Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W

gh00st 29 Kwi 2013 23:07 29583 19
  • Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W
    Witam.

Chciałbym zaprezentować swoje wykonanie popularnego wzmacniacza, którego projekt udostępnił Marvel.

Jest to wzmacniacz oparty na dwóch lampach 6n2p oraz jednej 6p14p.
    Transformator zasilający to TSL 40/001, a głośnikowy to TG 2,5-1-666.

Budowa tego wzmacniacza(od momentu podjęcia decyzji o budowie) zajęła mi 2 tygodnie.
    Całość zmontowana jest na płytkach według projektu Marvel'a.
    Chassis wykonane z blachy ze starego piecyka gazowego :)

Wzmacniacz po zmontowaniu w "pająku" ruszył bez większych przeszkód, i pierwsze uruchomienie ograniczyło się tylko do pomierzenia napięć anodowych oraz żarzenia, które są wręcz książkowe :).

Jest to moja pierwsza konstrukcja lampowa.

Gałki na potencjometrach nie są docelowe(tylko przejściowe póki nie zdobędę ładniejszych :) )

Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W

A na koniec kilka fotek z etapu budowy:

Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W

PS. Przepraszam za jakość zdjęć, ale telefon jest jedynym aparatem, który posiadam.

//EDIT
    Fotki po wykończeniu wzmacniacza ;)

Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W

Fajne!
  • #2 30 Kwi 2013 21:50
    Optimus Prime
    Poziom 13  

Transformator głośnikowy odwróciłbym o 90° i dałbym bliżej środka (po co ciągnąć takie długie kable). No chyba że takie położenie jak u Ciebie eliminuje wzajemne oddziaływanie na siebie traf. Nie podoba mi się sposób w jaki testujesz wzmacniacz w trakcie budowy... takie rzeczy robi się w szasce, kiedy jest umasiony, uziemiony etc. A sposób w jaki przytrzymujesz kabel sieciowy... jeśli masz kilka żyć, to oddaj mi jedno :D !Czym ty trawiłeś ten laminat?

• #3 30 Kwi 2013 23:02
    premier93
    Poziom 16  

Blacha na obudowę ładnie obrobiona, rozstawienie traf ciut psuje ogólny wizerunek, może wartałoby je ciut zbliżyć do siebie. Wewnątrz porządek, wzmacniacz robi dobre wrażenie.
    Przyczepiłbym się tylko braku napisów na panelu przednim, osoba postronna kompletnie nie wiedziałaby do czego służą poszczególne potencjometry.

Dodano po 3 [minuty]:

Powiedz mi jeszcze ile wyniósł Cie cały projekt i jaka jest mniej więcej oszczędność wykonując go samodzielnie.

• #4 30 Kwi 2013 23:33
    gh00st
    Poziom 13  

Optimus Prime napisał:
    Transformator głośnikowy odwróciłbym o 90° i dałbym bliżej środka (po co ciągnąć takie długie kable). No chyba że takie położenie jak u Ciebie eliminuje wzajemne oddziaływanie na siebie traf.

Obrócenie już nie wchodzi w grę - wiercenie otworów. Na maksymalnym wzmocnieniu nie słychać brumu, tylko szum, który i tak jest dosyć cichy w porównaniu do sygnału.

Optimus Prime napisał:
    Nie podoba mi się sposób w jaki testujesz wzmacniacz w trakcie budowy... takie rzeczy robi się w szasce, kiedy jest umasiony, uziemiony etc. A sposób w jaki przytrzymujesz kabel sieciowy... jeśli masz kilka żyć, to oddaj mi jedno :D !

Ogólnie wzmacniacz był połączony masą uziemieniem. Rozumiem, że nie jest to do końca bezpieczne, ale zachowując wszelkie środki ostrożności dokonałem testu.
    Jestem trochę niecierpliwy i nie chciałem czekać na wygięcie blachy na szasi :)
    Ale nauczyłem się jednego - najpierw warto zrobić szasi, a potem układ.

Optimus Prime napisał:
    Czym ty trawiłeś ten laminat?

Chlorkiem. Natomiast mam kiepską drukarkę.
    Poprawiałem niektóre ścieżki lakierem do paznokci, dlatego są nierówne. Na koniec przed montażem elementów wyrównałem ścieżki dremelem z małą tarczką.

premier93 napisał:
    Przyczepiłbym się tylko braku napisów na panelu przednim, osoba postronna kompletnie nie wiedziałaby do czego służą poszczególne potencjometry.

Wzmacniacz jest zrobiony z myślą o mnie. Napisy pewnie się pojawią jak zdobędę lepsze gałki na potencjometry.
    A jak ktoś będzie chciał wiedzieć co do czego to sobie pokręci przynajmniej :)

premier93 napisał:
    Powiedz mi jeszcze ile wyniósł Cie cały projekt i jaka jest mniej więcej oszczędność wykonując go samodzielnie.

Około 350zł, oszczędności trudno ocenić, gdyż takiego wzmacniacza raczej nie kupisz w sklepie. Tego typu fabryczne wzmacniacze kosztują około 1000zł (oczywiście są trochę bardziej rozbudowane)

• #5 01 Maj 2013 09:53
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

premier93 napisał:
    Blacha na obudowę ładnie obrobiona, rozstawienie traf ciut psuje ogólny wizerunek, może wartałoby je ciut zbliżyć do siebie.

Po co? To ma działać, a nie wyglądać. Rozmieszczenie jest dobre, a po wstawieniu w obudowę i tak nie będzie transformatorów widać.

• #6 03 Maj 2013 06:54
    schizwania
    Poziom 10  

premier93 napisał:

Dodałbym że oryginał kosztuje od 700-1000$ :)

• #7 03 Maj 2013 22:05
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Oryginał czego? Marvel sprzedaje atoma w kraju za dolary?

• #8 04 Maj 2013 19:09
    schizwania
    Poziom 10  

thereminator napisał:
    Oryginał czego? Marvel sprzedaje atoma w kraju za dolary?

Pisałem o oryginale na bazie którego powstała cała "rodzina" Marvel'a: Atom 18W, Atom 5W -> Soldano Atomic 16 :)

• #9 05 Maj 2013 23:31
    725326
    Usunięty  
  • #10 06 Maj 2013 09:05
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

l20uty napisał:
    Obudowy na urządzenia robiono po to aby zakryć montaż pająkowy i wymagania klientów.

Kto ci takich bajek naopowiadał. Teraz też obudowy robi się żeby zadowolić klientów i przykryć montaż pająkowy? Funkcja obudowy zmieniła się przez lata?

• #11 06 Maj 2013 09:41
    725326
    Usunięty  
  • #12 06 Maj 2013 10:21
    gh00st
    Poziom 13  

l20uty napisał:
    (a tak nawiasem to ekran lampy powinien być uziemiony.)

Ekran jest mechanicznie i elektrycznie połączony z chassis, która jest na potencjale masy.

• #13 06 Maj 2013 11:01
    725326
    Usunięty  
  • #14 06 Maj 2013 13:30
    gh00st
    Poziom 13  

W sumie to nic takiego, ekran lampy łączą śruby które mocują płytkę i podstawkę do chassis więc nie ma tu większej filozofii.
    Nie rozumiem czemu tak to podziwiasz :)

• #15 14 Maj 2013 14:24
    gh00st
    Poziom 13  

Po kilku dłuższych użyciach wzmacniacza nasuwają mi się pewne wnioski:

Transformator Indel TSL 40/001 słabo nadaje się do tego wzmacniacza. Wydajność prądowa dla napięcia anodowego jest zbyt niska, i dłuższa gra przy większych głośnościach powoduje rozgrzewanie się tego transformatora do granic dotyku. Lepiej zamówić transformator z zapasem.

Ułożenie transformatorów nie powoduje problemów z przydźwiękiem, są one na tyle daleko od siebie, że wzajemny wpływ jest znikomy.

Wzmacniacz działa elegancko ze zwartym wejściem. Gdy jest maksymalnie rozkręcony (wszystkie gały w prawo) słychać tylko szum.
    Natomiast po wpięciu gitary pisk pojawia się gdy gain jest na maksa natomiast głośność na 70%. I teraz pytanie: Skąd ten pisk się bierze?

• #16 14 Maj 2013 20:43
    thn.technik
    Poziom 12  

daj na wejściu kondensator 47p lub 100p do masy, albo równolegle do rezystora na anodzie, powinno pomóc z piskiem
    swoją droga to bardzo dziwne ze trafo 40W nie wystarcza na ten wzmacniacz...

• #17 24 Maj 2013 18:28
    gh00st
    Poziom 13  

Transformator ten ma 75mA wydajności anodowego, natomiast sama lampa 6p14p ma prąd anodowy rzędu 50mA, z tego względu nie nadaje się on zbytnio. Nie polecam w każdym bądź razie.

• #18 25 Maj 2013 16:26
    gh00st
    Poziom 13  

Niestety patent z kondensatorem nie pomaga.
    Sprzężenie jest na częstotliwościach "gitarowych" około 2-3 kHz. Jeszcze zmierzę.
    Sprzężenie pojawia się dopiero po podłączeniu gitary.

• #19 24 Lut 2014 11:17
    gh00st
    Poziom 13  

Tak informacyjnie chciałbym dopisać, że znalazłem przyczynę sprzęgania się układu.

Ku przestrodze innych konstruktorów.

Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W

Na zdjęciu zaznaczyłem przewody, którymi przebiega sygnał do transformatora głośnikowego. Przewody te przebiegają w pobliżu stopnia wejściowego wzmacniacza.
    Przy ustawieniu dużego wzmocnienia, sygnał jest na tyle duży, że indukuje się w stopniu wejściowym powodując sprzężenie.
    Jak się wybronić? Przenieść TG tak, by oddalić te przewody od stopnia wejściowego, lub zaekranować. Ja osobiście zaekranowałem przewody, i to załatwiło sprawę. Nałożyłem na nie oplot z kabla antenowego i włożyłem w koszulkę termokurczliwą, jeden koniec ekranu podłączyłem to głównego punktu masy na chassis, a drugi koniec jest zaizolowany.

Podsumowując pamiętajcie: To co na wyjściu powinno być z dala od wejścia.

• #20 24 Lut 2017 14:29
    gh00st
    Poziom 13  

Się Atom doczekał finalnej obudowy ;)
    A teraz idzie w świat.

Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W Lampowy wzmacniacz gitarowy 5W

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME