Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik wysokotonowy- dobry temat do rozważań

LemuRR 11 13 Maj 2013 20:05 1842 6
  • #1 13 Maj 2013 20:05
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Ostatnio kupiłem sobie F-360n od STX (wiem, wiem)
    Uprzedzając wszystkie komentarze na temat kolumn:
    Używam ich głównie w domu i imprezach na niedużych salach.
    Kolumny dają radę, chociaż miałem pewne zastrzeżenia do wysokich.
    Niski jest lepszy niż się spodziewałem.
    Ale do rzeczy. Ostatnio dałem przykład swej bezmyślności, wykonując popisy z mikrofonem wszedłem przed kolumnę. Efekty takie, że rozwaliłem głośnik wysokotonowy (strzał w kolano)
    teraz zastanawiam się co wstawić. Na stronie STX podają "że głośnik wysokotonowy nadaje się do zestawu 200W" Z czego podają imponującą moc AES 20W. Dopiero drobnym drukiem niżej jest podane że to jest moc za filtrem. Mocy samego głośnika bez filtra nie podają.
    Za to poczciwy TONSIL podaje (W przypadku GDWT 9/80) że moc samej kopułki RMS to 3,5W, a moc za filtrem to 80W.
    Innych głośników nie sprawdzałem. Dodam że filtr w tych "rodzynkach" jest dość porządnie wykonany (2-rzędu). Chciałbym, abyście mi coś uczciwie polecili, bo naprawdę w porównaniu z innymi (szczególnie niskie o średnie ) te kolumienki wypadają całkiem nieźle, i chciałbym dalej wykorzystywać ich potencjał. :)

• Pomocny post
    #2 13 Maj 2013 23:19
    398216
    Usunięty  
  • #3 14 Maj 2013 08:14
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Zmyliło mnie to:
    Cytat ze sklepu tonsil

Cytat:
    Moc nominalna (moc przed filtrem/moc za filtrem) 80/2,5 W

Więc wywnioskowałem, że właśnie moc, którą podaje STX jako 20W, tonsil ma aż 80 :)

Swoją drogą zastanawiam się nad kupnem tuby, (po prostu bardziej się drze :) )[/code]

• Pomocny post
    #4 14 Maj 2013 10:08
    Arkadyo
    Poziom 29  

Swoja drogą możesz sobie wymienić na co chcesz bo to Twoja droga tylko niech to zostanie TWOJA DROGA na zawsze. Niestety takich tematów jak Twój jest zatrzęsienie na forum i jak je przesledzisz to zobaczysz, że zawsze w takich przypadkach z Twojej drogi robi się nasza droga - droga niestety wręcz krzyżowa a do tego pokonywana regularnie dzień za dniem. Ludzi niezadowolonych z wysokich tonów zagląda tutaj tygodniowo kilku. Ich droga wygląda tak - moje gwizdki są do bani, kupię lepsze - oczywiście lepsze to mocniejsze. Sklep internetowy i już za dwa dni przesyłka w domu. Szybki montaż i... co jest kur...??? Taki mocny fajny hiper gwizdek do tego firmowy zachwalany Tonsil i co? I Qpa przez wielkie Q.
    Dawaj na forum i płaczliwy temat - czemu mój hiper Tonsil nie gra jak trzeba?
    A no temu, że budowa kolumn to coś więcej niż bezrozumne wtykanie przetworników w kolumnę. Odkryję teraz rzecz magiczną dla poniektórych - jest jeszcze takie coś jak ZWROTNICA. Tak ZWROTNICA!!!!!!!!
    To wstrętne urządzenie wybitnie nie lubi homosapiens, które bezpodstawnie uważa się za gatunek rozumny. Internet wybitnie dowodzi, że łeb wypełniony masą nie koniecznie oznacza rozumność. W każdym razie niektórym mózg jest potrzebny wyłącznie to wypełnienia przestrzeni między uszami, która bez niego na wietrze dudniłaby jak altusy 75.
    Ale do tematu - wymiana jakiegokolwiek przetwornika w kolumnie wiąże się z przeprojektowaniem zwrotnicy - niestety każdy przetwornik jest na tyle indywidualny, że potrzebuje indywidualnie dobieranego filtra a do tego jak nie jest sam w kolumnie (a nie jest bo inaczej nie potrzebowałby filtra i tym samym zwrotnicy) to musi jeszcze uwzględniać filtr dla kolejnego przetwornika w kolumnie i całej elektrycznej i akustcznej materii jaką jest przetwornik z filtrem na którym jest zapięty.
    Zgranie tych wszystkich elementów w jedną spójną całość to kwintesencja budowy kolumn i (w szanujacych się konstrukcjach) efekt końcowy poprzedzony jest przez wiele godzin spędzonych na odsłuchach - odsłuchach poprzedzonych pomiarami. Pomiary i odsłuchy, pomiary i odsłuchy i tak w kółko aż z założonych przetworników wyciśnie się najlepsze brzmienie.
    Jeżeli chcemy sobie wymienić "gwizdek" czeka nas podobna zabawa i być może ten który chcemy tam wsadzić nigdy nie podpasuje bo przy pożądanym pkt podziału nie ułoży nam się tak fazowo jak i czasowo z pozostałymi przetwornikami i trzeba szukać innego.
    Jak chcesz wsadzić sobie tam przypadkowy przetwornik to to zrób - może nawet będziesz zadowolony (nie takie rzeczy widzieliśmy) ale w innym przypadku nie zawracaj nam gitary bo odpowiem Ci już teraz - żeby było dobrze trza pomiarów choćby podstawowych jak w holimpulse.

• #5 14 Maj 2013 10:24
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Oczywiście, nie mówię że chcę tam wstawić BYLE CO
    Dobrze wiem, że wiąże się to z ewentualnymi przeróbkami zwrotnicy i godzinami spędzonymi na odsłuchu. Mój dylemat nie dotyczył "wsadzę byle co żeby piszczało"
    Tylko o mocy podawanej przez producenta.
    Głośników szukam, takich o najbardziej zbliżonej charakterystyce, i nie skupiam się tylko na jednej firmie. Chciałbym tylko uniknąć "POFA" spowodowanego ponownym upaleniem głośnika. Bo oryginalny stx gra tak sobie, trochę "pipowato" i chciałbym to poprawić. Jego skuteczność skłania do "podkręcenia" gałki od wysokich, co może skończyć się tak a nie inaczej.

• Pomocny post
    #6 14 Maj 2013 12:13
    marian133
    Poziom 36  

"Głośnik wysokotonowy- dobry temat do rozważań"

Do rozważań? ale na jaki temat? Czy głośnik wysokotonowy domowy nadaje się do robienia imprez, na których dodatkowo będzie podłączany mikrofon?
    Otóż nie, nie nadaje się, i jakiego byś nie kupił i tak go spalisz.
    A dlaczego? ponieważ jest za słaby sam w sobie + ma mniejszy SPL od driverów estradowych. Po to jest podział głośników na domowe i estradowe żeby "kowalski" wiedział do czego służą.

Oczywiście, możesz zastosować STX-y tubowe, będzie głośniej przy tej samej mocy, ale nie zdziw się jak te również padną, ponieważ cewki mają prawie takie same.

• Pomocny post
    #7 14 Maj 2013 14:08
    Pablo1964
    Moderator

Myślę, że powyższy post jest podsumowaniem problemu, który polega nie na złym doborze głośnika wysokotonowego lecz na niewłaściwym zastosowaniu kolumn domowych. Jedynym rozsądnym wyjściem jest zastosowanie oryginalnych głośników i w tym przypadku odsprzedaż kolumn. Po czym będziesz mógł kupić kolumny właściwe dla planowanego zastosowania. I wszelkie inne "rozważania" są już raczej zbędne. Temat uważam za wyczerpany - jeżeli autor ma coś ISTOTNEGO do dodania - proszę o wiadomość, wtedy otworzę ponownie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME