X

Olej do kosiarki - mozna inny?

29 Apr 2013 17:19 DJdjpits
  • #1 29 Apr 2013 17:19
    djpits
    Level 13  
    Helpful post? (+2)
    Witam, mam kosiarkę B&S 6KM która już ma z 5 lat i dość mocno kopci podczas pracy (bierze widocznie olej), był lany wcześniej jakiś tam olej do kosiarek. Obecnie mam pod ręką Castrola Magnataec 5w40 i zastanawiam się czy jak go wleję to dobije silnik ? - tak czy siak już się cała kosiara rozlatuje a kosztowała 2600- :(

Prosiłbym o radę.
  • #2 29 Apr 2013 18:45
    jajacek120
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Do silników B&S powinno się stosować olej mineralny SAE 30. Czy ubywa oleju?
    Kopcenie może być spowodowane zanieczyszczonym,mokrym filtrem powietrza.
    Czy przypadkiem nie jest zbyt duży poziom oleju-wlewamy 0,6 litra.
  • #3 29 Apr 2013 19:42
    djpits
    Level 13  
    Topic author Helpful post? (-1)
    Tak wiem już że sae30 al einteresuje mnie czy ten castrol będzie zły jako zastępstwo :)

Co do filtra fakt, jest do wymiany. Olej zgodnie z miarką.

Zdjąłem przedni dekiel tłoka i zasyfione tam jest spalonym olejem i świeca cała upaprana też spalonym olejem. Podczas ruszania tłokiem minimalna ilość oleju zostaje w cylindrze - nie wiem czy tak ma być.

Narazie czekam na info co z tym olejem i po wyczyszczeniu dekla odpalę kose
  • #4 30 Apr 2013 07:16
    helena33
    Level 27  
    Helpful post? (-1)
    djpits wrote:
    czy ten castrol będzie zły jako zastępstwo

Będzie bardzo zły.
    djpits wrote:
    Zdjąłem przedni dekiel tłoka i zasyfione tam jest spalonym olejem i świeca cała upaprana też spalonym olejem. Podczas ruszania tłokiem minimalna ilość oleju zostaje w cylindrze - nie wiem czy tak ma być.

Zdjąłeś głowice, nagar należy usunąć, wymienić świece, olej sae 30, filtr powietrza. A podczas pracy silnika nie przechylać go na boki ani świecą w dół, jeśli masz pochyły teren do koszenia, staraj się jeździć pod górę, silnik po przechyleniu wyrzuca olej odmą do filtra powietrza, a stamtąd do silnika. Jeśli śladowe ilości oleju pozostają na gładzi cylindra to to już nie wróży nic dobrego, jeśli na cylindrze nie ma dużego progu, można wymienić pierścienie.
  • #5 13 Jun 2013 23:23
    liseczq
    Level 21  
    Helpful post? (+2)
    Do kosiarki zamiast SAE30 można spokojnie wlać oleje samochodowe 10W40, 15W40.

Ja stosuję od lat takie oleje do kosiarek i nic się nie dzieję.

Na pewno olej samochodowy będzie lepszy od oleju do kosiarek.
  • #6 13 Jun 2013 23:28
    jack63
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    Helena33 Wytłumacz nam dlaczego "bardzo zły". Please.
  • #7 13 Jun 2013 23:36
    Megawe
    Level 26  
    Helpful post? (+1)
    Do kosiarki i silnika zaburtowego wlewam taki olej:
    MoS2-LEICHTLAUF 10W-40 firmy Liqui Moly.
    W kosiarce przerobiłem wlot powietrza, filtr mam u góry przy rączce. Od filtra do gaźnika poprowadziłem peszla.
  • #8 14 Jun 2013 10:42
    2056710
    Removed  
    Helpful post? (-2)
    Nie mogę zrozumieć dlaczego ludzie tak kombinują.
    Jeżeli producent silnika zaleca SAE30 to leje się taki.
    Przecież jest tani i ogólnie dostępny.
    Potem płacz, bo silnik nie działa, a wcześniej nalał zbyt gęstego oleju.

Może ktoś poda, jakiś racjonalny, powód, poza takim że zostało mu trochę po wymianie oleju w samochodzie.
    djpits wrote:

Wracając do silnika, pierścień olejowy jest już zużyty lub wytarty cylinder i nawet najlepszy olej mu już nie pomoże.
  • #9 14 Jun 2013 16:38
    BANANvanDYK
    Level 35  
    Helpful post? (+3)
    Olej SAE30 jest przeznaczony do pracy w temperaturach otoczenia 10°C - 30°C. Olej wielosezonowy nie jest potrzebny - chyba że ktoś kosi śnieg przy -10°C.
    Znaczenie ma klasa API, na pewno będzie chodzić na oleju klasy SE - SG, lecz nie znam zaleceń do tych silników. Na pewno nie jest potrzebny wysokiej klasy olej samochodowy z dodatkami MoS2.
  • #10 14 Jun 2013 17:52
    2056710
    Removed  
    Helpful post? (+1)
    Firma Briggs&Stratton dopuszcza do użycia inne oleje z dodatkami detergentu, jeżeli maja oznaczenie SF, SG, SH, SJ lub wyższe.

Użycie oleju 10W-30, w temperaturze wyższej niż 25 stopni, będzie skutkowało większym jego zużyciem, wiec trzeba częściej kontrolować jego poziom i dolewać.
  • #11 14 Jun 2013 20:16
    bartosz789
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    BANANvanDYK wrote:
    Olej SAE30 jest przeznaczony do pracy w temperaturach otoczenia 10°C - 30°C. Olej wielosezonowy nie jest potrzebny - chyba że ktoś kosi śnieg przy -10°C.
    Znaczenie ma klasa API, na pewno będzie chodzić na oleju klasy SE - SG, lecz nie znam zaleceń do tych silników. Na pewno nie jest potrzebny wysokiej klasy olej samochodowy z dodatkami MoS2.

Jak na razie, nie napisałeś dlaczego olej samochodowy będzie zły.
    Po co kupować inny olej, skoro można wykorzystać taki, który się posiada ?
    Z pewnością dodatki MoS2 nie zaszkodzą silnikowi.
  • #12 14 Jun 2013 20:34
    2056710
    Removed  
    Helpful post? (-12)
    Instrukcja podaje dokładnie jaki ma być olej.
    Zamykam.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products