Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Crossover DIY, czyli uzupełnienie nagłośnienia

stopa121314 31 Maj 2013 20:36 27774 35
  • Witam.
    Odkąd posiadamy (ja i kolego Sylwek) w swoim nagłośnieniu subwoofery pojawił się problem z rozdzieleniem pasma na niskie i resztę pasma. Zdecydowaliśmy się na crossover. Zaczęły się poszukiwania na serwisach aukcyjnych, lecz nie znaleźliśmy ciekawych i tanich rozwiązań. Więc zdecydowałem się na stworzenie zwrotnicy aktywnej sam od podstaw.

Założenia:
    -nachylenie zbocza 24 dB/okt.,
    -oddzielna regulacja pasma dla subwooferów i nadstawek,
    -regulacja wzmocnienia dla każdego kanału i dodatkowo na rozdzielone pasma,
    -jak najtańszy koszt budowy.

Wszystkie założenia dało się spełnić i nawet dodać skale wysterowania na każde pasmo częstotliwości.

Obudowa:
    została wykonana z pexi, blachy perforowanej i blachy ocynkowanej.
    W plexi pomalowanej na srebrny kolor zostały umieszczone potencjometry, diody od skali i wejścia/wyjścia sygnałowe.

Crossover DIY, czyli uzupełnienie nagłośnienia Crossover DIY, czyli uzupełnienie nagłośnienia Crossover DIY, czyli uzupełnienie nagłośnienia

Blachy zostały wygięte przez mojego tatę (za co mu dzięki i chwała) i pomalowane bezbarwnym lakierem.

Nie wyszła ona szałowo ani dobrze, ale jestem z niej zadowolony pomimo kilku niedociągnięć.

Crossover DIY, czyli uzupełnienie nagłośnienia Crossover DIY, czyli uzupełnienie nagłośnienia Crossover DIY, czyli uzupełnienie nagłośnienia

Elektronika:
    była wykonywana i zmieniana prawie przez miesiąc i do samego końca cały czas modyfikowana.
    Skala LED została wykonana na wzmacniaczach operacyjnych TL074 i dzielniku napięcia.

Serce układu to płytka odpowiedzialna za rozdzielenie pasma. Została ona wykonana na układach TL074 i NE5532. Są tam umieszczone filtry dolno i górno przepustowy wykonane na TL-ach a za separacje źródła sygnału odpowiada NE5532.

Crossover DIY, czyli uzupełnienie nagłośnienia Crossover DIY, czyli uzupełnienie nagłośnienia

W wnętrzu urządzenia starałem się trzymać pewien poziom porządku, lecz nie udało się to zrealizować do końca.

Kosztorys:
    -części elektroniczne + laminat - ok.70zł,
    -obudowa - za free,
    -śrubki nakrętki podkładki - miałem,
    -czas i nerwy poświęcone na ukończenie - bezcenne.

Schematy i PCB dodam w najbliższym czasie, gdy tylko odzyskam stary dysk. :D
    Sorki za małą liczbę zdjęć, ale aparat mi szwankował i nie miałem czym ich robić.

Dodaję schematy i PCB.
    Schematy może nie są arcydziełem, ponieważ nie skupiałem się na nich za bardzo,
    a na PCB od zwrotnicy pojawił się błąd.

Rezystory przy dzielniku napięcia do skali wysterowania należy dobrać indywidualnie.

I tu należy się wyjaśnienie przez mój błąd i nie posłuszny program. Linie czerwone oznaczają rezystory 22k, a szare 10k.

Fajne!
  • #2 01 Cze 2013 08:48
    mmaker
    Poziom 18  

Witam. Czy ten crossover będzie używany w domu czy na imprezach?

• #3 01 Cze 2013 08:57
    stopa121314
    Poziom 9  

Bardziej na imprezach. A dlaczego pytasz ?

• #4 01 Cze 2013 09:37
    mmaker
    Poziom 18  

Można było dać wejścia symetryczne ale niekoniecznie. Wyglądał by bardziej PRO ;) Obudowa będzie się szybko rysowała jeśli nie będzie kejsie a widzę że otworów brak pod racka :)

• #5 01 Cze 2013 10:20
    stopa121314
    Poziom 9  

W przyszłości może będzie jakiś rack zmontowany. Obudowa jest pomalowana grubą warstwą lakieru bezbarwnego więc rysy nie będą takie groźne dla metalu.

• #6 01 Cze 2013 13:52
    galica7
    Poziom 26  

Co mnie osobiście razi w oczy to brak opisu wejść wyjść itd.
    Wiadomo że ty jako konstruktor wiesz co do czego ale inny tego już może nie wiedzieć

• #7 01 Cze 2013 14:57
    stopa121314
    Poziom 9  

Ja też się trochę gubię, ale nie wiem w jaki sposób nanieść opisy. Może by ktoś coś doradził ?

• #9 01 Cze 2013 16:01
    stopa121314
    Poziom 9  

A jakaś inna metoda.

• #11 01 Cze 2013 16:17
    stopa121314
    Poziom 9  

Ale to nie jest metal tylko plexi pokryta lakierem. Dlatego termo transfer odpada.

• #13 01 Cze 2013 17:24
    398216
    Usunięty  
  • #14 01 Cze 2013 18:08
    popiol667
    Poziom 14  

1. Pleksa lubi pękać.
    2. Gratuluję Koledze zdolności manualnych w wierceniu (jeżeli wiertarka / wkrętarka i nic nie pękło).
    3. W okolicach 40zł można się wyrobić z aluminiową obudową rack własnej roboty (kupione na wymiar blachy góra, dół, front, tył oraz profil zamknięty na boczki).
    4. Te długie przewody między stabilizatorami (?) to odważny krok.
    5. Bardzo schludnie i estetycznie.
    6. Ależ kobyłka transformator - na jego powierzchni można by zmieścić cały zasilacz wraz z transformatorkiem do druku adekwatnym do pobieranej przez układ mocy.
    7. ...ale to urok konstrukcji robionej z "przydasiów" :)
    8. Schemat by się w *.jpg przydał...

Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych konstrukcji!

• #15 01 Cze 2013 18:32
    stopa121314
    Poziom 9  

dj-MatyAS
    co do tych potencjometrów to też podczas montażu kląłem na siebie dlaczego nie zrobiłem tego razem ale do samego końca nie wiedziałem jak to będzie wyglądać.
    Nie wykryłem żadnych problemów z przesunięciami fazowymi.

popiol667
    plexa której użyłem jest specyficzną mieszanką którą dosyć dobrze się obrabia jest miękka ale podatna na wgniecenia. została ona dodatkowo sfrezowana dookoła i dodatkowo przednia ścianka z tylnej strony potraktowana wiertarką i frezem do drewna trochę było roboty ale nic się nie stało :D

• #16 01 Cze 2013 20:08
    popiol667
    Poziom 14  

Takie pytanko... nie lepiej "balans" między wzmocnieniem dzielonego kanału zamiast osobnych regulatorów? Pewnie regulację wzmocnienia masz w końcówkach, więc po co dublować?

I przełącznik n-obrotowy przełączający odpowiednie rezystancje? Łatwiej było by ustawić to samo w obu kanałach...

• #17 01 Cze 2013 21:06
    stopa121314
    Poziom 9  

Końcówki przeważnie mam gdzieś za sobą i ciężko jest na szybko je skorygować, z tąd ta osobna regulacja a co do osobnej regulacji cięcia to tak jakoś wyszło, raz ze względy wyglądu symetrii panelu przedniego i też osobnej regulacji wzmocnienia. Poza tym to moja pierwsza konstrukcja i troszkę nie wyszła :D.

• #18 01 Cze 2013 21:19
    Ryczka
    Poziom 12  

Kolego a nie myślałeś dołożyć limitera?

• #19 01 Cze 2013 21:46
    stopa121314
    Poziom 9  

Limiter to bardziej w końcówkach mocy bo jeszcze nie wiem za bardzo jak go zrealizować bo dopiero początkujący jestem w te klocki :P. Ale ten projekt zapewne będzie jeszcze rozbudowywany wiec kto wie :D. Na razie nie mam zbytnio pomysłu jak zrealizować ten limiter :(.

• #20 01 Cze 2013 22:17
    Ryczka
    Poziom 12  

Gdzieś był schemat na ledze i opto elemencie.
    Wejścia/wyjścia symetryczne to obowiązek na estradzie.

• #21 01 Cze 2013 22:30
    stopa121314
    Poziom 9  

Ryczka
    Co do wejść/wyjść symetrycznych to przyznam się, że niestety też tego nie umiem rozgryźć za bardzo.
    Byłbym bardzo zadowolony jak by koś mógł mi to jakoś objaśnić.

avaster12
    cała zwrotnica składa się z kondensatorów 22 i 47 nF i rezystorów 10k i potencjometrów ( mnie 100k)

• #22 01 Cze 2013 22:37
    398216
    Usunięty  
  • #23 02 Cze 2013 00:36
    mmaker
    Poziom 18  

Polecam wpisać w google hasło "balanced input", kliknąć grafika i jest mnóstwo schematów jedne prostsze inne mniej.
    Regulacja filtrów mogła być skokowa co wyeliminowało by przesunięcia fazowe o czym wspomniał dj-Matyas. Osobiście robiłem to na 8 sztukach filtrów dla sekcji LOW i HIGH które były nastrojone na konkretna częstotliwość i przełączane na wyjściu przekaźnikami miniaturowymi.

Co do wejść sygnału u mnie to wyglądało tak:
    Czyli wejście symetryczne stereo + wejście liniowe stereo + regulacja wzmocnienia (+6dB -12dB)

• #24 02 Cze 2013 10:44
    stopa121314
    Poziom 9  

A można by było poprosić o jakiś schemat, jeżeli takowy istnieje?

• #25 02 Cze 2013 16:48
    DJKompot
    Poziom 26  

Do wzmacniaczy i takich zabawek dobre są stare obudowy po switch'ach. Wielkość 1U blacha, wystarczy tylko zaślepić front bo plecy zwykle mają gniazdo zasilania i RS... co innego oczywiście patch panel gdzie z tyłu mamy wkrętki.

Nie zgadzam się że RCA są złe. Do dziś stosowane są w sprzęcie DJ'a i jakoś wcale nie mają dość. Oczywiście XLR jest lepszy ale on powstał z myślą o sygnale symetrycznym czego kolega nie wykorzystuję w swoim crossoverze co go też nie zmusza do montowania tego typu gniazd. Przy połączeniach krótkich RCA spełniają dobrze swoją rolę.

Gniazda XLR nie należą do najtańszych jak i obróbka blachy pod nie należy do najłatwiejszych zadań. (Wiem bo robiłem stagebox 32 XLR.... )

Co do wykonania układu symetrycznego z pomocą może przyjść schemat DIBOX'a.

Płytka elektroniki dobrze kiedy jest z potencjometrami i gniazdami połączona ale też lepiej gniazda i potencjometry oraz ledy mieć osobno z logiką/opampami gdyż przy uszkodzeniu frontu mamy możliwość odratować sprzęt. Wszystko połączyć taśmami z użyciem gniazd na goldpinach lub canda.

Dodam że limiter w takim sprzęcie jest konieczny jego brak oznacza że mamy do czynienia z nie profesjonalnym crossoverem.

• #26 02 Cze 2013 16:51
    398216
    Usunięty  
  • #27 02 Cze 2013 17:14
    stopa121314
    Poziom 9  

DJKompot
    W sprawie limitera to trochę skomplikowane a poza tym jak już wspominałem nie mam zbytnio wiedzy aby zbudować taki układ. Choć kto wie miejsca trochę zostało wiec może się pokuszę o niego i wyjścia symetryczne.

• #28 03 Cze 2013 18:03
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Limiter to prosta sprawa, kilka popularnych, łatwo dostępnych elementów. Przeanalizowując schemat i opis z tego postu można zrobić własny prostszy limiter...

• #29 04 Cze 2013 13:04
    DJKompot
    Poziom 26  

dj-MatyAS napisał:
    Po pierwsze - Gniazda RCA nie nadają się na imprezy

Ciekawa teoria.

• #30 04 Cze 2013 20:03
    premier93
    Poziom 16  

Masz ode mnie spory plus za estetykę.
    Co do blachy perforowanej nie jest ona najlepszym rozwiązaniem, jak już wspomniał dj-MatyAS właśnie ze względu na możliwość zbierania zabrudzenia. Jest też dosyć miękka i łatwo o wgniecenia. Szczególnie gdy sprzęt będzie przenoszony wielokrotnie. Urządzenie nie potrzebuje dobrego chłodzenia więc z powodzeniem można wymienić na zwykłą blachę stalową.
    Długość przewodów też jest niepokojąca, nie zbiera zakłóceń?

Co do napisów na panelu - prosta metoda, przetestowana - polecam. Kupujesz folię samoprzylepną bezbarwną A4 w papierniczym - drukujesz napisy, wycinasz, naklejasz, malujesz bezbarwnym. Efekt - śmiem twierdzić że bardzo dobry, o ile kupisz cienką folię i ładnie pomalujesz, napisy wyglądają jak fabryczne.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME