Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 09 Apr 2013 11:42
  Adampio
  Level 14  
  Helpful post? (+1)
  Potrzebny jest internet (poczta, strony www,, żadnych filmów) w miejscu gdzie diabeł mówi dobranoc to znaczy nie ma żadnego zasięgu komórkowego a telefon stacjonarny idzie przewodem po slupach i nie da się nim wdzwonić nawet na numer 212223 8-O
  Elektryczność oczywiscie jest czyli telewizja satelitarna działa, stąd pytanie o Tooway-a :D
  Niestety w sieci (nawet tutaj) minimalnie wiedzy na ten temat. Starsze teksty (np. z 2011) dyskwalifikują internet satelitarny ze względu na czas reakcji.

  W Polsce zajmują się tym (np. http://www.internetsatelitarny.pl/) jakieś firmy krzak, ale może wystarczy raz dobrze zmontować zestaw i potem "samo działa". Nie moge dojść też komu się ostatecznie płaci abonament, czyli kto w ostatecznym rachunku odpowiada za działanie tego wynalazku.
 • #2 09 Apr 2013 12:12
  630176
  Removed  
  Helpful post? (0)
  Patrzyłeś na tę firmę. http://www.tooway.pl Niestety pingi w internecie satelitarnym zawsze będą wysokie, wynika to z tego że sygnał musi dotrzeć do satelity i z powrotem. A to jest około 70000 kilometrów.
 • #3 09 Apr 2013 12:27
  piterus99
  Level 43  
  Helpful post? (0)
  Quote:
  nie da się nim wdzwonić nawet na numer 212223

  Bo numer to 202122 ;) I działa.

  Z tego co widziałem, to TP kiedyś oferowała internet satelitarny, ale chyba się z tego wycofali.
  Komfort przeglądania stron podobny jak po GPRS, transfery po 300kbps = ok 40kB/s, ale duży czas reakcji na kliknięcie. Generalnie, da się żyć;)
  Ta firma to pewnie jakiś reseller.
  Dużo informacji można znaleźć w sieci, np na forum bezkabli.pl
 • #4 09 Apr 2013 13:50
  Adampio
  Level 14  
  Topic author Helpful post? (0)
  piterus99 wrote:
  Bo numer to 202122 I działa.
  siur, pomyliwszy się :)
 • #5 19 Aug 2013 18:35
  1909296
  Removed  
  Helpful post? (0)
  Jako że zajmuję się dogłębnym badaniem satelitarnego dostępu do sieci, ponieważ jest to temat mojej pracy inżynierskiej pozwolę sobie na krótkie opisanie tej usługi.
  Na dzień dzisiejszy Tooway chodzi jak rakieta, szybkość 10/2 mbps down/up (większy abonament to nawet 20/6, ale ja mam ten 10/2). Zero przeciążeń, pogoda też ma niewielki wpływ na jakość -nie tak jak straszyli że: "jak pada to nie działa" -nie wiem kto takie głupoty wymyśla.
  U mnie ping jest od 500 do 700 max czyli taki jak w komórkach poza wielkimi aglomeracjami miejskimi (ale tak być musi -duża odległość anteny od satelity),
  w niczym to nie przeszkadza bo lepiej poczekać pół sekundy i mieć całą stronę na raz przed oczami niż oglądać przez 2 minuty proces mielenia jak to jest w lokalnych dziwnych "systemach" radiowych czy "internetach mobilnych".
  Ma to jedynie znaczenie jeżeli ktoś gra w sieci, np w the world of tank itp...
  Testowałem też telefonie VoIP, rozmawia się wyśmienicie, lepiej niż przez komórkę, taniej i nie promieniuje na łeb (komórki też mają opóźnienia rzędu 300-600 ms, w dodatku zasięg czasami skacze tak że nie da się swobodnie porozmawiać, zwłaszcza tam gdzie często zmieniają się BTS-y i z roku na rok się pogarsza, widać operatorom przestało zależeć na klientach)...
  Skype chodzi o niebo lepiej niż na radiówce, opóźnienia w rozmowach w ogóle się nie odczuwa.
  Radio (streaming) płynnie -bez zacięć, filmy na YouTube buforują się błyskawicznie, ściągnięcie mp3 ok 5MB zajęło mi 6s, a film 700 MB coś niewiele ponad 10 min.
  Jedyny mankament to ograniczenie transferu, ale za 119 zł/m-c jest już 10 GB i średnio raz na pół roku zwiększają w tym samym abonamencie, a 10 GB w zupełności wystarczy komuś kto nie jest dzieckiem neostrady i nie ogląda całymi dniami głupot w sieci.
  Jak dla mnie usługa rewelacyjna, rozwija się w błyskawicznym tempie, odkąd go mam przestałem kląć na internet, zasięg jest zawsze nawet jak nie ma prądu co w radiówkach się często zdarza.
  Cena nie jest niska ale też nie jest kto wie jak wygórowana, w końcu to zaawansowana technologia...
  Pozdrawiam...
 • #6 19 Aug 2013 18:57
  jurek.adam
  Level 43  
  Helpful post? (0)
  Zbylos wrote:
  U mnie ping jest od 500 do 700 max czyli taki jak w komórkach poza wielkimi aglomeracjami miejskimi (ale tak być musi -duża odległość anteny od satelity),
  w niczym to nie przeszkadza bo lepiej poczekać pół sekundy i mieć całą stronę na raz przed oczami niż oglądać przez 2 minuty proces mielenia jak to jest w lokalnych dziwnych "systemach" radiowych czy "internetach mobilnych".
  Zbylos wrote:
  Jak dla mnie usługa rewelacyjna, rozwija się w błyskawicznym tempie, odkąd go mam przestałem kląć na internet, zasięg jest zawsze nawet jak nie ma prądu co w radiówkach się często zdarza.
  Cena nie jest niska ale też nie jest kto wie jak wygórowana, w końcu to zaawansowana technologia...
  Takie pingi to dyskwalifikacja dla normalnego korzystania z internetu. Jako konieczność takie łącze można od biedy zaakceptować, ale do internetu mobilnego, czy wifi to mu daleko, ponieważ nieosiągalny jest ping poniżej 100 ms, który jest możliwy do uzyskania w sieciach bezprzewodowych, czy mobile, a w satelicie nie, bo praw fizyki nie da się przeskoczyć.
 • #7 19 Aug 2013 20:07
  1909296
  Removed  
  Helpful post? (-1)
  Popatrz w lewy górny róg monitora, teraz w prawy dolny tam gdzie jest data -właśnie minęło pół sekundy, sygnał dotarł na satelitę i wrócił do ciebie wraz z zawartością całej strony www -tak działa internet satelitarny.
  Teraz drugi scenariusz: Mam dostęp radiowy na 5 GHz (4/4 down/up, 5-20 ms) bo jeszcze umowa z naciągaczami mi się nie skończyła, wpisuję stronę np, www.wp.pl i wciskam enter, zanim go zdążyłem puścić sygnał wrócił do mnie i zaczyna się ładowanie, mieli i mieli, mija 10s, dalej mieli aż w końcu załadowało.
  Z satelity stronę otworzyłem w 2 sekundy, przez radiówkę w ~15, ja tutaj dyskwalifikacji nie widzę, a raczej widzę dla 5 GHz bo z odległości ponad 35000 km Tooway prawie 8 razy szybciej otworzył stronę.
  Co komu z pingu 5 jak ma 128 kbps? Może sobie co najwyżej w Quake pograć albo jakie inne g...no dla ofiar internetu.
  Wyjedź za miasto tak z 30 km i znajdź mi ping poniżej nie 100, ale 200 na internecie mobilnym (komórkowym). Oczywiście mógł by być bardzo niski gdyby operatorzy dbali o infrastrukturę telekomunikacyjną, a w tym kraju nawet zwykłe gsm nie chce działać co dopiero HSDPA. O LTE nawet nie mówię.
  W internecie satelitarnym ping musi być duży bo to składowa odległości i prędkości światła, nie ma co jojczeć że praw fizyki nie da się przeskoczyć bo nikt tu tego nie próbuje zrobić, komórka na wsi nigdy nie dorówna satelicie i nie ma dyskusji w tym względzie...
  Na funkcjonalność internetu ma wpływ wiele składowych, między innymi: downlink, uplink, ping, obciążenie, awaryjność itp...
  Na swoim przykładzie podam że ping to jedyny minus (którego nawet nie zauważam) połączenia satelitarnego. Natomiast jarosławska radiówka ma ich cały zestaw: prędkość w miarę się utrzymuje, ping poniżej 20, czasami ok 50, ale awaryjność jest zaje...sta, w weekendy to mało kiedy jest wogóle, w tygodniu czasami po 4 razy dziennie nie ma, jak jest burza 5 miejscowości dalej to nie ma mowy o internecie, jak dobrze pada albo jest zamieć chodzi w kratkę, braknie prądu na 5 sekund -internetu nie ma 4 godziny i mógł bym tak wymieniać jeszcze długo...
  Żeby już w pełni opisać życie na łonie natury mobilny u mnie działa na EDGE albo GPRS...
  A Tooway jest zawsze, odkąd go mam jeszcze go nie "brakło" i prędkość nie spadła poniżej 10 Mb/s, zazwyczaj jest ~10,5mbps, uplink słabszy bo ~1mbps.
 • #8 19 Aug 2013 20:18
  jurek.adam
  Level 43  
  Helpful post? (0)
  Nie każdy używa sieci tylko do oglądania stron albo pobierania plików lub poczty.

  Ping to dość istotny parametr, bo pokazuje opóźnienia w przesyłaniu pakietów. Ping 100 ms to 1/10 sekundy i ludzkie oko zauważa już opóźnienie tego rzędu. Przy pingu grubo powyżej 100 ms nie idzie grać online, voip tnie, rozmowa na komunikatorach też dziwnie biegnie itd. Natomiast zakres 500-700 ms to już bardzo widoczne spowolnienie. A więc to taki wykastrowany internet, jak nie ma nic innego dobre i to, ale żadna rewelacja tylko namiastka. Na co komu 10 Mb/s jak ping prawie 1 sek. to jest masakryczne nieprzyjemne w korzystaniu. Nada się do pobierania, ale na tym się internet nie kończy.

  PS. Mam Areo2 na wiosce i ping znakomity.
 • #9 19 Aug 2013 20:22
  630176
  Removed  
  Helpful post? (0)
  A ile kosztuje wynajem sprzętu w Tooway?
 • #10 19 Aug 2013 20:33
  1909296
  Removed  
  Helpful post? (-1)
  Kiedyś kosztował, teraz jest za free na czas umowy.
  Jedynie za kuriera trzeba zapłacić 99 zeta.
 • #11 19 Aug 2013 20:43
  Kostek7
  Level 27  
  Helpful post? (0)
  Praktycznie:
  Tooway - na ile sprawa wiarygodna i skuteczna "w lesie"?
  O dziwo pomimo że ping trzycyfrowy klient skakał z zachwytu jak to wspaniale i bez lagów internet mu działa :)
 • #12 19 Aug 2013 20:46
  jurek.adam
  Level 43  
  Helpful post? (0)
  Ping ~700 ms to są już niezłe lagi, wyjaśniłem wcześniej. Aczkolwiek może to być akceptowalne w niektórych zastosowaniach. Ale... jeśli ograniczenie transferu jest do 10-20 GB, to do pobierania ten net też średnio się nadaje, bo do czego wykorzystać te 10-20 Mb/s. Fan ściągania nie poszaleje.

  Nie jestem krytykiem takiego rozwiązania, po prostu rzetelnie informuję o minusach, bo ktoś niezorientowany widząc takie zachwyty może w to zainwestować i się rozczarować. Wszystko zależy do czego ktoś wykorzystuje internet. I to należy jasno podkreślić.
 • #13 19 Aug 2013 21:15
  1909296
  Removed  
  Helpful post? (-1)
  Kolego Kostek7, nasz czarny łogier jest niereformowalny i szkoda mu pokazywać, opisywać on i tak wie że jego aero najlepsze, nieważne że mieli i przerywa co godzinę. Pisałem na samym początku że VoIP działa lepiej niż komórka to sieje propagandę że mu tnie, mi jakoś nie tnie i komunikatory działają w czasie rzeczywistym, a grać w sieci nie mam zamiaru, ja programuje, łączę się z serwerami zdalnie (SSH), przeglądam strony, oglądam filmy, ściągam pliki, muzykę i filmy, rozmawiam przez skype i VoIP, nawet dekoder polsatu jest podłączony pod switcha i jakoś wszystko lepiej chodzi niż do tej pory na naziemnym sprzęcie...
  Albo gość nie widział tego na oczy albo anteny nie potrafi ustawić...
  Ja to wybadałem na wszystkie sposoby, pomagam ludziom w zamówieniach i instaluję sprzęt, jak już wcześniej mówiłem oferta jest godna polecenia...
 • #14 19 Aug 2013 21:19
  jurek.adam
  Level 43  
  Helpful post? (0)
  Zbylos wrote:
  Kolego Kostek7, nasz czarny łogier jest niereformowalny i szkoda mu pokazywać, opisywać on i tak wie że jego aero najlepsze, nieważne że mieli i przerywa co godzinę.
  Tylko bez inwektyw. Jeśli ktoś nie rozumie, że internet z wysokim pingiem i limitem nie nadaje się do wszystkiego to trudno, ale to forum publiczne, dlatego trzeba skorygować te zachwyty, czy też kryptoreklamę. Zwłaszcza, że to jakaś firma krzak, nawet nie udostępniają wzoru umowy i regulaminu jak większość dostawców (przynajmniej ja nie znalazłem).

  Zbylos wrote:
  przeglądam strony, oglądam filmy, ściągam pliki, muzykę i filmy
  Na stałym łączu pobieram kilkanaście GB w ciągu kilku dni, a więc zdechłbym przy limicie na tym "szybkim" i nietanim łączu satelitarnym.

  Zbylos wrote:
  rozmawiam przez skype i VoIP
  Zbylos wrote:
  jakoś nie tnie i komunikatory działają w czasie rzeczywistym
  Przy pingu 500-700 ms komunikatory mają lekkie opóźnienie, a voip jest bezużyteczny, więc nie pisz bzdur o "czasie rzeczywistym". Ewidentnie nie rozumiesz zasady działania protokołów sieciowych.

  Zbylos wrote:
  Jako że zajmuję się dogłębnym badaniem satelitarnego dostępu do sieci, ponieważ jest to temat mojej pracy inżynierskiej pozwolę sobie na krótkie opisanie tej usługi.
  Zbylos wrote:
  Ja to wybadałem na wszystkie sposoby, pomagam ludziom w zamówieniach i instaluję sprzęt, jak już wcześniej mówiłem oferta jest godna polecenia...
  Daj już spokój z tą reklamą. Po Twoich postach widać brak zacięcia akademickiego tylko handlowe.
 • #15 19 Aug 2013 21:29
  piterus99
  Level 43  
  Helpful post? (0)
  Temat otworzę jeśli ktoś będzie miał coś sensownego do napisania. Nie zamierzam dopuścić do kolejnych utarczek słownych.
  Search 4 million + Products
Browse Products