Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Schemat instalacji co w ukladzie otwartym

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Schemat instalacji co w ukladzie otwartym
Autor
Wiadomość
damieen25
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Wroclaw

Post#1 Post autora tematu 06 Lip 2013 07:43   

Witam wszystkich. Jestem nowym użytkownikiem i był bym wdzięczny jak ktoś by mi pomógł, za ok miesiąc będę robił instalacje co ale najpierw zacznę od początku. Mieszkam w starej kamienicy gdzie mieszkanie ogrzewane jest poprzez piec kaflowy. Powierzchnia mieszkania to 69,18m2. Piec mam już wybrany, Witkowski UKS-N o mocy 11 KW bez C.W.U. Chce wymienić piec bo ma już swoje lata i nie trzyma dobrze ciepła i 2 pomieszczenia są dogrzewane kaloryferami elektrycznymi. Chciał bym aby wszędzie było ciepło. Jeżeli chodzi o centralne to nie mam wiedzy na ten temat, dożo czytam i podpytuje znajomych. Narysowałem sam schemat ale potrzebuje aby ktoś go sprawdził i dodał od siebie co by było jeszcze istotne, na schemacie nie ma zaworów itd. W związku z tym mam kilka pytań.
-czy średnice rur będą dobre
-gdzie powinien być manometr aby kontrolować ciśnienie wody w instalacji
-jakiej pojemności powinno być naczynie wyrównawcze,pojemność wodna kotła to 81 l.
-jaka pompa wystarczy aby układ działał poprawnie i w każdym kaloryferze dobrze grzało.

W załączeniu dodaje swój schemat. dziękuje z góry.
Aha instalacja była by w jednej lini, na jednym poziomie. W jednym ciągu było by 6 lub 7 grzejników.

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lip 2013 07:43   

Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bytom

Post#2 06 Lip 2013 09:17   

Re: Schemat instalacji co w ukladzie otwartym

Witam. By pass jest zbędny, druga rzecz to dlaczego taki mocny kocioł? 8kW wystarczy z nawiązką. Pojemność naczynia to 5 do 7% zładu wody, tz każdy grzejnik ma 7 litrów, do tego pojemność kotła i rury mają jakieś 30 litrów. Średnica ro do głównego rozdziału 1" później można redukować, rura wzbiorcza też musi mieć 1", jaki system Cie interesuje? Miedź? Stal? Pp? . Manometr przy powrocie do kotła, wystarczy wstawić na trójniku.

Dodano po 1 [minuty]:

Co do pompy to wystarczy najmniejsza dostępna na rynku, jeśli dobrze dobierzemy przekroje to pociągnie bez kłopotu.
Powrót do góry

damieen25
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 06 Lip 2013 12:34   

Witam, kocioł z tego względu 11 kw bo mieszkanie jest szczytowe, w dużym pokoju ciągnie od ściany która ma 18m2 powierzchni, łazienka jest nad korytarzem i tez zimno idzie wiec dla tego większy chce żebym za rok nie musiał wymieniać kotła. Tak instalacja na miedzi, początek instalacji chce na Φ22 do pierwszych tak 3 grzejników, potem redukcja na Φ18 i na samym końcu Φ15. Czy są w samym układzie błędy? Najbardziej chodzi mi o naczynie zbiorcze? Co sadzisz o kotłach Witkowski, jak czytałem to chwalą te kotły.
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#4 06 Lip 2013 13:08   

Ważne jest by naczynie miało fajke napowietrzającą na przelewie, rury dobrałeś dobrze. Tylko ta do naczynia niech jest w miedzi fi 28. Obejście pompy jest zbędne bo na grawitacji to nie pójdzie. Zamontuj pompę w poziomiee, przed nią filtr i zawory do czyszczenia, ale najlepiej zdjąć z nich rączki by ktoś czasem nie pozamykał jak się napali. Powietrze wyjdzie z pompy przez naczynie więc automatyczny odpowietrznik zbędny jest. Licząc u Ciebie 5 grzejników wyszło mi zładu wody 140 litrów, więc naczynie 8 do 10 litrów będzie idealne.

Dodano po 22 [minuty]:

Dodano po 20 [sekundy]:

System podłączenia naczynia 2 rurowy.

Dodano po 4 [minuty]:

Dodano po 15 [sekundy]:

System podłączenia naczynia 1 rurowy.

Dodano po 1 [minuty]:

Ja Osobiście wole 2 rurowy. później pozostaje kwestia pompy, czy na powrocie czy na zasileniu. wysokość umieszczenia naczynia też ma sporo do gadania. Ile wysokości ma mieszkanie?
Powrót do góry

gersik
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: małopolska

Post#5 06 Lip 2013 16:11   

Błąd w schemacie pierwszym. Na rurze bezpieczeństwa nie zakłada się żadnej armatury. (system podłączenia naczynia 2-u rurowy)
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 06 Lip 2013 16:25   

O który schemat chodzi? Mój z 2 rurowym podłączeniem?

Dodano po 6 [minuty]:

Ogólnie ja montuje by pass na zasileniu kotła, choć wiem że pompa cierpi przy braku prądu, zawór różnicowy raczej się tu nie zblokuje bo kocioł ma cyrkulację przez naczynie, a poza tym to w razie "W" mamy jeszcze rure powrotną z naczynia w przypadku zablokowania się kulki zaworu, ciśnienie nie będzie utrzymywane w kotle. Moim zdaniem to rozwiązanie zdaje egzamin bardzo dobrze.
Powrót do góry

damieen25
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 Post autora tematu 06 Lip 2013 17:02   

Mieszkanie ma 3 metry wysokości, dzięki za rade, zrobię główna rurę Φ28 i zredukuje do Φ22. Czyli nie robić obejścia na rurze gdzie jest pompa? Dzisiaj był kominiarz i mam nadzieje ze da mi pozytywna opinie:) bo teraz prawo budowlane zabrania stawiania kotłów stało palnych w pomieszczeniach mieszkalnych. Musi być to osobne wydzielone pomieszczenie z nawiewem i wentylacja?

Dodano po 14 [minuty]:

Naczynie wyrownawcze dawac w systemie 2 rurowym i zawory i pompe robic na odgalezieniu rury bezpieczenstwa? Musze montowac zawor roznicowy?

Dodano po 6 [minuty]:

zawór do upuszczania wody z instalacji w razie w chciałem zamontować przy ostatnim grzejniku na rurze powrotnej, a jeżeli chodzi o zawór którym mógł bym dopełniać instalacje tez w łazience tylko nie wiem czy na zasilaniu czy na powrocie. Jest głupi układ mieszkania i pewne rozwiązania odpadają, piec stal by kawałek oddalony od łazienki.
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#8 06 Lip 2013 17:14   

Witam, dopuszczanie na powrocie najlepiej zamontować. Zawór różnicowy wypada by dać, bo działa w 1 strone, jeśli go nie dasz pompa będzie mieć straty i będzie mielić wokół by pasa zamiast na instalacje. Wentylacja i nawiew muszą być, kocioł nie może stać np. W sypialni, ale możesz mieć go w kuchni w zabudowie płyt K/G bądź przedpokoju.
Powrót do góry

damieen25
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 Post autora tematu 06 Lip 2013 19:41   

Wiem i tak właśnie chce zrobić, mam taki właśnie przedpokój i chce postawić ściankę szkieletowa i na to gk z dwóch stron i w środek wełna mineralna.. A gdzie zamontować zawór jak by trzeba było spuścić wodę z okładu?

Dodano po 4 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanko, czy ta fajka odpowietrzająca może być na tej rurze przelewowej tylko tyle ze była by wyżej aby woda tamtędy nie poszła? W jakim programie rysujesz schematy? Narysował bym cały schemat do sprawdzenia?

Dodano po 59 [minuty]:

Dodaje poprawiony schemat, jeżeli są jakieś błędy proszę o poprawienie mnie:)

Dodano po 14 [minuty]:

Kurcze nie moge dodac pliku ze schematem:(

Dodano po 1 [minuty]:

może to będzie to
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#10 06 Lip 2013 20:48   

Idealnie:) fajka musi być wyżej. Ja dale zawsze minimum 10 cm podan przelew, zawór spustowy w najniższym punkcie układu, nie koniecznie przy kotle.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lip 2013 20:48   

Powrót do góry

damieen25
Poziom 11
Poziom 11

Post#11 Post autora tematu 06 Lip 2013 21:35   

Witam, a czy zawór spustowy wody może służyć również za napełniający czy musi to być osobny zawór w innym miejscu? Czy są jakieś błędy w instalacji?

Dodano po 3 [minuty]:

Krocce przyłączeniowe do pieca będą calowe zrealizowane na śrubunkach zęby było można w razie awarii zdemontować piec.
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#12 06 Lip 2013 21:36   

Może być on do dwóch celów ale po co ciągnąć wąż za każdym razem gdy się napuszcza? Mniejsza użerka to dwa osobne zawory, jeden na spust a drugi do nabijania. Jak wolisz.
Powrót do góry

damieen25
Poziom 11
Poziom 11

Post#13 Post autora tematu 06 Lip 2013 21:50   

Przy wysokości 3 metrów ciśnienie w układzie jakie będzie? 0,3 Bara?

Dodano po 4 [minuty]:

I tak bym tak robił bo jedyne miejsce gdzie mogę to zamontować to jest łazienka a węza schowam pod polka we wnęce pod oknem. Przy napełnianiu muszę patrzeć na manometr? Pompa ma być włączona czy nie?

Dodano po 7 [minuty]:

Przelew z naczynia wyrównawczego będzie podłączony do kanalizacji w kuchni ale już z napełnianiem i spuszczaniem wody mam kłopot i tylko tak mogę go rozwiązać.
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#14 06 Lip 2013 22:51   

Tak. Ciśnienie będzie 0,3 bara, pompa musi być wyłączona, trzeba ją tylko po napuszczeniu odpowietrzyć na śrubie, na manometr patrzeć nie musisz nawet, wystarczy że będzie się przelewać a dopuszczać i tak musisz delikatnie.
Powrót do góry

damieen25
Poziom 11
Poziom 11

Post#15 Post autora tematu 07 Lip 2013 08:40   

Witam, tak dumałem i mam pomysł jak rozwiązać kwestie napuszczania wody do instalacji, w łazience grzejnik będzie na wysokości ok 1,50 a rury będą szły po ścianie kolo zaworu do spłuczki, jak bym dostał taki króciec z rozgałęzieniem na dwa to podłączył bym go i dal wężyk na stale przy grzejniku z zaworkiem. Dzieki za wszelkie porady, bardzo dożo mi pomogłeś:)

http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/akcesoria-do-piecow/pompy-cyrkulacyjne/pompa-do-c-o-gdp-25-60-180-ferro,p64768,l1022.html

czy taka pompa była by dobra? chyba ze polecasz coś innego?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Lip 2013 08:40   

Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#16 07 Lip 2013 13:38   

Nada się każda z przyłączem 1 cal i wysokością podnoszenia 4 metry, czyli najmniejsza standardowa, byle nie cyrkulacyjna. Ja montuje Leszno i Wilo, to bardzo dobre produkty.
Powrót do góry

gersik
Poziom 19
Poziom 19

Post#17 07 Lip 2013 15:27   

Napisze jeszcze raz:
- nie montuj zaworu różnicowego na rurze bezpieczeństwa bo po paru zagotowaniach wody będziesz miał problem z kulą w tym zaworze. Już nie jeden użytkownik pisał że z kuli zrobiło się jajo.
A jak masz rozwiązaną C.W.U?
Powrót do góry

damieen25
Poziom 11
Poziom 11

Post#18 Post autora tematu 07 Lip 2013 16:30   

Witam, nie będę robił c.w.u bo ciepła wodę mam podgrzewana przez junkers. ok czyli na głównej rurze zrobić odgałęzienie i wtedy dawać pompę ale już chyba bez zaworu różnicowego? jaki to jest koszt takiego zaworu?
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#19 07 Lip 2013 17:36   

Za calowy zapłacisz jakieś 50 zł. Zrób pompę tak jak na moim schemacie z podłączeniem 1 rurowym tz pompa w poziomie, filtry itd. Tyle że rura wzbiorcza niech wchodzi w górę naczynia i dodaj rure powrotną (bezpieczeństwa) krótko mówiąc naczynie podepnij 2 rurowo ale nie dawaj na rurze wzbiorczej zaworu różnicowego a pompa niech idzie poziomo na instalacje poprzez trójnik. Tak będzie neutralnie bo na grawitacje nie masz co liczyć.

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

Dodano po 13 [sekundy]:

Zrób to w ten sposób.
Powrót do góry

gersik
Poziom 19
Poziom 19

Post#20 07 Lip 2013 17:50   

Teraz ok.
Powrót do góry

damieen25
Poziom 11
Poziom 11

Post#21 Post autora tematu 07 Lip 2013 18:56   

Ok dzięki za schemat, mam jeszcze jedno pytanie, jak i rura wzbiorcza tak i powrotna maja być na Φ28?

Dodano po 8 [minuty]:

A z czasem będę chciał kupić i tak ups-a do podtrzymania pracy pieca i pompy w razie zaniku napięcia, Piec jest wyposażony w sterownik do dmuchawy, pompy co, mierzenia temperatury.
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#22 07 Lip 2013 20:00   

Musisz zachować takie same przekroje dla zasilenia i powrotu. UPs to bardzo fajna sprawa.
Powrót do góry

piotr_boncza
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Gdańsk

Post#23 07 Lip 2013 22:03   

damieen25 napisał:
Witam, tak dumałem i mam pomysł jak rozwiązać kwestie napuszczania wody do instalacji, w łazience grzejnik będzie na wysokości ok 1,50 a rury będą szły po ścianie kolo zaworu do spłuczki, jak bym dostał taki króciec z rozgałęzieniem na dwa to podłączył bym go i dal wężyk na stale przy grzejniku z zaworkiem. Dzieki za wszelkie porady, bardzo dożo mi pomogłeś:)

http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/akcesoria-do-piecow/pompy-cyrkulacyjne/pompa-do-c-o-gdp-25-60-180-ferro,p64768,l1022.html

czy taka pompa była by dobra? chyba ze polecasz coś innego?

25-60 jest za mocna dla Ciebie. Musiałbyś sporo podnosić naczynie. W zupełności wystarczy 25-40. Wężyk na stałe jest zabroniony przepisami i niezdrowy :) Często zapomina się o zamknięciu któregoś z zaworów i prędzej czy później mamy zalanie. Wężyk zawsze trzeba odłączać. Odpuść sobie też ten zawór różnicowy z kulą. Tu nie ma potrzeby abyś go montował, nie ma szans aby instalacja działała na grawitacji. Jeśli masz miejsce, to daj trochę większe naczynie wzbiorcze. Z dwóch przyczyn: raz masz układ w którym podgrzana będzie nie tylko woda w grzejnikach ale i w naczyniu, dwa będziesz miał większą rezerwę objętości i rzadziej musiał uzupełniać wodę, która wyparuje z instalacji. Fajkę odpowietrzającą i przelew koniecznie umieść tak, aby w razie awarii wrzątek nie zrobił komuś krzywdy. Musisz też pamiętać o zapewnieniu dopływu powietrza do pomieszczenia z kotłem oraz o odpowiedniej kubaturze tego pomieszczenia. Tak na marginesie, moim zdaniem lepiej wyszedłbyś na założeniu kotła gazowego.
Powrót do góry

damieen25
Poziom 11
Poziom 11

Post#24 Post autora tematu 08 Lip 2013 06:05   

Witam, jeżeli chodzi o wężyk do napełniania to zrobię go ale na zasadzie odłączanego, co do naczynia wzbiorczego chciałem dać 20 l ale mogę też dać 30 l. Pompę będę chciał zwykłą, aby tylko pogoniła mi wodę w poziomie i ostatni grzejnik dobrze grzał bo na nim mi zależy. Co do osobnego pomieszczenia to wiem że tak jest, może pomieszczenie nie jest tej kubatury ale kominiarz pow ze jak znajdzie komin nawiewny i wentylacyjny to da mi pozytywną opinię. Kotla gazowego nie dam bo jest to stare budownictwo i w dużym pokoju i łazience jest zimno w zimie. Łazienka jest za korytarzem, a w pokoju ciągnie od ściany szczytowej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Lip 2013 06:05   

Powrót do góry

piotr_boncza
Poziom 20
Poziom 20

Post#25 08 Lip 2013 10:25   

damieen25 napisał:
Co do osobnego pomieszczenia to wiem że tak jest, może pomieszczenie nie jest tej kubatury ale kominiarz pow ze jak znajdzie komin nawiewny i wentylacyjny to da mi pozytywną opinię.

Musisz mieć w kominie kanał spalinowy i kanał wentylacyjny. Przy podłodze, na wysokości nie większej niż 30cm niezamykany otwór nawiewny o powierzchni nie mniejszej niż 200cmkw. Objętość pomieszczenia z kotłem musi być nie mniejsza niż 44m^3. Tak naprawdę, to zmieniasz funkcje pomieszczeń w budynku w takim stopniu, że powinieneś mieć projekt, w którym zostaną określone te wszystkie warunki, oraz pozwolenie na budowę. Kot-huncwot pewnie na urlopie. Szkoda, bo on ma spore kompetencje w tym zakresie i mógłby nam wiele rozjaśnić a ja nie mam teraz czasu na grzebanie w przepisach.

damieen25 napisał:
Kotla gazowego nie dam bo jest to stare budownictwo i w dużym pokoju i łazience jest zimno w zimie. Łazienka jest za korytarzem, a w pokoju ciągnie od ściany szczytowej.

I masz nadzieję, że węglem będzie taniej :D Nie zapomnij doliczyć proszku do prania :) Ja bym inwestował w gaz i docieplenie. Kosztowo wyjdzie podobnie.
Powrót do góry

damieen25
Poziom 11
Poziom 11

Post#26 Post autora tematu 08 Lip 2013 15:58   

O wszystko się zatroszczyłem, będę miał projekt zrobiony, kominiarz mówił ze takie pomieszczenie musi mieć 18m3 a nie 44. Bedzie taniej, to jest stare budownictwo, na jednej ścianie mam wilgoć i tylko tak się jej wyzbędę, ogrzewając ta ścianę od dołu rurami, chciałem docieplić ale od środka. każdy mnie straszy ze wtedy wyjdzie dopiero grzyb a nie mogę sobie na to pozwolić bo dziecko jest alergikiem i dla tego zdecydowałem się na centralne. Nie stać mnie na gazówkę chociaż wiem ze jest wygodniejsza.

Dodano po 2 [minuty]:

Kominiarz wyznaczy mi dwa kanały, jeden wentylacyjny a drugi nawiewny którym będzie napływać powietrze do pomieszczenia i poprawi prace pieca.
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Pruszków

Post#27 08 Lip 2013 16:58   

Chciałbym tylko przypomnieć, że od początku roku nie można wprowadzać na rynek UE pomp obiegowych o tak niskiej kasie energooszczędności jak w przytoczonej propozycji. Oznacza to, że nie można ich ani produkować ani importować do Unii. Pozostają tylko pompy obiegowe elektroniczne np. taka jak Beta 25-40/180 .
Powrót do góry

piotr_boncza
Poziom 20
Poziom 20

Post#28 08 Lip 2013 17:07   

damieen25 napisał:
O wszystko się zatroszczyłem, będę miał projekt zrobiony, kominiarz mówił ze takie pomieszczenie musi mieć 18m3 a nie 44.

Nie wierz kominiarzowi tylko pogadaj z projektantem, który ma stosowne uprawnienia. Przy małej mocy, a dla mieszkania potrzebny będzie kocioł o mocy kilku kW, na pewno nie więcej niż 10 kubatura wymagana przepisami wynosi 4m^3/kW.

damieen25 napisał:
Kominiarz wyznaczy mi dwa kanały, jeden wentylacyjny a drugi nawiewny którym będzie napływać powietrze do pomieszczenia i poprawi prace pieca.

Jeśli myślisz w ten sposób to potrzebujesz TRZY kanały.
1. Spalinowy, od kotła ponad dach
2. Wentylacyjny, w pomieszczeniu z kotłem, od otworu przy suficie do wylotu ponad dachem;
3. NAWIEWNY przy podłodze, doprowadzający powietrze z zewnątrz.
Te, co wskaże Ci kominiarz to na pewno dwa pierwsze. Oba służą do odprowadzania powietrza i spalin z pomieszczenia. Nawiewny ma mieć przekrój obliczony przez projektanta stosownie do mocy kotła.

Dodano po 1 [minuty]:

Grzegorz Siemienowicz napisał:
Chciałbym tylko przypomnieć, że od początku roku nie można wprowadzać na rynek UE pomp obiegowych o tak niskiej kasie energooszczędności jak w przytoczonej propozycji. Oznacza to, że nie można ich ani produkować ani importować do Unii. Pozostają tylko pompy obiegowe elektroniczne np. taka jak Beta 25-40/180 .

Dzięki za przypomnienie, ciągle z tym walczę, bo na rynku nieustannie dostępne są niezwykle tanie pompy nie spełniające tych wymagań.
Powrót do góry

damieen25
Poziom 11
Poziom 11

Post#29 Post autora tematu 08 Lip 2013 18:46   

Rozmawiałem z projektantem i on mi doradził żeby postawić ściankę z K-G i tam dać piec, Piec potrzebuje 11kw, mieszkanie jest ogrzewane piecem kaflowym i komin spalinowy mam, w ten komin był bym wpięty wiec potrzebuje tylko dwóch, nawiewny i wentylacyjny. Druga opcja to piwnica ale chce tego uniknąć bo jest duza wilgoć i szybko będzie rdzewiał a tym bardziej będę miał więcej roboty zęby poprowadzić rury bo mieszkam na 1 pietrze.

Dodano po 9 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie, czy to będzie miało jakiś wpływ na działanie instalacji jak główna rura wyjściowa z pieca i powrót z naczynia wyrównawczego będą w jednym miejscu w poziomie na odcinku ok 60 cm? Czy muszą być w idealnym pionie aby było dobre ciśnienie?
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#30 08 Lip 2013 19:05   

Każdy zakręt rury wzbiorczej i rury bezpieczeństwa daje opory dla gotującej się wody. Narysuj jak dokładnie to widzisz.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Schemat instalacji co w ukladzie otwartym
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny