X

Cowon D2+ - wymiana i dopasowanie digitizera

13 Jun 2013 00:32 THTht_Qbas1
  • #1 13 Jun 2013 00:32
    Tht_Qbas1
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Witam,
    mam następujący problem: pękł mi digitizer rezystancyjny (4 pin), wymiana w serwisie 250zł (wyświetlacz i digitizer). Kupiłem więc na portalu aukcyjnym digitizer od Motoroli E680 (też rezystancyjny, 4pin, 2,5"). Mniejsza wtyczka, ale zrobiłem przejściówkę (dla potomnych: idealnie pasjue tasiemka od bipolarnych silników krokowych z CD'roma).
    Problem jest taki, że czasami dotyk działa, ale nie w tym miejscu co trzeba i to po mocnym przyciśnięciu. Zauważyłem też, że efekt jest taki, jakby ekran był cały czas wciśnięty (ale na granicy digitizera).
    Niestety odtwarzacz w oryginalnym firmware nie posiada opcji kalibracji, a w przypadku kalibracji w Rockboxie nie daje ona zamierzonych efektów.

Mam hipotezę, że nowy digitizer ma inne opory, niż oryginalny (nowy jest "twardszy"). Mam więc pytanie w jaki sposób wyświetlacz oporowy działa i czy da się obniżyć (ew. podwyższyć) jego rezystancję z jakimi wartościami eksperymentować.

Chyba, że wyprowadzenie pinów jest inne? I wystarczy je tylko pozamieniać.

Próbowałem trochę pomierzyć, z marnym skutkiem, ponieważ mam kiepski miernik.

między
    1-3: 336Ω, przy naciśnięciu: min 275Ω
    2-4: 356Ω, przy naciśnięciu: min 313Ω
    1-2: ∞, przy naciśnięciu: min 240Ω, max 900Ω
    3-4: ∞, przy naciśnięciu: min 380Ω, max 800Ω
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products