Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka zwrotnicy pod nowe głośniki

Motte 25 Kwi 2013 19:51 2811 12
  • #1 25 Kwi 2013 19:51
    Motte
    Poziom 5  

Witam

Posiadam kolumny Unitra ZGZ-20/4-H1 niestyety głośniki padają zaistniała potrzeba wymiany. Kolumna jest 3-drożna chce z niej zrobić 2-drożną. Jako, że jestem zwolennikiem "starego" grania kupiłem:
    - niskotonowy B&W ZZ9929 16cm 8 ohm (niestety brak danych w internecie o tym głośniku, może ktoś z Was coś posiada) głośnik daje rady do ok 4 KHz na słuch
    - wysokotonowy CORAL 2H27 info z głośnika 8 ohm 15W 1,5kHz -20kHz

I teraz pytanie chcę wykorzystać elementy ze starej zwrotnicy i znich zrobić podział na nisko i wysoko tonowy niewiem jaki podział jest możliwy przy tych częściach myślę, że ekstra by było w okolicach 3KHz czy ktoś mógłby pomóc ?

Stara kolumna działała na 2 niskotonowych 8 ohm równolegle czyli 4Ohm
    średniotonowe to samo 2szt 8 ohm równolegle czyli 4Ohm i wysokotonówka 8ohm.
    Obecnie posiadane głośniki tylko 8ohm po 1 szt na kolumnę.

Przedstawiam zawartość zwrotnicy na 1 kanał i schemat:
    dławik 0,6mH - 1szt
    dławik 1,35mH - 2szt
    dławik 0,32mH - 1szt
    kondensator 4,7 uF - 2szt
    kondensator 2,2 uF - 1szt
    kondensator 1 uF - 1szt

Przeróbka zwrotnicy pod nowe głośniki

Z góry wielkie dzięki za zainteresowanie i pomoc

• #2 25 Kwi 2013 20:54
    398216
    Usunięty  
  • #3 25 Kwi 2013 21:10
    Motte
    Poziom 5  

Parametr TS niskotonowca nie jest mi potrzebny bo głośniki na razie zostają w starej budzie. Bas może nie jest cacy ale na chwilę obecną musi zostać. Obecnie czekam na zamówione wysokotonowce, które będę musiał jakoś podłączyć do tej zwrotnicy. Faktycznie wysokotonowiec jest papierowy na gąbce, ale się trzyma. Dla mnie nie jest ważne jak głośnik wygląda tylko jak gra :)

W przyszłości chce zrobić kolumnę DIY 3-drożną z większym basem wtedy już się zatroszczę żeby znać parametry pod obudowę. Obecnie dźwięk niskotonowca mi się bardzo podoba zastąpił LW 650, który tylko ładnie wyglądał, ale dźwięk był okropny, ale lepszy niż wcześniejsze 888 to była dopiero masakra :)

• #4 25 Kwi 2013 21:36
    398216
    Usunięty  
  • #5 25 Kwi 2013 22:25
    Motte
    Poziom 5  

do dj-MatyAS

Spędziłem kilka dni na czytaniu o kolumnach i zwrotnicach i trochę na ten temat wiem, niestety w zwrotnicach dopiero początkuje dlatego tu pisze.
    Jak wykruszy się gabka to kupie następne.
    Polowałem na orginalne głośniki niestety pojawiają się tylko co kilka lat - taki rarytas.
    Z przyczyn finansowych w pierwszej kolejności chce spróbować wykorzystać to co mam, jeżeli spełni to tymczasowo moje oczekiwania to ok, jeżeli nie to będę dalej korygować zwrotnicę.

Kiedyś znajomy pożyczył mi jamo do przetestowania coś za 2 tyś i zamiast dźwięku było buczenie basu (tak wiem ustawienie kolumn i za mały pokój - ale to nie to ja lubie bas punktowy np z zamkniętej obudowy) i świdrująca mózg metaliczna góra - po kilku minutach miałem dosyć słuchania. A kolumna oczywiście dokładnie przeliczona przez ekspertów znająca wszyskie dane o głośnikach itd. Dlatego dla mnie najważniejsze jest to co słyszę i albo mi się podoba albo nie.

Wracając do tematu z tego co się dowiedziałem do zbudowania zwrotnicy potrzebna jest informacja o głośnikach jaką mają impedancje więc podaję bas 8ohm i wysokotonowy 8ohm i proszę dj-MatyAS nie pisz już "o niczym" bo kolumny nie buduje tylko jak w temacie PRZERABIAM ZWROTNICE

• #6 26 Kwi 2013 09:13
    Arkadyo
    Poziom 29  

Motte napisał:
    Wracając do tematu z tego co się dowiedziałem do zbudowania zwrotnicy potrzebna jest informacja o głośnikach jaką mają impedancje więc podaję bas 8ohm i wysokotonowy 8ohm

To troszkę mało się dowiedziałeś ale pyskujesz odwrotnie proporcjonalnie do posiadanej wiedzy. Nie tylko impedancja jest potrzebna do zaprojektowania zwrotnicy ale nawet ona to nie jest wartość stała tylko rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości. 8Ω to jest nominalna impedancja i najczęściej tyle wynosi ona trochę powyżej Fs a potem zaczyna rosnąć - polecam zagadnienie liczb zespolonych do ogarnięcia. Niestety nikt z nas nie zna przebiegu impedancji tego B&W i nikt nie zgadnie ile ona będzie wynosić w zakładanym pkt Fc filtra - może 10Ω a może 12Ω. Bez pomiarów nie da się tego zgadnąć.
    Kolejne zagadnienie jakie musisz przeskoczyć to zgodność fazy we wspólnym zakresie. Nie wiem jak bez pomiarów chcesz to zrobić.
    Więc zamiast pyszczeć bierz się chociaż za HOLMImpulse - masz na tym forum tutorial kolegi Tomqu. Na tym już coś zaprojektujesz.

• #7 26 Kwi 2013 12:54
    398216
    Usunięty  
  • #8 26 Kwi 2013 17:35
    Motte
    Poziom 5  

Z tego co znalazłem w internecie wynika, że raczej z tych części nic nie zdziałam bo albo za nisko zetnie, albo za wysoko więc chyba zakup nowych części się szykuje lub gotowej zwrotnicy. Tymczasowo przytnę tylko wysokotonowy od ok 4kHz teoretycznie będą części na filtr I rzędu, a niskotonowy bez obcięcia.
    Nie mając danych o głośnikach czeka mnie metoda prób i błędów aż "jakoś to zagra".
    Arkadyo dzieki za wpis, tutorial Tomqu czytałem kilka dni temu, ale chyba chciałem to przeskoczyć, a jednak się nie da, więc na nim będę bazował.
    Wielkie dzięki za wszystkie wpisy, zainteresowanie i podpowiedzi.

• #9 27 Kwi 2013 17:57
    Arkadyo
    Poziom 29  

Najlepszy do pomiarów jest program Speaker WorkShop ale jest bardzo skomplikowany i wymaga kilku dodatkowych bajerów jak chociażby JIG. Zaletą jego jest to, że jest praktycznie kompletnym narzędziem m. in. zmierzysz w nim impedancje i zasymulujesz działanie filtru. W HOLMImpulse tego nie zrobisz a tylko zmierzysz spl i po nim wywnioskujesz jak działa filtr. Przydatne do wsparcia kalkulatora ale wymaga szeregu prób.
    Ale lepsze to niż na ucho.

• #10 29 Kwi 2013 20:52
    Motte
    Poziom 5  

Trochę doczytałem i poprzeliczałem.
    Z tych elementów mogę zrobić zwrotnicę 2 rzędu przy podziale ok 1900Hz
    L- 1,35mH i C-5,27uF (mam 4,7) ale chyba za bardzo by obciążało wysokotonówkę.

Druga opcja chyba lepsza
    niskotonowy na 2 rzędu L-0,60mH i C-2,34uF (mam 2,2uF) podział ok 4244Hz
    wysokotonowy na 1 rzędu C-4,7uF podział ok 4228Hz

Czy ktoś doradzi czy to ma sens ?

W mikrofon zainwestuję dopiero jak będę składał kolumnę 3-drożną i trochę rozeznam temat.

• #11 29 Kwi 2013 23:16
    Tomq
    Poziom 38  

Twoja "przeróbka" kolumn, to w zasadzie zaprojektowanie ich od nowa. Zresztą niemal każda przeróbka wymaga poziomu wiedzy niezbędnej do zaprojektowania kolumn.

Cytat:

Trochę doczytałem i poprzeliczałem.
    Z tych elementów mogę zrobić zwrotnicę 2 rzędu przy podziale ok 1900Hz
    L- 1,35mH i C-5,27uF (mam 4,7) ale chyba za bardzo by obciążało wysokotonówkę.

Częstotliwości podziału najlepiej dobierać na podstawie pomiarów, a w szczególności charakterystyk kątowych i zniekształceń harmonicznych. Może się okazać, że wysokotonowy poradzi sobie z takim podziałem, jednak najczęsciej, przy 16 cm midwooferze robi się podziały w zakresie ~ 2,2-2,8khz.

Cytat:

Druga opcja chyba lepsza
    niskotonowy na 2 rzędu L-0,60mH i C-2,34uF (mam 2,2uF) podział ok 4244Hz
    wysokotonowy na 1 rzędu C-4,7uF podział ok 4228Hz

Ta opcja niekoniecznie jest lepsza - a to z dwóch powodów. Po pierwsze - podział jest za wysoki, kłaniają nam się tu charakterystyki kątowe. Co z tego, że na wprost głośnika te 4 kzh będzie odgrywane z odpowiednim natężeniem, skoro np 30' poza osią ta częstotliwość będzie słyszalna o 10dB ciszej? Nawet minimalna zmiana pozycji odsłuchu spowoduje rozjechanie się zgrania fazowego. Druga rzecz - nie zawsze wyższe odcięcie, ale niższym rzędem jest bezpieczniejsze dla głośnika.

Wbrew pozorom łatwiejsza jest implementacja filtrów wyższych rzędów. Wiele osób na początku porywa się na I i II rząd, jednak należy sobie zdawać sprawę, z tego, że przy tak słabym filtrowaniu głośniki odtwarzają wspólne pasmo w bardzo szerokim zakresie. A więc w tym właśnie szerokim zakresie musi być zgranie fazowe, a nie może być dużych zniekształceń. Wyższe rzędy filtrów nie stawiają takich wymagań.

Cytat:

Czy ktoś doradzi czy to ma sens - w mikrofon zainwestuję dopiero jak będę składał kolumnę 3-drożną i trochę rozeznam temat.

Nie da się zaprojektować poprawnej zwrotnicy bez zainwestowania 15-20 zł w mikrofon. Niestety.

• #12 30 Kwi 2013 13:35
    Motte
    Poziom 5  

Dobra przekonaliście mnie, kupuje mikrofon oraz reszte drobiazgów i robie wszystkie testy.

• #13 01 Maj 2013 20:58
    Motte
    Poziom 5  

Wymieniłem wysokotonówkę po testach na słuch w zwrotnicy został tylko kondensator na wysokotonówce w innych opacjach ciągle nie grało to jak należy, chyba dźwięk mi się nakładał z minimalnym przesunięciem w fazie.
    Jednak zwrotnica to max skomplikowany temat widze to dopiero po testach ze zwrotnicą - cały dzień w różnych konfiguracjach to gubiło gdzieś część pasma to przymulony dźwięk i jeszcze ta odwrócona faza.
    Na razie dźwiek mi się bardzo podoba i tymczasowo tak zostawiam, aż się podszkole w zwrotnicach.

Jeszcze raz dzięki za pomoc
    Temat zamknięty.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME