Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GDN-18-140-8-AWX - Szybko osiąga swój x-max

Lukas32 27 Cze 2013 10:25 1776 15
  • #1 27 Cze 2013 10:25
    Lukas32
    Poziom 20  

Mam zrobione kolumny tl na GDN-18-140-8-AWX. Przetwornik ma 100W, a już przy około 20-30W osiąga swój x-max i zaczyna pierdzieć. Aby posłuchać trochę głośniej muszę zmniejszyć na wzmacniaczu bas. Zwrotnica wg oryginalnego schematu na jantezach i cewkach z polinku. Czy u mnie jest coś nie tak, czy ten przetwornik tak ma. Wiem, że efektywność w mx-140 została obniżona na rzecz jakości, ale i tak mnie dziwi bardzo szybkie osiągnięcie x-max w tym przetworniku.

• #4 27 Cze 2013 13:03
    398216
    Usunięty  
  • #5 27 Cze 2013 13:41
    Pawel S.
    Poziom 39  

Lukas32 napisał:
    Aby posłuchać trochę głośniej muszę zmniejszyć na wzmacniaczu bas.
    Sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie. WYŁĄCZ kontur i podbicie basu!

• #6 27 Cze 2013 17:23
    Lukas32
    Poziom 20  

Dokładnie ten projekt.
    http://audio.lutuje.se/?awx-transmission-line,27
    Robione wg zaleceń. Efekt opisywany przy ustawieniach na zero, żadne kontury. Testowane zarówno pod słabym wzmacniaczem denon dra-335, jak i amplitunerem avr-3801 (tutaj zasilania nie brakuje). Pod 3801 zaczyna chyba prykać trochę później tzn jak jest głośniej.
    dj-MatyAS. A co masz na myśli pisząc "specyficzny napęd"

• #7 27 Cze 2013 18:24
    marian133
    Poziom 36  

Lukas32 napisał:

No i wszystko jasne.
    Pewnie brakuje Tobie kick basu jak z obudowy BR, podgłaśniasz a tu lipa, kick basu nadal nie ma, za to membrana chce wyfrunąć :) Niestety, z tego basu nie będzie jak z obudowy bas reflex... a jak jeszcze słuchasz muzyki elektronicznej to masz pecha.

• #8 27 Cze 2013 18:44
    Lukas32
    Poziom 20  

Słucham głównie rocka, metalu. Basu jest i to bardzo dużo, kickbasu już mniej. Ale to nie w tym problem. Na innym forum twierdzą że to wina słabego wzmacniacz. Czy rzeczywiście może to być wina wzmacniacza.

• #9 27 Cze 2013 18:53
    marian133
    Poziom 36  

No jeśli masz naprawdę słaby wzmacniacz, to podczas podgłaśniania może pojawić się przester, i wtedy membrana lata jak oszalała.

Lukas32 napisał:
    Przetwornik ma 100W, a już przy około 20-30W osiąga swój x-max i zaczyna pierdzieć.

A skąd wiesz że już przy 20-30W? Jak to zmierzyłeś?
    Albo lepiej od razu napisz jaki masz wzmacniacz.

• #10 27 Cze 2013 19:01
    Lukas32
    Poziom 20  

Pod jakimi piecykami to chodzi jest napisane wyżej. A to że 20-30W to tak na oko, to nie jest ważne ile, ważne że mało. Do 100W to brakuje u-hu-hu.

• #11 27 Cze 2013 21:08
    marian133
    Poziom 36  

Lukas32 napisał:
    Pod jakimi piecykami to chodzi jest napisane wyżej

Przepraszam, przeoczyłem.

Lukas32 napisał:
    A to że 20-30W to tak na oko, to nie jest ważne ile, ważne że mało. Do 100W to brakuje u-hu-hu.

Niestety z takim podejściem i z taką konstrukcją (TL) nie pograsz głośno, a jak pograsz to nie za długo.

• #12 29 Cze 2013 20:10
    Lukas32
    Poziom 20  

Dlaczego nie pogram głośno? Wiele osób zrealizowało ten projekt, pchają w te TL-ki po 100W i piszą że aż ściany się trzęsą, a mi trzęsie się jedynie membrana.
    Czy 2,5mm zasiłu wystarczy?

• #13 29 Cze 2013 23:46
    marian133
    Poziom 36  

Lukas32 napisał:
    pchają w te TL-ki po 100W i piszą że aż ściany się trzęsą

Udowodnij to, pokaż mi choć jedną osobę która daje na ten głośnik 100W w TL (na basie oczywiście).

Lukas32 napisał:
    Czy 2,5mm zasiłu wystarczy?

Że co? pracujesz w elektrowni, stąd takie slangi?

Lukas32 napisał:
    Dlaczego nie pogram głośno?

Ponieważ będziesz musiał wyciąć najniższe pasmo aby membrana nie wyskoczyła z obudowy... a że ta obudowa nie ma w sobie kick basu, to i nie ma wyższego basu... więc jak utniesz bas to nie będziesz miał go w ogóle. I jak wtedy pograsz? środkiem i wysokimi?

Tak jak pisałem wcześniej, trzeba było poczytać o linii zanim się ją złożyło.

Dodano po 3 [minuty]:

Z drugiej strony:

Lukas32 napisał:
    Basu jest i to bardzo dużo, kickbasu już mniej. Ale to nie w tym problem

Chyba problem leży w Twoim podejściu do mocy zestawu... to nie Altusy :)

• #14 10 Paź 2013 08:35
    Lukas32
    Poziom 20  

Zakupiłem yamahę ax-892. Jest dużo, dużo lepiej, a wręcz jest dobrze. Jest głośno i czysto, pełna kontrola nad przetwornikiem. Wiadomo, jak już jest bardzo głośno, to i też przetwornik "pryknie" ale to chyba normalne. Zresztą tego zestawu się bardzo głośno nie słucha. Dla mnie teraz jest ok. Teraz czas na daca.

• #15 14 Paź 2013 01:08
    RAFi X
    Poziom 28  

Lukas32 napisał:
    dziwi bardzo szybkie osiągnięcie x-max w tym przetworniku.

Typowa przypadłość w konstrukcji TL :) Tym bardziej w tym małym głośniku.
    Powiedz coś więcej o zwrotnicy. Jakbyś opisał bas z tej konstrukcji ?
    Na dniach się przykładam do budowy czegoś podobnego, ale trójdrożnego jednak.

• #16 14 Paź 2013 17:35
    Lukas32
    Poziom 20  

Nic nowego już nie napiszę. Miałem ostatnio możliwość porównania do oryginalnych monitorów stx. TL wypada dużo lepiej na niższych rejestrach, w monitorach basu praktycznie nie ma (u mnie grają w 20m), ale faktycznie w TL brakuje trochę kickbasu, ale bez przesady, brakuje tylko trochę. Zwrotnica na jantezach i cewkach z polinku, nie dobrałem ich idealnie, są troszkę inne, ale to bym musiał poszperać w kompie co i jak dokłanie. Bas jest zupełnie inny niż z obudowy br, bez dudnienia, schodzi naprawdę nisko, nie słychać powietrza, które w br wylatuje z tulelu, "mruczą sobie bardzo fajnie", aż się na początku dziwiłem, że z tak małego przetwornika można można wydobyć takie dźwięki. Basu po prostu trzeba posłuchać. Ogólnie ja jestem zadowolony. No i co podłogówki to podłogówki, sam widok cieszy. U mnie monitory by trochę śmiesznie wyglądały. Nie porównam do innych kolumn, bo te są moimi pierwszymi z tych wyższych już półek.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME