Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka kolumn głośnikowych holywood zmiana głosników

waluszek 11 Kwi 2013 14:49 1824 16
  • #1 11 Kwi 2013 14:49
    waluszek
    Poziom 17  

Witam serdecznie, mam kolumny holywood, a jak wiadomo są takie sobie żeby nie powiedzieć chłamiaste.

I teraz moje pytanie, czy w ogóle jest sens bawić się w zmianę głośników dokładanie zwrotnic i osadzanie tego w starej obudowie, nie mam audiofilskich wymagań co do tych głośników, maja grać i nie kaleczyć uszu.
    Aczkolwiek fajnie było by jak grały by porządnie.

wymiary budy

wysokość 56 cm
    szerokość 33 cm
    głębokość 28 cm
    otwór głosnika fi 23,5 cm

Są to wymiary zewnętrzne z prostego wyliczenia wychodzi że skrzynka wewnątrz ma około 50 l,

Jakie głośniki oraz zwrotnice byście proponowali, wzmacniacza na razie nie mam więc dobiorę do już gotowych głośników.

• #2 11 Kwi 2013 14:55
    vanissh
    Poziom 22  

Odpuść. Raczej zrób coś od podstaw wg gotowych projektów.

• #3 11 Kwi 2013 19:37
    waluszek
    Poziom 17  

Skoro mam już skrzynki, to czemu by nie spróbować. To ma być wykonane tanim kosztem, i raczej budując skrzynie od podstaw taniej nie będzie.

Może jednak prosił bym o jakieś sugestie, jaki głośnik zastosować do tego co mam i jakie zwrotnice do tego.

• #4 11 Kwi 2013 21:37
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:

Skoro mam już skrzynki, to czemu by nie spróbować. To ma być wykonane tanim kosztem, i raczej budując skrzynie od podstaw taniej nie będzie.

Może jednak prosił bym o jakieś sugestie, jaki głośnik zastosować do tego co mam i jakie zwrotnice do tego.

1. Obudowy to wcale nie największy koszt kolumny.
    2. Dobieranie głośników do obudowy bardzo zawęża i tak niewielki wybór.
    3. Budować tanio i byle jak to już lepiej wcale nie budować (w myśl zasady przesadnie oszczędny płaci dwa razy).

• #5 12 Kwi 2013 18:46
    JerzyPed
    Poziom 19  

W firmie STX kupisz glosnik 25cm za 100zl sztuka. Firma zaleca obudowe 45litrow przy strojeniu 55Hz. Twoja skrzynka ma 50 litrow. Jak odejmiesz obudowe glosnikow, zwrotnicy i BR to wyjdzie ci okolo 45 litrow. Nieduza tolerancja jest dopuszczalna. Tam tez kupisz niedrogo wysokotonowce i tubki BR. Zapytaj ich jakie tubki (rurki) BR zalecaja do tych glosnikow. W tej cenie lepszych glosnikow nie znajdziesz.

• #6 14 Kwi 2013 20:09
    waluszek
    Poziom 17  

Bardzo dziękuję, i o taka odpowiedź mi chodziło.
    Kolumny nie maja być audiofilskie, mają grać i nie kaleczyć uszu i mają nie kosztować majątek.

• #7 14 Kwi 2013 20:39
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    i o taka odpowiedź mi chodziło.

Taka odpowiedź to szkodliwa porada. Wyrzucisz pieniądze w błoto, bo taki zestaw nie zagra poprawnie (skąd weźmiesz zwrotnice do takiej konfiguracji głośników?).

• #8 14 Kwi 2013 20:45
    waluszek
    Poziom 17  

W takim razie, jakie jest rozwiązanie twoim zdaniem, lepsze od tego co zaproponował kolega jerzyped.
    Do tej pory kolumienki grały tak sobie ale głośniki w nich zamontowane popaliły się i myślałem że niewielkim kosztem można coś bardziej sensownego zrobić, nie budując kolumny od początku. Skoro mam już skrzynki choć nie najlepszej jakości to można by je wykorzystać.

• #9 15 Kwi 2013 10:36
    JerzyPed
    Poziom 19  

Do kolegi Waluszka, - forumowicz Tomq ma absolutna racje piszac, ze moja odpowiedz to szkodliwa porada. Ja dodam jeszcze, ze nie tylko szkodliwa ale rowniez bardzo niebezpieczna. Napisze o tym dokladniej za chwile, ale najpierw male uzupelnienie mojego poprzedniego postu. Jezeli twoja obudowa po odliczeniu objetosci wszystkich elementow znajdujacych sie w srodku bedzie wieksza niz te zalecane 45 litrow, to mozesz w bardzo proty sposob zmniejszyc ja przyklejajac np. do gornej scianki odpowiednio dopasowana plytke styropianu. Dodam jeszcze, ze nie ma na rynku zbyt wielu glosnikow tej wielkosci ktore mozna dostroic na 55Hz. Porownaj np. firmowe dwu-drozne obudowy firmy dB Techn.
    tam pasmo w dole jest tylko do ok 90-80 Hz. Firmowe obudowy Dynacord, Electro-Voice i inne maja czesto przy glosnikach 12" pasmo do 60Hz. Przy zestawach dwu-droznych zawsze musi byc zwrotnica i to chyba nikogo nie dziwi. Na forum jest na ten temat wiele informacji, np. w dziale "Estrada co kupic" w poscie z dnia 03.04.2013 BehringerPL pisze, ze zamierza zastosowac w swoich kolumnach rowniez te glosniki (STX GDE 25-300). Forumowicz Spike DJ radzi mu puscic te glosniki pelnym pasmem a na wysokotonowym zrobic filtr o nachyleniu 18db na czestotliwosc 4KHz plus zarowka (zabezpieczenie) 12V/5W. To jest jedno z wielu rozwiazan. W firmie STX kupisz wszystkie elementy zwrotnicy i ich mozesz poprosic o porade jaka zwrotnice zastosowac. Najprostszym (chociaz nie najlepszym) sposobem jest wlaczenie w szereg na plusowym kablu wysokotonowca odpowiedniego kondensatora i zarowki zabezpieczajacej. Jezeli nie potrafisz robic zwrotnic, to warto zamowic je u kogos kto sie na tym zna.
    A teraz wyjasnienie, dlaczego moja porada jest szkodliwa i niebezpieczna.(Zgodnie z teoria Tomq).Niebezpieczenstw jest wiele, mozesz np. zbyt mocno przykrecac glosnik do kolumny i srubokret sie poslizgnie i trafi w reke powodujac bolesna rane. Srubokret moze sie poslizgnac w druga strone i trafic w membrane glosnika powodujac jej uszkodzenie i tutaj bardzo slusznie pisze Tomq, ze taki zestaw (z powaznie uszkodzona,/przedziurawiona/ membrana) nie zagra poprawnie i w tym wypadku to oznacza wyrzucenie pieniedzy w bloto. Inna sprawa, moze sie zdarzyc, ze wydasz pieniadze na glosniki i nie starczy ci juz na zwrotnice, w takim wypadku to rowniez oznacza wyrzucenie pieniedzy w bloto bo bez zwrotnicy glosnikow nie mozna uzywac. Tutaj Tomq sie troche pomylil piszac, ze taki zestaw nie zagra poprawnie. Prawda jest taka, ze taki zestaw wcale nie zagra, bo wysokotonowy bez zwrotnicy (i bez zabezpieczenia) szybko sie przepali. W sumie forumowicz Tomq jest bardzo przewidujacy,zapobiegliwy, dokladny i jego porady warto powaznie traktowac.
    pozdrawiam,
    Jerzy

• #10 15 Kwi 2013 11:26
    kendzikk
    Poziom 9  

gdy zagłębisz się w temat głośników, kolumn sam stwierdzisz, że lepiej jest zbudować nowe, a cześci ze starej kolumny możesz wykorzystać, np uchwyty, nóżki itp , poczytaj są fajne artykuły, podrzuć maila to Ci wysle nawet fajne książki w pdf o tej tematyce , krótkie arytkuły . Nie warto kupować głośnika pod obudowę, pewnie to ma być jeszcze dwu-trzy drożne?? jeżeli sam subbas to jeszcze pół biedy bo może akurat buda ma tyle litrów , jaką zaleca producent głośnika.
    Na forum jest wiele fajnych projektów , może akurat jakiś CIę zainteresuje i zobaczysz,że możesz swoje głośniki wykorzystać lepiej. Wrzuć fote kolumny to może wybierzemy jakieś elementy które się przydadzą na nową konstrukcję . ;-]
    pozdrawiam

• #11 15 Kwi 2013 11:30
    vanissh
    Poziom 22  

Z tym śrubokrętem to dobre :-), ale waluszkowi chodzi chyba o zestaw do domu, a tutaj przydało by się sprawdzone połączenie głośników i zwrotnic (tą obudowę nawet już pomijam), niż "głośniki to wezmę te i zwrotnicę tak do 50zł/szt. poproszę".

• #12 15 Kwi 2013 12:50
    kendzikk
    Poziom 9  

w sumie autor pyta czy jest sens bawić się w wymianę głośników, odpowiedź krótka brzmi : nie ma sensu. Sprzedaj to, dołóż parę groszy kup coś sensownego, nic lepszego nie wymyślisz z nich.

• #13 15 Kwi 2013 14:19
    JerzyPed
    Poziom 19  

Ja mam prosbe do Kol. Kendzikka, chetnie poczytam ciekawe artykuly na temat budowy glosnikow.(Czlowiek uczy sie cale zycie). W szczegolnosci interesuje mnie temat dlaczego nie mozna wykorzystac starej kolumny jezeli zalozymy, ze jej netto objetosc jest dokladnie taka sama jaka poleca producent glosnika. Na czym polega roznica brzmienia i dlaczego?
    Moj email: jurekin(malpa)hotmail.com Rowniez innych forumowiczow prosze o informacje. Pozdrawiam,
    Jerzy

• #14 15 Kwi 2013 14:27
    vanissh
    Poziom 22  

Np. baffle step: Link
    A tutaj pomiary tego samego głośnika w obudowie o tej samej objętości (nawet szerokości), ale innych kształtach frontu: Link
    Także jak widzisz głupot nie było w tym, że kształt obudowy, a nie tylko jej litraż musi być brany pod uwagę w projekcie zwrotnicy, a co za tym idzie brzmienie całego zestawu od tego też zależy.

• #15 16 Kwi 2013 09:41
    JerzyPed
    Poziom 19  

Dziekuje Koledze Kendzikk i Koledze Vanissh za ciekawe materialy. Zgadza sie fakt, ze nie tylko litraz ale i ksztalt obudowy ma wplyw na brzmienie. Ale tutaj jest mowa o kolumnach HIFI gdzie najdrobniejsze szczegoly maja rowniez znaczenie, np. zaokraglenie tylko jednej krawedzi obudowy, pod odpowiednim katem ustawienie przedniej scianki z glosnikami itd... Glosnik ktory zaproponowalem, to glosnik estradowy. Kolumny Hollywood, to kiepskiej klasy kolumny estradowe na glosnikach "no name". Valuszek napisal, ze nie ma wymagan audiofilskich i dlatego zaproponowalem mu do tej kolumny estradowy glosnik STX ktory moim zdaniem najlepiej pasuje. Jezeli chodzi o propozycje HIFI, to jest to juz calkowicie odmienna sprawa, z kolumny estradowej nie zrobi sie kolumny HIFI ani odwrotnie. W tej sytuacji mozecie Koledzy zaproponowac Waluszkowi jakis konkretny zestaw glosnikow HIFI (bass/midi + wysokotonowy) oraz projekt obudowy. Byc moze takie rozwiazanie zadowoli kolege Waluszka. Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje za linki. Jerzy

• #16 16 Kwi 2013 10:14
    vanissh
    Poziom 22  

Równać należy w górę, nie w dół, poza tym ma ten zestaw grać w domu, a nie nagłaśniać imprezy (chociaż autor tego jasno nie napisał i może jestem w błędzie?).

• #17 16 Kwi 2013 10:34
    kendzikk
    Poziom 9  

wczoraj byłem w castorama w katowicach, sprawa wyglada tak,że idziesz do nich z gotowym projektem z wymiarami, oni docinają na wymiar i odbierasz gotowe cześci do złożenia na kolumny, płacisz tylko za m2 płyty . Znajdź sobie projekt jakiegoś zestawu na elektrodzie, zapłacisz za to grosze w casto, w domu złożysz, włożysz glośnik z projektu, i masz całkiem przyzwoity sprzęt, do tego nitromal kupisz w leroy merlin za 28 pln, pomalujesz, resztę części (raczki, itp itd ) ze starej kolumny, taniej Cie takie rozwiązanie wyniesie i lepiej,

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME