Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Moeller Easy 512-AC-RC - Programowanie urządzenia

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Automatyka- Automatyka Ogólna -> Moeller Easy 512-AC-RC - Programowanie urządzenia
Autor
Wiadomość
morda21
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 18 Kwi 2013 13:41   

Moeller Easy 512-AC-RC - Programowanie urządzenia

Potrzebuje pomocy w zaprogramowaniu Moeller Easy 512-AC-RC.
Przekaźnik podłączony jest do tzw. ubijaka Marshalla i wydaje mu polecenia ile uderzeń ma wykonać.
Niestety przez przypadek skasowałem program wydający te polecenia i żebym nie musiał wysyłać programatora do Niemiec to potrzebuje go napisać od nowa. Jak nietrudno się domyślić zupełnie się na tym nie znam, więc jeżeli ktoś jest biegły w tym temacie to proszę o pomoc.
Program ma działać w taki sposób by ubijak wykonał 75 uderzeń i się wyłączył.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Kwi 2013 13:41   

Powrót do góry

pafciowaw
Specjalista Automatyk
Specjalista Automatyk

Miasto: Warszawa

Post#2 18 Kwi 2013 16:16   

Re: Moeller Easy 512-AC-RC - Programowanie urządzenia

Na początek musisz określić schemat elektryczny (co jest "podpięte" pod określony pin PLC)....np. jakiś przycisk START, STOP (?). Jakie wyjścia (od dołu) są zajęte i jakimi "peryferiami"...Samo liczenie do 75 i STOP - to na jednym liczniku wewnętrznym, ale jeszcze są odstępy czasowe między uderzeniami i sam czas trwania uderzenia... same niewiadome?!
Powrót do góry

morda21
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 19 Kwi 2013 09:08   

Niestety po rozkręceniu obudowy pojawiło się mnóstwo kabelków więc raczej żadnych przydatnych informacji nie dostarczę. Szkoda, myślałem że będzie to łatwiejsze.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Kwi 2013 09:08   

Powrót do góry

nuszek
Poziom 17
Poziom 17

Post#4 19 Kwi 2013 11:28   

Poprosić producenta maszyny o przesłanie programu w kości, włożysz do sterownika i po kłopocie.
Program penie jest bardzo prosty, ale trzeba znać zasadę działania maszyny i układ we/wy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Kwi 2013 11:28   

Powrót do góry

marcinegon
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Gogolin

Post#5 19 Kwi 2013 12:30   

Jak masz schemat elektryczny to na jego podstawie można oprogramować ten przekaźnik zgodnie z założeniami co do pracy tej maszyny.
Powrót do góry

Marek_Pe
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Malbork

Post#6 21 Kwi 2013 14:53   

nuszek napisał:
Poprosić producenta maszyny o przesłanie programu w kości, włożysz do sterownika i po kłopocie.
Program penie jest bardzo prosty, ale trzeba znać zasadę działania maszyny i układ we/wy.

Albo mogą dać wydruk programu. Samo programowanie jest bajecznie easy :D .

Ale jak znam życie to się nie uda. Jeszcze nigdy nie udało mi się wyciągnąć kodu od producenta urządzenia, wolą wysłać zaprogramowany sterownik i skasować extra kasę.

Swoją szosą nie jest tak łatwo skasować program z Easy. Kolega Mordka musiał troszkę pokombinować :D :idea: :!:

Program wygląda na bardzo prosty, ale skoro jest tam podłączone wiele kabelków znaczy to, że jest kilka czujników kontrolujących pracę ubijaka i należałoby prześledzić układ połączeń oraz cykl pracy.

Pozdrowienia
Powrót do góry

bzyk69
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Pszczyna

Post#7 21 Kwi 2013 20:29   

Marek_Pe napisał:

Ale jak znam życie to się nie uda. Jeszcze nigdy nie udało mi się wyciągnąć kodu od producenta urządzenia, wolą wysłać zaprogramowany sterownik i skasować extra kasę.

Wszystko zależy od tego, jaki ma się układ z firmą wdrażającą dane rozwiązanie. Lub od podpisanej umowy. Faktem jest, że firmy bardzo niechętnie dają kod sterownika, ale jak się dobrze z nimi pogada (czyli np. już na etapie przetargu wyraźnie zaznaczy że ma być wgląd w programy sterowników) to da się.
Powrót do góry

Marek_Pe
Poziom 18
Poziom 18

Post#8 21 Kwi 2013 21:57   

No tak. Na etapie umowy można takie rzeczy załatwić.
Nie ma też problemu jeśli to mała firma i robi jednostkowe urządzenia.

Ale większe kompanie nie chcą nawet słyszeć o udostępnianiu oprogramowania sterowników.
Często program jest zabezpieczony (jeśli sterownik umożliwia) hasłem przed odczytem lub kopiowaniem. To także forma ochrony wyrobu, przeciwdziałanie zmianom w sterowniku co mogłoby doprowadzić do wadliwego działania całego urządzenia.
Dawno nie robiłem nic na Easy, ale o ile dobrze pamiętam, tam jest hasło.
Nie można odczytać zabezpieczonego programu, ale można go skasować....
Powrót do góry

morda21
Poziom 2
Poziom 2

Post#9 Post autora tematu 22 Kwi 2013 10:52   

Zrobiłem kilka zdjęć urządzeniom. Nie wiem czy to coś pomoże, ale zawsze warto spróbować.

Moeller Easy 512-AC-RC - Programowanie urządzenia Moeller Easy 512-AC-RC - Programowanie urządzenia Moeller Easy 512-AC-RC - Programowanie urządzenia

Z tego co dałem radę zobaczyć:
Piny wejścia:
L ---> łączy się z pinem 11 w zielonym urządzeniu
N ---> łączy się z pinem A2 w styczniku mocy
I1 ---> wyłącznik główny
I2 ---> wyłącznik główny
I3 ---> łączy się z "ubijakiem" (kabelek ma karteczkę z napisem "zahler" - licznik)
I4 ---> pin 14 w zielonym urządzeniu
I5 ---> pin 12 w zielonym urządzeniu
I6 ---> łączy się z "ubijakiem" (kabelek ma karteczkę z napisem "reecl" - napis jest wyblakły, więc nie wiem czy dobrze przeczytałem)

Piny wyjścia:
Q1 ---> z pinu 1 wychodzą dwa kabelki, jeden łączy się z wyłącznikiem głównym, a drugi łączy się z pinem 1 Q2. Pin 2 łączy się z A1 w z styczniku mocy
Q2 ---> pin 1 łączy się z pinem 1 Q1. Pin 2 łączy się z A1 w drugim styczniku mocy.

Co do styczników mocy to nie jestem w stanie powiedzieć, który kabel idzie gdzie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Kwi 2013 10:52   

Powrót do góry

Marek_Pe
Poziom 18
Poziom 18

Post#10 22 Kwi 2013 18:20pomocny post - solucja   

"To zielone" wygląda na czujnik kolejności faz. Widać wirnik nie powinien się obracać w przeciwnym kierunku...sprzęło???

Wejścia I3 oraz I6 dostają jakiś sygnał z ubijaka,
I1, I2 informacja o zasilaniu, natomiast I4 oraz I5 wykrywają kierukek obrotu silnika, być może blokada pracy lub info o konieczności zmiany faz, a może ustalenie który stycznik jest prawo a który lewo, niezależnie od połączenia.....możliwości jest wiele.

Q1 i q2 idą na zasilanie cewek styczników.

Tyle na razie mogę wywnioskować.

pozdrowienia

Załączniki:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Automatyka- Automatyka Ogólna -> Moeller Easy 512-AC-RC - Programowanie urządzenia
Strona 1 z 1