Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy ta zwrotnica będzie działać?

kasper_7 06 Maj 2013 23:41 2085 13
  • #1 06 Maj 2013 23:41
    kasper_7
    Poziom 10  

Witam
    Jestem w trakcie budowy DIY. Obudowy już prawie kończę, jednak pozostała zwrotnica. Kolumny gabarytami są jak altus 300, więc spore. Na obrazku jest policzona wg programu zwrotnica. Czy te elementy będą grały i nie popalą mi głośników? Proszę o rady, ewentualnie o jakich parametrach zastosować inne elementy RLC. Moje kolumny są pierwszym projektem i nie będę wymagał od nich nie wiadomo czego, dźwięk typu alton, altus osobiście mi się podoba. Jeszcze mam pytanie, co do bass reflex, myślałem żeby dać podwójnie o średnicy ok 10-15cm. Na obrazku jest policzona zwrotnica, oraz modele głośników. czy ta zwrotnica będzie działać?
    Proszę o rady i poprawki i litość nad młodym elektronikiem.

• #2 06 Maj 2013 23:54
    ankowalik
    Poziom 24  

Naturalnie, że zwrotnica będzie działać.
    Sęk jednak w tym, czy brzmienie tak wykonanego zespołu będzie się Tobie podobać.
    W przypadku zastrzeżeń będziesz musiał poeksperymentować z wartościami elementów.
    powodzenia
    andy

• #3 07 Maj 2013 20:22
    kasper_7
    Poziom 10  

Aha, no to fajnie. Więc ewentualnie potem będę się zajmować wymianą elementów. Jak to mówią ryzyk fizyk.

• #4 07 Maj 2013 20:55
    vanissh
    Poziom 22  

kasper_7 napisał:
    Jeszcze mam pytanie, co do bass reflex, myślałem żeby dać podwójnie o średnicy ok 10-15cm.

Tunel b-r też się wylicza (tak jak zrobiłeś to w przypadku zwrotnicy), a nie wymyśla!
    Przelicz to zobaczysz, że dla dwóch tuneli Φ150 to wyjdą ci zaskakujące długości...
    PS. Zwrotnicę wyliczoną przez kalkulator możesz traktować jako punkt wyjściowy. Na forum znajdziesz jak zrobić jiga do pomiarów i prace nad nią to masz dopiero przed sobą.

• #5 07 Maj 2013 21:53
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Jestem w trakcie budowy DIY. Obudowy już prawie kończę, jednak pozostała zwrotnica. Kolumny gabarytami są jak altus 300, więc spore. Na obrazku jest policzona wg programu zwrotnica. Czy te elementy będą grały i nie popalą mi głośników?

Nie będzie to dobrze grało (raz, ze zwrotnica z kalkulatora, a dwa że wartości elementów z kosmosu) i nikt też nie da gwarancji, że to się nie spali (średniotonowy filtrowany I rzedem..?).

Pierwsza rzecz - od zwrotnicy się zaczyna. Wybór projektu i głośników do niego powinieneś zacząć od wyboru zestawu, do którego jest już zaprojektowana zwrotnica. Na podstawie pierwszego postu śmiem wątpić, żeby udało Ci się ją samodzielnie zaprojektować (a jeśli nawet, to będzie to kosztować kilkaset zł). Zlecenie komuś projektowania zwrotnicy również będzie nieopłacalne - po pierwsze trzeba zapłacić za wysyłkę kolumny, po drugie za sam projekt. Niestety, ale jesteś w martwym punkcie i trzeba się z tym pogodzić. Mogłeś zapytać na forum przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac/zakupów.

• #6 07 Maj 2013 22:40
    kasper_7
    Poziom 10  

No dobrze, a czym ma być filtrowany średniotonowy? W altus 300 jest przecież podobnie, z tym że trochę mniejsze wartości mają tam elementy.

• #7 08 Maj 2013 08:39
    Arkadyo
    Poziom 29  

Wady altusów są dobrze znane i należą do nich m. in. skrajnie proste zwrotnice na których poszczególne przetworniki dzwonią swoimi rezonansami, co niestety mocno odbija się na ich brzmieniu. To nie jest coś co należy kopiować. Ale jak już ktoś idzie na takie skróty to przy tak prostych filtrach trzeba bardzo dokładnie je dobrać bo niewielki błąd może być katastrofalny w skutkach. Do tego trzeba dobrać przetworniki, które jakoś sobie poradzą na tak prostych filtrach. W sposób w jaki się do tego zabrałeś zaprojektujesz wyłącznie katastrofę. Fora audio są pełne projektów fajnych zestawów nagłośnieniowych ale najczęściej 2 way. Projekty 3 way zdażają się żadko i raczej nigdy na tak kiepskich przetwornikach bo czy wsadzisz szmelc jak w tym przypadku czy highend'owe przetworniki zwrotnice wyjdą równie drogie. Powiem Ci jak to wygląda (w dużym uproszczeniu) u kogoś kto ma pojęcie za co się bierze - Po zrobieniu pomiarów poszczególnych przetworników zaczynasz symulację zwrotnic. Patrzysz na wartości - głównie cewek bo wiesz, że nie są tanie a przy projektowaniu zwrotnic raczej nigdy nie pasują "od strzału" i trzeba się liczyć z kilkukrotną zmianą. W takim 3 way jak Twoje cewka dla gdn będzie miała pewnie ze 2x wiecej mH niż sobie wykalkulatorowałeś do tej pory. Dla średniaka w filtrze gp patrząc na jego przebieg impedancji będzie pewnie niewiele mniejsza. Wchodzisz do e-sklepu i patrzysz ile Cie wyniesie kilkukrotny zakup cewek o warości około 5-6mH - tak jak pisałem żadko kiedy dobrze gra na pierwszej zwrotce. Trzeba zmieniać wartości filtrów. Mając przed oczami szacuknkowy koszt budowy takich zwrotnic wstajesz od kompa, bierzesz swoje przetworniki i idziesz z nimi do kubła. Szybki, zdecydowany ruch i uwolniłeś się od dalszego wydawania ciężko zarobinej kasy na projekty wątpliwej jakości. Siadasz do działu DIY i patrzysz na umieszczone tam projekty - pewnie 2 way bo wspomnienie cewek w zwrotnicach 3 drożnych w dalszym ciągu jest zbyt traumatyczne, żeby je jeszcze raz przeżywać.

• #8 08 Maj 2013 10:40
    kasper_7
    Poziom 10  

No właśnie tego się obawiałem. Ale mnie męczy żeby coś samemu zrobić, przecież ewentualnie mógłbym trochę poeksperymentować, kiedyś nauczyć się trzeba, a póki co nie mam nikogo żeby mi wszystko po kolei wytłumaczył, więc sam się uczę w internecie. Bo kupując gotowe zwrotnice, niczego się nie nauczę, a robiąc, to każdy krok, lub każdy błąd będę już znał. Swoją drogą, to te cewki nie są aż tak drogie, ok 10-20zł. A chciałbym trochę poeksperymentować i pobawić się z tym. Więc myślę że jednak będę sam coś tworzył. Fajnie że mi powiedziałeś że cewka dla gdn może być 2x większa, więc takiej poszukam.

• #9 08 Maj 2013 11:36
    vanissh
    Poziom 22  

kasper_7 napisał:
    Swoją drogą, to te cewki nie są aż tak drogie, ok 10-20zł.

Najtańsza rdzeniowa ok 6mH to co najmniej 40zl, powietrzna ok 100zł.

• #10 08 Maj 2013 12:05
    kasper_7
    Poziom 10  

Na stronie stx, znalazłem rdzeniową 6mH, za 22zł.

• #11 08 Maj 2013 17:20
    1975689
    Usunięty  
  • #12 08 Maj 2013 19:38
    Arkadyo
    Poziom 29  

No wiesz kosztowną naukę sobie zaaplikujesz - na 2 way wyszłoby taniej a wiedzy tyle samo byś zdobył ale... jak mówią Twój cyrk Twoje małpy. Ja ze swojej strony podpowiem żebyś zaopatrzył się w mikrofon i chociaż w Holimpulse zweryfikował działanie policzonych filtrów. Zwróć uwagę, że impedancja przetwornika nie jest wartością stałą i rośnie wraz z czestotliwością - weź to pod uwagę jak wklepujesz do kalkulatora dane - zwłaszcza przy tym pancernym średniotonowym. Tylko niewiedza może popchnąć do zakupu takiego przetwornika. Przecież w samym stxie jest kilka midbasów grajacych wyżej i równiej od niego. Mogłeś lepszy średnioton dobrać nawet w stxie.
    Jedyna jego zaleta to to, że wytrzyma naprawde niski podział z gdn ale po co Ci to jak od góry ciąc go trzeba najwyzej przy 2khz bo reszta to koszmarne himalaje.

• #13 08 Maj 2013 20:02
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    .Wrzuć sobie te kolumny w you tube ,posłuchaj,p

Kolega sugeruje ocenę jakości brzmienia kolumn po obejrzeniu filmiku?

Cytat:

Oprócz impedancji w cewkach ważny jest odpowiednik oporu czyli DCR. Cewki z cienkiego drutu mają wysokie DCR, przez co powodują duże straty energii. Niestety im grubszy drut tym drożej (co jest logiczne).
    Cytat:

No właśnie tego się obawiałem. Ale mnie męczy żeby coś samemu zrobić, przecież ewentualnie mógłbym trochę poeksperymentować, kiedyś nauczyć się trzeba, a póki co nie mam nikogo żeby mi wszystko po kolei wytłumaczył, więc sam się uczę w internecie. Bo kupując gotowe zwrotnice, niczego się nie nauczę, a robiąc, to każdy krok, lub każdy błąd będę już znał.

Jeśli chcesz się uczyć to dobrze, ale w chwili obecnej temat przypomina chęć nauki pływania poprzez skok z kontenerowca do oceanu. Jak radził Arkadyo wybierz jakieś 2 way - będzie idealne do nauki. Może wybierz nawet jakiś gotowy projekt, żeby mieć punkt odniesienia, a potem spróbuj zrobić własną zwrotnicę do tego zestawu - to będzie najlepsza nauka. Potem dorobisz subwoofer, co będzie podwójną korzyścią - da tyle basu ile będziesz chciał i będziesz mógł wykazać się kolejną inwencją twórczą.

M.in przez to będziesz musiał przebrnąć - http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html

Cytat:

. Mając przed oczami szacuknkowy koszt budowy takich zwrotnic wstajesz od kompa, bierzesz swoje przetworniki i idziesz z nimi do kubła. Szybki, zdecydowany ruch i uwolniłeś się od dalszego wydawania ciężko zarobinej kasy na projekty wątpliwej jakości. Siadasz do działu DIY i patrzysz na umieszczone tam projekty - pewnie 2 way bo wspomnienie cewek w zwrotnicach 3 drożnych w dalszym ciągu jest zbyt traumatyczne, żeby je jeszcze raz przeżywać.

Pięknie napisane :)

• #14 08 Maj 2013 20:09
    vanissh
    Poziom 22  

kasper_7 napisał:

Tylko ani oporu, ani grubości drutu nie ma podanej. Na drucie 1mm (i tak trochę mało dla gdn-a) w tej cenie to jest 0,7mH. Miej to na uwadze, bo co z tego, że 22 zł skoro zaraz się przepali.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME