Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bass reflex 120 litrów, 37 Hz na Philips AD12100/M4 + AD11600 T8

krzych.s 12 Maj 2013 14:28 6864 19
  • #1 12 Maj 2013 14:28
    krzych.s
    Poziom 7  

Update:

Z całej poniższej testowej zabawy wynika, że parametry T-S które nie są potwierdzone, albo są na tyle bliskie prawdziwych, że z ich pomocą byłem w stanie uzyskać rezultat jakiego oczekiwałem, albo na tyle zwichrowane w kolidujących ze sobą kierunkach, że przypadkiem się zrównoważyły - tak czy siak, 37Hz wygląda dobrze (stąd częstotliwość wymieniona w temacie), być może można lepiej, ale dla mnie jest całkiem ok pod warunkiem zastosowania obudowy 120 litrów.

Gdy wykonam obie kolumny, zamieszcze dokładne parametry i zdjęcia. Chwilę to potrwa, ale będzie update na pewno.

===

Cześć,

Jestem w posiadaniu dwóch głośników Philips AD 12100/M4 oraz AD11600 T8, które jak rozumiem mają odpowiednio 4Ohm i 8Ohm. Z tych dwóch moim zdaniem dość dobrych przetworników chciałbym otrzymać kolumny bass reflex które wykonam sam.

Pierwszym dość dużym dla mnie problemem jest zwrotnica. Jako, że elektryka prądu przemiennego, zawsze była dla mnie nieco za trudna i conajwyżej lekko się w niej orientuję pi razy oko, chciałbym aby ktoś mi doradził schemat lub ew. gotową zwrotnicę do tych właśnie dwóch przetworników i jeśli to możliwe BARDZO chciałbym uzyskać impedancję "zbiorczą" (końcową całej kolumny) około 8Ohm, bo obie ostatecznie stworzone kolumny będzie przynajmniej jakiś czas napędzać Unitra WS-303, a z tego co wiem, wzmacniacz niespecjalnie jest dostosowany do czegokolwiek poniżej 8Ohm.

Drugim problemem są parametry, programy liczące i różniące się nieco informacje jakie widziałem. Wkleję to co mam i co wydaje się być najbardziej trafne, ale nadal nie mam pojęcia czy prawdziwe, bo to dla wersji 8Ohm niskotonowego (te dane, które dla mnie akurat są ważniejsze):

---------------

Dla AD12100/M4 mam:

type = AD12100/M4
    system power (W) = 25
    impedance (Ohm) = 4
    resonance freq (Hz) = 45
    rated frequency range (Hz) = 35-13000
    overall diameter (mm) = 315
    baffle hole diameter (mm) = 278
    total depth (mm) = 152
    surround material = paper
    magnet system = FXD
    mass (kg) = 3,3
    Magnet FI (mm) = 130

-------------

Dla AD 12100/M8 znalazłem to co poniżej i miałem nadzieję, że wersja 4Ohm ma przynajmniej bardzo podobnie, ale mam wątpliwości:

Thiele Small Parameters AD12100/M8 These are what someone measured in the link is factory specs.

Fs 36Hz
    Re 7,1ohm
    Qes 0,558
    Qms 2,763
    Qts 0,464
    Vas 193,3 ltr
    Mms 31,6 g

calculated Rms 2,59 kg/s

Spl 93,8 dB

-------------

Pojęcia nie mam zielonego na ile różnice między M4 a M8 są w stanie zepsuć obliczenia programów typu WinISD, ale wydaje się, że mogą :p.

Po wszystkich perypetiach szukania w internecie wyszło mi, że to co znalazłem jako pierwsze - czyli, że za komucha robiono z nich 120 litrowe paczki bass reflex jest najbardziej trafne i na razie nic mądrzejszego nie byłem w stanie wymyśleć.

Sam WinISD liczy, że 120 litrów powinno być zestrojone na 35 Hz aby uzyskać krzywą w miarę bez zniekształceń, a otwory bass reflex jeśli mają być dwa o średnicy 6,80 cm to muszą mieć długość 14,82 cm. Niestety w życiu nie zrobiłem ani jednej kolumny liczonej, a tym bardziej BR, więc nie mam pojęcia czy te obliczenia są sensowne. To samo odnośnie strojenia kolumny - co to właściwie jest? Co wyraża te 35 Hz - to jest to co uzyskam czy to jest coś co mam zrealizować sam, w sensie to jest wyliczony parametr, czy parametr który mam wymusić jakoś konstrukcyjnie (i jeśli tak to czym)?

Plan jest taki, aby kolumna była jak najwęższa, czyli przód min. 38 cm (40 na zewnątrz), głębokość ja bym oscylował albo podobną, albo mniejszą, a wysokość jaka wyjdzie. Myślicie, że to nie wpłynie negatywnie na brzmienie? (chodzi mi o to, że za głośnikiem będzie raczej mało miejsca i powietrze pierwsze co będzie miało do zrobienia to zderzenia - w kolumnie szerszej być może energetyka powietrza byłaby przyjemniejsza, bo najpierw dużo luzu, a dopiero kolizje ;) ).

Byłoby miło gdyby mi wyszła pierwsza kolumna z sensem, bo to będzie pierwsza która z sensem zrobić chcę - wcześniejsze robiłem jedynie na oko lub wręcz otwarte jako odgrodę jedynie.

Liczę na Waszą pomoc :D

PS. Wykonałem testowe 130L bez bass reflex żeby sprawdzić czy głośniki pracują poprawnie i całkiem miło pompowały na wzmacniaczu Contra 60. Mogę w tejże testowej pace przesuwać tylną ścianę zmniejszając litraż i mogę tam wykonać testowe bass reflexy, ale chcę najpierw usłyszeć Waszą opinię aby narobić się jak najmniej i jak najmniej przeszkadzać sąsiadom hałasem narzędzi, bo warsztatu nie posiadam :).

• #2 13 Maj 2013 19:09
    krzych.s
    Poziom 7  

Nikt tu już nie zagląda?

Stworzyłem obudowę testową z dokładnością do 0,5 cm o wymiarach 39 x 44 x 72 czyli około 123,5 litra. Otwory bass reflex (dwa) zrobiłem oczywiście z rury pcv odpływu umywalkowego starego typu, czyli pi razy oko 4,7 cm o długości 6 cm.

Przy testach wjazdu częstotliwości od 25Hz do 50Hz czuć ewidentnie wzmocnienie w granicach 35-45, czyli tak jak planowałem mniej więcej z pomocą WinISD, choć z wykresem się to niespecjalnie chyba pokrywa, albo moje uszy "wolą" niższe częstotliwości niż 50-60Hz, bo ponoć powyżej 60Hz powinna być największa górka, a przy wjeździe do 100Hz niespecjalnie jest - owszem, dźwięk jest jakby lepiej niesiony jakościowo, ale żeby było głośniej jakoś bardzo jak na wykresie to nie powiem ;).

Same głośniki po testach wyszły bardzo dobrze (a właściwie jeden samotny, bez piszczałki jeszcze). Ma efektywność lepszą i dokładność niż dwa mniejsze 8" średnicy Tonsile, niestety nie pamiętam typu, a nie chce mi się rozbierać kolumn - gdy będę robił ich remont, napiszę typ. Ale są to dość dobrej jakości ósemki, a sama kolumna trójdrożna, a Philips nie dość, że ładnie basem je zmiata, ale niestety nieco wyższym niż one (35 i wzwyż, a maluchy wydają się już od 30 nieść) to jeszcze średnimi zamiata Tonsilowski średniak - ten chyba nie jest jakiś z wyższej półki - też typu obecnie nie podam. Podejrzewam, że w parze z Philipsową piszczałką, Tonsile nie będą miały szans jeśli chodzi o czystość.

Tak że chyba rozmiary już znam - jeśli ktoś może podpowiedzieć jakieś drobiazgi - chętnie posłucham póki mogę eksperymentować na testowej budzie.

Pozostaje jednak kwestia impedancji. 4Ohm + 8Ohm. Nijak nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzić, żeby mieć przynajmniej 6Ohm albo więcej. W sklepie z głośnikami sprzedawca poradził ze względu na brak dobrych zwrotnic w sprzedaży w rozsądnej cenie, aby piszczałkę zwyczanie wpiąć szeregowo z kondensatorem 2,2u, aczkolwiek z braku wiedzy co to właściwie z tego wyjdzie, boję się, że podpięcie tego szeregu równolegle z dużym czteroomowym w wyniku da mniej jeszcze niż cztery omy, bo tak by to było w przypadku prądu stałego - czy tu będzie tak samo?

No chyba, że ktoś jest w stanie zaprojektować mi dwudrożną zwrotnicę z prawdziwego zdarzenia...?

• #3 17 Maj 2013 01:16
    krzych.s
    Poziom 7  

Taaak, można się było tego spodziewać, żółtodziób robi pudło, więc nikt nie jest zainteresowany ;-P

Powiem Wam tylko tyle, że nadal tylko jeden głośnik w budzie testowej siedzi a obok stoją dwie kolumny trójdrożne, w każdej po dwa niskotonowe głośniki i... i jeden Philips szerokopasmowy je z łatwością zjada na śniadanie!

Nie mogę się nadziwić dlaczego ludzie robią trzy drogi skoro można takie szerokopasmowce pikne wyprodukować. Aż żal że już ich nie robią.

Ścierański brzmi pełnią basu, korek perkusji tupie miękko nawet na cichym ustawieniu (wzmocnienie na skali WS303 około 8 i już śmiga na całe mieszkanie). Co więcej, jedynie brak częstotliwości powyżej 17k, i to nie jest żart - środki są o wiele lepsze niż w 3 drogach, czyste jak łza. Nie dociera do mnie nadal jak to potrafi pogodzić ze sobą skrajne częstotliwości, ale potrafi.

Majstersztyk.

Brak mi tylko zwrotnicy, a przez kondensator ciągle się zastanawiam czy podłączać.

• Pomocny post
    #4 17 Maj 2013 15:02
    398216
    Usunięty  
  • #5 18 Maj 2013 00:38
    krzych.s
    Poziom 7  

Wielkie dzięki za odzew :). Nie wiem jak odebrałeś moje słowa, aczkolwiek nie było w nich niczego niegrzecznego, conajwyżej rozczarowanie :).

Cierpliwości mi brak, bo już chciałbym żeby mi to piknie grało na obu głośnikach, bo jedna buda testowa już mnie zdążyła nakręcić.

Jeśli chodzi o 60W, z tego co czytałem w katalogach Philipsopodobnych to chyba jednak nie ten typ, ale patrząc na to jak mało i ciężko te dane wyciągnąć skądkolwiek, być może nie są prawdziwe. Mój ojciec twierdzi, że to miało 50W i wzwyż, Ty też, więc być może to korektor wzmaka Contra 60 wybił basy ponad możliwości końcówki i stąd efekty specjalne, a tenże korektor potrafi, zapewniam. Końcówka Contry pewnie liczona była na płasko, bo to teoretycznie wzmak wokalny (ew. do odtwarzania ze źródeł nieestradowych).

Kolumny nie są przeznaczone na imprezy, raczej do domowego użytku i raczej zwykle będą grały na połowie mocy WS 303 czyli jakieś 15-20W, aczkolwiek czasem sobie słucham na 80% (nigdy nie wiem dokładnie ile ma WS 303, ale piszą o 25W RMS, więc może przesadziłem z tym średnim 20W, bo wychodzi że 20 to już 80% - nieistotne, nie będzie bardzo głośno na połowie mocy), ale myślę podobnie do Ciebie, tj. czy nie zostawić go grającego jak jest, luzem bez filtru - i chyba tak zrobię skoro mi się brzmienie podoba, a Ty piszesz że tak będzie git ;).

Zatem zostaje mi tylko obejrzeć Twój projekt i sprawdzić na testówce czy będzie lepiej. Póki co, moje 120L ciągnie dołem bardzo ładnie i jeśli nie stracę dołu robiąc zaledwie 60 litrów to z przyjemnością zmniejszę budę, bo 120 ciężko upakować gdziekolwiek :D

Podałbyś linka do swoich?

Na zdjęciach buda testowa 120L i głośnik luzem. Jak widać, upylony niec, ale "odkurzę" przed zainstalowaniem w docelowej, oraz dust cap pęknięty (a raczej rozerwany powietrzem), ale i jego odkleję i przykleję nowy.

A, i jeszcze drobne pytanie do Ciebie - rozumiem że 2,2uF swojej roli nie spełni za dobrze i powinienem zrobić LC? Strasznie nie chce mi się nawijać drutu szczególnie, że się na tym nie znam :) (cyfrówkę pojmuję, jakieś proste zasilacze stabilizowane jeszcze też, ale RLC czy inne wzmaki, radia itp to dla mnie czarna magia :D).

Jeśli RC jest lepszy o więcej niż 10% jakościowo czy pod względem bezpieczeństwa piszczałki/wzmaka to czy mógłbyś mi ew. powiedzieć jaką cewkę nawinąć (karkas, drut, grubość, zwoje, nie wiem co tam jeszcze), albo ile H ma mieć to może uda się kupić? (obok wolumenu gość sprzedaje głośniki i z tego co widziałem, cewki też się znajdą)

Właśnie w ramach dziwnej nocy przetestowałem pojemność 60 litrów idąc Twoim przykładem... Po zmianie pojemności nie ruszałem długości bass reflexów, ale to by wiele nie zmieniło w zakresie który odczułem...

No więc...

W 60 litrach Panie to toto w ogóle nie gra w porównaniu ze 120 litrami! :D Obcięło cały dół, spłaszczyło, nie wiem jak to opisać, ale ogólnie spadło o całą klasę w dół ;)

Jeśli zadowala Cię 60 litrów to czymprędzej bierz się za obudowy i rób 120 litrów, będziesz wniebowzięty. Ja jestem. I stroiłem BR na jakieś 35Hz? Dodałem screeny z WinISD.

Dodałem też wstępny plan kolumn narysowany w paincie, hue hue - znacie może jakiś fajny darmowy cadopodobny program do wymiarowania a może nawet wizualizacji 3D?

• Pomocny post
    #6 18 Maj 2013 16:49
    398216
    Usunięty  
  • #7 18 Maj 2013 22:00
    krzych.s
    Poziom 7  

dj-MatyAS napisał:
    Jeżeli testowałeś w takich kolumnach jak na ostatniej focie - nie dziwię się, że nie było dołu. Po pierwsze za małe powierzchnie BR (a przy częstotliwości rezonansowej to one mają "grać", nie głośnik) i daję głowę, że nawet nie są w przybliżeniu strojone na te 55 Hz.

Ok, to ja już zgłupiałem. Może w takim razie czas na pytania:

1. Czy strojenie obudowy to to samo co strojenie otworów BR? (do tej pory myślałem że tak, ale to niespecjalnie by się pokrywało z obudową zamkniętą?)
    2. Czy WinISD liczy źle otwory BR? Bo tam właśnie ustawiłem 35Hz i takie mi wyszły... Nie kumam chyba jak to wszystko działa ;P

I tak, testowałem dokłądnie w tej obudowie co jest na zdjęciu. Jeśli te otwory mają być szersze to nie uda mi się testowych zrobić, chyba, że użyję rury kanalizacyjnej od kibelków ;) (jedna jest, dwóch chyba nie mam, zależy jaka długość ;) )

Z tymi rurami co do tej pory, wymyśliłem taką obudowę jak na screenie. Ponoć Philips też sprzedawał 120L tyle, że BR był szczelinowy, i faktycznie o dość dużej powierzchni.

Podpowiedz co i jak z tym strojeniem?

• Pomocny post
    #8 18 Maj 2013 23:03
    398216
    Usunięty  
  • #9 18 Maj 2013 23:40
    krzych.s
    Poziom 7  

dj-MatyAS napisał:
    W zasadzie do każdej obudowy można wyliczyć rezonans tuneli BR. Nie mniej jednak - każdy głośnik ma niejako "swoją ulubioną" pojemność, w której może pokazać co potrafi.

Tak, ale ja się pytałem jak, a nie czy można :D. A pytałem, bo WinISD wyliczył to co widziałeś i jak rozumiem, poza tym, że mogłoby świszczeć, powinno grać zgodnie z wykresem który załączyłęm? (świstów nie było gdy słuchałem cicho, gdy było głośno, miałem dziwne efekty, ale o tym już pisaliśmy - muszę sprawdzić jeszcze raz później).

Mam rozumieć, że średnica ma być jaka mi się spodoba, a do tego dopasowana jedynie długość dla częstotliwości i nic poza tym?

dj-MatyAS napisał:
    W większości wypadków jednak stosuje się zasadę "złotego środka" - powierzchnia otworu = 1/3 powierzchni membrany i częstotliwość w najbliższej okolicy rezonansu własnego głośnika.
    Strojąc zbyt nisko w stosunku do fr głośnika uzyskamy co prawda jakiś bas, ale po pierwsze: będzie go znacznie mniej niż przy optymalnej częstotliwości strojenia, a po drugie w charakterystyce będzie "siodło" pomiędzy częstotliwością głośnika, a częstotliwością rezonansu BR. To powoduje przeważnie wrażenie opisywane przez niektórych jako "męczący bas" (na marginesie podobnie określa się też i "mulenie" głośnika - bas staje się dominowany przez fr BR, i przy każdej możliwej okazji daje znać o sobie). Dla zdecydowanej większości głośników na sztywnym zawieszeniu ( jak w wypadku tego AD12100/M4) częstotliwość rezonansu tunelu BR liczymy na częstotliwość rezonansu głośnika. (Najlepiej - dla pewności - zmierzyć w prostym układzie / schemat do odnalezienia/), lub nieco (5 Hz) mniej. Należy jednak pamiętać o tym, co pisałem wyżej - o zapewnieniu optymalnej objętości kolumny w stosunku do wytrzymałości mocowej głośnika.

Ok, 1/3 rozumiem - przeciągi, ale BR na fr głośnika da całkiem gigantyczną górkę, co nie do końca jest tym, co brzmi dobrze - buczenie na 45 Hz i braki poniżej są jak dla mnie gorszym wyjściem niż 35 Hz BR + 45 Hz fr, bo wtedy jest jakaś ciągłość, niżej podbija BR a wyżej fr co wyrównuje iłagodzi zbocze spadku w kierunku niskich tak jak na wykresie z załącznika. Tak przynajmniej ja to widziałem do tej pory, ale być może nadal nie rozumiem jak to wszystko działa. Z moimi otworami BR, czyli za wąskimi, było ładnie nisko i miękko, bez buczenia, i na pewno było niżej niż 45 Hz, na testerach częstotliwości przy 35 Hz było nadal znośnie, poniżej już niespecjalnie, conajwyżej wiatry ;).

dj-MatyAS napisał:
    Należy pamiętać, że ze względu na specyfikę działania BR, poniżej jego częstotliwości rezonansowej, tłumienie drgań przez zawartą wewnątrz obudowy pojemność powietrza (poduszka powietrzna) gwałtownie spada. W efekcie - głośnik nie emituje dźwięku, a jedynie ogromne amplitudy drgań membrany. Większość amatorów uznaje wtedy, ze jest bardzo dużo dołu - przecież membrana lata...:), podczas gdy to wołanie głośnika o litość... Brak kontroli nad membraną (poniżej fr BR obudowa jest widziana przez głośnik jako nieskończenie wielka) to najlepszy sposób na jego fizyczne zniszczenie - z rozerwaniem górnego zawieszenia i uszkodzeniem cewki (może w skrajnych wypadkach wypaść ze szczeliny, lub zdeformować się uderzając o dno magnetowodu) włącznie.

Ok, rozumiem, że to możliwe, ale jak to się ma do produkcji Philipsa 120L? Celowe zużywanie głośnika? Poza tym na generatorze do 35 Hz głośnik zwyczajnie gral, wiatru nie robił :).

Powiem tak - to fajne co piszesz, w sensie, pi razy oko rozumiem i na pewno się przyda, ale nijak nie wiem jak tą wiedzę zastosować w liczbach do tych Philipsów na dzień dzisiejszy. Jedyne co wyciągnąłem z powyższych wypowiedzi to:
    1. Obudowa 60L (brutto mam rozumieć jako włącznie ze ściankami czy tylko włącznie z głośnikiem?), ale pojęcia nie mam czy będzie tak samo dobrze grać jak 120L
    2. Otwory 1/3 powierzchni głośnika (sumarycznie czy każdy jeśli chcę zrobić dwa?), wykonam, ale chwilę mi zejdzie, najwcześniej jutro w dzień aby mnie sąsiedzi nie zabili za kolejne wyrzynanie ;).
    3. Strojenie - nadal nie wiem czy to tylko długość BR czy też sama obudowa ma coś z tym wspólnego - zakładam że wyłącznie długość BR, aczkolwiek w WinISD są dwa parametry częstotliwości - w zakładce obudowy tam gdzie litraż do wpisania i w zakładce BR wyliczona (rezonansowa pierwszego BR - tak jest opisana, ale czy to ma związek z całością rezonansu BR to już nie wiem - do tej pory na to nie patrzyłem)

Chyba musisz obniżyć poziom wypowiedzi dla mnie :). Czytać owszem, czytałem już sporo o kolumnach zarówno tu, jak i nie tylko, ale nadal mam tylko mglisty obraz jak to powinno być.

PS. Mail? Byłoby chyba szybciej/lepiej, a później i tak bym opublikował, ale to już jak uważasz :)

PS2. 1/3 powierzchni 28 cm tego głośnika to byłby jeden BR 16 cm lub dwa 11,5 cm - rura wc ma 10,5, ale nawet przy tym nieco za małym rozmiarze dwie musiałyby mieć długość po 30 cm każda, nie mam tyle na dziś :) (i to dla 120 litrów, bo dla 60 wychodzi jakieś 40 cm i bardzo słaba charakterystyka, bo już przy 55 Hz jest -3 Db, a w 120 litrach było przy 41 Hz)

PS3. Haha, ale zabawa :D WinISD Beta/Alpha różnią się od siebie wyliczeniami, Speaker Workshop tym bardziej, a BassBox to już w ogóle :D. Wychodzi na to, że bieda z matematyką i trzeba eksperymentowaać :D

• #10 19 Maj 2013 11:38
    398216
    Usunięty  
  • #11 19 Maj 2013 18:40
    krzych.s
    Poziom 7  

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    ale ja się pytałem jak, a nie czy można
    Nikt Ci nie broni. Ale po co się zawieść?

Znów odpowiedziałeś, "ze można" zamiast "jak". Rozumiem, że w wielu miejscach jak to niżej ująłeś jest napisane, ale albo ja nie umiem czytać, albo jest tak napisane, że nie wszystko się pokrywa z rzeczywistością. Np. o tym że otwory BR powinny być na dzień dobry 1/3 powierchni głośnika pierwsze słyszę, a stron o tym widziałem już wiele. I nie podaję tej informacji w wątpliwość, chodzi mi tylko o jakość stron na których można znaleźć te czy inne informacje.

Ludzie którzy wiedzą takie rzeczy nie potrzebują takich stron.

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    WinISD wyliczył to co widziałeś
    Widziałem też podane parametry jakie podałeś (odnalezione w sieci) - i jak pewnie zauważyłeś poddałem ich wiarygodność w wątpliwość - innymi słowy:
    Możesz opierać się na nieprawdziwych danych wejściowych i stąd taki wynik Twoich obliczeń.

Opieram się na takich jakie mam (i bardzo mi z tym źle, że nikt nie opublikował prawdziwych, nawet Ci którzy robili na tym głośniku kolumny, np. Ty), bo kolumnę zrobię choćby miała grać gorzej niż potrafi - dlaczego? Powody - 1. bo głośnik mi się podoba, 2. bo nie mam kasy na oddanie tej pracy profesjonalistom którzy zedrą ze mnie jeszcze więcej niż Ci którzy dostarczają gotowe kolumny do sklepów, 3. bo lubię robić sam, 4. bo chcę się nauczyć i mam czas, 5. bo nie mam nie wiadomo jakiego wzmaka do nie wiadomo jakiego zastosowania tylko zwykłego WS 303, więc jak mi coś nie wyjdzie to mała szkoda, a głośnik nie umrze i jak już będzie miał szanse siedzieć w lepszej obudowie to mu wymienię.

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    świstów nie było
    I nie będzie gdy np. częstotliwość nastrojenia kanałów BR leży poza zakresem rezonansu głośnika. W takim wypadku to jest dziura (niepotrzebny otwór) a nie kanał BR.

Chcesz powiedzieć, że BR nie zagra w ogóle jeśli nie będzie dopasowany do rezonansowej głośnika? To nie wiem jak moje grają, ale grają. Problem w tym, że grają włąśnie w okolicach 35 Hz, czyli tam gdzie je stroiłem... przypadek? I tak, po ich zatkaniu buda testowa gra gorzej.

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    1/3 rozumiem - przeciągi,
    Jakie przeciągi? Najlepsze brzmienie - nie muli a jest efektywny. Trzeba tylko dobrać fr do parametrów głośnika. Najlepiej rzeczywistych. Na Elektrodzie jest podany sposób na samodzielne obliczenie wiarygodnych parametrów TS - poszukaj, a jak chcesz się pobawić - zmierz i będziesz mieć pewność.

Napisałem "1/3 rozumiem - przeciągi" w sensie, że jeśli nie będzie to jedna trzecia tylko mniej, to uzyskam "przeciągi" (świsty w BR).
    Co zaś do pomiaru parametrów, nie mam niczego czym mógłbym mierzyć poj. kondensatorów/cewek, nie mam też na półce częśći tych rzędów, raczej do cyfrówki, czyli ani oporników poniżej 1k i powyżej 0.25W, ani podobnych, a poza tym, znowu coś źle zrobię i znowu mi powiesz, że mam złe parametry i pewnie będziesz miał rację co gorsza.

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    niżej podbija BR a wyżej fr co wyrównuje iłagodzi zbocze spadku w kierunku niskich tak jak na wykresie z załącznika. Tak przynajmniej ja to widziałem do tej pory, ale być może nadal nie rozumiem jak to wszystko działa
    Przez mgrzeczność - nie zaprzeczę... ;) Przeczytaj może najpierw po co w ogóle stosuje się BR i w jaki sposób on działa. Bez zrozumienia podstaw nadal będziemy dyskutować jak ślepy z głuchym o kolorach.

Przeczytałem. I nigdzie nie pisali, że wzmacnia częstotliwość rezonansową głośnika, raczej właśnie poniżej... Ale może źle czytałem. Wyjaśnisz?

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    pi razy oko rozumiem
    No właśnie - a powinieneś rozumieć znacznie więcej. Bez tego efekt jak wyżej...
    Wszystkie informacje o jakie pytasz (np. o powierzchnię otworu, czy jak sumuje się w wypadku większej ilości BR SĄ JUŻ PODANE - jeśli nie na Forum, to w sieci. Szukaj czytaj, rozum, i dopiero potem bierz się za kombinacje.
    Powodzenia.

Słuchaj, nie bardzo rozumiem Twoje podejście w tej chwili... Widzę, że jesteś tu od lat, widzę również, że wiesz bardzo dużo i rozumiem, że nudzi Cię informowanie laików jak przestać być laikiem, ale jeśli tak to po co to forum w ogóle? Żeby eksperci publikowali co zrobili wyłącznie? To może postawmy bloga.

Wydawało mi się, że to forum jest po to aby jedni uczyli innych, a nie odsyłali nie dość, że "do artykułów" to jeszcze w dodatku "bliżej nieokreślonych artykułów", bo jeszcze ani razu mi nie dałęś linka co właściwie masz na myśli, a z opisu Twojego wnioskuję, że już tam byłem (a wręcz, że mam otwartą zakładkę w FF, bo mam ich ze trzydzieści na ten temat).

Pomógłbyś zamiast życzyć powodzenia? Tym bardziej, że masz takie głośniki...

PS. WinISD nie sugeruje rozmiaru BR, a przynajmniej nie wprost, a ja wziąłem rurki jakie miałem. BassBox wyliczył takie jak mówiłeś pi razy oko, ale dopiero wczoraj go użyłem. A poza tym, podajesz w wątpliwość TS'y które podałem powyżej, ale nie podajesz tego co być powinno - mógłbyś choć pi razy oko powiedzieć które parametry powinny wynisić w przybliżeniu ile? To co wygrzebałem było z jakiegoś niemieckiego forum od gościa który jest gdzieś chyba z Belgii albo innego dziwnie mówiącego kraju, już nie pamiętam i jest wyliczone właśnie na podstawie pomiarów, przynajmniej część.

PS2. Czy program HOLMImpulse do czegokolwiek się nadaje zakładając, że nie mam mikrofonu studyjnego a zwykły "laptopowy"? (patrzyłem na dynamicznym Shure - efekt prawie taki sam, więc zakładam, że dużo lepiej nie będzie w przypadku profesjonalnych sprżetów, ale może się mylę?). I jeśli się nadaje, to jak czytać te wykresy? Może zamieścić tu?

Dodano po 5 [godziny] 9 [minuty]:

Nie wiem czy cokolwiek warte, ale wykresy z HOLMImpulse.
    Czerwony z bliska na wprost, niebieski dalej i lekko bokiem, zielony z drugiego pokoju i tyłem (3 metry) - na weysokie częstotliwości w zielonym nie patrzcie, bo to efekt mojego przyciszenia, żeby uszu nie kłuło ;)

Foty z nową rurą (jedno w trakcie pracy - musiałem - komedia :D)

• #12 19 Maj 2013 19:39
    398216
    Usunięty  
  • #13 19 Maj 2013 20:20
    krzych.s
    Poziom 7  

Tak, zauważyłem, te niemerytoryczne i niekonstruktywne pt. "to nie zadziała" są. Masz czałkowitą rację. Masz wiedzę, podziel się. Nie masz, po co piszesz mi, że nie zadziała i że Ty masz lepsze, ale się nie podzielisz?

Być może nie powinieneś przelewać swojego zmęczenia na łamach forum. Jedź na wakacje, odpocznij, nabierz dobrego humoru, może wtedy sprawi Ci radość gdy komuś będziesz mógł w czymś pomóc.

PS. Strojenie na 35 Hz działa jak należy. Wzmacnia to, czego ten głośnik praktycznie już nie niesie przez co wydłuża mu charakterystykę. Siodła nie czuć. Przeprowadzę testy z krótszym BR, ale jak zwykle - później.

Po zmianie natomiast rury na 10,5 cm dostałem piękną falę stojącą w odległości około metra od kolumny - w sensie punkt zero. Ktoś wie dlaczego?

Sprawdziłem z zatkanym BR - też jest...

• #14 19 Maj 2013 21:12
    398216
    Usunięty  
  • #15 19 Maj 2013 23:13
    krzych.s
    Poziom 7  

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    Masz wiedzę, podziel się.
    A co ja niby kurde innego robię? Czytałeś chociaż to co napisałem, czy nadal wolisz się roztkliwiać nad tym, że nikt nie poda Ci na tacy wyników? A jeśli nawet czytałeś - jest dokładnie jak napisałem :
    dj-MatyAS napisał:
    zaczynasz cokolwiek czytać już na samym początku podświadomie (mam nadzieję, ze podświadomie tylko) odpowiadasz sobie co będzie dalej i w efekcie masz jakiś problem z prawidłową interpretacją tekstu.
    krzych.s napisał:
    Strojenie na 35 Hz działa jak należy.
    I bardzo dobrze. Zrób więc jak uważasz, a moje wypociny potraktuj jak dotychczas. Jak zbędne marudzenie o inicjatywę i douczenie się podstaw. Podstaw, których jak widać znów ci brakuje:
    krzych.s napisał:
    Po zmianie natomiast rury na 10,5 cm dostałem piękną falę stojącą w odległości około metra od kolumny - w sensie punkt zero. Ktoś wie dlaczego?

Sprawdziłem z zatkanym BR - też jest...

Nie masz zamiaru poszukać wyjaśnienia na własną rękę; czemu żądasz go od innych?

A gdzie ja czegokolwiek żądam? Pokaż. I skąd wiesz, że nie szukam? Skończę robić to będziesz wiedział czy szukałem, póki co możesz jedynie wiedzić, czy już znalazłem czy jeszcze nie.

Nie rozumiem czego Ty chcesz od mnie, przecież jasno widać chyba po moich postach, że nie, nie umiem akustyki (Twoich "brakujących podstaw"), że tak, chcę pozyskać wiedzę i czegoś się nauczyć, że owszem zmieniłem konstrukcję na podstawie tego co mi poradziłeś i będę zmieniał nadal skracając rurę BR (łatwiej patyk obcinkować niż go później pogrubasić) sprawdzając to co powiedziałeś, że zmienię również litraż na 60, bo tak kazałeś, że ... etc, etc.

Człowieku, co ja mam zrobić - ślepo wykonywać niejasne polecenia, bo tak? Nie! Też chcę wiedzieć skoro już mam możliwość skonstruowania budy testowej! I o to chcesz się obrażać?! Pisałem na początku, mam czas, nie mam pieniędzy - nie zrobię ot tak sobie docelowej budy, żeby potem wydać kasę jeszcze raz, bo nie wyszło. A że przy okazji pytam o to co mi wyszło to co, już źle? Nie wiem, może głuchy jestem i dlatego mi gra dobrze? Może teraz mi dobrze, a jak dojdę do tego co poradziłeś będzie lepiej? Ale czy to zaraz powód do obrażania się i innych, że są niedokształceni i nie umieją czytać?

A Ty umiesz czytać? To przeczytaj! Chcę się nauczyć! Nie da się uczyć ślepo wykonując polecenia!

Żeby nie było już następnym razem, że nie umiem czytać, piszę to, co wyniosłem z Twoich "lekcji":

1. Buda 60L brutto wystarczy, ale większa teoretycznie też będzie ok, bo niesie conajwyżej więcej basu (potwierdzają to wyliczenia WinISD, więc nie mam problemu z tym i nie dyskutowałem o tym, a to że mi się głośnik rozleci uwzględniam i zatsanawiam się jakim cudem skoro Philips robił 120L i nie słyszałem aby ktoś mówił, że się rozleciał) - natomiast nie zauważyłeś mojego pytania jakie brutto skoro już punktujemy się za umiejętność czytania, oraz nie skomentowałeś Philipsowych 120L.
    2. Bass reflex stroić na częstotliwość rezonansową głośnika lub 5Hz niżej, a ja eksperymentalnie daję 20Hz bo mi zależało na niskim basie - jednemu siodło przeszkadza, innemu najwyraźniej nie, bo go nie słyszę. Oczywiście wszystko przy założeniu, że przytoczone przeze mnie parametry T-S są błędne, bo w nich fr jest na 36Hz!!! To tylko Ty twierdzisz, że są błędne i że powinno być w okolicach 55Hz, ale sam nie podałeś T-Sów i sam stwierdziłeś, że Ci nie zależy i nie będziesz leciał do magazynu sprawdzać jakie masz budy ani tym bardziej mierzyć T-Sów... Poza tym nie odpisałeś czy strojenie BR to to samo co strojenie obudowy BR.
    3. Średnica BR 1/3, bo będą świsty a przy zbyt małej nawet wiatr zamiast dźwięku. Zrobiłem zgodnie z tą radą 10,5 cm i nie ma wiatru ani świstów - być może jest lepiej, bo tak się wydaje, ale głownie w okolicach poniżej 30Hz gdzie w zasazie i tak niewiele słychać. Ale fakt, mniej wieje, ciszej, nie chałasuje. Jeśli o to chodziło to zadziałało (chyba). Co zaś do sprężystości, nie zmalała. Przy okazji wmieszałeś w temat membranę bierną gdzie twierdzisz że jest to specyficzny przypadek BR z wielkim otworem - z tego co ja czytałem membrana bierna raczej ma przenosić pracę tyłu głośnika odwracając fazę o 180 st. w idealnym przypadku częstotliwości "rezonansowej" (tej dla długości pseudo-tunelu) - jak to się ma do BR, bo nie kumam?
    4. Napisałeś o częstotliwości strojenia 55 Hz dla moich poprzednich BR - skąd wiziąłeś 55 Hz skoro ciągle piszę o 35 Hz i nawet załączyłem screeny z WinISD? Z uporem maniaka robię 35 Hz, bo zawsze mogę skrócić.
    5. Zignorowałeś również moje pytanie o piszczałkę i filtrowanie jedynie pojemnością po tym gdy powiedziałeś o zwrotnicy 6db - może ja ciemny i może to źle że nie wiem czy samo C to już "zwrotnica" czy ma być LC - z tego co pamiętam sam kondensator ma 6db...

I to chyba tyle z wiedzy którą mnie poczęstowałeś. A ja nadal mam problemy:
    1. Jak najniższy dół z tego głośnika przy zachowaniu sensu (siodło które nie przeszkadza) - do tego niezbędna jest przawdziwa częstotliwość rezonansowa jeśli moje T-S są złe.
    2. Zwrotnica (najmniej ważne, najwyżej spalę piszczałkę za 50zł skoro nie chcesz konkretnie powiedzieć)
    3. Pojemność (25W o których pisałem z WS 303 to chyba nie jakaś wielka moc która rozniesie zawieszenie w 120 litrach, a skoro piszesz, że większa może niżej...?)
    4. Prawdziwe T-S'y, bo w zasadzie wynika z tego że robię "na pałę".

Czyli jestem właściwie w punkcie startu pomijając średnicę BR - przy czym ja mam jeden otwór... jaka jest różnica pomiędzy dwoma vs jeden skoro strojenie na tę samą częstotliwość (uprzedzam od razu - wiatru nie ma, świstów też nie).

I proszę, nie odpisuj znowu że nie umiem czytać, albo że czytam co chcę przeczytać - już lepiej nie odpisuj wcale jeśli zamierzasz pisać bez sensu, za to z przyjemnością zacznę jakąś rozmowę o konkretach - wymiarach, pomiarach, pojemnościach obudowy, czy w zwrotnicy bo ja się na tym nie znam i wartości to dla mnie największy problem, teoria jest bezużyteczna bez konkretów.

Szkoda głośników... Heh. Całe życie słuchałem zawsze na jakichś jamnikach czy innych nieco większych badziewiach, a teraz jak mam okazję zrobić coś porządnego to mi ktoś pisze, że mu dla mnie szkoda głośników, bo on to na imprezy stosuje... piknie. Tyle, że ja nie mam kasy na kolumy audiofilskie za 6000zł jedna. Te głośniki mają grać i koniec kropka. Jedyne co możesz zrobić to doradzić tak, żeby grały jak najlepiej dla mnie, a jednocześnie nie umarły :P.

PS. A, i chciałbym zauważyć, że policzyłem już dla 55 Hz rezonansowej głośnika i jeśli masz rację, że tyle ma to tak, dokładnie 50 Hz strojenie BR daje najlepszy wykres! I pewnie tak się to skończy jeśli masz dobrą pamięć, ale ponieważ bazujemy tylko na Twojej pamięci, testuję wszystko.

PS2. A to adnotacja do Twojej pamięci (załącznik) - raz, że mam rację i jest poniżej 50 Hz, bo jest 45, dwa, że pasmo od 35 Hz, trzy, że ma TYLKO 25 W, więc jakoś Ci nie wierzę, że obsłużyłeś tym "małą imprezkę" albo obsłużyłeś marnie lub w małym pokoiku, a już na pewno nie uwierzę, że dostały 60W bez żadnych efektów specjalnych - właściwie to już powinny być trupami. Masz pewnie wersję HP. Wygląd ten sam prawdopodbnie! Przy HP masz fr 60 Hz co by potwierdzało Twoje odczucia :P. I nie pytaj mnie skąd wziąłem PDFa z danymi Philpsa - nie pamiętam, ściągałem zewsząd wszystko jak głupi aby wydobyć T-S'y em czwórki - nigdzie nie ma.

Po tym całym zamieszaniu uważam, że teraz jesteś mi winien pomoc do samego końca z tymi kolumnami - nie za to że się pomyliłeś - każdy może się pomylić - za to że po mnie jechałeś :P

• #16 20 Maj 2013 15:39
    398216
    Usunięty  
  • #17 20 Maj 2013 23:56
    krzych.s
    Poziom 7  

No wreszcie dialog. Szkoda tylko, że nadal nie uwzględniasz wiedzy wniesionej przeze mnie, nawet gdy jest to screen z katalogu.

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    ja się na tym nie znam
    Jeśli tak szczerze, to czemu podważasz moje zdanie?
    Piszesz, że czytałeś z uwagą moje rady - guzik prawda. Czytasz to, co chcesz - co Ci pasuje do Twojego widzenia problemu.

Powód jest banalny: bo mam słuch. I nie podważam - nie wiem co powoduje, że odbierasz personalnie moje wypowiedzi (zresztą od tego zaczął się Twoj pierwszy post pt. "może grzeczniej kolego"), ale nie są one spersonalizowane. Skoro słyszę, że to co piszesz nie wygląda na jedyne rozwiązanie, sprawdzam pozostałe możliwości i nie ma tu miejsca na twierdzenie pt. "ten kolega się myli, a tamten ma rację" - jest tylko "to mi się podoba, a tamto nie" bo to mają być MOJE kolumny, a nie jakiś pokazowy zestaw na konkurs kto zrobi technicznie lepsze. Mają grać jak chcę na tyle, na ile to wykonalne - jeśli nie jest wykonalne tak jak chcę (co jest niemożliwe, bo już tak grają), to niech grają jak umieją (czyli Twoje rozwiązanie). To że nie podoba Ci się droga jaką do tego dochodzę rozumiem i SZANUJĘ, ale to MOJE kolumny i MOJA droga, sprawdzę, nauczę się, a później powiem "miałeś rację, ale musiałem spróbować" i tyle. O co tu koty drzeć i po co w ogóle o tym rozmawiać??? Jeśli szkoda Ci czasu - ok, zrozumiem, nie musimy rozmawiać o moich pojemnościach, moich BR, moich etc., ale techniczną wiedzę przydatną również do "Twoich" chyba możesz mi powiedzieć jak np. na temat zwrotnicy, co i jak, otworu - strojenia, czy chociażby fali stojącej skąd się bierze itp.? I być może nigdy bym nie musiał o to pytać gdybym od razu zrobił jak każesz, ale czy umiałbym wtedy cokolwiek więcej niż na początku gdy nawet nie wiedziałęm nic o parametrach T-S zanim przeszukałem pół internetu żeby jednak coś wiedzieć? (i nadal nie wiem tyle ile powinienem, ale ja nie zamierzam zostać zawodowym akustykiem, zamierzam jedynie nabyć umiejętność robienia własnych kolumn ŚREDNIEJ jakości lub wiernych kopii codzych DIY gdy będę chciał zrobić profesjonalne, a do kopiowania bez wiedzy TEŻ się nie ma co brać - lepiej spieprzyć coś co w założeniach ma być średnie niż coś, co w założeniach ma być profesjonalne).

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    Buda 60L brutto wystarczy, ale większa teoretycznie też będzie ok, bo niesie conajwyżej więcej basu (potwierdzają to wyliczenia WinISD, więc nie mam problemu z tym i nie dyskutowałem o tym, a to że mi się głośnik rozleci uwzględniam i zatsanawiam się jakim cudem skoro Philips robił 120L
    A widziałeś te kolumny? Czy gdzieś znalazłeś taką informację na jakimś portalu?

Chyba nawet na tym portalu. Jeśli podajesz go w wątpliwość to podważasz również własne wypowiedzi.

dj-MatyAS napisał:
    Czy to Philips dedykował taką pojemność? Czy dotyczyła ona kolumny z otworem BR, czy zamkniętej (closed)?

Nie czytasz uważnie - nie dość, że napisałem że BR to jeszcze napisałem konkretnie, że szczelinowym.

dj-MatyAS napisał:
    Wątpię szczerze - i nie będę udowadniał swoich spostrzeżeń, bo po prostu "trochę" w tym siedzę i nie widziałem aby głośnik 12" mógł bez zastrzeżeń (co do wytrzymałości chociażby) pracować w takich warunkach. Spójrz na chociażby kolumny od Eltronów - tej samej średnicy głośniki - owszem - w pierwszej serii wypuścili kolumny o pojemności o dużo za dużej - bas był, ale jaki? Każdy kto miał do czynienia potwierdzi, że beznadziejny, a głośniki w tej pojemności się po prostu męczyły. Dopiero następne serie były poprawione - zmniejszono pojemność i dodano wysoko-tonowe głośniki (mniej więcej tak, jak Ty chcesz zrobić). No i jeszcze jeden szczegół ; w Eltronowskich kolumnach były DWA głośniki, a nie jeden...

I nawet Ci wierzę. I nawet się trochę zastanawiam. I nawet testuję na dużych mocach co grozi zarówno spaleniem końcówki mojego WS 303, jak też zepsuciem głośnika, ale wiesz co? Na FULL mocy tego wzmacniacza NIC się nie dzieje. Dosłownie NIC. A ja nawet na full słuchał nie będę, bo mi w domu za głośno w moim małym pokoiku, a do dużego planuję 4 kolumny HiFi plus satelity do zestawu 7.1 - swoją drogą nie wiem czy takie coś da się zakupić (wzmak który ma normalne cztery kolumny a jednocześnie jest 7.1), ale to już bajka na inny wątek i być może inne forum.

Swoją drogą, wziąłeś już pod uwagę, że Twoje 12" przy 60W ma o wiele więcej pracy niż moje 12" przy 25W? Bo ja tak. I nawet jak wyżej napisałem, sprawdziłem. Też kilka głośników w życiu widziałem i ten nie wydawał się być ani odrobinę zmęczony w 120l przy 25W.

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    nie zauważyłeś mojego pytania jakie brutto
    Zauważyłem. Nie wiem natomiast czego Twoje pytanie dotyczy. Nie wiesz co to jest objętość brutto? To nic innego jak objętość netto plus pojemność jaką zajmuje w obudowie głośnik (głośniki) tunel BR (lub tunele, jeśli więcej niż jeden) i wszelakie usztywnienia... Podałem brutto, żebyś nie musiał się zastanawiać jak obliczyć pojemności głośnika czy tych tuneli właśnie.

I naprawdę nie widzisz sensu mojego pytania "jakie brutto"? A co jeśli brutto określa ZEWNĘTRZNE wymiary kolumny z płytami włącznie??? Trochę różnica, prawda? Jakbyś napisał NETTO to mógłbyś powiedzieć że wątpliwości nie ma, bo netto to netto, jak z wypłatą - kasa w kieszenie to pewna, jednoznaczna kasa, a brutto? Co to jest? Z ZUSem czy bez? Z brutto pracodawcy czy bez? Z tym, śmym, owym czy może stawka chorobowa, bo na zwolnieniu byłeś? Brutto??? Brutto to jest właściwie słowo które zostało chyba wymyślone po to, żeby każdy mógł przez to rozumieć co chce. Moc brutto wzmacniacza = PMPO razy iłość kolumn ;P heheh (a bo niby dlaczego nie miałbym przyjąć takiej chamskiej definicji? :P - bo chamska? Jak cały "business", dlatego obrzydzenie mnie bierze na widok "businessmanów").

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    Ty twierdzisz, że są błędne i że powinno być w okolicach 55Hz
    Bo właśnie takie strojenie mam w swoich paczkach i wiem jak to gra. A co do parametrów TS - zrozumiałeś odpowiedź? :

No masz. Z INNYMI głośnikami. W co zresztą wierzę (zarówno, że masz, jak też, że masz inne, bo HP).

dj-MatyAS napisał:
    A co do parametrów TS - zrozumiałeś odpowiedź? :
    dj-MatyAS napisał:
    dj-MatyAS napisał:
    Nie mogę - nie miałem okazji nimi się :chwalić" na Forum, robiłem je kilkanaście (jak nie dzieścia) lat temu a nie bardzo chce mi się jechać specjalnie do magazynu, żeby porobić jakieś fotki, czy tym bardziej pomiary.
    Nie. Nie zrozumiałeś. czekasz na konkrety podane na srebrnej tacy. Może jeszcze za Ciebie mam i paczki zrobić? Ponadto - w chwili gdy ja projektowałem swoje kolumny nikt na świecie nawet nie przypuszczał że może się posiłkować programem/symulatorem i nikt nie podawał parametrów TS (bo ich nie było)- przecież gdyby tak było znalazły by się w zamieszczonej przez Ciebie stronie.

Ależ zrozumiałem, ale za to Ty nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Tak, wiem, że kiedyś dawno temu gdy jeszcze dinuzaury (my, stary już jestem :P) chodziły po ziemi, internet mieli nieliczni albo nikt, a TS'ów nie było (teraz też nie ma, więce nie wiele się zmieniło). To zrozumiałem, ale nadal twierdzę, że nie znająć TS'ów, zaprzeczasz moim znalezionym, które ktoś wziął i zmierzył i które nie pasują do Twoich głośników HP, ale jednak ani nie chcesz pójść i sprawdzić, że naprawdę w swoich paczkach masz napis Philips AD12100/HP zamiast M4/M8/M16, ani nie chcesz przestać mówić, że Twoje jest jedyne słuszne mimo, że HP to zupełnie inny głośnik poza wymiarami chyba i fabryką która go wykonała. Cewa inna, magnes inny (patrz waga), być może nawet membrana inna - w końcu trzy razy tyle mocy prawie. I tak, niby (NIBY) nie wiedziałem tego na pewno od samego początku, ale chyba zrozumiałe, że gdy słyszę coś innego, to wątpię w słuszność wypowiedzi twierdzącej, że mam do bani słuch? Ty od razu byś się zgodził gdybym Ci powiedział, że gadasz tak, bo Ci słoń na ucho nadepnął? Watpie. Kto jak kto, ale nie Ty :D

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    nawet załączyłem screeny z WinISD?
    A gdybyś skorzystał z mojej rady i poczytał, poszukał, znalazłbyś odpowiedź - symulator (jakim jest WiNSD ) to tylko "głupi" symulator. A żeby chociaż w przybliżeniu mógł poprawnie wyliczyć obudowę potrzebuje parametrów (WIARYGODNYCH) TS - skąd Ty je miałeś? Znalazłeś w jakimś portalu? Podstawiłeś z innego głośnika bo podobne? Wyliczyłeś samodzielnie (jak sugerowałem)?

Z internetu. Takiego samego (a nawet tego samego) co mam Ciebie :D. Heheh. Zabawnie się czuję to pisząc :D. Ok, ale do rzeczy i na poważnie: tak, MAM na uwadze, że mogą być błędne. Z tej samej serii głośnika przynajmniej (M8, a nie HP). Nawet w związku z tym przekonany jestem, że są błędne w jakimś zakresie - raczej rezystancja cewki wpływa na nie, ale mam lepsze? Gdzie? Wyliczyć samemu? Już pisałem - widać nie czytałeś - wszystkie metody wyliczania o jakich czytałem (a być może to jedna i ta sama w odmianach) zawierały niewykonalne dla mnie czynności jak pomiar,y czy części z których mam coś zrobić. A poza tym, nie czuję się na siłach samemu to zmierzyć - nawet jeśłi udałoby mi się zdobyć wszystko do pomiarów, na pewno coś źle zrobię bez "opieki" kogoś kto się zna. Wyjdzie jakaś kompletna kupa na podstawie której później zrobię złe kolumny, bo będę przekonany, że dobrze zmierzyłem (i pewnie powtórzę jeszcze błędny pomiar piętnaście razy i upewnię sam siebie, że jest poprawny :P). No ale nie ma co gdybać - nie mam jak. Koniec.

Ale skoro już przy tym jesteśmy - może chciałbyś pomóc koledze i zmierzyć? W końcu jesteśmy z tego samego miasta... :P (a co, jak konkret to konkret :P) :)

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    Zignorowałeś również moje pytanie o piszczałkę i filtrowanie jedynie pojemnością po tym gdy powiedziałeś o zwrotnicy 6db - może ja ciemny i może to źle że nie wiem czy samo C to już "zwrotnica" czy ma być LC - z tego co pamiętam sam kondensator ma 6db...
    I znów to samo - zamiast poszukać odpowiedzi nadal czekasz na podanie odpowiedzi i wyników. Gdybyś mimo wszystko zechciał się przyłożyć do odrobiny wysiłku umysłowego znalazłbyś odpowiedź samodzielnie - TAK - zwrotnica (w tym wypadku filtr, bo nie filtrujesz nisko-tonowego) 6 dB to kondensator dla wysoko-tonowego. Zwrotnica - tak się przyjęło określać - to zestaw elementów zapewniających prawidłowy podział częstotliwości wewnątrz kolumny (bierna) lub w przystawce (x-over) zwanej również crossover'em podłączonym PRZED wzmacniaczem mocy.

No i nie trzeba było tak od razu? Jakoś facet ze sklepu z głośnikami nie miał problemu, żeby mi to zasugerować. Zresztą ja też jednego kondensatora nie nazwałbym w życiu zwrotnicą. To zwykły filtr ochronny, nic więcej. Sam użyłeś zresztą słowa "zestaw". Zestaw jednoelementowy :D.

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    A ja nadal mam problemy...
    MAsz - bo nie chcesz się zastosować do moich sugestii co do poszukiwaniu (i ZROZUMIENIA) odpowiedzi samodzielnie. Nie będę zamieszczać po raz n-ty tych informacji, które są - a wystarczy ich poszukać. SAMODZIELNIE.

Czy Ty naprawdę uważasz, że gdybym miał na tyle wiedzy żeby sobie _autorytatywnie_ potwierdzić moje te czy inne wnioski wysnute z informacji które posiadam to traciłbym czas na pisanie po forum zamiast przeprowadzić wszystkie testy jakie mogę, a później zdecydować co ma być efektem końcowym i zwyczajnie wykonać kolumny i napawać się muzyką???

To ja powiem tak, nie mam już 20 lat i naprawdę cenię sobie czas. Jestem tu tylko dlatego, że nie chcę wykonać kompletnie beznadziejnie beznadziejnej kolumny jak wiele osób które to robiły i które znam i którym nawet przypadkiem coś grającego wyszło i było nawet używane LATAMI (tak jak ten głośnik w niewłaściwym pudle z zapakowanymi do środka CZTEREMA głośnikami średniotonowymi wyciągniętymi chyba z niemieckich radio typu polski "Taraban", bo tak właśnie wyglądają). Efektem było spalenie się kolumn szczęśliwie tylko w zakresie radiowych głośników (nic dziwnego), ale ani toto piszaczałki jednej nie miało, ani też basu, bo ładowało środkiem po uszach zagłuszając go i w ogóle jakaś totalna klapa. Tak, takie rzeczy się dzieją gdy ludzie nie uczą się od siebie nawzajem, a próbują samemu szukać informacji - i to nie jacyś byle ludzie - nauczyciel, hobbysta elektronik który wzmacniacze robił gdy ja patrzyłem na to jak na "czarną magię". Dziś też patrzę jak na czarną magię, ale nie dlatego, że nie umiem poskładać wzmaka 20 W na TDA tylko dlatego, że wiem co można zrobić mając _prawdziwą_ wiedzę (daleko nie szukać: patrz Twoje wzmacniacze).

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    nie odpisuj znowu że nie umiem czytać, albo że czytam co chcę przeczytać
    A czy tak nie jest? Co niby miałbym napisać? Że wszystko świetnie?

Nie jest. I to właśnie staram Ci się wytłumaczyć. Właściwie możesz założyć to jako generalną prawe o laikach - jeśli wydaje Ci się, że nie czytają lub im się nie chce samym to znaczy że albo nie piszesz zrozumiale na ich poziomie i dobrze byłoby rozszerzyć wypowiedzi, albo nadal im brakuje elementów łamigłówki. To co dla Ciebie oczywiste, dla innych może być problemem - nawet do tego stopnia, że można nie wiedzieć, że rozwiązanie leży w zasięgu ręki (o co non-stop do mnie masz pretensje, że mówiłeś, a ja nadal nie wiem, ale to tylko częściowo sprawdza się w moim przypadku, bo tak, mgliste pojęcie jeszcze mam, ale nadal część jednak wynika z tego, że słyszę dół którego "nie ma").

dj-MatyAS napisał:
    Napisałem:
    dj-MatyAS napisał:
    Zrób więc jak uważasz

Nie masz zamiaru się przyłożyć do rozwiązania SWOICH problemów, czemu oczekujesz, że ja miałbym Cię w tym wyręczyć? Nie jest to lenistwo przypadkiem? Bo chyba nie roszczenie...?

Wyręczyć? Ty? A to Twoje jest forum? :D To ja przepraszam, myślałem, że publiczne ;). Przecież ja Ci nie każę niczego :) Zwyczajnie pytam, bo jesteś jak na razie jedynym zainteresowanym - pewnie gdyby na raz piętnaście osób mi odpowiadało, każdy znalazłby swoją "działkę" w której lubi odpowiadać i ani byś się nie nudził, ani nie miał pretensji wynikających z personalnego traktowania moich wypowiedzi ani nic z tych rzeczy. Niestety tego głośnika raczej nie ma wiele osób, a i ogólnie jakoś zainteresowanie po dwóch pierwszych postach było zerowe co sam widziałeś (kilka dni) mimo, że jeszcze ani z nikim nie rozmawiałem i nie mogłem go niczym zrazić poza moim "poziomem wiedzy" czyli to co napisałęm "laik robi kolumny, więc brak zainteresowania" czy jakoś tak :).

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    z przyjemnością zacznę jakąś rozmowę o konkretach - wymiarach, pomiarach, pojemnościach obudowy,
    Podałem. Nie zauważyłeś, bo Ci nie pasują do Twoich wyobrażeń?

Podałeś. Z niejasnym brutto i strojeniem na 55 Hz, "bo niżej nie pójdzie", a idzie. 55 Hz to _bardzo_ wysoko. To praktycznie brak basu poza "estradowym". Moje głośniki mają niżej. Niewiele, ale mają i chcę to wykorzystać skoro już mają i są lepsze do mojego zastosowania niż Twoje. Gdyby w tym co podałeś wszystko było jasne, miałbym kolumny już dziś.

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    to mi ktoś pisze, że mu dla mnie szkoda głośników, bo on to na imprezy stosuje
    Też pisałem, ze są to głośniki typu estradowego. Też nie zauważyłeś, bo Ci nie pasuje taka odpowiedź?

A czy ja piszę, że nie są? Są. I co, dlatego _nie_wolno_mi_ używać ich w domu?

Wiesz co, zaskoczę Cię być może - mam w domu GD 38/200 lub GD 38/300 (tak dawno kupowany, że symbolu nie pamiętam - pewnie 200, bo 300 wtedy chyba jeszcze nie robili). Heheh. Zabawne, co? :D Tak, leży sobie i się marnuje w otwartym pudle podpinanym czasem do Contra 60 głownie dla zabawy i dużego huku ;). A mam go, bo Ibaneza Roadstar II też mam. I też stoi w szafie i się kurzy :D. A mam oba, bo kiedyś grałem na basie. I nawet chciałem zrobić piec po kilku latach od kiedy już grałem, ale skończyłem grać zanim zdążyłem zrobić piec, ale już po kupieniu głośnika :D (a skończyłem grać nie dlatego, że mi nie szło, żeby nie było - po prostu czasem w życiu trzeba wybrać, np. "czym zarabiać na chleb" - mi wyszło, że informatyką, a nie graniem - być może w obu mogłem być dobry, ale nie w obu chciałem i nie w obu równo zaczynałem). W zasadzie piec mógłbym zrobić nadal (w moim przypadku "zrobić piec" = kupić wzmak i wstawić w budę), ale już raczej nie zrobię... choć kto wie... :D

Ale wracając - będą grały dobrze. Dlatego się upieram. Wyjaśnienie niżej.

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    yle, że ja nie mam kasy na kolumy audiofilskie za 6000zł jedna.
    Nie trzeba tyle. Masz dział DiY, a w nim co najmniej kilkadziesiąt dobrze wyliczonych (i znacznie tańszych) konstrukcji na głośnikach do tego stworzonych - DOMOWYCH!
    krzych.s napisał:
    Te głośniki mają grać i koniec kropka.
    Zrozumiesz czy nadal będziesz się upierał przy swoim; TE GŁOŚNIKI W DOMU NIE ZAGRAJĄ TAK JAK TY SOBIE WYOBRAŻASZ. Ze względów, które przytaczam co jakiś czas w tym temacie.

Nie, to Ty się upierasz. One JUŻ GRAJĄ TAK JAK JA SOBIE WYOBRAŻAM, jedyne co pozostało do zrobienia to dopasować "losowo" skonstruowaną przez mnie obudowę, aby być może osiągnąć lepszy rezultat, albo przynajmniej żyć w zgodzie z teorią jeśli nie osiągnę nic lepiej. Tak jak gra mi wystarczy :P. Tyle, że NA PEWNO mam niedopasowaną obudowę poza może litrażem :P (który skopiowałem z Philipsa). I jestem więcej niż pewien, że jak zrobię 60 litrów to już nie będą grały tak jak mi się podoba bo... testowałem. Z za małymi otworami BR, ale test powtórzę z dużymi.

A z kilkudziesięciu dobrze wyliczonych w DIY na pewno skorzystam. Również skorzystam. Bo te kolumny dokończę, no chyba, że wcześniej umrę ;) (tylko nei przyjeżdzaj do mnie z kałachem, heheh)

dj-MatyAS napisał:
    Chcesz koniecznie na nich coś zrobić? Podałem najrozsądniejsze moim zdaniem rozwiązanie. Nie będę kłamać, że się da z nich zrobić domowe kolumny, bo to nie prawda. A jeśli nie wierzysz, nie potrafisz tego zrozumieć - RÓB JAK CHCESZ. Ja w każdym razie nie zdziwię, się jeśli za miesiąc, dwa, czy najwyżej pół roku znajdę na Forum temat Twojego autorstwa: "Jak poprawić brzmienie w kolumnach na AD12100/M4"...Lub podobny... Masz fantazję wyrzucać pieniądze na coś co będziesz musiał poprawiać, zmieniać na coś zupełnie innego? Twoja wola. RÓB JAK UWAŻASZ.

Ja z pierdołami na forum nie przychodzę. Zerknij od kiedy jestem zarejestrowany, ile mam postów na koncie. Robię kolumny - ok - powód jest. Ale jak nie wyjdą to nie wyjdą. Nie ma sensu ciągnąć w nieskończoność. Oddam komuś, sam zrobię inne lub kupię. Kasa owszem, byłaby wyrzucona gdyby nie to, że już jak wyżej napisałem _grają_jak_trzeba_ i wiem, że będę zadowolony przynajmniej do czasu kiedy zrobię/kupię lepsze.

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    Masz pewnie wersję HP.
    Być może... tylko chyba by na magnesach było to napisane?

No przecież nie poszedłeś sprawdzić? Poza tym, na moich "M4" ledwo widać, bo się wytarło, ale widać. Może Twoje jeszcze bardziej wytarte ;P.

dj-MatyAS napisał:
    Skoro więc na nic Ci to co pisałem - powtarzam raz jeszcze - RÓB JAK CHCESZ.
    Mnie nic do tego - Twoje głośniki, Twój problem.

Ano. Mój.

Swoją drogą, moje głośniki są zepsute - jak już pisałem - dust cap w obu jest rozerwany. Wygląda mi to na porządny dust cap (tekstylny nasączany klejem), więc pewnie niejedno przeszły. Pod jedną czapką widać fragment paska miedzianego wychodzącego z tunelu cewki - nie wiem czy to nie jakiś skutek napraw dawnych, jakoś fabrycznie to to nie wygląda. Zatem jeśli szkoda Ci było tych głośników, to być może niepotrzebnie, bo na estradę 25W się nie nada, a tym bardziej 25W po przejściach ;). Czapki ponaprawiam kupując nowe takie, jakie najmocniejsze 40 milimetrowe znajdę, ale nie podejmę się odklejać oryginału - prędzej z całą membraną odejdzie - klej jakiś pancerny i cholernie gładki, nawet nie ma o co zahaczyć.

Ok, i proponuję nie robić już więcej offtopic'a choć niby z moderatorem w udziale, ale to nie wypada ;). Ja tam jestem nadal do Ciebie pozytywnie nastawiony mimo, że chyba zbyt personalnie wszytsko traktujesz i zakładasz chyba zbyt wysoki poziom mojej wiedzy (a to w tym przypadku komplementem nie jest, bo utrudnia uzyskanie efektu).

Dodano po 43 [minuty]:

krzych.s napisał:
    Ale skoro już przy tym jesteśmy - może chciałbyś pomóc koledze i zmierzyć? W końcu jesteśmy z tego samego miasta... :P (a co, jak konkret to konkret :P) :)

Już nie mówiąc o tym, że będzie bardzo ciekawa zarówno Twoja jak i moja mina w przypadku gdy prawda nie wypadnie gdzieś po środku (co jest bardzo prawdopodobne), więc można to potraktować jako zabawę psychologiczną również :D

Dodano po 57 [minuty]:

Pomniejszyłem znów do 60L z BR 10,5 cm i jakieś 15,5 cm długości. Powinno być całkiem po Twojemu (52,78Hz). Niestety już dziś nie potestuję za bardzo, bo mnie do paki odwiozą ;), ale już teraz widzę, że zjadło basy. Właśnie robię pomiary HOLMImpulsem i o dziwo, on to potwierdza - myślałem, że na moim mikrofonie nie da rady nic sensownego zobaczyć, ale jednak to działa. Zaraz będą screeny.

E-E -> Wycofuję - nie będzie screenów z HOLMImpulse, bo kłamie. Po zmianie znów do 120L nadal taki sam wykres. Nie wiem co on mierzy, ale nic przydatnego jednak. A szkoda.

Ale basy wróciły. Co więcej, testowałem na generatorze np. 45 Hz - na 60L przy większej (ale nadal małej - sąsiedzi) głośności, BR zaczyna świszczeć i wiatry robić. Na tym samym generatorze i 120L nic się nie dzieje, a bas gra lepiej.

Nie mówiąc już o tym, że na internecie można znależć (np. GrooveShark) mp3 o tytule "3 types of bass" do testów niskotonowych głośników. Na 60 litrach, najniższych basów nie słychać (zrozumiałe), średnie słychać, ale ciężko w nich usłyszeć melodie i są zniekształcone, a wysokie (basy) są bardzo silne. Na 120 litrach zaś, niskie już słychać, ale kiepsko (zrozumiałe), średnie słychac bardzo ok i można bez problemu usłyszeć melodię, a wysokie (basy) nie są takie przerysowane (za głośne). Wniosek -> o niebo lepiej.

Oczywiście jest jeszcze jeden test do przeprowadzenia w takim wypadku - 60 litrów z niższym zestrojeniem, ale to będzie wymagało wycieczki do Castoramy po dłuższą rurę i ... i przebudowy całkowitej kolumny testowej, bo rura będzie za długa i się nie zmieści (no chyba, że kupię jeszcze większą średnicę - się okaże).

Jeszcze jedno pytanie: czy mi się wydaje, czy _za_ (z tyłu) kolumny jest lepszy bas? Jeśli tak, to może dobrym pomysłem jest zrobić BR z tyłu jak często widuję w mniejszych kolumnach?

• #18 21 Maj 2013 10:20
    398216
    Usunięty  
  • #19 21 Maj 2013 19:03
    krzych.s
    Poziom 7  

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    czy chociażby fali stojącej skąd się bierze itp.?

Tego też nie znalazłeś?
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Fala_stoj%C4%85ca

Tym samym zaprezentowałeś swój poziom, nie mój. Definicję znam, znów nei przeczytałeś pytania - skąd się bierze, a nie co to jest. I _wiadomo_, że chodzi o mój przypadek, bo nie jestśmy na jakimś forum fizyki klasycznej, tylko w moim wątku o moich kolumnach.

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    A co jeśli brutto określa ZEWNĘTRZNE wymiary kolumny z płytami włącznie?
    Napisałem "objętość brutto"? A jaka niby ma być objętość: wewnątrz kolumny, czy na zewnątrz? Pojemność dzbanka też określasz na zasadzie ile zajmuje objętości z przestrzeni w jakiej się znajduje, czy może ile można do niego wlać np. wody?
    Powiem tak - z kimś takim jak Ty nie będę dyskutował. Nie ma po co.

Vice versa,jedyny Twój cel jak widzę to poniżyć laika. Powiem tak, nie trudno poniżyć laika - chcesz to pogadamy o programowaniu, zagnę Cię na każdym kroku i pojadę po Tobie jak Ty po mnie, że nie umiesz szukać, bo wszędzie można wygooglać odpowiedzi na ten temat.

dj-MatyAS napisał:
    krzych.s napisał:
    No i nie trzeba było tak od razu?

3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.
    Widocznie nie.

Nie odpowiem, bo znów potraktujesz personalnie, uznasz za zaczepkę i poczęstujesz banem.

Mam prośbę - idź już sobie. Nie "pomagaj" mi proszę. Gdy skończę, opiszę dokładnie rezultat, bo ewidentnie pomyliłeś się ze swoimi radami i to co ja zrobiłem gra o wiele lepiej niż to co zrealizowałem wedle Twoich wskazówek. Nawiasem - to co zrobiłem zrobiłem właśnie przy pomocy google'a, więc nie ucz mnie jak szukać skoro sam nie umiesz.

• #20 21 Maj 2013 20:28
    Artur k.
    Admin grupy audio

Porażające lenistwo oraz jeszcze bardziej porażająca bezczelność w stosunku do jedynej osoby, której chciało się 1001 raz pisać o tym samym.

Temat zamykam. Nie przenoszę do kosza tylko dlatego że Kolega dj-MatyAS zostawił tu kawałek wiedzy i szkoda żeby się zmarnowało.
    Za kolejny taki temat i takie zachowanie, wyciągnę konsekwencje.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME