Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1

Senol 1984 23 Cze 2013 13:34 19641 7
  • Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1

Witam!

Chociaż elektrodę śledzę już od dawna, to jest to mój pierwszy projekt tutaj prezentowany. Wiem, że mogę się po Was spodziewać ostrej krytyki, ale może też trafi się jakaś pochlebna opinia. Nie ukrywam, byłoby miło.
    Dzisiejszy projekt to nic szczególnego. Ot, zwykłe dwudrożne monitorki za bardzo małe pieniądze.
    No ale zacznijmy od początku.
    Monitory powstały głównie z tego powodu, że miałem w domu STX'y i missiony, a podłączony do komputera zestaw Logitecha przestał mi odpowiadać. Poza tym zrobić coś własnoręcznie to sama przyjemność. :)

Budowa:
    Boki, góra, dół i tył zrobione są z MDF-u 22mm, a przód z 50mm. Wiem, ma to wpływ na STX'y które siedzą jakby w tunelach. Nie miałem sprzętu, żeby wybrać więcej materiału, a zdecydowałem się na tak grube fronty, żeby w prosty sposób wykonać zaokrąglenia pod obudową wysokotonowego. Obudowy wewnątrz mają przegrodę w celu uzyskania zalecanej przez producenta pojemności 2l.
    Głośniki wysokotonowe zamontowane są w obudowach, które skleciłem na szybko w pracy. Powstały z buteleczek od podkładu do kleju i kawałka stalowej moskitiery. :) W środku znajdują się dwa pierścienie. Drewniany, który wszystko trzyma i aluminiowy 4mm do którego przyklejony jest mission. Aluminium wypolerowałem, żeby nieco ciekawiej wyglądało.
    Terminale z tyłu również wycinałem w pracy z aluminium.
    Szlifowanie, frezowanie i nadawanie kształtów odbywało się w domu. Ścianki łączone są na kołki i klej do drewna.

Wykończenie:
    Co do wykończenia jedno było pewne - przód, tył, góra i dół miały być oklejone czarnym skajem. Użyłem kleju kontaktowego. Coś w rodzaju butaprenu, ale nazwy nie pamiętam.
    Z bokami był większy problem, bo na komputerze powstało kilka projektów. Od białego połysku przez krwistoczerwony, po jakiś ładny fornir w stylu dębu szarego. Monitorki miały jednak być jak najtańsze, więc w markecie budowlanym zacząłem szukać jakiejś okleiny. Na szczęście w dziale z okleinami w oczy rzucił mi się korek, ale taki drobny jak na podstawkę pod kubek. Pomyślałem, że w dziale obok jest korek ścienny i to było to! Oczywiście od okleiny był nieco droższy. ;) Korek również klejony tym klejem co skaj.

O zwrotnicach nie wspominam, bo jeszcze nie powstały. Póki co na próbę STX'y grają na cewkach ze starych zwrotnic, a missiony podłączone są przez kondensatory 2,2uF. Jeżeli nie uda mi się zrobić jakichś poważnych pomiarów, to zastosuję zwrotnice znalezione na innym forum do takiej samej kombinacji głośników.

Podsumowując:
    Wiem, że moje maleństwa nie są pozbawione wad. Dopiero po złożeniu wszystkiego w całość widzę że kilka rzeczy mogłem zrobić inaczej. Na pewno przydałoby się zmniejszyć odległość między głośnikami. Obudowy montowałem na kołki z założeniem, że będą malowane lub fornirowane. Korek ma prawie 4mm grubości i na łukach się nie zgrywa z frontami tak jak powinien. Myślę nad poprawieniem tego.
    O brzmieniu póki co nie ma co pisać chociaż na wspomnianych wyżej pseudo zwrotnicach jako głośniki komputerowe jakoś dają sobie radę.

Koszt ciężko policzyć, ponieważ takie rzeczy, jak korek czy skaj kupiłem w większych ilościach.
    Za skaj zapłaciłem 58zł, ale kupiłem 2m bieżące z zamiarem obicia pufy. ;)
    Korek kosztował 38zł za paczkę 5 arkuszy 60x30cm.
    M.STX.4.1.100.8.F.S.MC 2x29zł + przesyłka.
    TM025C1 2x39zł + przesyłka.
    Terminal kupiłem ścienny i rozmontowałem go. Kosztował 41zł.
    Wszystko inne miałem, więc nic mnie nie kosztowało.

A teraz po tak długim opisie kilka zdjęć:

Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1 Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1 Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1 Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1 Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1
    Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1 Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1 Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1 Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1 Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1 Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1 Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1 Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1

A tutaj zwrotnica, o której wspomniałem:

Tanie monitorki na M.STX.4.1.100.8.F.S.MC + TM025C1

Dziękuję za uwagę i czekam na opinie.

Fajne!
  • #2 23 Cze 2013 20:02
    flubber.trip
    Poziom 27  

Konstrukcja wygląda ciekawie. W oczy rzucają się dziwne proporcje kolumn. Są niskie a głębokie, a przez duży odstęp między głośnikami wygląda to według mnie mało ciekawie. Missiony lepiej by wyglądały bez tych siateczek. Ogólnie widać że w konstrukcję włożyłeś dużo pracy, ale te szczegóły obniżają ogólna ocenę.

• #3 23 Cze 2013 20:23
    ~ReverseEsper
    Poziom 15  

Bardzo mi się podoba kształt i użyte materiały. Niesamowicie wręcz podoba.
    Nie podoba mi się kolor obudowy wysokotonowego ( a może by tak czarny ? ) Siateczka ( chyba sam pierścień z głośnikiem wyglądają lepiej) i śruby gwiazdkowe ( czarne imbusy ? ).

• #4 26 Cze 2013 20:24
    Ireneo
    Poziom 39  

Ja również uważam że są ładnie wykonane,kolory mi pasują,tylko moim zdaniem są jak by za długie a głośnik stx osobiście dałbym troszeczkę wyżej,ewentualnie wysoki ton dałbym w obudowie.
    Ale jak w pierwszym zdaniu uważam że są ładne.

• #5 27 Cze 2013 20:28
    tytka
    Poziom 14  

Kolego Senol 1984 widać że sporo się napracowałeś i całkiem nieźle ci to wyszło, estetycznie. Pomysł fajny i samo wykonanie także. Jednak wydaje mi się (choć tu powinni się wypowiedzieć lepsi specjaliści od zestawów głośnikowych, a ja takim nie jestem), że dałeś zbyt duże odległości między głośnikami, zwłaszcza, że głośniki nie są duże. Głośnik nisko-średniotonowy należałoby zamontować znacznie wyżej, jak najbliżej wysokotonówki. Jak dla mnie to ta wysokotonówka wyglądałaby znacznie lepiej bez siatki (zwłaszcza, że większy głośnik nie jest maskowany), ale to nie ja robiłem te monitory.

• #7 11 Lip 2013 17:28
    Senol 1984
    Poziom 2  

Witam!
    Na początku chciałbym podziękować wszystkim za komentarze. Nie spodziewałem się, że w takim dość krótkim czasie moje maleństwa obejrzy ponad 7000 osób :)
    Jednak dobrze przewidywałem, że proporcje kolumn staną się ich piętą Achillesową. Prawdę mówiąc odległość między głośnikami miała być mniejsza. Na komputerze wyglądało to inaczej, ale człowiek głupi najpierw zrobi, potem pomyśli. Głębokość obudów nie przeszkadza i nie jest tak widoczna na biurku które ma ponad 160cm szerokości. Stają się mniejsze przy dwóch monitorach.
    Siatka na wysoko tonowym mi osobiście się podoba więc zostawię ją.
    Kolego Pawel S. projekt raczej jest podobny do Twojego ponieważ mając już te głośniki znalazłem Twoją stronę. Zwrotnicy jaką zastosowałeś jeszcze nie złożyłem. U mnie wysokich tonów nie brakuje. Obecnie monitorów słucham przy komputerze więc mam je blisko siebie. W takim ustawieniu dźwięk jest całkiem przyjemny chociaż póki co zwrotnica to aż jedna cewka i kondensator ;)

• #8 11 Lip 2013 19:01
    Pawel S.
    Poziom 39  

Senol 1984 napisał:
    Zwrotnicy jaką zastosowałeś jeszcze nie złożyłem. U mnie wysokich tonów nie brakuje.
    Jak nie masz mojej zwrotnicy to nie brakuje ;)
    Z ciekawości polecam zrobić obudowę b-r i moją zwrotnice. Potrafi zaskoczyć nie jednego ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME