Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ultrabook/macbook - Ultrabook do 3000zł

jackDTX 15 Kwi 2013 20:20 1992 8
  • #1 15 Kwi 2013 20:20
    jackDTX
    Poziom 6  

Potrzebuję komputera na studia. Bardziej przyda mi się mobilność niż wydajność, dlatego uznałem, że Ultrabook będzie dobrym pomysłem. Na komputer mogę przeznaczyć do 3000zł. Matryca nie mniejsza niż 13", nie musi być z systemem, napędu optycznego absolutnie nie potrzeba, dobrze żeby był solidnie wykonany (plastik na wysoki połysk odpada). Niekonieczne, aczkolwiek mile widziane cechy to podświetlana klawiatura, stylowe wykonanie i touchpad, który się naciska (jak w MacBooku). Znalazłem kilka modeli, ale do żadnego nie jestem przekonany:

Asus S56CM http://www.x-kom.pl/p/124198-ultrabook-15,6-a...56cm-xo232-12-i5-3317u-12gb-50024-dvd-rw.html
    Byłby idealny, ale krótko trzyma bateria w nim, 2,5 godziny zaprzecza zadaniu Ultrabooka.

Asus U36SG http://www.x-kom.pl/p/119801-notebook-laptop-13,3-asus-u36sg-rx008d-8-i5-2450m-8gb-500.html
    W prawdzie to nie Ultrabook, ale ma prawie dwa razy większą baterię od S56CM. Z minusów to błyszcząca matryca i brak SSD, jednak różnica w cenie jest na tyle duża, że mógłbym sobie pozwolić na wymianę HDD na SSD.

Nie bardzo też wiem jak spojrzeć na kwestię dysku twardego. Czy SSD (nawet w wersji HDD+SSD) rzeczywiście wprowadza taką różnice z korzystania sprzętu?

Mogę zwiększyć budżet do 4000zł, ale tylko w wypadku jeśli komputer będzie tego na prawdę wart i parę ładnych lat posłuży. Solidność wykonania i użyte materiały w tym przypadku mają duże znaczenie.

Moje pomysły ze zwiększonym budżetem:

MacBook
    Od wielu osób słyszę, że MacBook to jest komputer na lata, a potencjalnie mam możliwość go ściągnąć z US lub CA. Wykonanie na prawdę robi wrażenie, jednak jak patrzę po specyfikacji, to w podobnych i niższych cenach można znaleźć lepiej.

Zenbook UX32VD http://www.x-kom.pl/p/119128-ultrabook-13,3-a...x32vd-r3001h-10-i5-3317u-10gb-50024-win8.html
    Bardzo mi się podoba wykonanie, w sumie wszystko na plus, tylko karta graficzna ma mniej pamięci i jest nieco gorsza niż u DUŻO tańszych powyższych modeli. Co prawda grafika nie jest kluczową sprawą, ale jak się tyle płaci to powoduje pewien niesmak.

Co myślicie na temat powyższych modeli? Może macie jakieś własne propozycje? Na chwilę obecną (pomimo słabszej grafiki) jestem najbardziej skierowany w stronę Zenbooka, ale wart jest on swojej ceny?

• #2 27 Lip 2013 12:22
    Laelia
    Poziom 13  

o ile pytanie jest dalej aktualne

dysk SSD naprawdę przyspiesza znacznie pracę komputera i zmniejsza zużycie baterii

Z tego co wiem, to nawet komputery z łączonym SSD+HDD - jeśli system jet na SSD - chodzą znacznie lepiej.

Przy większym budżecie (4600złł) to nowy MacBook Air //dla studentów są zniżki 6% // Starszy jest nieco tańszy, ale mimo wszystko opłaca się wziąć tegoroczną edycję. Laptop zeszłoroczny jest świetny! a tegoroczny trzyma na baterii 2 razy dużej (do 12 h) i jest jeszcze szybszy.
    Minusem (dla niektórych) jest 'inny' system operacyjny niż są przyzwyczajeni no i niektóre programy /tylko pisane pod windowsa/ trzeba instalować inaczej /no i ostatecznie i tak mogą nie działać/

Z tymi innymi ultrabookami to jest zawsze pewna dziwna sprawa, że nigdy nie mogę znaleźć ile potrafią wytrzymać na baterii...

• #3 28 Lip 2013 01:52
    jackDTX
    Poziom 6  

Wielkie dzięki za jedyną odpowiedź której doczekałem pomimo tylu fachowców na forum! Od niecałych dwóch tygodni mam MacBooka Air 13" z tego roku i jestem bardzo zadowolony, praktycznie żadnej zawieszki jeszcze nie doświadczyłem na nim. Wszystko chodzi super szybko, jaki to kontrast dla dotychczasowego korzystania z Windows! System i sprzęt idealnie współgrają ze sobą, są stworzone dla siebie, a nie tak jak w przypadku Windows, gdzie jest taki sam system jaki trafia do przeróżnych komputerów + jakaś nakładka producenta sprzętu. Fakt, system jest inny, ale czy to powód do narzekania? Dla mnie to raczej zaleta. Ja już radzę sobie z wszystkimi rzeczami, które chcę zrobić, chociaż wiadomo, że jeszcze nie jest to takie sprawne jak w Windows. Moim zdaniem OS X jest nawet prostszy i wygodniejszy. Taki mały minus, że błyszcząca matryca nawet w pomieszczeniach daje o sobie znać. Mimo to jednak polecam MacBooka (mam nadzieję, że nadal będę tak samo zadowolony).

Mała rzecz, do której udało mi się dojść, a mało kto o niej wspomina - Zenbook UX32VD ma dedykowaną kartę graficzną, ale tak na prawdę nie daje ona znacznego wzrostu wydajności w stosunku do zintegrowanej grafiki. Wniosek - nie warto brać takiego rozwiązania pod uwagę i jeśli już musi być Windows to lepiej rozważyć Zenbook UX31A - w zamian za nieznaczny wzrost wydajności grafiki otrzymujemy pełny dysk SSD oraz jednolitą obudowę unibody.

• #4 28 Lip 2013 09:18
    safbot1st
    Poziom 43  

jackDTX napisał:
    Mała rzecz, do której udało mi się dojść, a mało kto o niej wspomina - Zenbook UX32VD ma dedykowaną kartę graficzną, ale tak na prawdę nie daje ona znacznego wzrostu wydajności w stosunku do zintegrowanej grafiki.

Przepraszam, ale nie wytrzymałem. Karta "dedykowana" jest do gier i grafiki 3d/ 2d-photoshop, nie jest to żadna tajemnica!!! Włącza się ona po uruchomieniu takiej aplikacji, a w innych sytuacjach urządzenie pracuje na karcie zintegrowanej. Chyba, że zamierzasz grać w gry na studiach, używać ps`s lub 3dmax?!?
    jackDTX napisał:
    System i sprzęt idealnie współgrają ze sobą, są stworzone dla siebie, a nie tak jak w przypadku Windows, gdzie jest taki sam system jaki trafia do przeróżnych komputerów + jakaś nakładka producenta sprzętu. Fakt, system jest inny, ale czy to powód do narzekania?

Win 8 jest 64bit i wspomaga obecnie sprzęt prawidłowo wg. mnie. Zwłaszcza, że twój MacBook pracuje na i5 - tym samym procku.
    To w macu jest do każdego modelu inny system ??? :D
    Poza tym jest to głębokie i odkrywcze, że OS X jest "inny". Powód do narzekania znajdą osoby, które nie odpalą aplikacji windowsowskich, które nie będą działać na macu i odwrotnie.

ps. jako ciekawostkę podam, że na studiach w USA przynajmniej przed kryzysem posiadanie kompa innego niż mac to był obciach. Także zakładam, że przynajmniej 500 zł zapłaciłeś tylko za szpan i markę.
    Ile trzyma na baterii?

• #5 28 Lip 2013 11:28
    Laelia
    Poziom 13  

Jeśli o mnie chodzi - to nie mam problemu z programami windowsowskim - z odpalaniem ich na mac'u - naprawdę da się obejść ten problem. Owszem wiele gier wypuszczanych jest najpierw (lub tylko) na PC - ale jak ktoś chce kompa do grania - to niech kupi sobie stacjonarkę z dobranymi podzespołami a nie zarzyna laptopa (nawet z dedykowaną kartą graficzną).

Ja tam używam laptopa do pracy i jestem bardzo zadowolona ze swojego maca - i dodam, że jak kupowałam swojego laptopa, to zapłaciłam mniej niż zapłaciłabym za samsunga czy hp o takich parametrach jak mój MBAir, jakoś nie zauważyłam, żebym płaciła tylko za markę.

• #6 28 Lip 2013 12:05
    safbot1st
    Poziom 43  

Laelia napisał:
    jak kupowałam swojego laptopa, to zapłaciłam mniej niż zapłaciłabym za samsunga czy hp o takich parametrach jak mój MBAir
    Wydaje się to mało prawdopodobne. Wszystkie parametry sprawdziłaś? No to niezła okazja. Zwłaszcza, że nie wiem czy, np. samsun ma taką ładną obudowę alu.
    W takim wypadku pozostaje tylko pytanie, czy danej osobie nie przeszkadza siedzenie na platformie mac.

• #7 28 Lip 2013 13:12
    Laelia
    Poziom 13  

no cóż, zniżki studenckie/uczelniane - to fajna rzecz ;)
    a co do systemu - to była jedyna rzecz, która mnie trochę niepokoiła - ale jak się okazało - zupełnie niepotrzebnie ;)

• #8 28 Lip 2013 16:12
    jackDTX
    Poziom 6  

safbot1st napisał:
    Przepraszam, ale nie wytrzymałem. Karta "dedykowana" jest do gier i grafiki 3d/ 2d-photoshop, nie jest to żadna tajemnica!!! Włącza się ona po uruchomieniu takiej aplikacji, a w innych sytuacjach urządzenie pracuje na karcie zintegrowanej. Chyba, że zamierzasz grać w gry na studiach, używać ps`s lub 3dmax?!?

Gdzie widzisz w mojej wypowiedzi odniesienie się roli grafiki dedykowanej/zintegrowanej? Piszę na temat ich wydajności w przypadku UX32VD, zatem nie rozumiem o co tak się spinasz i mnie pouczasz.

safbot1st napisał:
    Poza tym jest to głębokie i odkrywcze, że OS X jest "inny".

Nie jest. To się nazywa odniesienie do poprzedniej wypowiedzi.

safbot1st napisał:
    ps. jako ciekawostkę podam, że na studiach w USA przynajmniej przed kryzysem posiadanie kompa innego niż mac to był obciach.

A to apropo czego?

safbot1st napisał:
    Także zakładam, że przynajmniej 500 zł zapłaciłeś tylko za szpan i markę.

Mylisz się. Gdybym nie kupił MacBooka, kupiłbym Asus Zenbook UX31A http://www.x-kom.pl/p/118634-ultrabook-13-3-a...nbook-ux31a-r5006h-i5-3317u-4gb-128-win8.html . Zapłaciłem 300 zł więcej i to nie tylko jak twierdzisz szpan i marka - model Asusa jest na poziomie MBA z 2012.

safbot1st napisał:
    Ile trzyma na baterii?

Na razie pracuję głównie na zasilaczu. Nie liczyłem czasu jak korzystałem z baterii, ale były to dwa dni częstego korzystania z WiFi.

• #9 28 Lip 2013 17:19
    Laelia
    Poziom 13  

co do pracy na zasilaczu - to polecam pracę na baterii - co mnie trochę zdziwiło w porównaniu do poprzedniego mojego laptopa - bateria w MBA lubi pracować bez zasilacza i być ładowana jak się już kończy /gdy ikonka baterii świeci na czerwono/ - gdyby Cię interesowało kilka ciekawych rozwiązań - aplikacji i informacji wartych polecenia - to mogę napisać na priva

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme