Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zabezpieczenia zbiorników przed kradzieżą paliwa

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Zabezpieczenia zbiorników przed kradzieżą paliwa
Autor
Wiadomość
mamey1986
Poziom 6
Poziom 6

Post#1 Post autora tematu 04 Maj 2013 16:51   

Witam chciałem zaprezentować mój układ którego głównym zadaniem jest powiadomienie kierowcy o próbie kradzieży paliwa z baku. Postanowiłem zaprojektować ten układ ponieważ kilkakrotnie stałem się ofiarą kradzieży paliwa.Układ dokonuję pomiaru ciśnienia hydrostatycznego paliwa w zbiorniku i jest zaprogramowany na jego spadek w momencie gdy spadek przekroczy dopuszczalny poziom sterownik uruchamia przekaźnik do którego możemy podpiąć syrenę alarmową lub klakson . Do sterownika dodatkowo można podpiąć moduł gsm i sterownik będzie nas powiadamiał telefonicznie o próbie kradzieży. Na zdjęciach wykonany sterownik oraz sonda do pomiaru ciśnienia

Zabezpieczenia zbiorników przed kradzieżą paliwa Zabezpieczenia zbiorników przed kradzieżą paliwa Zabezpieczenia zbiorników przed kradzieżą paliwa Zabezpieczenia zbiorników przed kradzieżą paliwa Zabezpieczenia zbiorników przed kradzieżą paliwa
Edytuj projekt z EasyEDA
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Maj 2013 16:51   

Powrót do góry

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Płońsk/Warszawa

Post#2 04 Maj 2013 17:00   

Re: Zabezpieczenia zbiorników przed kradzieżą paliwa

No spoko, fajne fotki. A może by tak garść szczegółów - min:
- algorytm pomiaru - pomiar ubytku paliwa poniżej wyznaczonego poziomu, czy ubytek w jednostce czasu przekraczający określony dopuszczalny?
- "dzwonię do..." - zastosowany gotowy moduł GSM, czy wykorzystany zużyty tel. komórkowy?
- może trochę dokładniejszy opis urządzenia, schemat itp?
Powrót do góry

2222198
Usunięty

Post#3 04 Maj 2013 17:26   

Jak wyżej co to dokładnie mierzy ? Z takim czujnikiem to można liczyć pochodną z poziomu paliwa i informować o tym że go ubywa w nienaturalnym tempie.

Z tego opisu wynika że mierzysz poziom w np. 20 sekund i jak w nastepnych 20 sekundach ileś tam ubędzie to włącza się alarm ?
Powrót do góry

mamey1986
Poziom 6
Poziom 6

Post#4 Post autora tematu 04 Maj 2013 17:30   

Algorytm pomiaru działa na zasadzie ubytku paliwa w określonym czasie. Zaprogramowałem cykl pomiarowy który maksymalnie trwa 30 sekund i w ciągu tych 30 sekund dokonywane jest 30 pomiarów. Pomiary porównywane są ze sobą i na ich podstawie wyliczany jest spadek. Wyliczanie spadku jest zaprogramowane właśnie w taki sposób, aby sterownik mógł wyłapać nawet powolny ubytek paliwa. Do powiadomień telefonicznych wystarczy podpiąć gotowy moduł gsm sterowany komendami AT. Numer telefonu można wprowadzić za pomocą przycisków.
Po wykryciu spadku paliwa uruchamia przekaźnik na płytce oraz wysyłana jest komenda do modułu gsm aby zadzwonił na podany numer, moduł puszcza kilka sygnałów i się rozłącza, gdy spadek nadal występuje moduł dzwoni po raz kolejny.
Schemat wrzucę później, robiłem go dawno i nie mogę go znaleźć.
Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Olsztyn

Post#5 04 Maj 2013 17:46   

Urządzenie ciekawe i godne uwagi. Jaki pobór prądu ma urządzenia w stanie czuwania.
Powrót do góry

mamey1986
Poziom 6
Poziom 6

Post#6 Post autora tematu 04 Maj 2013 17:49   

Przy zasilaniu 12V zasilacz serwisowy podaje 0,02A
Powrót do góry

Profesor AS
Poziom 8
Poziom 8

Post#7 04 Maj 2013 19:14   

Witam.

Trochę Ci jeszcze brakuje szczegółów w tym projekcie.
Samo ciśnienie to nie wszystko. (takie coś można zastosować do samochodu, a nie do maszyny której zbiornik liczy 6000 l )
Przy większych zbiornikach należy brać pod uwagę rozszerzalność cieczy jak również kąt pochylenia, który może wpływać na masę cieczy w określonym punkcie pomiarowym.
Powrót do góry

mamey1986
Poziom 6
Poziom 6

Post#8 Post autora tematu 04 Maj 2013 19:29   

Głównym zadaniem urządzenia jest zabezpieczenia zbiorników samochodów ciężarowych głównie podczas pozostawienia samochodu w nocy na parkingu lub gdy kierowca śpi w samochodzie, bo jak wiadomo kierowca śpi a paliwo samo z baku wychodzi :)
Powrót do góry

Profesor AS
Poziom 8
Poziom 8

Post#9 04 Maj 2013 19:45   

mamey1986 napisał:
Głównym zadaniem urządzenia jest zabezpieczenia zbiorników samochodów ciężarowych głównie podczas pozostawienia samochodu w nocy na parkingu lub gdy kierowca śpi w samochodzie, bo jak wiadomo kierowca śpi a paliwo samo z baku wychodzi

Kolego powiedz mi czy taki przeciętny człowiek podejdzie i spuści Ci paliwo?
To o czym piszesz, to jest raczej pułapka na nieuczciwych kierowców którzy podbierają paliwo. Ten problem był już nie raz przerabiany na uczelniach co do systemu zabezpieczeń...
Osobiście dla mnie Twoje opowiadanie jest mało wiarygodne, ale jak to powiadają życie jest życiem... :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Maj 2013 19:45   

Powrót do góry

mamey1986
Poziom 6
Poziom 6

Post#10 Post autora tematu 04 Maj 2013 19:59   

Taki przeciętny nie podejdzie ale jakiś żul albo złodziej na pewno. Sam mam dwa samochody i notorycznie ginie mi paliwo ze zbiorników raz zostawiłem dwie scanie na zakładzie strzeżonym myślałem że będzie bezpiecznie i co rano się okazało w zbiornikach sucho. Tak samo pod domem paliwo ginie z aut w nocy, jak masz sitko w baku to koledzy potrafią wywiercić dziurę i spuścić paliwo.A nieuczciwi kierowcy to już inna sprawa
Powrót do góry

2108893
Usunięty

Post#11 04 Maj 2013 20:09   

Jak, w jaki sposób zainstalowałeś czujnik w zbiorniku? Zapewne w zbiorniku znajduje się sama sonda, natomiast urządzenie jest z nią jakoś połączone "drutem" i znajduje się poza zbiornikiem?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Maj 2013 20:09   

Powrót do góry

Virus19
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Iława

Post#12 04 Maj 2013 20:11   

Profesor AS napisał:

Kolego powiedz mi czy taki przeciętny człowiek podejdzie i spuści Ci paliwo?
To o czym piszesz, to jest raczej pułapka na nieuczciwych kierowców którzy podbierają paliwo. Ten problem był już nie raz przerabiany na uczelniach co do systemu zabezpieczeń...
Osobiście dla mnie Twoje opowiadanie jest mało wiarygodne, ale jak to powiadają życie jest życiem... :)

Kolego w Anglii czarni kradną wachę na postojach bez zastanowienia i nie patrzą że śpisz w aucie...
Powrót do góry

andk1eltd
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: pieścirogi

Post#13 04 Maj 2013 20:18   

Virus19 napisał:
Kolego w Anglii czarni kradną wahę na postojach bez zastanowienia i nie patrzą że śpisz w aucie...

Wydaje mi się, że lepiej wtedy nie zakładać żadnych czujników a nawet jak przypadkiem się obudzisz to udawać, że śpisz dalej:(
Powrót do góry

mamey1986
Poziom 6
Poziom 6

Post#14 Post autora tematu 04 Maj 2013 20:23   

Czujnik jest widoczny na drugim zdjęciu zamontowany jest na zbiorniku a cienka rurka idzie do dna zbiornika w rurce jest takie samo ciśnienie jak na dnie zbiornika i czujnik mierzy własnie to ciśnienie dokładność pomiaru to jakieś 0,8mm .
Powrót do góry

andk1eltd
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: pieścirogi

Post#15 04 Maj 2013 20:27   

Profesor AS napisał:
Jesteś typowym Polakiem.
Zapewne bał byś się użyć broni...

Ty się nie boisz?
Chyba naoglądałeś się westernów:) Wszyscy odważni już nie żyją. To strach właśnie utrzymuje przy życiu:)
Powrót do góry

mamey1986
Poziom 6
Poziom 6

Post#16 Post autora tematu 04 Maj 2013 20:39   

Wszystko zależy od okoliczności w jakich ci kradną paliwo jak widzisz pięciu gości koło auta i kradną ci paliwo to lepiej nie wychodzić z kabiny, ale zawsze możesz odpalić auto i dać nogę pod warunkiem że powietrze ci z układu nie zeszło:)
ale jak masz żula koło auta i kradnie ropę żeby mieć na wino to zawsze można gościa
sprowadzić do parteru i zadzwonić po policję. Wiadomo wielkie firmy transportowe płacą kupę kasy w zabezpieczenie pojazdów, ale ile jest firm jednoosobowych gdzie każda ma jedno góra dwa samochody i nie zatrudnia kierowców więc właściciel sam sobie paliwa kradł nie będzie, a wstaje rano chce jechać a tu susza w zbiornikach albo brakuje kilkadziesiąt litrów.
Powrót do góry

xvgray
Poziom 7
Poziom 7

Post#17 04 Maj 2013 20:40   

Projekt ciekawy i godny uwagi, prosiłbym w miarę możliwości o schemat i może trochę bardziej szczegółowy opis - oczywiście jeśli możesz go zamieścić.

Co do uwag kol. "Profesor AS" o zgłaszaniu kradzieży na policję, czy kupowaniu broni palnej to rozumiem, że chodzi o jakiś ponury żart? Może po prostu żyjesz w innym świecie :)
Ja mam podobny problem, jak autor tematu (i zapewne nie tylko on). Notorycznie spuszczają mi wachę ze zbiorników aut dostawczych, czyszczą kabiny z radyjek wartych kilka dych, nie poskąpią nawet pozostawioną na widoku najtańszą nawigacją za stówę z biedronki. W ciągu dwóch lat pozbyłem się kilka kompletów narzędzi, dwóch nawigacji, 2 CB, ze 3 radia samochodowe, paliwa nawet nie liczyłem - a to wszystko nie przekraczało nawet w połowie ceny wybitych szyb i przedziurawionych śrubokrętem zbiorników. Po pierwszym zgłoszeniu na policję zostałem zaskoczony pytaniem czy dojadę na posterunek autem, bo mają mało ludzi. Ja sobie wyobrażałem, że jakieś odciski palców pobiorą, albo coś tam rodem z NCIS, a czekało mnie potwornie powolne klepanie raportu przez, nie powiem - miłą panią na posterunku i pismo o zaniechaniu czynności, z powodu niewykrycia sprawców, które dostałem po miesiącu. Za drugim razem sytuacja podobna. Potem już nie zgłaszałem bo najwyraźniej nie ma to najmniejszego sensu, zresztą nie należę do pieniaczy, więc dałem sobie spokój z naszą, najwidoczniej zajętą ważniejszymi problemami władzą.
W tej chwili, po skończonej pracy nie zostawiam paliwa w zbiornikach a korek nie jest zamknięty na klucz. Na razie nic nie ginie, choć ostatnio znalazłem korek kilka metrów od auta, więc metoda jako-tako działa. :D
Ps. żeby nie było, że mieszkam w jakiejś dziwnej wsi - mowa o Wrocławiu i kilku parkingach, wcale nie na uboczach.
Ok, tyle z mojego offtopa.
Powrót do góry

marek_ka
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Warmia

Post#18 04 Maj 2013 20:42   

Profesor AS napisał:
Skoro twierdzisz że masz aż takie problemy z kradzieżą paliwa, to zgłoś to na policji..
Taa, gratuluję kontaktu z rzeczywistością.
Paliwo już straciłeś, a teraz zmarnujesz czas siedząc na policji.
Jak będziesz miał szczęście to zmarnujesz dzień.
Czyli oprócz paliwa jesteś jeszcze dniówkę w plecy.
Jak będziesz miał trochę mniej szczęścia to zgłoszenie zajmie ci trzy dni a policja i tak nie odzyska paliwa.

Kolego mamey1986 przyłączam się do prośby o szczegóły wykonania.
Interesuje mnie szczególnie sonda pomiarowa.
Powrót do góry

bialy20
Poziom 15
Poziom 15

Post#19 04 Maj 2013 20:44   

Co jeśli złodziej zauważy czujnik? Zresztą, zamiast mierzyć ubytek, chyba można zabezpieczyć czujnikiem wlew paliwa?
Powrót do góry

REVISOR
Poziom 18
Poziom 18

Post#20 04 Maj 2013 21:04   

bialy20 napisał:
Co jeśli złodziej zauważy czujnik? Zresztą, zamiast mierzyć ubytek, chyba można zabezpieczyć czujnikiem wlew paliwa?

I następnym razem zrobią dziurę w zbiorniku.
Powrót do góry

bycór
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: tarnów

Post#21 04 Maj 2013 21:10   

REVISOR napisał:
bialy20 napisał:

a potem wylewając paliwo bedą wlewać wode równoczesnie.
Powrót do góry

Profesor AS
Poziom 8
Poziom 8

Post#22 04 Maj 2013 21:14   

REVISOR napisał:

bialy20 napisał:

Ale jeśli zrobi tylko "dziurę" w zbiorniku, to czujnik ciśnienia odnotuje ubytek paliwa.

Dodano po 3 [minuty]:

bycór napisał:

O i tu jest sprytny sposób na przechytrzenie prostego systemu kontroli stanu zbiornika. (problem w tym, że złodziej musi zrobić to w fachowy sposób, bo sam zasie wodę)
Powrót do góry

mamey1986
Poziom 6
Poziom 6

Post#23 Post autora tematu 04 Maj 2013 21:16   

Też myślałem nad zabezpieczeniem korka wlewu można założyć magnes na korek jak zostanie otwarty to sterownik włączy alarm dorzucę to do projektu trochę później. Jeśli złodziej zauważy czujnik to nawet gdy odetnie kabel od sondy sterownik to wykryje i uruchomi alarm. Sonda jest zbudowana na czujniku ciśnienia od 0 - 1 psi co daje zakres pomiaru jakieś 1m. Jest to czujnik różnicowy aby zapowietrzenie zbiornika nie miało wpływu na pomiar jedynym problemem jest wrażliwość na temperaturę ale to nie przeszkadza ponieważ urządzenie jest zaprogramowane na prędkość spadku a nie na spadek poziomu. Schemat podam później muszę go znaleźć. Jeszcze jeden problem to to że czujnik nie jest przystosowany do pracy z ropą ale u mnie działa już kilka miesięcy i nic z nim się nie dzieje zdecydowałem sie na taki czujnik z powodu ceny mogłem kupić zwykłą sondę ale ceny powalają na kolana. więc wole raz czy dwa razy w roku wymienić czujnik za 200zł niż kupować sondę za 1200zł
Powrót do góry

2222198
Usunięty

Post#24 04 Maj 2013 21:21   

Nie podoba mi się trochę metoda zamontowania czujnika. Jak długa rurka wypełni się paliwem to pomiar będzie zafałszowany.
Powrót do góry

ladamaniac
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: okolice Tarnowa

Post#25 04 Maj 2013 21:21   

bycór napisał:
.
Nawet taka specjalną pompę opracują co będzie proporcjonalnie podawać tę wodę uwzględniając różnicę gęstości tych cieczy.
Co najwyżej auto zniszczą po złości.
Powrót do góry

Profesor AS
Poziom 8
Poziom 8

Post#26 04 Maj 2013 21:26   

ladamaniac napisał:
Nawet taka specjalną pompę opracują co będzie proporcjonalnie podawać tę wodę uwzględniając różnicę gęstości tych cieczy.
Co najwyżej auto zniszczą po złości.

Pod samochodem można zainstalować bardzo proste pomiary które wykryją intruza...
Powrót do góry

mamey1986
Poziom 6
Poziom 6

Post#27 Post autora tematu 04 Maj 2013 21:27   

A w jaki sposób rurka wypełni się paliwem? Nie ma możliwości żeby rurka się wypełniła chyba że będzie nie szczelna. Szukam w chinach czujników które są montowane w oryginalnych sondach jak coś znajdę to zaadaptuję znalazłem taki czujnik w Niemczech ale cena samego czujnika to 125 euro.
Powrót do góry

xvgray
Poziom 7
Poziom 7

Post#28 04 Maj 2013 21:31   

Cytat:

A potem zamieszczą szczegóły konstrukcji na tutejszym forum, w dziale DIY... :D

Podejrzewam, że większość złodziei paliwa to raczej niezbyt rozgarnięta młodzież dorosła, tudzież żulernia, która na robotę zabiera przecinak i młotek. Wnioskuję to po dotychczasowych metodach włamań w firmie, jedynie jeden przypadek ujawnił działanie porządnego złodzieja, który najwyraźniej miał w posiadaniu wytrych ;)
Ci standardowi najpierw szarpią za korek, potem próbują go rozwalić, aby w końcu zrobić dziurę śrubokrętem i podstawić wiadro.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Maj 2013 21:31   

Powrót do góry

mamey1986
Poziom 6
Poziom 6

Post#29 Post autora tematu 04 Maj 2013 21:44   

Widziałem już tą stronę dokładnie ta sonda paliwowa kosztuje 1200zł o ile dobrze pamiętam. Ja chcę cenę mojego urządzenia zamknąć w kilkuset złotych razem z sondą
Powrót do góry

Profesor AS
Poziom 8
Poziom 8

Post#30 04 Maj 2013 21:55   

A nie mogłeś wybrać innej?
Po co od razu do paliwa z odpowiednim certyfikatem ?? (zapewne są prostsze które spełnią Twoje oczekiwania) :)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Zabezpieczenia zbiorników przed kradzieżą paliwa
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny