Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 18 Kwi 2013 13:41
    morda21
    Poziom 2  

Potrzebuje pomocy w zaprogramowaniu Moeller Easy 512-AC-RC.
    Przekaźnik podłączony jest do tzw. ubijaka Marshalla i wydaje mu polecenia ile uderzeń ma wykonać.
    Niestety przez przypadek skasowałem program wydający te polecenia i żebym nie musiał wysyłać programatora do Niemiec to potrzebuje go napisać od nowa. Jak nietrudno się domyślić zupełnie się na tym nie znam, więc jeżeli ktoś jest biegły w tym temacie to proszę o pomoc.
    Program ma działać w taki sposób by ubijak wykonał 75 uderzeń i się wyłączył.

• #2 18 Kwi 2013 16:16
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Na początek musisz określić schemat elektryczny (co jest "podpięte" pod określony pin PLC)....np. jakiś przycisk START, STOP (?). Jakie wyjścia (od dołu) są zajęte i jakimi "peryferiami"...Samo liczenie do 75 i STOP - to na jednym liczniku wewnętrznym, ale jeszcze są odstępy czasowe między uderzeniami i sam czas trwania uderzenia... same niewiadome?!

• #3 19 Kwi 2013 09:08
    morda21
    Poziom 2  

Niestety po rozkręceniu obudowy pojawiło się mnóstwo kabelków więc raczej żadnych przydatnych informacji nie dostarczę. Szkoda, myślałem że będzie to łatwiejsze.

• #4 19 Kwi 2013 11:28
    nuszek
    Poziom 21  

Poprosić producenta maszyny o przesłanie programu w kości, włożysz do sterownika i po kłopocie.
    Program penie jest bardzo prosty, ale trzeba znać zasadę działania maszyny i układ we/wy.

• #5 19 Kwi 2013 12:30
    marcinegon
    Poziom 12  

Jak masz schemat elektryczny to na jego podstawie można oprogramować ten przekaźnik zgodnie z założeniami co do pracy tej maszyny.

• #6 21 Kwi 2013 14:53
    Marek_Pe
    Poziom 23  

nuszek napisał:
    Poprosić producenta maszyny o przesłanie programu w kości, włożysz do sterownika i po kłopocie.
    Program penie jest bardzo prosty, ale trzeba znać zasadę działania maszyny i układ we/wy.

Albo mogą dać wydruk programu. Samo programowanie jest bajecznie easy :D .

Ale jak znam życie to się nie uda. Jeszcze nigdy nie udało mi się wyciągnąć kodu od producenta urządzenia, wolą wysłać zaprogramowany sterownik i skasować extra kasę.

Swoją szosą nie jest tak łatwo skasować program z Easy. Kolega Mordka musiał troszkę pokombinować :D :idea: :!:

Program wygląda na bardzo prosty, ale skoro jest tam podłączone wiele kabelków znaczy to, że jest kilka czujników kontrolujących pracę ubijaka i należałoby prześledzić układ połączeń oraz cykl pracy.

Pozdrowienia

• #7 21 Kwi 2013 20:29
    bzyk69
    Poziom 10  

Marek_Pe napisał:

Ale jak znam życie to się nie uda. Jeszcze nigdy nie udało mi się wyciągnąć kodu od producenta urządzenia, wolą wysłać zaprogramowany sterownik i skasować extra kasę.

Wszystko zależy od tego, jaki ma się układ z firmą wdrażającą dane rozwiązanie. Lub od podpisanej umowy. Faktem jest, że firmy bardzo niechętnie dają kod sterownika, ale jak się dobrze z nimi pogada (czyli np. już na etapie przetargu wyraźnie zaznaczy że ma być wgląd w programy sterowników) to da się.

• #8 21 Kwi 2013 21:57
    Marek_Pe
    Poziom 23  

No tak. Na etapie umowy można takie rzeczy załatwić.
    Nie ma też problemu jeśli to mała firma i robi jednostkowe urządzenia.

Ale większe kompanie nie chcą nawet słyszeć o udostępnianiu oprogramowania sterowników.
    Często program jest zabezpieczony (jeśli sterownik umożliwia) hasłem przed odczytem lub kopiowaniem. To także forma ochrony wyrobu, przeciwdziałanie zmianom w sterowniku co mogłoby doprowadzić do wadliwego działania całego urządzenia.
    Dawno nie robiłem nic na Easy, ale o ile dobrze pamiętam, tam jest hasło.
    Nie można odczytać zabezpieczonego programu, ale można go skasować....

• #9 22 Kwi 2013 10:52
    morda21
    Poziom 2  

Zrobiłem kilka zdjęć urządzeniom. Nie wiem czy to coś pomoże, ale zawsze warto spróbować.

Moeller Easy 512-AC-RC - Programowanie urządzenia

Z tego co dałem radę zobaczyć:
    Piny wejścia:
    L ---> łączy się z pinem 11 w zielonym urządzeniu
    N ---> łączy się z pinem A2 w styczniku mocy
    I1 ---> wyłącznik główny
    I2 ---> wyłącznik główny
    I3 ---> łączy się z "ubijakiem" (kabelek ma karteczkę z napisem "zahler" - licznik)
    I4 ---> pin 14 w zielonym urządzeniu
    I5 ---> pin 12 w zielonym urządzeniu
    I6 ---> łączy się z "ubijakiem" (kabelek ma karteczkę z napisem "reecl" - napis jest wyblakły, więc nie wiem czy dobrze przeczytałem)

Piny wyjścia:
    Q1 ---> z pinu 1 wychodzą dwa kabelki, jeden łączy się z wyłącznikiem głównym, a drugi łączy się z pinem 1 Q2. Pin 2 łączy się z A1 w z styczniku mocy
    Q2 ---> pin 1 łączy się z pinem 1 Q1. Pin 2 łączy się z A1 w drugim styczniku mocy.

Co do styczników mocy to nie jestem w stanie powiedzieć, który kabel idzie gdzie.

• Pomocny post
    #10 22 Kwi 2013 18:20
    Marek_Pe
    Poziom 23  

"To zielone" wygląda na czujnik kolejności faz. Widać wirnik nie powinien się obracać w przeciwnym kierunku...sprzęło???

Wejścia I3 oraz I6 dostają jakiś sygnał z ubijaka,
    I1, I2 informacja o zasilaniu, natomiast I4 oraz I5 wykrywają kierukek obrotu silnika, być może blokada pracy lub info o konieczności zmiany faz, a może ustalenie który stycznik jest prawo a który lewo, niezależnie od połączenia.....możliwości jest wiele.

Q1 i q2 idą na zasilanie cewek styczników.

Tyle na razie mogę wywnioskować.

pozdrowienia

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty