Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na glośniku Hanssen hh8085

wiesia1776 09 Lip 2013 14:11 1359 14
  • #1 09 Lip 2013 14:11
    wiesia1776
    Poziom 6  

Witam. Mam zamiar zbudować kolumny podłogowe. Głośniki niskotonowe którymi dysponuje to Hanssen hh 8085. I właśnie mam pytanie jakie obudowy do nich zbudować bass reflex czy zamknięta obudowa oraz jaki litraż obudów. Z moich obliczeń w programie winisd strojenie na 30 hz obudowa wychodzi 40 L i efektywność -6db . Czy dobrze obliczyłem ? Proszę o pomoc.

• #2 13 Lip 2013 19:15
    qlimax2013
    Poziom 12  

Raczej bass reflex musi być bo głośnik jest duży i dużej mocy więc te powietrze musi uchodzić oraz musisz kupić wysoko tonowy A obudowa 50 l starczy.

Moderowany przez Pablo1964:

Kolejna bezmyślna porada. Ostrzeżenie.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• #3 13 Lip 2013 20:16
    Pablo1964
    Moderator

W jaki sposób Kolega qlimax2013 wyliczył obudowę 50 l ? Proszę rozwinąć temat.

• #4 13 Lip 2013 23:29
    Pawel S.
    Poziom 39  

qlimax2013 napisał:
    Raczej bass reflex musi być bo głośnik jest duży i dużej mocy więc te powietrze musi uchodzić ... A obudowa 50 l starczy.

A mnie się czepiacie o brak kropki. 8-O

Do autora - ja bym nie tracił pieniędzy na te głośniki...

• #5 14 Lip 2013 11:03
    398216
    Usunięty  
  • #6 14 Lip 2013 11:43
    DDN
    Poziom 31  

wiesia1776 napisał:
    Z moich obliczeń w programie winisd strojenie na 30 hz obudowa wychodzi 40 L i efektywność -6db . Czy dobrze obliczyłem ? Proszę o pomoc.

A to winisd dał rade obliczyć obudowe dla tak mało znanego przetwornika z parametrami które nie oszukujmy sie ale są raczej wyssane z palca? Ja bym raczej zapakował to w obudowę zamkniętą o nie za dużej pojemności (ot 30litrów) odpowiednio wytłumioną, dla czego? bezpieczniej dla tego głośnika będzie a co do dzwieku to możliwe że akurat uda się wydobyć coś...

• #7 14 Lip 2013 12:25
    Pawel S.
    Poziom 39  

DDN napisał:
    a bym raczej zapakował to w obudowę zamkniętą o nie za dużej pojemności (ot 30litrów) odpowiednio wytłumioną, dla czego? bezpieczniej dla tego głośnika będzie
    A co ma wspólnego typ obudowy z bezpieczeństwem głośnika?

• #8 14 Lip 2013 12:32
    398216
    Usunięty  
  • #9 14 Lip 2013 13:05
    Pawel S.
    Poziom 39  

dj-MatyAS napisał:
    Na przykład większe tłumienie mechaniczne membrany poniżej Fr ?.
    Ale gorsze powyżej! Wykrzyknik lub znak zapytania zastępuje kropkę. ;)

Nie chodziło mi o takie podstawy, ale bardziej o stwierdzenie że akurat dla tego konkretnego głośnika będzie to bezpieczniejsze... Przecież każdy początkujący chce dużo basu. Obudowa zamknięta tego nie zapewni czyli w ruch pójdzie korektor = jeszcze większe mechaniczne przeciążenie głośnika!
    Więc ja bym się spierał czy to takie bezpieczne ;)

Ale fakt, bez odpowiedniej wiedzy lepiej zrobić obudowę zamkniętą niż źle strojony b-r.

• #10 14 Lip 2013 13:29
    398216
    Usunięty  
  • #11 14 Lip 2013 14:39
    Pawel S.
    Poziom 39  

dj-MatyAS napisał:
    (i to w dodatku źle dobranej - w tym wypadku trudno o rzetelne parametry głośnika!)
    A co tu wspólnego mają parametry głośnika? Dla określonego rozmiaru dobiera się strojenie w pewnym przedziale. Parametry głośnika nie mają tu nic wspólnego bo obudowę można dostroić i bez głośnika...

Co nie zmienia faktu ze szkoda by mi było kasy i czasu na zabawę z tym głośnikiem.

• #12 14 Lip 2013 16:54
    398216
    Usunięty  
  • #13 14 Lip 2013 18:01
    Pawel S.
    Poziom 39  

Oczywiście są wyjątki od reguły, ale i tak jakieś 90% głośników o danym rozmiarze wsadza się w podobne pojemności...
    Szkoda tylko że te wyjątki to głośniki najdroższe i najtańsze.

• #14 16 Lip 2013 12:53
    wiesia1776
    Poziom 6  

Glosniki te juz mam, bardzo dlugo przelezaly w szafie i w koncu sobie przypomnialem o nich i myslalem sobie czy zrobic subwoofer czy kolumny, wiec wybralem kolumny. Poszukalem na internecie parametrow no i wyliczylem ale czy dobrze to nie wiem bo za bardzo nie znam sie na tym programie no i tez nie wiem czy sa one prawdziwe. Wiec 30 L obudowa zamknieta. Doradzicie moze jakis do tego glosnik wysokotonowy ? A moze jednak subwoofer zbudowac z tych 2 glosnikow ? Prosze o rade .

• #15 16 Lip 2013 13:05
    Pawel S.
    Poziom 39  

Jeżeli subwoofer to tylko aktywny. To podniesie mocno koszta.
    Jeżeli chcesz z tego zrobić kolumny 2 drożne to pojawiają się 2 problemy. Zwrotnica i brzmienie zestawu.
    Jeżeli nie obchodzi Ciebie że praktycznie nie będzie tutaj średnich tonów (coś tam grać będzie) i masz gdzieś poprawne projektowanie zwrotnicy to coś się znajdzie...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME