Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Mini Zeus'ów na 1x GDN i GDWT

ZawaDi 02 Maj 2013 13:00 2331 13
  • #1 02 Maj 2013 13:00
    ZawaDi
    Poziom 16  

Witam, na wstępie proszę o wyrozumiałość, ponieważ zaczynam przygodę z akustyką. Postanowiłem zbudować własne kolumny coś a'la ,,Mini Zeus'' na przetwornikach GDN 30/120/1 i GDWT 12-19/150. Budy mają pojemność 55 litrów brutto netto około 52. Mini Zeusy mają służyć do domowego czasami ostrego grania, z dużą ilością basów. Więc pytanie moje takie: Jakiej długości zastosować BR dla efektywnego grania, Ile wytłumić miejsca w kolumnie ( najlepiej gąbka bo mam tego dosyć w zanadrzu.)

Dodano po 18 [minuty]:

Dodam jeszcze że GDN'y lecą pełnym pasmem( czy lepiej dać zwrotnice dolnoprzepustową dodatkowo ?)

poniżej zdj. prezentującej się kolumny(druga kolumna ma przerwę ze względu na fundusze więc nie jest skończona), oczywiście zostało jeszcze szpachlowanie i obicie.

(jak wspomniałem wyżej, jest to moja pierwsza konstrukcja, więc proszę o wyrozumiałość co do estetyki. Gdyby były jakieś uwagi proszę je wymieniać a na pewno uwzględnię to w dalszych budowach )

Pozdrawiam.

• #2 02 Maj 2013 14:02
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

ZawaDi napisał:
    Głośniki mają służyć na mniejsze imprezki, z dużą ilością basów
    W takim razie nikt Ci nie pomoże. Czemu? Bo chcesz używać domowych przetworników do nagłaśniania imprez. To nie idzie w parze.

• #3 02 Maj 2013 14:09
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

Ja bym dał BR 23cm.długości i 10 średnicy.Strojenie będzie w tedy na 40Hz i f3 na poziomie 50Hz. Standardowo wytłumia się tylko tylną ściankę nie zbyt grubą warstwą ok.2cm.Gąbka będzie tu bardzo dobra.Jaki filtr dajesz na GDWT?

• #4 02 Maj 2013 15:30
    ZawaDi
    Poziom 16  

Filtr na GDWT robiony jest na zamówienie, dokładnych parametrów nie znam, bo to szwagier załatwiał z Panem od akustyki.

• #5 03 Maj 2013 10:52
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

Napisz potem jak to gra,a najlepiej dodaj do dzialu DIY :D

• #6 03 Maj 2013 12:43
    ZawaDi
    Poziom 16  

Na czas obecny jest to faza Beta ; ) wiec odpada póki nie jest ostatecznie skończone aby wrzucić to na DIY.

• #7 06 Maj 2013 08:46
    Arkadyo
    Poziom 29  

goraj krzysztof napisał:
    Gąbka będzie tu bardzo dobra.

Nie nie będzie. Temat był wałkowany wiele razy i na wielu forach. Gąbka tapicerska się nie nadaje bo prawie nie tłumi a odbiera pojemność kolumnie ze względu na jak to mówią "zamknięte pory" . W żadnym razie nie wkładaj takiej gąbki chyba, że potrzebujesz zmniejszyć obudowę. Gąbka nadająca się do tłumienia to gąbka o "otwartych porach" - można taką kupić w większości sklepów audio w arkuszach o charakterystycznej ząbkowanej strukturze.
    Najlepsze właściwości tłumiące mają wełny mineralne - np isover 800 jest wyśmienita. Stosuje się też wszelkiej maści watoliny z popularną watą włącznie. Obudowy br tłumimy raczej lekko tylko na samych ścianach starając się "nie zakłócać ruchu powietrza w okolicy tunelu br" i robimy to zawsze eksperymentalnie. Grubość materiału tłumiącego będzie zależeć od sztywności obudowy i od właściwości tłumiących materiału - wełny mineralnej napewno możesz dać cieńszą warstwę niż np watoliny.
    Od około miesiąca walczę z tłumieniem moich podłogówek oraz dwóch subwooferów - jeden isobaric bassreflex a drugi br i closed. Swoje obserwacje podsumuje tak:
    W każdym typie obudowy dobrze jest na ściany dać gęstą wełnę mineralną - isover 800 sprawdza się bardzo dobrze. W zasadzie do basreflex można na tym poprzestać ewentualnie uzupełnić niegrubo watoliną czy wełna owczą - ich samych do tłumienia br nie polecam bo trzeba dawać ich sporo a to trochę zakłóca prace tunelu a jak jest luźno w środku to nawet zamula dźwięk. Przy obudowach closed można poprzestać na samej watolinie pod warunkiem, że jest jej dużo i będzie dobrze upchana. Oczywiście w tym typie obudowy wełna mineralna również się sprawdzi a najlepiej dawać jedno i drugie w closed.
    Nie testowałem mat z gąbki akustycznej bo kombinacje isover/watolina w zupełności mnie zadowoliły w każdym typie obudowy.

• #8 06 Maj 2013 19:03
    ZawaDi
    Poziom 16  

Kolego Adkadyo powiem ci, że po wsadzeniu zwykłej gąbki tapicerskiej bass jest bardziej jak by to powiedzieć mocniejszy bez tego dzwięk jest za ,, cienki " , możliwe że bass zmieni się po dodaniu tego isover 800

• #9 06 Maj 2013 19:24
    398216
    Usunięty  
  • #10 06 Maj 2013 19:28
    ZawaDi
    Poziom 16  

Panie dj-MatyAS mam skierowane do ścian ze względu na obecny pokój jest mały około 10m2 albo i mniejszy, a to sprawia ze w rogu ściany bass jest bardziej głębszy aniżeli głośnik miałby stać odwrotną stroną. ;)

Dodano po 1 [minuty]:

BR jest ale tylko wycięty otwór i jest on bez tunelu, ja to ujmuję jako brak BR.

Regulamin p.3.1.13. Proszę poprawić niechlujną pisownię! [P.]

• #11 06 Maj 2013 19:33
    398216
    Usunięty  
  • #12 06 Maj 2013 19:38
    ZawaDi
    Poziom 16  

Znam różnice, a nawet je przerabiałem już w tej wersji głośnikowej, lecz wybór padł na BR

• #13 06 Maj 2013 19:42
    398216
    Usunięty  
  • #14 06 Maj 2013 19:49
    ZawaDi
    Poziom 16  

Miałem pożyczony tunel BR o takim przekroju i długości, jaki jest wymagany w tej kolumnie, więc dało się odczuć te różnice pomiędzy skrzynią zamkniętą a otwartą.

Dodano po 3 [minuty]:

Jak i wytłumioną gąbką tapicerską albo i jej braku.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME