Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Oberek 50W ZgB 30-8-576 pytanie o schemat zwrotnicy i przetworniki

Tomek Sz 05 Kwi 2013 01:01 2070 4
  • #1 05 Kwi 2013 01:01
    Tomek Sz
    Poziom 10  

Witam to mój pierwszy post na elektrodzie. Ponieważ na necie nie znalazłem nic na temat ww kolumn to mam parę pytań. Mianowicie czy ktoś się z nimi spotkał oraz czy wiadomo jest jakie były zamontowane fabrycznie wysokotonowe? Znalazłem je na strychu i planuję odrestaurować. Jedna kolumna nie posiada znaczka Tonsil i tam widać odcisk kleju z nazwą AIWA. Więc kolumny lub same obudowy miały iść na inny rynek.
    Tonsil Oberek 50W ZgB 30-8-576 pytanie o schemat zwrotnicy i przetworniki Tonsil Oberek 50W ZgB 30-8-576 pytanie o schemat zwrotnicy i przetworniki Tonsil Oberek 50W ZgB 30-8-576 pytanie o schemat zwrotnicy i przetworniki Tonsil Oberek 50W ZgB 30-8-576 pytanie o schemat zwrotnicy i przetworniki
    Po odcisku na lakierze w miejscu wysokotonowca pasowałby kształtem gdwk 7/50 8Ohm średnice otworów pasują idealnie. Jako niskotonowy pracuje gdn 12/35.
    Posiadam obydwa gdny ale jak widać zniszczone więc idą do regeneracji. Po wyjęciu zwrotnicy widzę nadtopiony plastik od jednej cewki. Nie wiem czy wymieniać czy zostawić jak jest? Czy kondensatory i rezystor wymienić czy raczej nie ma to sensu?
    Tonsil Oberek 50W ZgB 30-8-576 pytanie o schemat zwrotnicy i przetworniki Tonsil Oberek 50W ZgB 30-8-576 pytanie o schemat zwrotnicy i przetworniki
    Czy ktoś pomógłby mi rozrysować schemat tej zwrotnicy? Jestem początkującym elektronikiem i próbuję przy pomocy jakiegoś programu online ale nie bardzo wychodzi ;) .

• #2 08 Kwi 2013 15:41
    Pain
    Poziom 25  

Tomek Sz napisał:
    Jedna kolumna nie posiada znaczka Tonsil i tam widać odcisk kleju z nazwą AIWA. Więc kolumny lub same obudowy miały iść na inny rynek.

Taki znaczek mógł każdy sobie przykleić, a z tyłu masz naklejki z oznaczeniem Tonsila, więc tym bym się nie sugerował.

Tomek Sz napisał:
    Po odcisku na lakierze w miejscu wysokotonowca pasowałby kształtem gdwk 7/50 8Ohm średnice otworów pasują idealnie.

Słuszny trop i stawiałbym, że właśnie ten głośnik tam był.

Tomek Sz napisał:
    Posiadam obydwa gdny ale jak widać zniszczone więc idą do regeneracji.

Jeśli membrany są w dobrym stanie starczy nowe zawieszenie wkleić.

Tomek Sz napisał:
    Po wyjęciu zwrotnicy widzę nadtopiony plastik od jednej cewki. Nie wiem czy wymieniać czy zostawić jak jest? Czy kondensatory i rezystor wymienić czy raczej nie ma to sensu?

Niestety Tonsil nie opisywał cewek więc jaką miała wartość mógłbyś się dowiedzieć ze schematu lub z pomiarów cewki z drugiej zwrotnicy. Jeśli zwoje nie są zniekształcone to bym jej nie ruszał. Tak samo jak rezystora.
    Kondensatory elektrolityczne (te niebieskie) przydało by się sprawdzić czy zachowały pojemność, jeśli utraciły można je wymienić najlepiej na MKT lub MKP.

Tomek Sz napisał:
    Czy ktoś pomógłby mi rozrysować schemat tej zwrotnicy? Jestem początkującym elektronikiem i próbuję przy pomocy jakiegoś programu online ale nie bardzo wychodzi ;) .

Kartka, długopis i rozrysować połączenia. Niestety bez pomiaru wartości cewek schemat pozostanie niekompletny.

• #3 08 Kwi 2013 23:52
    Tomek Sz
    Poziom 10  

Pain napisał:
    Tomek Sz napisał:
    Jedna kolumna nie posiada znaczka Tonsil i tam widać odcisk kleju z nazwą AIWA. Więc kolumny lub same obudowy miały iść na inny rynek.

Taki znaczek mógł każdy sobie przykleić, a z tyłu masz naklejki z oznaczeniem Tonsila, więc tym bym się nie sugerował.

Zdjąłem z tej jednej kolumny, na której pozostał oryginalny znaczek tonsila. Był przylepiony na taśmę dwustronną i proszę spojrzeć musiał być wcześniejszy wbity na 2 gwoździki + klei pod literami, bo wyraźnie widać AKAI i dwie dziurki. Głośniki miały przede mną jednego właściciela i na pewno nie były nic grzebane.

Cytat:
    Tomek Sz napisał:
    Po odcisku na lakierze w miejscu wysokotonowca pasowałby kształtem gdwk 7/50 8Ohm średnice otworów pasują idealnie.

Słuszny trop i stawiałbym, że właśnie ten głośnik tam był.

Głosniki już zamówione:)

Cytat:
    Tomek Sz napisał:
    Posiadam obydwa gdny ale jak widać zniszczone więc idą do regeneracji.

Jeśli membrany są w dobrym stanie starczy nowe zawieszenie wkleić.

Tego sam już nie będę robił, a wyślę do Tonsila (membrany nie uszkodzone jedynie zawieszenia i cewki).

Cytat:
    Tomek Sz napisał:
    Po wyjęciu zwrotnicy widzę nadtopiony plastik od jednej cewki. Nie wiem czy wymieniać czy zostawić jak jest? Czy kondensatory i rezystor wymienić czy raczej nie ma to sensu?

Niestety Tonsil nie opisywał cewek więc jaką miała wartość mógłbyś się dowiedzieć ze schematu lub z pomiarów cewki z drugiej zwrotnicy. Jeśli zwoje nie są zniekształcone to bym jej nie ruszał. Tak samo jak rezystora.
    Kondensatory elektrolityczne (te niebieskie) przydało by się sprawdzić czy zachowały pojemność, jeśli utraciły można je wymienić najlepiej na MKT lub MKP.

Zwoje nie są zniekształcone w obydwóch zwrotnicach są podobnie nadtopione plastikowe obudowy tych samych cewek. Zobaczymy jak głośniki dojadą czy będą grały. Schematów niestety nie ma nigdzie na internecie. Co do kondensatorów niebieskich nie mam przyrządu aby zmierzyć jego pojemność ale zamówię jakieś odpowiedniki i będę testował na jednej kolumnie i porównywał jak gra na starym a jak na nowym. Rezystorka 2R7 w takim razie nie ruszam. Proszę jeszcze napisać czy tego drugiego MIFLEX MKSE-011 3u3J 250V DN też przydałoby się sprawdzić czy go można sobie darować?

Cytat:
    Tomek Sz napisał:

Kartka, długopis i rozrysować połączenia. Niestety bez pomiaru wartości cewek schemat pozostanie niekompletny.

[/quote]Kartkę wezmę i spróbuję naszkicować. Napiszę również do Polinka mieszkam niedaleko i często koło Świebodzina przejeżdżam może zajadę i ktoś bardziej kumaty pomierzy te cewki, a od razu bym je zakupił sobie, bo jakoś tak brzydko wyglądają;)

• #4 09 Kwi 2013 05:32
    wkj
    Poziom 34  

Naszkicuj ten schemat, porównamy.

• #5 09 Kwi 2013 12:11
    Pain
    Poziom 25  

Tomek Sz napisał:
    Proszę jeszcze napisać czy tego drugiego MIFLEX MKSE-011 3u3J 250V DN też przydałoby się sprawdzić czy go można sobie darować?

Nie ma potrzeby, to całkiem dobrej jakość kondensator, a ten typ nie traci pojemności.
    Elektrolityczne możesz zastąpić przez MKT, MKP, MKSE, 3,9µF to niewielka pojemność więc nie powinny być zbyt drogie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME