Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja skrzynia pod suba SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC (czy prawidłowa)

danonz 10 Cze 2013 17:22 2013 7
  • #1 10 Cze 2013 17:22
    danonz
    Poziom 14  

Witam.

Zaprojektowałem swoją pierwszą konstrukcję BR (nigdy wcześniej sam tego nie robiłem). Uwziąłem się na to w końcu i chcę zrobić sam własne porządne skrzynie pod te głośniki, a dokładnie SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC.

Chciałem się was poradzić czy wszystko zrobiłem dobrze. Tak jak i obliczenia w WinISD oraz porównanie z wcześniejszą objętością w jakiej mam ten głośnik. Zaprojektowałem nawet model 3D w SketchUp aby widzieć jakby to dokładnie wyglądało.

Otóż, poprzednia moja skrzynia miała 90 litrów strojone na 40 Hz. Grało to tak sobie. Tak wyglądała charakterystyka (i czy mógłby ktoś powiedzieć czy u niego też taka wyskakuje, czy dobre parametry głośnika w WinISD wprowadziłem)

90 l @ 40 Hz

Kombinowałem z objętością i uzyskalem 100 litrów strojenie 45 Hz.

Chodzi mi o uzyskanie trochę większej efektywności suba. Która opcja będzie lepsza? Oczywiście aby glośnik czuł się bezpiecznie w takiej skrzyni (nie był narażony na uszkodzenie mechaniczne, a można było wpakować max moc, która skutkowała by większą efektywnością).

Co sądzicie? I czy te wykresy są prawidłowe, czy ja coś w parametrach drivera w WinISD pogmatwiłem.

Druga sprawa zaprojektowałem sobie w SketchUpie tą skrzynkę. Za grubość materiału przyjąłem 2 cm (najwyżej potem zmienie). Czy przednia ścianka wystarczy aby była cofnięta o te 2 cm, czy jednak aby założyć kratę z gąbką dać trochę więcej? I czy taka konstrukcja ma miejsce.

Bassreflex wyszedł mi przy otworze 49 cm na 7 cm = 29 cm długości BRa. Ta długość oczywiście jest od samego początku do końca, czy jednak ma być te 29 cm dopiero od tąd kiedy kończy się ścianka z głośnikiem.

Pozdrawiam mam nadzieję że wyraźnie opisałem wszystko, i bardzo proszę o pomoc gdyż to mój pierwszy raz i nie znam się na tym za bardzo, lecz chcę się nauczyć.

• #2 10 Cze 2013 18:04
    Grzes84s
    Poziom 13  

Optymalna obudowa to 88-90L netto strojona na ok 44-45hz. (programem winisd
    dokładnie tego nie wyliczysz)

danonz napisał:

Otóż, poprzednia moja skrzynia miała 90 litrów strojone na 40 Hz. Grało to tak sobie

A skąd pewność że to wina obudowy?
    A może obudowa nie miała 90l netto i w rzeczywistości nie była strojona na 40hz?
    A może peryferia niedomagały?

danonz napisał:
    Chodzi mi o uzyskanie trochę większej efektywności suba.

To zamiast jednego postaw dwa takie "suby".

danonz napisał:
    ... aby glośnik czuł się bezpiecznie w takiej skrzyni (nie był narażony na uszkodzenie mechaniczne, a można było wpakować max moc, która skutkowała by większą efektywnością).

Aby był bezpieczny to proponuje zamontować krate :) do tego procesor/crossover, odpowiednia końcówka mocy oraz nie zapomnij ustawić subsonic-a.

• #3 11 Cze 2013 10:44
    stacho60
    Poziom 14  

Wpuszczenie przedniej ścianki 2 cm. to mało.Kołnierz głośnika ma prawie 1,5 cm.plus uszczelka stx pod głośnik 1 cm. plus twoja koncepcja kraty.Odnośnie otworu BR to jest zasada 1/3 powierzchni membrany głośnika czyli około 280cm2,to takie ewentualne weryfikacje.

Dodano po 5 [minuty]:

Uszczelka pewnie jeszcze schowa się z 0,5cm w kołnierz głośnika.

• #4 11 Cze 2013 11:00
    Maximoorg
    Poziom 21  

Gdy br przylega do jednej ze ścian powinien być krótszy niż zaleca program o połowe jego wysokości.

• #5 11 Cze 2013 13:31
    Granat :)
    Poziom 34  

Tak jak wyżej, poza tą grubością kołnierza. Bez uszczelki ma ok. 6mm.
    Zwiększanie obudowy powyżej pewnego poziomu nic nie da poza ładniejszym wykresem na symulacji. W rzeczywistości nie będzie tak ładnie. Gorsza odpowiedź impulsowa i niższa sprawność powyżej i poniżej punktu strojenia (zachowując stałą częstotliwość portu).

• #6 11 Cze 2013 14:40
    danonz
    Poziom 14  

Okej więc dajmy na to obudowa 90 litrów na 45 Hz.

Jaka była by wysokość i dlugość bass reflexu w takim razie bo juz trochę mętlik mam. Mi aktualnie wyszło 7 cm wysokości, oczywiście na całą szerokość.

Obliczałem to w WinISD ale nie wiem czy dobrze.

• #7 11 Cze 2013 15:15
    stacho60
    Poziom 14  

Nie wiem,ale u mnie ma 12mm i już.

• #8 11 Cze 2013 22:22
    e-elektron
    Troll forumowy

danonz napisał:
    Jaka była by wysokość i dlugość bass reflexu w takim razie bo juz trochę mętlik mam. Mi aktualnie wyszło 7 cm wysokości

Maximoorg napisał:
    Gdy br przylega do jednej ze ścian powinien być krótszy niż zaleca program o połowe jego wysokości.

Wysokość = 7cm

Tak więc: 7:2=3,5cm

Długość BR zaproponowanego przez program skróć o 3,5cm i będzie ok według tego co mówią koledzy, a mówią dobrze.

Aby zwiększyć efektywność, można by było pokombinować z większą powierzchnią rezonatora oraz wyższym strojeniem. Pytaj Granat'a bo zna ten głośnik lepiej niż własną kieszeń :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME