Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inOgrzewanie basenu ogrodowego.


  Main Page -> Forum Index -> DIY Structures ->Ogrzewanie basenu ogrodowego. Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
SylwekK
Level 27
Location: Lipsko
Joined: 01 Oct 2007
Posts: 1311
Helped: 61
Post rating: 996
SylwekK
Level 27
Post#1 22 Jun 2013 16:59Positive voted  Topic author   

Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Jako, że sezon na kąpiele w ogródku się rozpoczyna to być może ktoś skorzysta z mojego opisu podgrzewania wody w basenie ogrodowym. Ogrzewanie skończyłem w zasadzie w maju i pod jego koniec i jakieś trzy dni po zalaniu 13-o stopniową wodą miałem temperaturę 26 stopni, ale od początku...
Na opis zdecydowałem się teraz, bo chciałem mieć czas na dokładne przetestowanie całości. W tym miejscu chciałem bardzo podziękować koledze @daann z tego forum za cenne wskazówki, dzięki któremu obecny kształt ogrzewania jest ...jaki jest :)

Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Basen mam o średnicy nieco ponad 4,5m i wysokości 90cm, mieści 12,5 tys. litrów czyli dość sporo jak na coś co miało by się szybko zagrzać. Jak pewnie wielu się przekonało grzałki elektryczne pochłaniają masę energii, a przy tym po kilku godzinach temperatura podnosi się zaledwie o 1-2 stopnie. Moja grzałka to ...dach, zwykły dach warsztatu o całkowitej powierzchni 40m2 i niestety szarym kolorze (czarny byłby o co najmniej 30% wydajniejszy), ogrzewający wodę, która po nim po prostu spływa, a podawana jest na górę za pomocą pompy WZ-250 i rozprowadzona za pomocą węża, w którym nawierciłem 56 otworów 3,2mm tak aby pasowały mniej więcej w wytłoczenia na dachu (które akurat mam bardzo płytkie).
Aby nie przedłużać - dostarczając 250W mocy do pompy w ciągu jednej godziny temperatura basenu podnosi się o od minimum 1 do 1,5 stopnia (w zależności od temperatury powietrza i siły wiatru) Dach mam na zachodnią stronę więc grzanie zaczyna się od godziny mniej więcej 10:30 i może trwać do około 17:00. Łatwo więc policzyć o ile w ciągu tych 6-u godzin może się podnieść temperatura. W testach przy 28 stopniach na dworze ustawiłem sterownik (o nim później) na 33 stopnie, bo nie miałem zamiaru się gotować... wyłączył się na długo przed czasem możliwego grzania.
Wychłodzenie wody przez noc to około 3-4 stopnie (więcej przez miesiąc obserwacji nie zauważyłem). W ostatnie ciepłe dni rano temperatura w basenie oscylowała w zakresie 27-29 stopni - jak dla mnie bez grzania by się obyło, ale dzieci chcą więcej i więcej.... Należy zwrócić uwagę, że samo przykrycie basenu też ogrzewa jego powierzchnię. Dla porównania podam jednak, że w zeszłym roku bez dachowej grzałki w upalne dni miałem max 25-26 stopni i to chyba tylko prze 2-3 dni, a norma to 24 stopnie... czyli szału nie było.

Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Słowo o śmieciach i filtracji, bo to sedno sprawy utrzymania basenu w nienagannym stanie. Zapewne wszyscy bez wyjątku chcą wiedzieć jak to naprawdę wygląda w praktyce :) Otóż pragnę poinformować, że po ponad miesiącu stojącej wody nie mam z tym absolutnie problemu. Przede wszystkim woda która jest pompowana na dach najpierw przechodzi przez filtr siatkowy wyłapując co nieco z basenu (wystarczy płukanie raz w tygodniu), a to co spływa do rynny i do basenu przepuszczam przez filtr... z pończochy (ale kto wie czy nie zmienię też na siatkowy) wyłapując wszelkiej maści żyjątka - to trzeba czyścić codziennie. Podczas kąpieli przełączam sterownik (i zawory) na filtrowanie. Do filtrowania zaopatrzyłem się w jakiś stosunkowo tani filtr piaskowy z dość mocnym silnikiem 0,43kW w porównanie z innymi z tej półki cenowej. W tamtym roku korzystałem z oryginalnego filtra dołączonego do basenu (na wkłady papierowe), ale ten filtr to był chyba żart kogoś kto kompletuje takie zestawy... Obecnie wodę mam kryształ (jak zalałem z wodociągów była ...zielonkawa!) i "suche" dno. Oczywiście z chemii korzystam - Antyglon to podstawa aby dno nie było śliskie, dodatkowo w pływaku mam tabletkę chloru tak na wszelki wypadek. W sumie sama woda jest napowietrzona idealnie. Wspomne też o parowaniu - od zalania ubyło mi jakieś 7-8cm wody, a w tym czasie grzałem ją łącznie kilkanaście dni.
Układ zaworów, który razem z pompą podającą na dach zamocowany jest pewnie na wyspawanym stabilnym stelażu, pozwala mi się szybko przełączyć podczas filtrowania na własnej roboty odkurzacz dna z 7m węża - działa idealnie.

Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Teraz słowo o sterowniku. Zaprojektowałem go specjalnie do tego typu grzania basenu. Powstał na Atmega8 (zostało mi kilka w smd to wpycham gdzie mogę) i oczywiście napisany w Bascom'ie. Posiada dwa termometry DS18B20 - jeden na dachu drugi w basenie. Sam program wykorzystuje w swojej pracy 12 niezależnych liczników, a DS-y kontrolowane są w przerwaniach. W sterze można ustawić temperaturę startową dachu (w momencie podania wody czujnik jest zalewany i wskazuję temp. wody na dachu), różnicę temperatur przy jakiej ma przerwać grzanie, maksymalną temperaturę jaką może osiągnąć woda w basenie, opóźnienie startu/stopu grzania (idealne jeśli niebo przecinają chmurki), oraz praktyczny timer dla filtra programowany od 30min do 10h. Wszystko oczywiście zapamiętywane w eeprom. Opcje te bardzo się przydają, bo gdy niebo się zachmurza nawet na chwilę to woda byłaby wychładzana (tak miałem na początku jak ster się dopiero robił). Ster ma też szereg zabezpieczeń: wskazuje uszkodzony czujnik, pilnuje czy woda płynie po dachu, dezaktywuje się też opcja grzania jeśli przez 4h od aktywacji (lub ostatniego wyłączenia pompy podającej) nic się nie dzieje - to takie zabezpieczenie, aby świadomie włączać grzanie i mieć nad nim pełny nadzór. Program zajmuje 99% - po prostu upychałem, upychałem tak różne funkcje jak było miejsce i ostatnią którą, dodałem to liczenie faktycznego czasu grzania - to tak dla własnej ciekawości i może przyszłych statystyk. Co ważne, nie robiłem żadnych kontroli CRC, a termometry i tak absolutnie nie przekłamują mi temperatury (czyli popularne 0, 55,85) mimo przewodów około 3m i 7m przy zasilaniu "oszczędnym" czyli dwuprzewodowo. Aha, wykorzystałem dwa osobne piny dla 1wire z prostych przyczyn - 1.Miałem kilka wolnych, 2. Spora oszczędność miejsca w programie (brak wyszukiwania numerów seryjnych, itd.).

Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Ciekawość może budzić płyta czołowa sterownika, którą zaprojektowałem zupełnie inaczej niż inne w moich chłodnych klimatach, które lubię najbardziej :D - chciałem żeby była indywidualna i jedyna w swoim rodzaju, a poza tym na handel tego nie robię.
Wszystko jest w hermetycznej obudowie, a włączaniem pomp zajeły się triaki BTA16 na niewielkich radiatorach - nic się nie topi :D.. Na płytce część fazowa jest wyraźnie oddzielona od procesora, a zasilanie elektroniki jest ze starej ładowarki od Nokii.
Programu póki co nie udostępnię, co najwyżej omówię lub pokażę jakieś fragmenty, które by kogoś bardzo interesowały.

Wspomnę jeszcze, że w podstawie basenu mam styropian 3cm, który zawsze troszkę odizoluje go od ziemi przez co spowalnia wychładzanie.

Koszty:
Filtr piaskowy - 550zł
Pompa WZ250 - około 120zł
zawory, rury, złączki, węże, itd - około 400zł (aż sam się zdziwiłem ile taka drobnica kosztuje...)
Ster - praktycznie wszystko z szuflady - załóżmy że 100zł + tydzień programowania i testowania (tu nie mogło być mowy o błędach w działaniu)

Na zakończenie fotka zakończenia ciężkiego dnia pracy, która być może najbardziej ze wszystkiego co tu napisałem przekona do basenów ogrodowych :D

Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Oczywiście na pytania wszelkie postaram się odpowiedzieć, bo pewnie i tak wspomnieć o czymś ważnym zapomniałem przy takim opisie :D

Helpful post? + +119
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Strumien swiadomosci s...
Level 41
Location: Bochnia
Joined: 05 Apr 2010
Posts: 8995
Helped: 424
Post rating: 105
Strumien swiadomosci swia
Level 41
Post#2 22 Jun 2013 20:52    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Poważnie , nie obawiasz się salmonelli z gó.... gołębich i innych szkodzników.

Helpful post? + +1
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Duch__
Level 31
Location: Opole
Joined: 12 Dec 2004
Posts: 2186
Helped: 31
Post rating: 1332
Duch__
Level 31
Post#3 22 Jun 2013 20:55    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Genialne w swojej prostocie! Nie myślał autor o pomalowaniu tych niebieskich rurek na czarno by lepiej pochłaniały ciepło? Niewiele to wspomoże układ ale jednak zawsze coś.

Helpful post? + +2
Back to top
SylwekK
Level 27
Location: Lipsko
Joined: 01 Oct 2007
Posts: 1311
Helped: 61
Post rating: 996
SylwekK
Level 27
Post#4 22 Jun 2013 21:00  Topic author   

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


@Strumien swiadomosci swia -> Równie dobrze można zadać to pytanie każdemu kto ma otwarty basen w ogrodzie... Gołębi u mnie jak na lekarstwo, a jak pisałem chlor w basenie pływa na wszelki wypadek.

@Duch__ -> No właśnie :) niewiele to pomoże, a po prostu nienawidzę malować. Nawet to metalowe rusztowanko pod zaworami dałem do proszkowego malowania :D

Helpful post? + 0
Back to top
Magister_123
Level 30
Joined: 25 Oct 2005
Posts: 1633
Helped: 142
Post rating: 71
Magister_123
Level 30
Post#5 22 Jun 2013 21:21    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Jak się zabezpieczasz przed deszczem? Wszystko idzie do basenu?

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
SylwekK
Level 27
Location: Lipsko
Joined: 01 Oct 2007
Posts: 1311
Helped: 61
Post rating: 996
SylwekK
Level 27
Post#6 22 Jun 2013 21:27  Topic author   

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Zwróć uwagę na fotki, rura z rynny jest dostawiana na czas grzania - sterownik i tak muszę aktywować więc przestawienie rury, które trwa 15s to nie problem :)

Helpful post? + 0
Back to top
JStan
Level 16
Location: Sanok
Joined: 13 Feb 2006
Posts: 243
Helped: 3
Post rating: 1
JStan
Level 16
Post#7 22 Jun 2013 21:44    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Dobry pomysł, jeśli mogę coś poradzić, bo faktycznie również nie podoba mi się wizja ptasich odchodów spłukiwanych do basenu, pomimo wszelkich filtrów, zainwestuj w dobrą grubą szybę którą położysz na dachu w jakiejś tam odległości. Szyba jak się domyślasz powinna być odporna na gradobicie i przepuszczać dobrze promienie UV. Zabezpieczy to przed jakimkolwiek brudem(więcej dostanie się bezpośrednio na taflę wody w basenie) a również zwiększysz efektywność grzania o ile oczywiście szyba będzie przepuszczać dobrze UV, bo powierzchnia dachu nie będzie się wychładzać od wiatru.

Helpful post? + +1
Back to top
SylwekK
Level 27
Location: Lipsko
Joined: 01 Oct 2007
Posts: 1311
Helped: 61
Post rating: 996
SylwekK
Level 27
Post#8 22 Jun 2013 21:55  Topic author   

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Hehe, myślałem już o zwykłej folii z jakiej ogrodnicy namioty robią. Wydajność pewnie by z 200-300% w górę poszła. Na ten sezon chyba już dam sobie spokój, ale zobaczymy co czas przyniesie... :)

Helpful post? + 0
Back to top
Urgon
Level 35
Location: Garwolin
Joined: 27 Aug 2008
Posts: 4141
Helped: 127
Post rating: 179
Urgon
Level 35
Post#9 22 Jun 2013 22:05    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


AVE...

Jakie promieniowanie UV? Podczerwień, panie JStanie...

Sam miałem zaproponować właśnie nakrycie tego szybą i ewentualnie pomalowanie dachu na czarno. Jeśli byś zrobił z tego pełnoprawny kolektor, to stanowczo by wzrosła wydajność tego systemu. Można by stosować nawet na głębszy i większy basen...

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
bator97
Level 13
Joined: 05 Aug 2009
Posts: 133
Post rating: 10
bator97
Level 13
Post#10 22 Jun 2013 22:41    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Witam. Do tego można było by zastosować stare grzejniki, pomalować na czarno obudować a od tylu ocieplić i zamknąć pod szybą.

Helpful post? + 0
Back to top
noel200
Level 22
Location: Białystok
Joined: 10 Jan 2005
Posts: 802
Helped: 22
Post rating: 250
noel200
Level 22
Post#11 22 Jun 2013 23:54    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Albo zostawić jak jest, tylko jeszcze dołożyć wymiennik ciepła i pompę. Coś a'la stary bojler.
Woda z dachu byłaby w jednym obiegu, a woda z basenu w drugim. Oba obiegi zaopatrzone w filtry i wtedy byłbyś całkowicie odizolowany od syfu z dachu.

Helpful post? + 0
Back to top
reaven22
Level 26
Location: Milanówek
Joined: 15 Jan 2003
Posts: 919
Helped: 53
Post rating: 586
reaven22
Level 26
Post#12 23 Jun 2013 00:22    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Pomysł pierwszorzędny :) wykonanie również, ja wykonałem podobny system w nieco inny sposób. Potrafi podgrzać w kilka godzin basen średnicy 4m/90cm do 40'C :)
Jeśli ktoś potrzebuje inspiracji na imprezkę to poniżej zasada działania :)


Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego. Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Składniki: beczka po oleju, stara chłodnica od samochodu, wentylator, trochę rury PE32, łyk złotej inspiracji :]

Helpful post? + +6
Back to top
djkomprez
Level 20
Location: Nowy sacz
Joined: 05 May 2005
Posts: 547
Helped: 23
Post rating: 10
djkomprez
Level 20
Post#13 23 Jun 2013 01:25    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Ja też zaproponuje 2 systemy ...

- można kupić tanio czasem grzejniki panelowe ... wystarczy je pomalować na czarno
i gotowiec jak siemasz ... tu wydajość trochę gorsza od poniższego systemu

- zwykła rurka miedziana 10-12mm grubości równiez wyczerniona ... za 500zł
jakbyś dobrze trafił jesteś w stanie kupić min 50mb rurki miekkiej i zrobić
dużego solara na dachu z szybą .... odporne na "ptaki" i inne dziadostwa :)

Kiedys robiłem testy ... 5 rurkek....80x60cm panel wszytsko za szyba i skręcone..
po 1h woda w 5litrowym baniaku przekroczyła 80stopni .... + pompka od pralki ...

Helpful post? + 0
Back to top
satanistik
Level 27
Location: Lublin
Joined: 29 Oct 2005
Posts: 1404
Helped: 46
Post rating: 296
satanistik
Level 27
Post#14 23 Jun 2013 08:38    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Grzejniki na dachu zapewne po paru sezonach przegniją. Istnieje też szansa że gołąb narobi do samego basenu. Pomysł z beczką może i sprawny ale sporo ludzi nie lubi dymu no i dzieci mają różne pomysły.

Helpful post? + 0
Back to top
Karol966
Level 30
Location: Ciechocinek :D
Joined: 30 Jul 2006
Posts: 1712
Helped: 82
Post rating: 441
Karol966
Level 30
Post#15 23 Jun 2013 10:59    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Bardzo tanim sposobem ogrzania wody basenowej jest zbudowanie spirali nie z miedzi za 'okazyjne 500zł' a z czarnego węża ogrodowego ;) oczywiście potrzeba go sporo. Jedna rolka 30mb to niewiele. W zeszłym roku tym sposobem ogrzewaliśmy ze szwagrem wodę prosto z sieci dopuszczaną do basenu. Nie wiem ile ma dokładnie woda w sieci wodociągowej, może ok 10-14'C a na wyjściu leciała już ok 25'C. Wąż leżał na ziemi ;) Można zintegrować taki wąż z pobliskim dachem no i mamy kolektor słoneczny za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Podoba mi się konstrukcja reaven22 :D Jest niezależna od naszej beznadziejnej, kapryśnej pogody.

Helpful post? + 0
See also:
27.03.2016 Interaktywna zabawka dla dzieci
Back to top
Michał_74
Level 15
Joined: 03 Apr 2006
Posts: 116
Helped: 11
Post rating: 1
Michał_74
Level 15
Post#16 23 Jun 2013 11:28    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Witam. Co do grzejników panelowych to przerabiałem temat 2 lata temu, fajnie to grzeje ale to sa grzejniki stalowe i strasznie rdzewieją przy natlenionej wodzie jaka jest w basenie po prostu kilka dni i woda całkiem czerwona. Pomysł odpadł a zainwestowałem w wymiennik płytowy coś ok 20 kW jeden obwód włączony w szereg z piecem CO drugi w szereg z orurowaniem basenu. Parę klocków drewna do pieca i w kilka godzin z 16 stopni robi sie 42. Wiem zupa ale ja lubię koło 38 stopni.
Pozdrawiam.

Helpful post? + 0
Back to top
konrad123456
Level 14
Location: Jaworzno
Joined: 17 Nov 2009
Posts: 196
Helped: 4
Post rating: 201
konrad123456
Level 14
Post#17 23 Jun 2013 11:42    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Witam. :D A jakby zrobić system oparty na rurkach próżniowych. Najtańsze rurki są w cenie 30zł/szt. Złożyć kolektorek z 10 rur i mamy pewność że żadne zanieczyszczenie nie trafia nam do wody. A wydajność przekracza 94%.

Helpful post? + 0
Back to top
zodiakmenda
Warunkowo odblokowany
Location: Myszków
Joined: 11 Mar 2013
Posts: 544
Helped: 23
Post rating: 20
zodiakmenda
Warunkowo odblokowany
Post#18 23 Jun 2013 12:04    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Co do tej szyby co powyżej pisano ja bym proponował krystalit są tanie gorsze ale są też takie odporne na wysoką temperaturę i bardzo wytrzymałe, co do grzania basenu to myśle że można by wykorzystać zbiornik metalowy 100litrów pomalować na czarno zamontować pompe żeby co jakiś czas wylać wode z basenu do zbiornika i z powrotem słońce by grzało wode dodatkowo można zawsze wykorzystać możliwości własnej działki :) filtr i wode by płukało bo skoro autor pisze o tych 250W pompy to znowu bedzie przez dłuższy czas naciągać troche energi, u mnie dziecko ma basen 305cm/78cm i nie kombinowałem z grzaniem wody bo to troche mało ekonomiczne w tak małym basenie ale w tym roku naprawie stary hydrofor i będe nim wode filtrować bo te orginalne pompy 45W to nigdy by nie wyczyściły a hydrofor podkręce na duże ciśnienie i będzie dobrze.

Helpful post? + 0
Back to top
TOMI
Serwisant
Location: Radom
Joined: 19 Nov 2001
Posts: 2062
Helped: 98
Post rating: 118
TOMI
Serwisant
Post#19 23 Jun 2013 13:32    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa separacji 230V w czasie pracy pomp?

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
SylwekK
Level 27
Location: Lipsko
Joined: 01 Oct 2007
Posts: 1311
Helped: 61
Post rating: 996
SylwekK
Level 27
Post#20 23 Jun 2013 13:35  Topic author   

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Cała instalacja idzie oczywiście przez różnicówkę. Uziemienie pompy też jest. Zresztą nawet widać w rozebranym sterowniku, że wszystkie kabelki zasilające są podłączone, a nie tylko 0 i faza. Bezpieczeństwo jest tu priorytetem i nie mógł bym sobie pozwolić na ryzyko porażenia prądem.

@reaven22 - twoja grzałka jest niesamowita :) Poraża prostotą i nakładem kosztów względem mojej, a spełnia swoje zadanie :D

Helpful post? + 0
Back to top
TOMI
Serwisant
Location: Radom
Joined: 19 Nov 2001
Posts: 2062
Helped: 98
Post rating: 118
TOMI
Serwisant
Post#21 23 Jun 2013 13:39    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


SylwekK wrote:
Bezpieczeństwo jest tu priorytetem i nie mógł bym sobie pozwolić na ryzyko porażenia prądem.
Niestety, prawie nikt nie pamięta o tym.

Helpful post? + +1
Back to top
marek1846
Level 14
Location: Białystok
Joined: 23 Aug 2008
Posts: 123
marek1846
Level 14
Post#22 23 Jun 2013 19:05    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


A gdyby tak spowolnić spływanie wody poprzez poziome progi. Wiem, że szkopuł w tym, że to dach i oprócz lata jest i zima ale jak widać ze zdjęć dużo można zrobić gdy chce się.

Helpful post? + 0
Back to top
tomek1984ns88
Level 12
Location: Wrocław
Joined: 28 Aug 2003
Posts: 88
Post rating: 1
tomek1984ns88
Level 12
Post#23 23 Jun 2013 21:09    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Mógłbyś zainstalować jakieś poprzeczki żeby woda spływała zygzakiem ...

Helpful post? + 0
Back to top
SylwekK
Level 27
Location: Lipsko
Joined: 01 Oct 2007
Posts: 1311
Helped: 61
Post rating: 996
SylwekK
Level 27
Post#24 23 Jun 2013 21:16  Topic author   

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Progi, poprzeczki... hmm w teorii ładnie to wygląda, ale coś mi się wydaje, że kompletnie nie zdało by tu egzaminu. Rozlewane strumienie wody są co około 8-10cm i zrobienie im poprzeczek będzie nawarstwiać tą wodę bardziej na tych poprzeczkach co zaowocuje też zwiększonym wychładzaniem punktowym mimo wolniejszego spływu czyli mówiąc krótko - bilans na zero :) No ale może się mylę...

Helpful post? + 0
Back to top
misiupan
Level 35
Location: GDAŃSK
Joined: 20 Jan 2004
Posts: 2601
Helped: 255
Post rating: 337
misiupan
Level 35
Post#25 23 Jun 2013 23:42    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Wystarczy zrobić małą próbę i zmierzyć temperaturę tak przeprowadzonej wody.

Helpful post? + 0
Back to top
marasneo
Level 15
Location: Poznań/Piątkowo
Joined: 03 Oct 2005
Posts: 185
Helped: 2
Post rating: 2
marasneo
Level 15
Post#26 23 Jun 2013 23:44    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Co do progów, wydajność niewiele, ale wzrośnie. Kombinacja progów i odpowiedniej osłony przepuszczającej podczerwone znacząco przedłuży okres stosowalności urządzenia w ciągu roku.

Helpful post? + 0
Back to top
djtatra
Level 10
Location: Chorzów
Joined: 23 Sep 2002
Posts: 60
djtatra
Level 10
Post#27 24 Jun 2013 00:35    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Witam

Po pierwsze, to te zawory za niedługo puszcza rdzę do basenu i będziesz miał brzydką folię. Zawory nie są odporne na wodę basenową, tyko zawory z tworzywa.

Po drugie to musisz mieć dość dużą dawkę chloru, żeby nie bać się tej myjni dachowej :]

boja dozująca to za mało, rób chlorowanie szokowe wody.

W miarę możliwości kontroluj PH wody :] pomyśl nad koagulantem.

pracuje na co dzień z basenami.

Pozdrawiam :]

Helpful post? + 0
Back to top
SylwekK
Level 27
Location: Lipsko
Joined: 01 Oct 2007
Posts: 1311
Helped: 61
Post rating: 996
SylwekK
Level 27
Post#28 24 Jun 2013 09:12  Topic author   

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Na razie po ponad miesiącu rdzy nie widać - zobaczymy jak będzie później....
Troszkę wyolbrzymiacie to zmywanie dachu. To tak jak by ciągle tam robactwo przesiadywało i tylko czekało żeby się utopić. Po pierwsze tuż przed grzaniem spłukuję cały dach wężem aby pył zmieść i ścieżki wodne odświeżyć co raptem trwa może minutę, a ta woda trafia poza basen. Później podczas grzania woda już praktycznie tylko kanałami o szerokości 2-3 cm idzie, a więc co ma jeszcze ze sobą zabierać oprócz trafiających się czasem robaczków?? Po czyszczeniu pończochowego filtra (po skończonym grzaniu) mam tam zazwyczaj od kilku do kilkunastu biedronek czy żuczków i śmiem twierdzić jak czas pokazał, że taka sama ilość latających żyjątek (albo i więcej) topi mi się bezpośrednio w basenie.
Nad badaniem PH się zastanawiam właśnie - w sumie przydatna rzecz. Te panele, które podałeś nie dadzą jednak takiej mocy w tak krótkim czasie jak dach, a i koszt wyjdzie większy. Ktoś mi wyliczył szacunkowo, że moja grzałka ma 14-15kW - nie wiem nie znam się na tym dziale fizyki... Generalnie trzeba pod jakiś wzór podstawić to że o 1 stopień w ciągu godziny podgrzewa mi 12tys. litrów wody. Za trudne dla mnie :D

Helpful post? + 0
Back to top
marek_34
Level 18
Location: Katowice
Joined: 08 Aug 2006
Posts: 341
Helped: 6
Post rating: 191
marek_34
Level 18
Post#29 24 Jun 2013 11:26    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Może być skoro taki kolektor z linku ma 0,5 kW/m2 to dach który ma 40 m2 zakładając mniejszą sprawność niż kolektor da te 15 kW. Swoją drogą jak sobie pomyślę, że mój piec CO ma 15 kW to ciężko mi uwierzyć ile można wyciągnąć ze zwykłego ciemnego dachu.

Helpful post? + 0
Back to top
elektronik999
Level 26
Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1087
Helped: 8
Post rating: 5
elektronik999
Level 26
Post#30 24 Jun 2013 11:46    

Re: Ogrzewanie basenu ogrodowego.


Wzór żeby policzyć w przybliżeniu moc (tylko dla grzania wody)
Ogrzewanie basenu ogrodowego.

Helpful post? + +2
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> DIY Structures -> Ogrzewanie basenu ogrodowego. 123 ... 151617  Next

Page 1 of 17

Similar topics to ogrzewanie basenu ogrodowego.

Mikroprocesorowy Sterownik Oświetlenia Ogrodowego ;-) (44)
Chłodzenie komputera za pomocą wody... z basenu (28)


Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.126 seconds