Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil GDN16/10 - trze cewka

greglow 04 Cze 2013 16:46 2250 14
  • #1 04 Cze 2013 16:46
    greglow
    Poziom 16  

Jestem szczęśliwym posiadaczem kolumn na tych gdn-ach (a dokładnie model z mniejszym magnesem) i wszystko by było ok gdyby jeden nie zaczął trzeszczeć.
    Nie pisałbym tu gdyby problem nie był bardziej zawiły a mianowicie po odlutowaniu głośnika nie ma żadnych szmerów, nawet mocno wciskając membranę od przodu i od tyłu nie obciera! W momencie gdy głośnik jest przylutowany nawet lekkie naciśnięcie powoduje tarcie.
    Czy kształt cewki może się zmieniać pod wpływem napięcia?

• #2 04 Cze 2013 17:58
    Zygaqra
    Poziom 34  

Samo przylutowanie głośnika powoduje tarcie? Dziwne rzeczy piszesz. Jak naciskasz membranę- centralnie, czy z boku? Na głośniku nie powinno występować stałe napięcie w zasadzie nigdy, jedynie przemienne i to tylko, gdy głośnik ,,gra''.

• #3 04 Cze 2013 19:07
    greglow
    Poziom 16  

wiem że to dziwne. Gdy choć jeden kabel jest odlutowany mogę naciskać z każdej strony i nie trze. Po przylutowaniu kabli nawet przy głośności 0 lekkie naciśnięcie powoduje tarcie... chyba i tak pozostanie odklejenie resoru przynajmniej górnego...

• #4 04 Cze 2013 20:19
    mini01
    Poziom 8  

Sytuacja dość dziwna .....i lekko nieprawdopodobna . Czy ten głośnik był regenerowany , czy jest "fabryczny" ? Jeśli był regenerowany , to może przy klejeniu nie zachowano należytej precyzji w "wycentrowaniu" karkasu z cewką względem nabiegunnika ? A może to nie karkas trze o nabiegunnik tylko przewody ocierają o membranę ? Jak pisał przedmówca , nie ma związku pomiędzy ocieraniem cewki a przylutowanymi ( bądź nie ) przewodami .

• #5 04 Cze 2013 20:50
    greglow
    Poziom 16  

Głośnik w stanie fabrycznym, nie ruszany.
    W takim razie odklejam zawieszenie. Cudów nie ma. W jednym miejscu resor lekko odchodzi więc pójdzie łatwo. Przykleję go jeszcze raz i dam znać. Dzięki za odpowiedzi

• #6 04 Cze 2013 20:58
    wkj
    Poziom 34  

greglow napisał:
    Jestem szczęśliwym posiadaczem kolumn na tych gdn-ach (a dokładnie model z mniejszym magnesem) i wszystko by było ok gdyby jeden nie zaczął trzeszczeć.
    Nie pisałbym tu gdyby problem nie był bardziej zawiły a mianowicie po odlutowaniu głośnika nie ma żadnych szmerów, nawet mocno wciskając membranę od przodu i od tyłu nie obciera! W momencie gdy głośnik jest przylutowany nawet lekkie naciśnięcie powoduje tarcie.
    Czy kształt cewki może się zmieniać pod wpływem napięcia?

Po pierwsze, należało by podać w jakim zestawie u ciebie to funkcjonuje, były zestawy z dwoma GDN 16/10 jak i z jednym?
    Po drugie, czy po podlutowaniu kabli trze cewka głośnika w obudowie czy po za nią, czy to w ogóle nie ma znaczenia?
    Po trzecie, próbowałeś podpinać bezpośrednio do wzmacniacza?

Skoro odłączony głośnik nie ociera, nie widzę sensu rozklejania go, podepnij pod wzmacniacz i z umiarem daj mu jakąś częstotliwość (z niskiego zakresu) z generatora i zaobserwuj jak się zachowuje.
    Ingerencja mechaniczna czyli rozklejanie to ostateczność.

• #7 04 Cze 2013 21:52
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Czy to że głośnik znajduje się w pionie lub leży na magnesie wpływa na ocieranie?

• Pomocny post
    #8 22 Cze 2013 18:03
    shiller82
    Poziom 9  

w tych głośnikach często przerywają lice , może to dać odgłos podobny do ocierania który będzie występował tylko przy podłączonym głośniku.

• #9 02 Lip 2013 10:37
    greglow
    Poziom 16  

co prawda po czasie ale dzięki za info. W sumie to obejrzałem głośnik dokładnie a jednak nie sprawdziłem liców (to są te przewody łączące cewkę z punktami lutowania kabli?). Są one u mnie dość mocno postrzępione ale nie sądziłem że mogą dać one podobny dźwięk co tarcie cewki...

• Pomocny post
    #10 02 Lip 2013 11:07
    398216
    Usunięty  
  • #11 03 Lip 2013 08:55
    shiller82
    Poziom 9  

Co do strzępienia lic - w tych głośnikach to normalne, są to wiekowe konstrukcje (wczesne lata 70). Mam kilka sztuk tych głośników i kilkukrotnie miałem problem z rozwarstwionymi licami.

• #12 11 Lip 2013 21:31
    greglow
    Poziom 16  

Temat przerobiony: musiałem odciąć całkowicie jedną lice bo większość drucików była poprzecierana. Całe szczęście z membrany wystawała kropelka cyny z oryginalnego montażu więc wlutowałem miedziany, cienki drucik, wyprofilowałem go także aby działał a' la sprężyna problem trzeszczenia ustąpił:)

• #13 11 Lip 2013 21:48
    DjMapet
    Poziom 42  

Miedziany drucik na dłuższą metę nie zastąpi licy - prędzej czy później się złamie i spowoduje zwarcie, poza tym może brzęczeć.
    Licę można kupić np. w STX-ie, lub wykorzystaj taką z jakiegoś niepotrzebnego/uszkodzonego głośnika.

Pozdrawiam.

• #14 12 Lip 2013 12:54
    398216
    Usunięty  
  • #15 12 Cze 2014 09:28
    greglow
    Poziom 16  

do dj-MatyAS (choć sprawa załatwiona dawno temu): nie ma się co załamywać z drucikiem to tylko na chwilę w celu sprawdzenia czy zadziała, wytargałem licę ze starego gds-a tonsila i podmieniłem. Dziękuję za pomoc:)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME