Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn ala ALTUS 300

pteterycz 10 Lip 2013 22:42 8976 63
  • #1 10 Lip 2013 22:42
    pteterycz
    Poziom 10  

Witam, mam problem skopiowałem kolumny od pana mczeslaw ala ALTUS 300 dzisiaj był test i wielka klapa, tony wysokie i średnie są strasznie wycofane prawie ich niema! nie wiem gdzie leży błąd, myślę nad zwrotnica. Zasilam je małą mocą ok. 40W RMS ale wydaje mi się, że nie w tym rzecz. Kilka zdjęć zwrotnicy. Głośniki GDN30/80/2, GDM18/80, GDWK 9/120.

Budowa kolumn ala ALTUS 300 Budowa kolumn ala ALTUS 300 Budowa kolumn ala ALTUS 300

• #2 10 Lip 2013 22:48
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Zwrotnica prosta aczkolwiek pod te głośniki przekombinowana, utopiłeś kupe kasy w MKT dla II rzędu, tam kondensatory daje sie bipolarne, gdm i gdwk "leci" zbyt wysoko.

Ogólnie wyglada jak z karkulatora, robiłem już kilkanaście modów A300 jak znajde schematy moich autorskich projektów to udostępnię.

Co prawda ja używałem 30/120 w parze z gdwk 9/120 ale zawsze można zaprojektować nową.

• #3 10 Lip 2013 22:54
    pteterycz
    Poziom 10  

Robiłem zwrotnice pierwszy raz, w doborze elementów wzrowałem się na postach innych osob. Podobno cała konstrukcja miała być sprawdzona... tak jak pisałem wcześniej wysokie i średnie słychać jak bym waty napchał w uszy!

• #4 10 Lip 2013 23:04
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Aaaa to było od razu pisać że sam robiłeś, tak czy inaczej zwrotnica skopana.

Tak jak napisałem, bez pomiarów widać błędy. Zbyt wysoki podział gdm-gdwk, niedopasowana efektywność, przebieg impedancji pewnie poza kontrolą i nie wiadomo co z fazą.

• #5 10 Lip 2013 23:09
    pteterycz
    Poziom 10  

Tzn schemat ideowy był przez Pana mczeslaw podany na którym sie wzorwałem, a mój jest montażowy na tej karteczce! i wykonanie zwrotnicy.

• #6 10 Lip 2013 23:11
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Skoro jakoś gra to wierze że poprawnie zmontowane, ale tak jak piszę, po schemacie widać błędy.

Mój projekt ma ponad 2 lata, mam go jeszcze gdzieś w formie papierowej, nie wiem czy znajdę pomiary oarz czy w ogóle mam go do takich głośników (30/80 z 9/20) bo do 30/120 i gdwk mam na pewno.

• #7 10 Lip 2013 23:15
    pteterycz
    Poziom 10  

Z 30/120 to i tak mnie nie ratuje... bo nadal nie będzie jak być powinno. Teraz nie wiem co z tym fantem zrobić.

• #8 10 Lip 2013 23:16
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Sprzedaj części na allegro, jak uda mi się dorwać 30/80 to coś pomyslę.

• #9 10 Lip 2013 23:21
    pteterycz
    Poziom 10  

Byłbym BARDZO wdzięczny bo kupę kasy mnie to kosztowało, a efektu dalej niema, z tymi częściami może poczekam jakiś element możliwe że bedzie pasował...

Regulamin p.3.1.13. Jaką literą rozpoczynamy zdanie? Proszę poprawić niechlujną pisownię! [P.]

• #10 10 Lip 2013 23:28
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Szczególnie ten kondenator 47uF :)
    Dawno tonsilami się nie zajmowałem, teraz wszystko co projektuje to STX i Visatony, powiedz mi czy 30/80 jest orginalnie w A300 ? bo jeśli tak to raczej na 100% mam schemat bo pamiętam że przerabiałem w A300 tylko GDWT na GDWK 9/120.

• #11 10 Lip 2013 23:32
    pteterycz
    Poziom 10  

Nie oryginalnie jest montowany 30/100/11 mój ma większą skuteczność 92db i podobno ma niżej schodzić w mniejszym litrażu!

• #12 10 Lip 2013 23:35
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Odezwę się jutro wieczorem.

• #13 11 Lip 2013 08:14
    pteterycz
    Poziom 10  

Jeszcze myślałem nad tym że może ja jakiś błąd popełniłem podczas podłączania elementów? Analizowałem swój schemat i wydaje mi się że jest ok, może coś przeoczyłem?

• #14 11 Lip 2013 12:12
    Pawel S.
    Poziom 39  

Uzytkowinik19 napisał:
    Sprzedaj części na allegro
    raczej jeszcze nie teraz. Może się okazać że coś się przyda w docelowej zwrotnicy.

Twój rysunek jest mało czytelny ale wydaje się być poprawny. Daj zdjęcia gotowej zwrotnicy dla pewności.
    Daj link do tematu skąd brałeś schemat zwrotnicy.

Jest w polsce bardzo dużo fanatyków starych tonsili, którzy poza tą marką nie widzą nic innego...
    Ostatnio męczył mnie jeden taki żeby zrobić poprawnie brzmiącą kolumnę na starych tonsilach, ale wg współczesnych trendów.
    Mam na stanie GDN 30/100/7-8 (te same głośniki, różnią się kolorem nakładki) oraz GDM 18/80. GDWT pozbyłem się jak najszybciej!

GDM ma w sobie duży potencjał!
    Nie wiem jak z GDNem, bo nie mam tak dużej obudowy, ale myślę że też nie powinno być problemu.
    Największy problem tonsili to głośniki wysokotonowe - są fatalne! Dlatego trzeba by tu dać coś lepszego.

Teraz pytanie - znalazłby się chętny na poprawnie zaprojektowane takie kolumny?
    Oczywiście mowa o pomiarach a nie zwrotnicy z kalkulatora ;)

• #16 11 Lip 2013 12:49
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Pawel S. napisał:
    GDM ma w sobie duży potencjał!

18/80 16/150 bardzo dobre głośniki
    wysokotonówka faktycznie kuleje jednak i tak o niebo lepiej niz tuba, ludzie byli zawsze pod wrażeniem zmian tuby na 9/120.

Swoją drogą, na jakie forum nie wejdę tam znajome twarze (diyaudio/audiostereo - bumpalump)

Zwrotnicę zawsze można zrobić tylko ludzi zawsze odstrasza wysyłanie kolumny na pomiary i projekt :)

Chociaż to pikuś przy koszcie głośników, skrzynek i czasu pracy jaki sie poświęci na budowę.

• #17 11 Lip 2013 12:59
    Pawel S.
    Poziom 39  

pteterycz napisał:
    nie wiem czego się czepić myślałem że to sprawdzony zestaw...a okazało się że grają gorzej niż jakieś tanie chińskie

Niestety tak to już jest że każdy twierdzi że jest specjalistą i zna się najlepiej na wszystkim...
    Dam Ci jedną rade - jak nie widać wykresów z pomiarów, lub nie jest to sprawdzony firmowy projekt to ignoruj to!

Uzytkowinik19 napisał:
    Swoją drogą, na jakie forum nie wejdę tam znajome twarze (diyaudio/audiostereo - bumpalump)
    Jaki ten świat DIY mały ;) Dobrze ze mnie odblokowali po latach :P

Uzytkowinik19 napisał:
    Zwrotnicę zawsze można zrobić tylko ludzi zawsze odstrasza wysyłanie kolumny na pomiary i projekt

Chociaż to pikuś przy koszcie głośników, skrzynek i czasu pracy jaki sie poświęci na budowę.
    Ja potrzebuje tylko osoby która odkupi później te skrzynki i zwrotnice. Dla samej idei nie opłaca mi się tego robić - i tak już nie mam miejsca w pokoju na kolejne kolumny :/

aha - jest jeszcze kwestia oczekiwań młodych słuchaczy. Przykładowo 16-latkowie nie widzą NIC ciekawego w moich vifach, ale za to wychwalają 12-sto głośnikowe kolumny za 160zł na 4. głośnikach wysokotonowych bo dobrze "napier..." :???:

• #18 11 Lip 2013 13:02
    pteterycz
    Poziom 10  

Ja także nie chciałbym wysyłać kolmuny... a co głośników wysokotonowych nie mam zastrzeżeń, być może że nie słyszałem czegoś lepszego! ;) nie jestem jakimś audiofilem chciałem tylko aby to ładne współgrało! bo teraz to jest totalna "lipa" ani ładnego dołu ani średnich a o wysokich to już wgl... przetworniki myślę nie są złe, a co najgorsze nie mam się od kogo zwrócić Tato mi pomagał przy budowie zwrotnicy, siedzi w elektronice ale mówi że nie interesował się nigdy akustyką, dlatego przypuszczam że od strony podłączeniowej nie popełniłem błędu.

• #19 11 Lip 2013 13:10
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Spotkałem się z tym, siedzę kilkanaście godzin nad projektem, robię poprawny projekt pod każdym, a później żale że za dużo średnicy bo ktoś się wychował na Altusie i korektorze w uśmiech dyskoteki ;p

Dodano po 6 [minuty]:

Gdyby to była orginalna obudowa Altusa 300 to nie ma problemu. Mogę taką pomierzyć niestety budować nowej nie mogę.

Wracając do tej zwrotnicy, wylutuj rezystory i zrób zwory na nich, bo niedopasowanie efektywności to pierwsze co się rzuca w oczy na tym schemacie. Napewno będzie lepiej w Twoim odbiorze jednak zostaje kwestia fazy, podziału głośników, impedancji.

• #20 11 Lip 2013 13:11
    pteterycz
    Poziom 10  

Ja nie jestem z tej grupy ludzi, którzy chwalą sobie "bębnienie" i nie mam 16 lat być może dlatego... słucham różnej muzyki, i chciałem żeby było przyjemnie dla ucha! Gdy już było wszystko zamówione zdałem sobie sprawę że może lepiej było zrobić np. FX-300 ale było po ptakach, nie powiedziane że kiedyś jeszcze powstanie jakiś dobry zestaw stereo. Ale teraz zwracam się do Was z prośba o pomoc żeby to zagrało w miarę przyzwoicie!

Czekam na wszelkie wskazówki nie chciałbym zaprzepaścić włożonej pracy i oczywiście gotówki!

• #21 11 Lip 2013 14:02
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Usuń tłumiki na początek

• #22 11 Lip 2013 14:06
    pteterycz
    Poziom 10  

Ok czyli oba rezystory do wyrzucenia, jeśli trzeba będzie przebudować zwrotnice od nowa to liczę się z tym, po 18,00 zdam relacje co się zmieniło.

• #23 11 Lip 2013 19:29
    Pawel S.
    Poziom 39  

Jak nie chcesz kolumn wysyłać to wystarczy głośniki... oraz osoba która na tym się zna i ma czas.
    Ja w tej chwili się zabieram za odsłuch zwrotnicy do innego zestawu na regenerowanych tonsilach

• #24 11 Lip 2013 21:04
    pteterycz
    Poziom 10  

A więc tak, wycięte zostały tłumiki średnie tony słychać głośniej tony wysokie bez zmian, niskotonowy także tylko kick bass nisko nie schodzi!

• #25 11 Lip 2013 21:13
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Wysokie powinno być już słychać całkiem głośno, jego tłumik również napewno usunąłeś?

Kick/zejście to nie kwestia zwrotnicy tylko obudowy i strojenia.

• #26 11 Lip 2013 21:20
    pteterycz
    Poziom 10  

Tzn być może jest troszkę głośniej ale dalej nie tak jak być powinno, napewno średnica jest dużo głośniejsza a kolumna jest dobrze strojona jakieś 66l netto br fi 10 dł. 17cm na ok. 38hz może ta cewka przy gdn ma wpływ?

• #27 11 Lip 2013 21:22
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Bo Ci pasmo zapewne nachodzi na głośnik wysokotonowy, podziały powinny byc rozsunięte.
    Rdc cewki ma mały wpływ na Qts. Spróbuj odłączyć GDM i powiedz jak odczuwasz teraz bas.

• #28 11 Lip 2013 21:33
    pteterycz
    Poziom 10  

Tak jest zdecydowanie lepiej bez gdm, teraz jeszcze odpływem ten kondensator 47uf i jest jeszcze lepiej!

• #29 11 Lip 2013 21:39
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Tak jak napisałem, pasmo GDM w znacznym stopniu pokrywa się z pasmem GDN/GDWK. Cięcia powinny być rozsunięte tak aby dołki w miejscach podziału między głosnikami wynosiły ok 6dB, u Ciebie zamiast dołków są górki.

Powoli dojdziesz do akceptowalnego poziomu, jednak w dalszym ciągu faza, impedancja leży.

• #30 11 Lip 2013 21:44
    pteterycz
    Poziom 10  

W tym problem że ja zbytnio się nad tym nie znam, szukałem po całym internecie schematu i nic, dowiedziałem się ze w midltonach ten mój gdn 30/80/2 był montowany ale cała reszta inna... Nie wiem już co mam zrobić

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme