Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chcę zbudować 2 dwudrożne kolumny na przetwornikach VISATON .

gutek77 03 Lip 2013 21:08 17853 121
  • #1 03 Lip 2013 21:08
    gutek77
    Poziom 14  

Jak w temacie .
    Spodobał mi sie ten DIY http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic732486.html Chcę zbudować 2 dwudrożne kolumny na przetwornikach VISATON .

Chcę wykonać takie same . Pytanie czy aby uzyskać podobny efekt muszą zostać użyte te głośniki . Autor pisze że miały się znajdować koło TV CRT więc jego miały być ekranowane . Moje jednak nie muszą być magnetycznie ekranowane . A znalazłem takie http://www.soselectronic.pl/?str=371&artnum=46288&name=visaton-w-170-8 2 razy tańsze . Tylko Fd jest wyższa 56 Hz. Ewentualnie jakie głośniki zastosować jaki komplet ? Co użyć do budowy skrzynek , mdf płyta wiórowa ?

• #2 03 Lip 2013 22:03
    szczupak99
    Poziom 15  

Dla uzyskania podobnego efektu lepiej kup głośniki, które tam siedzą (albo najbliższe parametrami). Jeżeli kolumny postawisz w pobliżu TV CRT (tak jak u autora fotki), to głośniki powinny być ekranowane magnetycznie.
    Co do obudowy - najlepiej użyj płyty MDF (jest sztywniejsza od zwykłej wiórówki) o grubości co najmniej 12 mm (18 mm w zupełności wystarczy).

• #3 03 Lip 2013 22:12
    gutek77
    Poziom 14  

A ile może kosztować taka płyta mdf 18 mm ? Na pewno nie bedą stały koło CRT bo nie mam już takiego .

• #5 04 Lip 2013 01:08
    Pawel S.
    Poziom 39  

Odradzam ten projekt!
    Z jednego ważnego powodu - brak porządnej zwrotnicy!
    Zobacz stronę visatona - tam mają dużo gotowych projektów kolumn.

• #6 04 Lip 2013 12:49
    Pawel S.
    Poziom 39  

szczupak99 napisał:
    Przepraszam bardzo, ale chyba pewną wiedzę już mam - zanim się zarejestrowałem, to czytałem sporo tematu i na Elektrodzie, i na innych forach.
    Jak ja się rejestrowałem na DIYaudio.pl to też jakąś tam wiedzę miałem, ale jak teraz zobaczę moje pierwsze posty to aż mi wstyd :/

Wracając do tematu - czy muszą to być visatony?
    Jaki budżet?
    Jakie wymagania co do kolumn?

• #7 04 Lip 2013 19:30
    gutek77
    Poziom 14  

Niekoniecznie musi być visaton .Ale widzę w temacie DIY omawianego zestawu że nikt nie krytykował tamtych przetworników . Charakterystyki i efektywność też zdają mi się ładne no i fd niskotonowca 32 Hz to chyba ładnie jak za ok 120 zł ?! Na głośniki niskośredniotonowy i wysokotonowy chcę wydać ok. 120 plus 60 zł . Jak wiadomo razy dwa ,zestaw stereo :) .

P.S Mój brak doświadczenia w budowie Zestwów głośnikowych wynika z braku praktyki właśnie. Natomiast nie jestem ignorantem . Posiadam na tyle teorii że nie chce utopić pieniędzy i wole podeprzeć się specami z działu AUDIO naszego Forum.
    Głośniki wizualnie owszem spodobały mi się ale wierzę że autor nie ubarwnia opisując brzmienie i charakteryskę dzwięku tychże zestawów . Ponadto on (autor ) już ma doświadczenie którego ja nie mam .

P.S 2 Kiedyś probowałem w kolumna unitra ZG-50 bodajże usłyszeć jak pracuje tweeter i po odpieciu basu i szerokopasmowego zaskoczony byłem że jest on taki cichy .I przez długi czas myślałem że to tylko dopieszczenie zestawów z górnej półki tzn Hi Fi . I tylko melomani i audiofile czują ich brak :) .

• #9 04 Lip 2013 20:10
    gutek77
    Poziom 14  

Poprawiam się ZG -60 C115 . Choć cała zamknieta kolumna grała świetnie . Mieliśmy takie w OSP.

Ten Visaton W-170 SC 8 ohm to nie jest typowny niskotonowiec tylko niskośredniotonowieć dlatego kolumna ma szerokie pasmo i jest dwu drożna czy dobrze rozumuję ?

• #10 04 Lip 2013 23:44
    Pawel S.
    Poziom 39  

gutek77 napisał:
    Ale widzę w temacie DIY omawianego zestawu że nikt nie krytykował tamtych przetworników
    ten temat ma 6 lat. W tamtych czasach systemy pomiarowe nie były u nas tak popularne.

gutek77 napisał:
    Na głośniki niskośredniotonowy i wysokotonowy chcę wydać ok. 120 plus 60 zł . Jak wiadomo razy dwa ,zestaw stereo .
    ale zdajesz sobie sprawę że koszt kolumn to nie tylko głośniki + obudowa?
    Więc lepiej jak podasz całkowity budżet, bo wydając na głośniki 360zł trzeba doliczyć jakieś 80-200zł na zwrotnice i min 150-200zł na obudowy!

gutek77 napisał:
    Ten Visaton W-170 SC 8 ohm to nie jest typowny niskotonowiec tylko niskośredniotonowieć dlatego kolumna ma szerokie pasmo i jest dwu drożna czy dobrze rozumuję ?
    tak, dokładnie.

W170SC może być. Nie jest zły, ale to też nic specjalnego.
    sc10n bym już zmienił bo wg mnie nie jest wart swojej ceny.

Jeżeli możesz coś dołożyć, a chcesz porządny sprzęt na dłuższy czas to polecam STX MX-140 http://stx.pl/mx-140-diy.html
    Nie jest to tani zestaw - DIY to koszt MINIMUM 800zł, ale warto dołożyć bo to już wstęp do porządnie brzmiących kolumn.

Jeżeli nie możesz dołożyć to jest gotowy projekt na tańszych głośnikach - GDN 17 FG + GDWK PCX http://diyaudio.pl/showthread.php/21789-T-STX...-STX-6-5-1-5-200-8-F-S-FG-X-projekt-by-LuSzTi
    Jestem na etapie wykańczania obudowy i powoli głośniki się wygrzewają. Niedługo mogę coś więcej napisać o brzmieniu.

Osobiście bym się skusił na coś takiego http://diyaudio.pl/showthread.php/21859-Wavecor-TW030-WA10-Fountek-FW146-projekt-by-LuSzTi Wavecor TW030 WA10 + Fountek FW146
    Bardzo dobra wysokotonówka + dobrze brzmiący midwoofer.

Przeszukałem moją kolekcje zwrotnic i niestety większość głośników z tego budżetu już nie jest dostępna :/

Poszukam jeszcze czegoś w tym budżecie.

Dodano po 36 [minuty]:

Miałeś zajrzeć na stronę visatona.
    http://www.visaton.com/en/bauvorschlaege/2_wege/altoii/index.html alto 2 odpada - wysokotonówka droższa.
    http://www.visaton.com/en/bauvorschlaege/2_wege/clou/index.html clou
    tu już masz swojego sc10n, ale 2 tańsze woofery.
    http://www.visaton.com/en/bauvorschlaege/2_wege/stella_light/index.html stella light - to jest ciekawa konstrukcja. Pytanie tylko czy warto się w to bawić?

Pozostałe konstrukcje przekraczają budżet.

• #11 05 Lip 2013 18:44
    gutek77
    Poziom 14  

Cytat:
    Więc lepiej jak podasz całkowity budżet, bo wydając na głośniki 360zł trzeba doliczyć jakieś 80-200zł na zwrotnice i min 150-200zł na obudowy!

Tak oczywiście liczę się z większym kosztem ale nie wiedziałem że zwrotnica może być taka droga . Myślałem że to tylko koszt elektrolitów i pomijalnie małe pieniądze za drut nawojowy . Jestem w stanie dać troszkę więcej niż 60 zł za wysokotonowce.

Cytat:
    GDN 17 FG + GDWK PCX
    Wiem że STX kiedyś robił głośniki na wzór Tonsilowskich i nawet oznacznia były podobne . Tak skrótowo opisujesz te przetworniki zgodnie z dawną nomenklaturą Tonsilowską ? Co oznacza FG i PCX na końcu oznaczenia ?
    Cytat:

Przeglądałem projekty-kity ale co mi z propozycja jak nie mam wymiarów paczek i wartości zwrotnic .Podobają mi się CLOU ale chyba ten przetwornik wysokotonowy musi być bardzo efektywny skoro pracuje z dwoma dużymi wofferami.

Odnośnie twoich kolumn z GDN 17 FG + GDWK PCX co do obudowy . Czy Dolna komora jest odizolowana od komory głośnikowej ? Jeśli tak czy to nie marnotrawstwo tego litrażu ?

Odnośnie tego wykresu co oznacz zielona krzywa .
    I czy ta głośność , ciśnienie akustyczne ,natężenie dzwięku -nie wiem , to jest mierzone mikrofonem pomiarowym ?

• Pomocny post
    #12 06 Lip 2013 11:21
    Pawel S.
    Poziom 39  

gutek77 napisał:
    Wiem że STX kiedyś robił głośniki na wzór Tonsilowskich i nawet oznacznia były podobne .
    STX NIGDY nie robił głośników na wzór tonsila!
    Faktycznie mieli podobne oznaczenia głośników bo to było logiczne. Zmienili oznaczenia żeby oderwać się od tego stereotypu. Teraz oznaczenia są też logiczne, ale trudne do zapamiętania, dlatego używamy skrótów (typ głośnika + końcówka nazwy)

mowa o
    WM.STX.6,5.1,5.200.8.F.S.FG.X
    T.STX.4.1.200.8.F.A.PC.X

gutek77 napisał:
    Przeglądałem projekty-kity ale co mi z propozycja jak nie mam wymiarów paczek i wartości zwrotnic .
    przecież tam wszystko jest! :P

gutek77 napisał:
    Odnośnie twoich kolumn z GDN 17 FG + GDWK PCX co do obudowy . Czy Dolna komora jest odizolowana od komory głośnikowej ? Jeśli tak czy to nie marnotrawstwo tego litrażu ?

Moja skrzynka wygląda tak http://pawel.lutuje.se/stx%20fg%20obudowa%20wymiary.PDF
    Zwróć uwagę że producent podaje zalecaną pojemność komory głośnika w jakiej optymalnie pracuje. Jak damy mniejszą komorę to bas będzie szybszy, ale nie tak głęboki. Jak damy większą komorę to bas może zagrać niżej, ale kosztem "zamulania" oraz wytrzymałości mocowej. Dlatego ważny jest ten kompromis ;)

gutek77 napisał:
    Odnośnie tego wykresu co oznacz zielona krzywa .
    zielona krzywa przedstawia jeden głośnik w przeciwfazie. W taki prosty sposób sprawdza się poprawne zgranie fazowe głośników poprzez zwrotnice.
    Jak widać kolega szczupak99 nie miał o tym pojęcia ;)

gutek77 napisał:
    I czy ta głośność , ciśnienie akustyczne ,natężenie dzwięku -nie wiem , to jest mierzone mikrofonem pomiarowym ?
    tak, są to charakterystyki amplitudowo-częstotliwościowe (jak to trafnie zauważyłeś, głośność głośnika przy danej częstotliwości) obu głośników zdjęte tanim popularnym systemem pomiarowym.
    Kolejna rzecz o której w/w kolega nie wiedział ;)

• #13 06 Lip 2013 15:46
    gutek77
    Poziom 14  

Czyli objętość dla głośnika niskotonowego ta przewidziana przez producenta to optimum pomiędzy dolną częstotliwością a odpowiedzią impulsową ? A czy wymiary tj głębokość szerokość kolumny mają wpływ na akustykę ? I czy pojęcie objętośći komory głośnika wysokotonowego istnieje ,ma to sens ?

To co byście polecali jak wysokotonowiec za ok 60-80 zł zamiast SC 10 N (visaton) ? I czy w ogóle można porównać jakość STX a Visaton czy tylko na podstawie konkretnych modeli a nie marki jako takiej ?

Pół roku temu brałem się za budowę kolumn na głośnikach Tonsila ale za dużo się naczytałem na elce że to już nie ta jakość i nie ten Tonsil. Zaś inni piszą żeby nie wierzyć charakterystykom Alphardow etc.

Tak więc proszę naprowadzcie mnie .

• Pomocny post
    #14 06 Lip 2013 16:15
    398216
    Usunięty  
  • #15 06 Lip 2013 16:29
    gutek77
    Poziom 14  

Czyli żeby wydobyć dodatkowo doły operujemy objętością rodzajem obudowy , kształem i wymiarami szczelin długosciami i średnicami BR ?Czyli praktycznie głośnik liczy się pod niskotonowiec ew midwoffer tak ?

Bo Filtr pasywny tzn . zwrotnica rozdziela widmo na poszczegolne głośniki .

Macie jakąś alternatywę dla tego SC 10 N ?

• #16 06 Lip 2013 16:53
    Pawel S.
    Poziom 39  

gutek77 napisał:
    A czy wymiary tj głębokość szerokość kolumny mają wpływ na akustykę ?
    O tym pisał LUSZTI prezentując swoje projekty - rozmieszczenie głośników oraz szerokość ścianki przedniej mają wpływ na charakterystykę. Zapewne jest to mniej słyszalne, ale widoczne na pomiarach.

gutek77 napisał:
    Zaś inni piszą żeby nie wierzyć charakterystykom Alphardow etc.
    szczerze mówiąc to przez te kilka lat pojawiło się wiele dużo gorszych firm niż alphard!

dj-MatyAS napisał:
    Nie jest tajemnicą, ze STX wyłaącznie w najdroższych modelach głośników stosuje tego typu "wynalazki", jednak są to w znamienitej większości technologie podpatrzone, a nie będące wypracowanymi przez STX. Tak więc - można stuningować malucha i będzie to maluch o lepszych parametrach jak oryginał, nie będzie jednak porównywalny do innego samochodu o tych samych gabarytach...
    Widzę że kolega moderator ma uprzedzenia do firmy i braki w informacjach. Proponuje dłuższą rozmowę z Sound Wave a dowiesz się w jakim błędzie jesteś...

Dodano po 2 [minuty]:

gutek77 napisał:
    Macie jakąś alternatywę dla tego SC 10 N ?
    Jeżeli byś potrafił sam sobie zaprojektować zwrotnice to możesz szukać po głośnikach. Jednak jako amator musisz szukać gotowego projektu pod konkretne głośniki!

• #17 06 Lip 2013 17:13
    gutek77
    Poziom 14  

Kiedyś liczyłem filtry w technikum i na studiach. Mam miernik indukcyjności . Czy to mi wystraczy jeśli dobiorę inny głośnik ? Powiem także że zaintersowałem się programem winISD .

• #18 06 Lip 2013 17:18
    398216
    Usunięty  
  • #19 06 Lip 2013 18:53
    Pawel S.
    Poziom 39  

Przypomniał mi się inny projekt na głośnikach visatona - klon WLM STELLA oraz LA SCALA
    Są tam te same woofery co na początku tematu, ale inna wysokotonówka. http://www.audiostereo.pl/klonowanie-wlm-la-scala_46344.html poczytaj temat. Nie sprawdzałem czy jest wszystko co niezbędne. Pamiętam jednak ze na DIYaudio.pl też to klonowali i były popularne.

dj - pisałem wyżej co wystarczy zrobić ;)
    Akurat jest na urlopie i widziałem że udzielał się na forum.

• #20 06 Lip 2013 20:40
    gutek77
    Poziom 14  

W nowym tygodniu wybiorę przetworniki i zamówię . Te Visatony znalazłem tylko na SOSELECTRONIC.PL http://www.soselectronic.pl/?str=12&code=R1010 . Wysyłają z Czechów za 40 zł . Chyba że znajdę coś ciekawego z STX . Wtedy z polski nie bedzie problemu kupić .

Właśnie teraz odpaliłem winISD i widzę że są tam gotowe przetworniki do użycia . Czy można z powodzeniem dodać np takie visatony wprowadzając dane techniczne ze strony producenta ?

Jaki mikrofon użyć do budowy systemu pomiarowego ?

co myślicie o tym kosztuje 134,5 zł http://www.soselectronic.pl/a_info/resource/e/visaton/w200s.pdf

• Pomocny post
    #21 07 Lip 2013 12:51
    Pawel S.
    Poziom 39  

gutek77 napisał:
    W nowym tygodniu wybiorę przetworniki i zamówię .
    zanim zamówisz zapytaj czy dobrze wybrałeś.

gutek77 napisał:
    Właśnie teraz odpaliłem winISD i widzę że są tam gotowe przetworniki do użycia . Czy można z powodzeniem dodać np takie visatony wprowadzając dane techniczne ze strony producenta ?
    tak, każdy głośnik można dodać. Pamiętaj tylko że ten program służy do obliczania komory dla niskotonowego.

gutek77 napisał:
    Jaki mikrofon użyć do budowy systemu pomiarowego ?
    popularny i tani jest panasonic WM61A
    Lepsze mikrofony kosztują więcej niż cały system pomiarowy.

gutek77 napisał:
    co myślicie o tym kosztuje 134,5 zł
    Jest użyty w LA SCALA. Cena do zaakceptowania i będziesz miał trochę więcej basu z tego.

• #22 07 Lip 2013 15:06
    gutek77
    Poziom 14  

A więc tak, wybrałem:

-niskośredniotonowy:
    W 200 S/8 VISATON
    Głośnik 75/115W 30-6000Hz D232H88
    135 zł (netto?)
    Jeżeli się okaże, że to cenna netto, to wezmę prawdopodobnie W170S.

-oraz wysokotonowy:
    DT 94/8 VISATON
    http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/ht_kalotten/dt94_8.html
    Zauważyłem, że moce określone są po uwzględnieniu pracy głośnika za 12 dB/okt zwrotnicą.

Co wy na to?

Co ważne - oglądając charakterystykę przenoszenia głośnika, jej liniowość czy ciśnienie akustyczne? Tzn. widząc głośnik, który ma:
    80 dB @ 60 Hz i potem płasko do 2 kHz 88 dB czy lepszy np.:
    80 db @ 50 Hz a potem płasko do 2kHz 86 dB.
    Ten pierwszy chyba głośniejszy przy tej samej mocy, tak? Tzn. ma lepszą skuteczność.

WM-61 A to wkładka elektretowa z tego co widzę. A są gotowe mikrofony w obudowie? Wpisując w prismgoogle widzę tylko zagraniczne strony.

• #23 07 Lip 2013 19:25
    Pawel S.
    Poziom 39  

A gdzie masz projekt zwrotnicy do tego?
    Sam zwrotnicy nie zaprojektujesz - to wymaga czasu, wiedzy, doświadczenia i worka elementów do odsłuchu! Mnie części na zwrotnice takie do odsłuchu kosztowały ok 1000zł!

Dlatego upieram się przy gotowych projektach.
    Tak więc albo CLOU albo LA SCALA.

W pierwszym przypadku trochę mi się nie podoba jakość użytych głośników, w drugim przypadku głośnik wysokotonowy będzie specyficzny.

• #24 07 Lip 2013 23:17
    gutek77
    Poziom 14  

A budując zwrotnice sam nawijasz cewki czy kupujesz gotowe ?
    Myślę że metodą prób i błędów , odsłuchów i pomiarów doszedłbym do pożądanego brzmienia . Dla mnie to by była zabawa połączona z eksperymentem . Zawsze to satysfakcja .Nie śpieszy mi się nie musi być już . Jakby na wrzesień zagrały to by było dobrze :) .

Powiedzcie mi tylko czy ten DT 94 Bedzie sie dało zgrać z W 200S Bo DT 94/8 on ładnie przenosi i równo od 2 kHz . Chcę zbudować 2 dwudrożne kolumny na przetwornikach VISATON .

Skąd wziąć tą wkładkę panasonica wm 61 ?Są jakieś gotowe mikrofony z tą wkładką ?

• Pomocny post
    #25 08 Lip 2013 00:09
    Pawel S.
    Poziom 39  

gutek77 napisał:
    A budując zwrotnice sam nawijasz cewki czy kupujesz gotowe ?
    www.polink.com.pl
    Nie mam tyle wolnego czasu żeby nawijać to samemu.

gutek77 napisał:
    Myślę że metodą prób i błędów , odsłuchów i pomiarów doszedłbym do pożądanego brzmienia . Dla mnie to by była zabawa połączona z eksperymentem . Zawsze to satysfakcja
    uwierz mi, to wcale nie jest takie proste! Najpierw proponuje uzupełnić wiedzę o podstawy http://diyaudio.pl/

Jeżeli już musisz się pobawić w projektowanie zwrotnicy to nadal upieram się przy gotowym projekcie! Dlaczego? Żebyś miał porównanie i punkt odniesienia.

gutek77 napisał:
    Powiedzcie mi tylko czy ten DT 94 Bedzie sie dało zgrać z W 200S Bo DT 94/8 on ładnie przenosi i równo od 2 kHz
    nie. Braki w wiedzy się kłaniają...

gutek77 napisał:
    Skąd wziąć tą wkładkę panasonica wm 61 ?Są jakieś gotowe mikrofony z tą wkładką ?
    Gotowe systemy pomiarowe z gotowym mikrofonem sprzedawał na allegro kolega z forum. Poszukaj w zakończonych.

http://www.loudspeakershop.eu/mikrofony-przedwzmacniacze-c-180_223.html
    Kupujesz wkładkę, kawałek rurki alu 8mm i montujesz w całość. Poczytaj arty na diyaudio.pl

• #26 08 Lip 2013 18:37
    gutek77
    Poziom 14  

Dziękuje za odpowiedź !

Nie uda się zgrać w 200s i dt94 ponieważ dt94 zaczyna efektywnie przenosić od tych 2kHz bedzię duża dziura w średnich tonach tak ?

Cytat:
    uwierz mi, to wcale nie jest takie proste! Najpierw proponuje uzupełnić wiedzę o podstawy http://diyaudio.pl/

Dzięki kiedyś tam trafiłem ale stronka mi umkła a jest warta uwagi i treściwa.

Szukałem tej La Scala pół godziny na visatonie.com już jej nie mam na audiostero jest wątek ale chodzi mi o użyte głośniki . Co tam Gra ? I co miałeś na myśli mówiąc specyficzna wysokotonówka !?

• Pomocny post
    #27 08 Lip 2013 18:45
    398216
    Usunięty  
  • #28 08 Lip 2013 23:09
    Pawel S.
    Poziom 39  

TW70 o ile dobrze pamiętam. Specyficznie zagra bo to głośnik wysokotonowy stożkowy. Coś w starym stylu - obecnie dominują głośniki wysokotonowe kopułkowe.

LA SCALA to kolumna firmy WLM na głośnikach visatona - nie znajdziesz gotowego projektu bo przecież oni sprzedają gotowe kolumny!
    Projekt klonu(a?) tych kolumn znajdziesz na audiosereo i na diyaudio.pl. Pamiętam że swego czasu dużo osób to klonowało.

• #29 10 Lip 2013 23:06
    gutek77
    Poziom 14  

Jednak znalazłem .
    Jak w ALTO II od Visatona ,czyli ws 170s plus DT94 .Wszystko na 8 ohm.
    Jednak da sie zrobić dwudrożne z DT94 i Midwoferem od Visatonu . X

Pytania :
    Drogie bedą kondensatory ?
    Ładna charakterystyka przenoszenia kolumny ?
    Dobry zestaw do różnego rodzaju muzyki, Od Punka do Muzyki poważnej i Filmów ?
    Ewentualne modyfikacje ? Czy opłaca się powiekszać litraż zmianę kolumny poeksperymentować z rozmieszczeniem wytłumieniem paramatrami tuby BR ?

Dodano po 30 [minuty]:

i Czy te kondziory ze zwrotki to Elektrolity bipolarne czy jakie ?

• #30 10 Lip 2013 23:20
    Pawel S.
    Poziom 39  

Pewnie że się da! Ale nie na 8" ;)

www.polink.com.pl

000-1082 drut.powietrzna Cewka ind. 0,360mH +/-3% 0,525Ω dr.0,70mm śr.29 dł.15mm szt. 5,9 7,26
    000-2086 drut.z rdz.prosz.walc. Cewka ind. 1,000mH +/-3% 0,250Ω dr.1,00mm Fe 0,033kg. śr.28 dł.30mm szt. 9,88 12,15
    001-0035 Kon. 10,00µF 100VDC 10% ELE. NP MDL śr-10/ 20mm. poziomy szt. 1,1 1,35
    001-0242 Kon. 3,30µF 400VDC 5% MKP Jantzen Cross-cap śr-17/ 36mm. poziomy szt. 6,24 7,68
    002-0334 Rez. 8,20Ω 5W 5% MOX (met) RSS Ty-Ohm śr.8,5/24 samogasnący szt. 0,4 0,492

para zwrotnic ok 58zl + wysyłka ;)

gutek77 napisał:
    Ładna charakterystyka przenoszenia kolumny ?
    poprawna - tym się nie przejmuj.

gutek77 napisał:
    Dobry zestaw do różnego rodzaju muzyki, Od Punka do Muzyki poważnej i Filmów ?
    nie najtańszy, ale poprawny.

gutek77 napisał:
    Ewentualne modyfikacje ? Czy opłaca się powiekszać litraż zmianę kolumny poeksperymentować z rozmieszczeniem wytłumieniem paramatrami tuby BR ?
    Na początek zrób te kolumny wg schematu producenta.
    Później jak się osłuchasz proponuje następujące zabawy-nauki:
    1 - zmieniaj długość tunelu bass-reflex i jednocześnie symuluj ten głośnik w winISD. Słuchaj i obserwuj różnice.
    2 - Zostaw zalecany tunel (oryginału nie kupisz - później przeliczę Ci jaki masz kupić w polinku) i baw się ilością wytłumienia (czytaj mój podpis)
    3 - zasymuluj w winISD kilka zupełnie różnych obudów. Obserwuj wykresy i słuchaj jak głośnik zmienia swoje brzmienie. Takim sposobem nauczysz się "słyszeć" wykresy w programie i będziesz wiedział czego możesz się spodziewać po danej obudowie...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme