzie puścić aRN-y pełnym pasmem, ale to może będzie zbędne.

• #11 08 Kwi 2013 20:56
    xabik4
    Poziom 6  

Okej części zamówione, odezwę sie po odsłuchu. Wielkie dzięki !!!

• #12 11 Kwi 2013 19:31
    xabik4
    Poziom 6  

Podłączyłem tylko jedną kolumnę żeby porównać (z gdwk+zwrotka skarta) i gra gorzej w fazie jak i w przeciw fazie. Teraz mi sie wydaję, że ze zwrotnicą gra super, to boje się testować tego z ogyginałem. Dźwięk jest taki płaski, teraz to w ogóle nie ma żadnych szczegółów. Dźwięków takich szczegółowych jak jakieś instrumenty grające cicho w tle słychać delikatnie w kolumnie ze zwrtonica a w tej drugiej znikają lub są płaskie.

Opłaca się puścić ARNy pełnym pasmem ? Jest szansa, że będzie lepiej ? Bo narazie miało być lepiej a jest gorzej.

• #14 11 Kwi 2013 22:28
    mczeslaw
    Poziom 36  

Wcale nie miało być lepiej.
    To było jedyne możliwe zaaplikowanie tych głośników. Niestety GDWK 9/120 nie ma rezonansu poniżej 1000Hz i od 2,5 kHz nie zagrają. One nie nadaję sie do 2-way, chyba że z głośnikami typu 6,5 cala. Ale kto by stosował do takiej aplikacji taki głośnik o takim SPL i dość wąskim kącie promieniowania.
    Teraz jak już masz te GDWK, i nie chcesz inwestować (w ciemno ponad 200PLN ) w kopułki o rezonansie na poziomie 800Hz, to nie masz wyjścia jak tylko puścić ARN-y pełnym pasmem, a poprzez zmiany wartości rezystora w torze GDWK odsłuchiwać kiedy krzykliwość kpoułki przestanie być nieznośna.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME