Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Podłączenie taśmy LED w kuchni

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Podłączenie taśmy LED w kuchni
Autor
Wiadomość
donvitto88
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Kraków

Post#1 Post autora tematu 08 Kwi 2013 14:41   

Witam,

planuję wykonać podłączenie taśmy led pod szafkami kuchennymi, będą to dwa równoległe odcinki (taśma na 12v). Nie do końca mam pomysł jak wykonać estetyczne i bezpieczne podłączenie elektryczne. Myślałem nad tym aby zasilacz podłączyć do gniazdka ukrytego w szafce na okap kuchenny, natomiast od zasilacza puścić przewody do obu kawałków taśmy. Problem polega na włączaniu i wyłączaniu taśmy (nie chcę aby jedyną możliwością było wyjmowanie i wkładanie wtyczki do gniazdka). Chciałbym zamontować włącznik, który zostanie umieszczony w dnie wiszącej szafki (od wnętrza szafki) - tak aby z zewnątrz wystawał jedynie sam "klawisz przycisku".
1. Wydaje mi się że taki łącznik powinien być umieszczony na linii 12V. Powinienem umieścić go na + czy -, czy jest to bez znaczenia?
2. Jak łączyć przewody z łącznikiem, wystarczy lutowanie + taśma izolacyjna, ew kawałek rurki termokurczliwej czy też stosuje się jakieś inne rozwiązania.

Być może ktoś ma pomysł na inne, łatwiejsze lub bardziej logiczne rozwiązanie problemu załączania i wyłączania tego oświetlenia.
Pozdrawiam!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Kwi 2013 14:41   

Powrót do góry

.Jack
Poziom 20
Poziom 20

Post#2 08 Kwi 2013 14:51   

Re: Podłączenie taśmy LED w kuchni

donvitto88 napisał:
Być może ktoś ma pomysł na inne, łatwiejsze lub bardziej logiczne rozwiązanie problemu załączania i wyłączania tego oświetlenia.

Pewnie że ma inny pomysł i to bardziej estetyczny.
Kolegi rozwiązania bazują raczej na przebudowie instalacji oraz kombinowania z gotowym wyrobem.
Zawsze można zamontować gniazdo z wyłącznikiem, włożyć wtyczkę zasilacza taśmy LED i gotowe. Gniazdo meblowe z wyłącznikiem Skoff.
I druga sprawa, gniazdo można także wykorzystać w innym celu, do podłączenia chwilowego sprzętu przenośnego AGD. Warto rozważyć to rozwiązanie przed ostateczną decyzją.
Istnieją na rynku ładniejsze, szukać w necie. To jest tylko przykład.
Powrót do góry

donvitto88
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 08 Kwi 2013 15:00   

Dziękuję za odpowiedź. Chodzi jednak o to, że to gniazdko znajduje się wewnątrz szafki, dlatego taki wyłącznik nie jest rozwiązaniem (nie robi mi różnicy czy przy każdorazowym załączeniu oświetlenia będę musiał otworzyć szafkę i włożyć wtyczkę do kontaktu czy też pstryknąć włącznikiem).

Podłączenie do innego gniazdka poza szafką i skorzystanie z porady Kolegi jest jak najbardziej możliwe jednak chciałbym uniknąć mało estetycznego, zwisającego przewodu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Kwi 2013 15:00   

Powrót do góry

WP_elewator
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Z lewej strony Wisły

Post#4 08 Kwi 2013 15:59   

Witam,
Ja zastosowałem gniazda na pilota i za pomocą takiego sprzętu steruję włączaniem taśm LED w kuchni - dokładnie taki model:
http://fanbiedronki.pl/gazetka/2012.09.17.gazetka/2032,Gniazdka,zdalnie,sterowane
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Kwi 2013 15:59   

Powrót do góry

ziemin-ski
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Poznań

Post#5 08 Kwi 2013 17:53   

Witam,

A czy zastosowanie pojemnościowego włącznika dotykowego nie rozwiązuje Pana problemu ?

Można go dostać w każdym praktycznie markecie budowlanym ... ewentualnie w sklepach z oświetleniem led.

Ja mam takie cudo podpięte do profili led (nie wiem czy rozważał Pan ich użycie) - dotykam metalowej części profilu i się włącza.
Powrót do góry

mmario32
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Kielce

Post#6 08 Kwi 2013 21:16   

Proponuje coś takiego.
http://www.sklep.semics.pl/sciemniacz-pilotem-tasm-monokolor-12v8a-p-39.html
Można znaleźć na allegro. Nie tylko działa na załącz wyłącz, ale umożliwia płynne ściemniane.
Cena bardzo w porządku.
Inne fajne rozwiązanie jeżeli myślisz o profilach do led:
http://www.dzordz.pl/267-wlacznik-bezdotykowy-12-24v-do-profili-led.html
Powrót do góry

donvitto88
Poziom 2
Poziom 2

Post#7 Post autora tematu 13 Kwi 2013 17:39   

Dziękuję za odpowiedzi,

ostatecznie skorzystam z:
http://www.dzordz.pl/267-wlacznik-bezdotykowy-12-24v-do-profili-led.html

lub:
http://sklep-furnika.pl/wylacznik-dotykowy-mini-led-p-191.html?sort=1a

Ten drugi jest o tyle dobry, że wtyki są "standaryzowane" więc nie trzeba bawić się w łączenia kabli itp.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Kwi 2013 17:39   

Powrót do góry

Bzyczek_db
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Biała Podlaska

Post#8 25 Maj 2013 20:23   

Można było jeszcze zastosować włącznik mikrofalowy. Instaluje się go między źródłem zasilania a taśmą led - np. w profilu aluminiowym w którym prowadzona jest taśma led - w profilu zajmuje ze 3 cm. Po przesunięciu ręką pod tym czujnikiem taśma się zaświeci, po kolejnym zgaśnie. Mam tak u siebie w kuchni i jest to świetne rozwiązanie, ponieważ włącza i wyłącza się światło bez dotykania czegokolwiek - a w kuchni czasem to istotna sprawa - nic się nie brudzi od tłustych rąk mieszających ciasto na pierogi :)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Podłączenie taśmy LED w kuchni
Strona 1 z 1