X
  • #1 24 Apr 2013 19:57
    PtasiorWro
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Poszukuję schemat elektryczny klimatyzacji Multipli 1,9jtd 2003r. manualna klima.

Albo proszę o informację skąd idzie zasilanie (12+) na przekaźnik umiejscowiony w skrzynce przekaźnikowej koło akumulatora.

Problem polega na tym że po załączeniu klimy w kabinie kontrolka się zapala obroty lekko skaczą na obrotomierzu, przekaźnik (ten koło akumulatora, drugi rząd od szyby mały) łapie ale na przewodzie "niebieskim z żółta kreską" nie ma napięcia (12+)
    Drugi przewód "czerwony z białym" idzie bezpośrednio na sprężarkę.

Gdzie jest bezpiecznik zasilający i czy to idzie bezpośrednio z zasilania czy przez jakieś jeszcze czujniki układu klimy?
  • #2 24 Apr 2013 20:17
    coperfild
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    Musi być klima napełniona żeby zadziałał presostat .
  • #3 24 Apr 2013 20:23
    PtasiorWro
    Level 27  
    Topic author Helpful post? (0)
    Jest napełniona w 100% bo popołudniu wyjechałem z serwisu bo myślałem że nie ma czynnika, ale był i tylko dobiłem gaz.
    A z drugiej strony presostat działa chyba w układzie sterowania przekaźnika a nie w układzie zasilania (prądowego).
  • #4 24 Apr 2013 20:40
    spinacz
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    Czy w gnieździe zapalniczki masz zasianie ?? Jeśli nie to masz uszkodzony bezpiecznik F15 15A znajduje się w skrzynce bezpieczników wewnątrz pojazdu.
  • #5 24 Apr 2013 20:57
    PtasiorWro
    Level 27  
    Mam zasilanie, bo mam podpiętą ładowarkę od navi.
    Czyli rozumiem że bezpiecznik F15 odpowiada też za zasilanie sprężarki (przez przekaźnik).
  • #6 24 Apr 2013 21:04
    spinacz
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    Tak mam w opisie, a sprawdzałeś czy wszystkie bezpieczniki są dobre wewnątrz samochodu ?
    Zasilanie wygląda tak: akumulator -> bezpiecznik 80A -> przekaźnik przy bezpiecznikach wewnątrz kabiny -> bezpiecznik 15A -> przekaźnik sprężarki -> sprzęgło magnetyczne.
  • #7 24 Apr 2013 21:27
    PtasiorWro
    Level 27  
    spinacz wrote:
    Tak mam w opisie, a sprawdzałeś czy wszystkie bezpieczniki są dobre wewnątrz samochodu ?
    Zasilanie wygląda tak: akumulator -> bezpiecznik 80A -> przekaźnik przy bezpiecznikach wewnątrz kabiny -> bezpiecznik 15A -> przekaźnik sprężarki -> sprzęgło magnetyczne.

Sprawdziłem tylko wszystkie do których użytkownik ma dostęp (w schowku)
    Teraz tak;
    -Bezpiecznik 80A- gdzie jest umiejscowiony(ale podejrzewam po mocy że zasila dużo odbiorników więc raczej jest dobry,
    -Przekaźnik przy bezpiecznikach w kabinie, gdzie jest i który to?(rozumiem że chodzi o te bezpieczniki w schowku).
    -Bezpiecznik 15A F15 (ten od gniazda zapalniczki jest ok bo zapalniczka działa)
    -Przekaźnik sprężarki jest ok bo działa i łapie jak włączę klimę w kabinie tylko nie przychodzi na niego napięcie( ale chyba jak piszesz zasilanie z niego idzie z przekaźnika w kabinie)
    -Sprzęgło sprężarki jest sprawne bo jak podawałem napięcie z aku (12+) to sprężarka łapie i klima chłodzi.

Więc rozchodzi się raczej o ten przekaźnik w kabinie, co nim steruje(cewką )?
  • Helpful post
    #8 25 Apr 2013 06:13
    spinacz
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    Przekaźnik K27 lub K26 powinien być zaraz przy miejscu na zapasowe bezpieczniki wyżej od nich lekko przesunięty w prawo.
  • #9 25 Apr 2013 08:25
    PtasiorWro
    Level 27  
    Dobra, wstyd się przyznać ale dałem ciała po całości :D

Okazało się że bezpiecznik F15 15A był spalony i po wymianie wszystko działa.

Ale ja jako osoba nie paląca nie pamiętałem że w popielnice jest gniazdo zapalniczki miałem podłączony tablet i ładowarkę do telefonu do tego gniazda obok i wszystko chodziło ba nawet w bagażniku mam ładowarkę do latarki wpiętą w gniazdo i też świeciła.

Więc na tej podstawie stwierdziłem że bezpiecznik jest dobry i nie ma sensu go wyciągać.
    Plusy są takie że poznałem instalację elektryczną i już wiem gdzie są przekaźniki do większości urządzeń :D
  Search 4 million + Products
Browse Products