Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy głośnik GDWT 9/70 jeszce jest do naprawienia

darekwko 03 Lip 2013 00:29 4062 26
  • #1 03 Lip 2013 00:29
    darekwko
    Poziom 11  

Witam i przepraszam być może za głupie pytanie. Wziełem się za naprawę kolumn Alton i głośnika GDWT9/70/1 po odkręceniu tuby okazało się, że szczelina magnetyczna (strzałka na rysunku) z jednej strony jest duża, a z drugiej jej brak. Wynika to z tego, że pierścień (2) z otworami do przykrecania tuby nie jest centrycznie z korpusem i magnesem (1). Nie mogę ustalić położenia tego pierścienia, bo magnes jest bardzo mocny i nawet jak ruszę pierścień to i tak żle się ułoży. Fabrycznie chyba te dwa elementy były klejone, czy głośik jest do uratowania? Oczywiście szczelina musi być równa bo w nią wkładamy cewkę. Czy głośnik GDWT 9/70 jeszce jest do naprawienia

• #2 03 Lip 2013 00:33
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

darekwko napisał:
    czy głośik jest do uratowania
    Niestety nie. Uszkodzeń obwodu magnetycznego nie da się naprawić.

• #3 03 Lip 2013 08:33
    szczupak99
    Poziom 15  

Musisz kupić nowy głośnik. Najlepiej oryginalny, albo bardzo podobny GDWT 9/80/5F.

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

PS. Jeśli chcesz kupić tego drugiego, to musisz wziąć 2 sztuki (do 2 kolumn).

• #4 03 Lip 2013 08:46
    darekwko
    Poziom 11  

Może źle myślę ale uszkodzenia żadnego nie ma. Zastanawiam się tylko jak ustalić metalowy pierścień względem magnesu i czy to się kleji a jak tak to czym. Piszę że nie jest to uszkodzone bo nic nie pękło nic nie jest odgięte tyle że wzajemne położenie jest złe i być może puścił klej bo nie wiem czy to jest klejone

• #5 03 Lip 2013 09:35
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

telecaster1951 napisał:
    darekwko napisał:
    czy głośik jest do uratowania
    Niestety nie. Uszkodzeń obwodu magnetycznego nie da się naprawić.

Jesteś tego pewny na 100%?
    darekwko napisał:
    jak ustalić metalowy pierścień względem magnesu i czy to się kleji a jak tak to czym. Piszę że nie jest to uszkodzone bo nic nie pękło nic nie jest odgięte tyle że wzajemne położenie jest złe i być może puścił klej bo nie wiem czy to jest klejone

Na ciepło rozkleić/ wyczyścić i skleić - odpowiednia tuleja!

• #6 03 Lip 2013 11:04
    Pawel S.
    Poziom 39  

_PREDATOR_ napisał:
    Na ciepło rozkleić/ wyczyścić i skleić - odpowiednia tuleja!
    Popieram! Ale nie trzeba nic rozklejać bo już jest rozklejony.

Widzę że jesteś z Koszalina. Wpadnij do mnie to pokaże jak to zrobić ;)

Tu masz przykład z większym głośnikiem.

• #7 03 Lip 2013 11:20
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

_PREDATOR_ napisał:
    Jesteś tego pewny na 100%?
    Nie sądzę aby w domu udało się skleić obwód tak, aby szczelina była równa. Odchyłka ułamka milimetra będzie implikować nieprawidłowy rozkład pola magnetycznego.
    _PREDATOR_ napisał:
    Na ciepło rozkleić/ wyczyścić i skleić
    Jaki klei Kolega by zaproponował?
    Poza tym, na 100% głośnik nie będzie miał identycznej charakterystyki po tych naprawach. Głośnik jest magnesowany w stanie złożonym. Zmiany w obwodzie magnetycznych muszą zmienić rozkład linii sił pola, co spowoduje zmiany w parametrach.
    Pawel S. Ty masz doświadczenie w naprawie głośników, Autor jak widać go nie ma. Ty zapewne dasz radę to naprawić lecz laik niekoniecznie.
    Szczególnie w głośniku, który można mieć za 20zł. Dobry klej kosztuje drożej.
    Może źle się wyraziłem w pierwszym poście. Da się to naprawić, lecz przez osobę doświadczoną i kosztami przewyższającymi wartość przetwornika.

• #8 03 Lip 2013 12:21
    darekwko
    Poziom 11  

Dla jasności pierścień nie jest przyklejony i jak płaskim śrubokrętem go podważę to z bólami ale oddzielę od korpusu z magnesem. Z drugiej strony nie wiem jakiego kleju użyć z czego zrobić rulon. Widzę że PawełS. od razu trafia w sedno i myślę że jest niezłym specjalistą. Może mogę liczyć na sklejenie tego pierścienia w końcu to te samo miasto i może wyjdzie taniej jak kupować kleje rulon itp. i być może jeszcze samemu skopać robotę.

• #9 03 Lip 2013 13:22
    Pawel S.
    Poziom 39  

telecaster1951 napisał:
    Nie sądzę aby w domu udało się skleić obwód tak, aby szczelina była równa. Odchyłka ułamka milimetra będzie implikować nieprawidłowy rozkład pola magnetycznego.
    taaa, bo to scan-speak przecież jest...

telecaster1951 napisał:
    Poza tym, na 100% głośnik nie będzie miał identycznej charakterystyki po tych naprawach. Głośnik jest magnesowany w stanie złożonym. Zmiany w obwodzie magnetycznych muszą zmienić rozkład linii sił pola, co spowoduje zmiany w parametrach.
    Nadal piszesz o 30 letnim tonsilu którego nie da się słuchać? :/

telecaster1951 napisał:
    Pawel S. Ty masz doświadczenie w naprawie głośników, Autor jak widać go nie ma. Ty zapewne dasz radę to naprawić lecz laik niekoniecznie.
    Dlatego zaproponowałem odwiedziny i darmową naprawę ;)

• #10 03 Lip 2013 15:28
    darekwko
    Poziom 11  

Powiedz PawleS. gdzie mógłbym przyjść z tym głośnikiem do sklejenia. Na koncie nie ma żadnych informacji. A myślę że warto skorzystać z twojego doświadczenia.

• #11 03 Lip 2013 16:55
    Brivido

Poziom 27  

Bez przesady z niemożliwością naprawy. Kiedyś też kleiłem podobny rdzeń. Paski centrujące papierowe, a kleiłem poxipollem i się trzymał bardzo dobrze. A co do zmiany parametrów, też jak wyżej. Różnicy słychać nie będzie, a te owe parametry to Ci się nie zmieniają klejąc membrany i tak nie dokładnie takie same jakie były, czy zawieszenia?

• #12 03 Lip 2013 17:27
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

telecaster1951 napisał:
    Da się to naprawić, lecz przez osobę doświadczoną

No, i taką odpowiedż akceptuję :P !

• #13 03 Lip 2013 22:04
    darekwko
    Poziom 11  

Czy klej epoxy metal bedzie odpowiedni do sklejenia pierścienia. Przy klejeniu stali ma wytrzymałość na ścinanie 20Mpa

• #14 04 Lip 2013 01:01
    Sound Wave
    Spec od akustyki

darekwko napisał:
    Odchyłka ułamka milimetra będzie implikować nieprawidłowy rozkład pola magnetycznego

W tonsilu zbytnio się tym nie przejmowali - jedyne kryterium "aby cewka nie tarła"

darekwko napisał:
    Poza tym, na 100% głośnik nie będzie miał identycznej charakterystyki po tych naprawach

Tak jak "nowa" sztuka sklecona w garażu z tego co udało się wynieść przez bramę - więc co za różnica?

darekwko napisał:
    Głośnik jest magnesowany w stanie złożonym. Zmiany w obwodzie magnetycznych muszą zmienić rozkład linii sił pola, co spowoduje zmiany w parametrach.

Jesteś pewien? Robiłem wiele testów które tego nie wykazały.

Wracając do tematu:
    1) Podważyć śrubokrętem płytkę
    2) Zdjąć
    3) Oczyścić klejone powierzchnie
    4) Zrobić dystanse z tego co mamy pod ręką - kawałek plastikowej teczki, 3 zapałki ułożone w trójkąt itp.
    5) skleić uważając na palce

* Klejem może być
    1 żywica epoksydowa
    2 żywica poliestrowa
    3 wynalazki typu poxipol
    4 super glue i inne kropelki.

Z magnetowodem nie ma większego problemu bo powierzchnia klejenia jest duża

• #15 04 Lip 2013 01:02
    Pawel S.
    Poziom 39  

Masz ten klej? Czy musisz kupić?
    Jak masz to OK. Jak musisz kupić to odpuść - coś mam na stanie.
    Jakbyś bardzo chciał mnie znaleźć to byś wpisał awatara w google... ale z głośnikiem raczej do domu. Przypomnij się na PW w sobotę to w niedziele może uda się to naprawić.

• #16 04 Lip 2013 09:08
    darekwko
    Poziom 11  

Kupiłem klej Technicol epoxy metal chyba taki jak na zdjęciach wyżej przysłąnych przez PawłaS. tani nie był bo 24 zł. Mam teraz dylemat jak to zrobić, z czego tulejkę dystansową bo musi być sztywna ale i dokładna z drugiej strony siła przyciągania pierścienia jest tak duża że jak mi przytrzaśnie skórę na palcu to nie mogę wysunąć palca spod magnesu. Jak pierścień leży na magnesie wtedy nawet śrubokrętem nie mogę odsunąć pierścienia od rdzenia. Jak długo ten klej jest plastyczny, jaka jest najlepsza metoda centrowania i klejenia. Proszę o pomoc a nie uszczypliwe uwagi.

• #17 04 Lip 2013 11:59
    Pawel S.
    Poziom 39  

Albo będziemy pisać parę dni, albo pokaże to w parę minut...

Ja używam najtańszego szybkoschnącego (nieodpowiednie słowo, ale wiadomo o co chodzi) kleju epoksydowego. Obecnie mam tańszy klej z lidla - 10zł.

W pierwszej kolejności to postaraj się zdjąć ten pierścień (górny nabiegunnik) i dokładnie oczyścić obie powierzchnie.

Zmierz średnicę otworu i rdzenia żeby wyliczyć szerokość szczeliny.
    Ja używam plastikowej folii z opakowań z odzysku. W twoim przypadku można użyć np butelki po napoju (musi być prosta - coca-cola i podobne odpadają).
    Docinasz taki pasek żeby zmieścić na obwodzie równo 1-2-3 warstwy. Plastik musi być na tyle długi żebyś zaczął to centrować z dala od działania magnesu (przykład na zdjęciu).
    Jak wycentrujesz to smarujesz odrobiną! kleju na całej powierzchni i znowu składasz w całość. Zostawiasz na noc i gotowe ;)

P.S. - Sound Wave - na urlopie jesteś przecież! :D

• #18 06 Lip 2013 07:17
    darekwko
    Poziom 11  

Dzisiaj chcę podejść do sklejania i tu jedno jeszce pytanie do guru najlepiej PewłaS. Czy jak coś mi pójdzie nie tak np. sklei mi się dobrze bo mam dobry klej jak pisałem wyżej i szczelina okaże się nierówna to czy będzie możliwość rozdzielenia korpusu od nadbiegunnika czy będzie to koniec z głośnikem. Piszę dlatego że sam magnes to juz problem z rozdzieleniem a jak będzie skejony to bez uszkodzenia chyba nie da rady.

• #19 06 Lip 2013 10:54
    Pawel S.
    Poziom 39  

Da się, ale będzie to tyle roboty, że już wolałbym wyrzucić ten głośnik.
    Postaraj się go dobrze wycentrować. Zobacz moje zdjęcie. Mimo, że miałem kartonowy rulon to było tam jeszcze miejsce na wciśnięcie 3 plastikowych pasków. Jak coś tam możesz wcisnąć to znaczy, że nie jest wycentrowane!
    Nie sklejaj puki się nie upewnisz, że jest idealnie wycentrowane!

Jak sobie nie radzisz to ok. 16-17 będę dostępny.

• #20 11 Lip 2013 07:41
    darekwko
    Poziom 11  

W końcu skleiłem, pociąłem kilka butelek i zrobiłem taki pierścień że ciężko było złożyć na sucho. Mierzyłem suwmiarką ścianki i szczelinę i luz był tak około 0,04 mm. Niestety operacja udana ale pacjent kipnął. Użyłem bardzo mocnego kleju i bardzo mało ale posmarowałem całą powierzchnię styku. Po wyschnięciu kleju nie mogę wyjąć plastikowych pierścieni zrobionych z ścianek butelek pet. Wyciągnąłem obcęgami i nic. Poobrywałem już plastik aż do pierścienia i jak nie znajdę metody aby rozpuścić plastik w szczelinie to chyba niepotrzebnie wytrąbiłem dużo różnych napojów aby pozyskać materiał na pierścienie. (: Zresztą sam pomysł z użyciem pierścieni zrobionych z ścianek butelek znakomity gorzej z wykonaniem. Użyłem dwóch pierścieni z dwóch różnych butelek bo moja szczelina miała 1,3 mm/2 =0,65 mm na stronę. Albo za mocno wbity plastik albo klej się przedostał na pierścień, chociaż sprawdzałem metal tak łapie że nie można rozdzielić, a od plastiku odchodzi ale po przegięciu a w szczelinie nie przegnę - jak to klej. Wizualnie szczelina równa i super spasowana.

• #21 11 Lip 2013 10:47
    Pawel S.
    Poziom 39  

Dlatego pisałem że kleju minimalnie :/
    Jak już obciąłeś wystający plastik to chyba faktycznie nic z tym nie zrobisz. Jedyne co mi przychodzi do głowy to wypalenie, ale to zabrudzi szczelinę i może rozkleić detale.

• #22 11 Lip 2013 12:53
    darekwko
    Poziom 11  

Smarowałem minimalnie i od wewnętrznej strony zostawiłem z 5mm nie posmarowanej powierzchni widać za mało albo plaskik się spęczył przy centrowaniu. Ciekawe czy można rozpuścić peta a nie działać na metal jakimś toluenem czy podobnym świństwem. Ponoć od temperatury ten klej puszcza (około 200st ) ale to chyba będzie nie za dobre dla magnesu. Na siłę nie rozpołowię bo prędzej popęka magnes jak spoina.

• #23 19 Lis 2013 03:16
    Lukson
    Poziom 32  

Ostatnimi czasy nabyłem Bolero 200 gdzie średnio-tonowy i wysoki miały uszkodzone układy magnetyczne.
    Zdjęć z naprawy średniego nie mam ale wysoki został ładnie obfotografowany.

Magnes i nabiegunnik zostały oczyszczone z pozostałości kleju. Swoją drogą nie był on równomiernie rozprowadzony.
    Po tym wkręciłem śruby, żeby klej nie dostał się do otworów i nie spowodował ich zanieczyszczenia.
    Średnica szczeliny w przypadku głośnika GDWK 8-12/120 odpowiada grubości karty do bankomatu. Ja użyłem karty na darmową kawę z Tchibo (ta sama grubość). Może być każda inna karta a'la karta płatnicza np. duża ramka od SIM.
    Dociąłem 4 paski o podobnej szerokości i dużej długości aby sięgały dna układu magnetycznego a zarazem wystawały ponad górny nabiegunnik - łatwiej go osadzić.

Klej to Patex epoksydowy. Niewielką ilość rozsmarowałem po zewnętrznej krawędzi magnesu, po czym położyłem nabiegunnik. Głośnik sklejony i działający.

Czy głośnik GDWT 9/70 jeszce jest do naprawienia Czy głośnik GDWT 9/70 jeszce jest do naprawienia Czy głośnik GDWT 9/70 jeszce jest do naprawienia Czy głośnik GDWT 9/70 jeszce jest do naprawienia Czy głośnik GDWT 9/70 jeszce jest do naprawienia

Podobnie zrobiłem GDN 16/40/4 z tą różnicą, że zamiast karty użyłem opasek tryk-tryk + kartka grubości tej z bloku technicznego. Opaski pociąłem na 8 kawałków i dokleiłem do "ustalacza" zrobionego z kartki. To zrobiłem za drugim razem.
    Pierwsze podejście skończyło się krzywo sklejonym układem. Rozkleiłem przy użyciu Hot-air'a. Klej puszcza po podgrzaniu.
    Tym samym idealnie złożyłem głośnik - lepiej niż fabryka. Dlaczego? Bo oryginalnie nabiegunnik dolny odsunięty był od środka magnesu o 0.5cm. Obecnie wszytko jest w osi - dolny, magnes i górny a także i kosz.
    W prawdzie nie jest to ideał ale odchylenie wynosi około 0.02mm gdzie wcześniej było większe.

• #24 04 Sty 2014 21:21
    koziorozec
    Poziom 17  

No i przyszła na mnie kolej i także muszę się zmierzyć z rozklejonym magnesem. Problem u mnie jest troszkę bardziej poważny, kiedyś sklejałem magnesy w mniejszych głośnikach typu GDN30/80 i tak dalej.
    Kolega darekwko pisał o zaklinowaniu się dystansów z folii butelkowej, proponuje opalarkę lub aceton bądź nitro, pójdzie bez problemu.
    Mój problem to B&C 18TBX100 :

.
    Niestety od nie wentylowanej obudowy i niemieckiego techno grającego przez 10godzin, magnes niesamowicie się nagrzał od niesłychanie gorącej cewki, co spowodowało rozpuszczenie się kleju po między ferrytem a metalem i zakleszczenie cewki, głośnik ma 1200W AES.
    Znalazłem klej który wytrzymuje 315stC (CX-80 AUTO WELD) więc będzie wielki problem z odklejeniem tego po nieudanej naprawie. Wiecie czy profesjonalnie ktoś coś takiego robi i jakimi narzędziami się posługuje ?
    Zorbie relację z całej naprawy, o ile uda mi się tego dokonać.

• #25 04 Sty 2014 22:30
    Pawel S.
    Poziom 39  

Przy takim układzie magnetycznym nieźle się namęczysz.
    Uważaj na palce :P

Cewkę chcesz ratować czy spisujesz na straty?

Mam w głowie pewne "narzędzie", ale jego wykonanie będzie kosztowało trochę pracy lub pieniędzy.
    Musimy sprowadzić oba nabiegunniki do współosiowości ignorując magnes.
    Myślę sobie o 2 płytach z otworami o średnicy nabiegunników połączone dystansem o grubości nieco większej niż sam magnes. Całość przecięta w połowie co umożliwi nam montaż na głośniku. Później złapać to ściskami i może uda się uratować cewkę.

Z racji tego że otwory muszą być współosiowo to bym wykonał to z jednego kawałka na tokarce lub frezarce.

Niestety nie mogę załadować obrazka więc mam nadzieję że opis wystarczy.

• #26 05 Sty 2014 03:48
    koziorozec
    Poziom 17  

Cewka jest już spisana na straty, zresztą mam niestety dwie sztuki tych głośników i muszę to jakoś mądrze zrobić. Myślałem o zrobieniu urządzenia do centrowania, tak żeby było w miarę uniwersalne, od paru lat naprawiam głośniki i czasem zdarza się odklejony magnes.
    Mam spawarkę migomata i chciałem wyspawać dwa zamocowania trzy punktowe, załóżmy na dolny i górny nadbiegunnik, łączenia po między nimi zrobić na zasadzie dwóch długich śrub, żeby można było przesuwać w miarę silnie i precyzyjnie jedno z zamocowań. Ale nie wiem na jakiej zasadzie to zrobić i niewiem czy to w ogóle się uda, biorąc pod uwagę tak silny strumień magnetyczny.
    Co o tym sądzicie ?

• #27 05 Sty 2014 20:43
    Pawel S.
    Poziom 39  

Uniwersalny raczej odpada z powodu różnicy wymiarów, koszy, itp.

Skoro cewka już stracona to może plastikowe kliny?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme